Προς το περιεχόμενο

τι θα γινει με αυτην την αλλεργια?


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας απολαύσουμε την άνοιξη!!!

Εγώ ήδη ξεκίνησα clarytin, eyebright και κουρκουμα.

 

Τα δυο Τελευταία Σαν βοηθητικα για να κρατώ το clarytin χαμηλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περσυ για πρωτη φορα ειχα θεμα σοβαρο.Για 15 βραδια που ξαπλωνα το ενα ρουθουνι κλειστο δεν μπορουσα να κοιμηθω.Την μερα ολα καλα.

Παντα ειχα θεμα τετοια εποχη με ελαφρυα κρυωματα και τρεχουμενες μυτες αλλα το απεδιδα στην αλλαγη θερμοκρασιας, το οτι δεν προσεχα κτλ.

Πηγα γιατρο, πασπατεψε μυτη και μου πε οτι ειναι αλλεργια και εχω στραβο διαφραγμα που μαζι με ενα κρυωμα χειροτερεψε την κατασταση.

Πηρα κατι χαπια και σιγα σιγα βελτιωθηκε.Ειναι δυνατον με μια εξεταση να βγαλε συμπερασμα οτι εχω αλλεργια?

 

Φετος λεω να αποφυγω τα χαπια, να προσεχω να μην κρυωσω μπας και δεν ειναι αλλεργια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά εγώ ξεκίνησα πριν 2 μήνες ανοσοθεραπεία (για ελιά και γρασίδι) και μπορώ να πω ότι τα πρώτα σημάδια είναι πολύ ενθαρρυντικά. Βασικά καμία σχέση με πέρυσι τέτοιο καιρό, μακάρι να συνεχίσει έτσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε 4shaken πως κανεις έτσι για μια αλλεργία ο πρώτος η τελευταίος νομίζεις ότι είσαι; κανεις λες κ σου είπε ότι έχεις καμια ανίατη νόσο. Σιγά..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά εγώ ξεκίνησα πριν 2 μήνες ανοσοθεραπεία (για ελιά και γρασίδι) και μπορώ να πω ότι τα πρώτα σημάδια είναι πολύ ενθαρρυντικά. Βασικά καμία σχέση με πέρυσι τέτοιο καιρό, μακάρι να συνεχίσει έτσι. 

Τι είναι η ανοσοθεραπεία; Τα εμβόλια που κάνεις κάθε μήνα για Χ διάστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με γαργαλάει η μύτη περισσότερο, φταρνίστηκα και λίγο, αλλά δεν έχει πιάσει για τα καλά η αλλεργία ακόμη...

 

...παρόλαυτά πήρα δύο φορές το Rupafin (2ο καλύτερο μετά το Kestine, που είναι πολύ-πολύ ακριβότερο) και παρότι δεν έχει γενικά τις πιο βαριές συνέπειες, από τις πιο ήπιες για την κατηγορία, οι πρώτες φορές λήψης είναι "βαριές" για τον οργανισμό...

 

...έχω διαπιστώσει ότι αν τα παίρνω τα χαπάκια κάθε μέρα, θέλω μια βδομάδα για να τα συνηθίσω...μετά ισορροπεί και δεν νιώθω να με επηρεάζει τόσο πολύ...

...περισσότερο επιβραδύνει την διανοητική παρά την φυσικη εργασία, νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε 4saken πως κανεις έτσι για μια αλλεργία ο πρώτος η τελευταίος νομίζεις ότι είσαι; κανεις λες κ σου είπε ότι έχεις καμια ανίατη νόσο. Σιγά..

Δεν με πειραζει να εχω αλλεργια, πες μου ομως ειναι φυσιολογικο να καταληξει γιατρος στο συμπερασμα οτι εχω αλλεργεια απλα κοιτωντας μεσα στην μυτη μου η απλα ακουγοντας τα συμπτωματα και λαμβανοντας υποψη την εποχη εβγαλε το λογικο συμπερασμα οτι εχω αλλεργια?

 

Θελω να προσεχω τον επομενο μηνα, για να βεβαιωθω οτι οντως ειναι αλλεργια, επαναλαμβανω μονο περσυ ειχα τοσο ασχημα συμπτωματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα εχω βαρεθει να φταιρνιζομαι τι σκατα εχει η ατμοσφαιρα την σαχαρα

 

κλεισε τα παραθυρα και κανω μπανιο. μην σου πω ξεκινα καθαρισμα στο σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι η ανοσοθεραπεία; Τα εμβόλια που κάνεις κάθε μήνα για Χ διάστημα;

Ναι κάνεις εμβόλια με το αλλεργιογόνο με σκοπό να το συνηθίσει ο οργανισμός σου και να σταματήσουν τα συμπτώματα. Τα εμβόλια γίνονται μία φορά την βδομάδα για αρχή, μια φορά το μήνα αργότερα και τριμηνιαία πιο μετά. Συνολικά κρατάει μέχρι και 5 χρόνια η διαδικασία. Για την περίπτωσή μου πάντως ο γιατρός μου είπε ότι μπορεί να δω μέχρι και 70% βελτίωση. Και με 40 ικανοποιημένος είμαι  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με πειραζει να εχω αλλεργια, πες μου ομως ειναι φυσιολογικο να καταληξει γιατρος στο συμπερασμα οτι εχω αλλεργεια απλα κοιτωντας μεσα στην μυτη μου η απλα ακουγοντας τα συμπτωματα και λαμβανοντας υποψη την εποχη εβγαλε το λογικο συμπερασμα οτι εχω αλλεργια?

 

Θελω να προσεχω τον επομενο μηνα, για να βεβαιωθω οτι οντως ειναι αλλεργια, επαναλαμβανω μονο περσυ ειχα τοσο ασχημα συμπτωματα.

 

αν σε πιανει καθε χρονο την ιδια εποχη δλδ τετοια εποχη, τα συμπτωματα ειναι ψιλοστανταρ στις αλλεργιες. αν ηταν αρρωστια θα φαινοταν και στην μυτη σου και στις μυξες σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με πειραζει να εχω αλλεργια, πες μου ομως ειναι φυσιολογικο να καταληξει γιατρος στο συμπερασμα οτι εχω αλλεργεια απλα κοιτωντας μεσα στην μυτη μου η απλα ακουγοντας τα συμπτωματα και λαμβανοντας υποψη την εποχη εβγαλε το λογικο συμπερασμα οτι εχω αλλεργια?

 

Θελω να προσεχω τον επομενο μηνα, για να βεβαιωθω οτι οντως ειναι αλλεργια, επαναλαμβανω μονο περσυ ειχα τοσο ασχημα συμπτωματα.

από την μύτη φαίνεται αν έχεις αλλεργική ρινίτιδα , έχει διαφορετικό χρώμα από την περίπτωση μόλυνσης, Αν θες να πιστείς κάνε και ένα τέστ να δεις αν και σε τί είσαι αλλεργικός.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως καθε χρονο τα τελευταια χρονια Απριλιο-Μαιο τυραννιεμαι απο φτερνισματα,καταρροη,κνησμο κτλ.Συνηθως παω στον ΩΡΛ και μου γραφει αντιισταμινικα(Xozal) και σπρει για την μυτη.Η αληθεια ειναι πως δεν το εχω ψαξει παραπανω για να ξερω,αλλα ουτε η ενοχληση ειναι μεγαλη(μεχρι να παρω φαρμακα και σε μια εβδομαδα ειμαι μια χαρα),αλλα μηπως υπαρχει κατι μονιμο που μπορω να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλεισε τα παραθυρα και κανω μπανιο. μην σου πω ξεκινα καθαρισμα στο σπιτι.

 

Αυτό το κάνε μπάνιο πολύ σωτήρια συμβουλη βρε Ευα μπράβο. Ακόμη κι αν δεν έχω βρωμίσει μέσα στη μέρα. Μπάνιο και μια και 2 φορές αν γίνεται ειδικά βραδυνό επιβάλεται. Ποτέ στα σκεπάσματα με σκόνη της ημέρας την γαμισες δε πρόκειται να κοιμηθείς...Eπίσης μια από μένα. Άλλα πολύ πιο δύσκολη από της Εύας. ΚΟΦΤΕ ΤΟΝ ΚΑΦΕ την περίοδο που έχετε αλλεργία.Σε μένα τουλάχιστον κάνει διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το κάνε μπάνιο πολύ σωτήρια συμβουλη βρε Ευα μπράβο. Ακόμη κι αν δεν έχω βρωμίσει μέσα στη μέρα. Μπάνιο και μια και 2 φορές αν γίνεται ειδικά βραδυνό επιβάλεται. Ποτέ στα σκεπάσματα με σκόνη της ημέρας την γαμισες δε πρόκειται να κοιμηθείς...Eπίσης μια από μένα. Άλλα πολύ πιο δύσκολη από της Εύας. ΚΟΦΤΕ ΤΟΝ ΚΑΦΕ την περίοδο που έχετε αλλεργία.Σε μένα τουλάχιστον κάνει διαφορά.

 

θες να τον σκοτωσεις μωρε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...