Προς το περιεχόμενο

τι θα γινει με αυτην την αλλεργια?


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε όλους. 

 

για να ειναι ακομα ανενεργό στο 2017 το τοπικ μαλλον δεν σας εχει πιασει ακομα η αλλεργια. 

 

σε εμενα ξεκινησε πριν απο 10 χρόνια και με ταλαιπωρεί απο μεσα φεβρουαριου μεχρι μεσα μαιου. 

 

συνηθως το πρωι μολις ξυπνησω , την ωρα του καφε και για κανα διωρο ειναι στανταρακι μετα αν εχω ηδη βαλει σπρευ παλευεται την υπολοιπη μερα.  Υπαρχουν βεβαια και οι εξαιρεσεις οπως σημερα που δεν σταματαει με τιποτα το φταρνισμα και η μυτη τρεχει απο το πρωι εως τωρα μεσημερι. απο αντισταμινικα εχω δοκιμασει διαφορα ανα καιρους... πηρα το Bilargen αλλα δεν κανει τιποτα... το lora νομιζω εκανε καλυτερη δουλεια. Απο σπρευ χρησημοποιω το livostin αλλα και αυτα σημερα δεν βλεπω να με πιανει. 

 

σε τι φαση ειστε εσεις αυτη την περιοδο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 495
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια απο τα ίδια και εδώ.Εμένα ξεκινάει μέσα Φεβρουαρίου και τελειώνει στα μέσα Απρίλιου. Εμένα ξεκίνησε δεύτερη χρονιά που ήμουν Αθήνα δηλαδή 4 χρόνια πρίν. Όταν φυσάει σαν σήμερα ότι φάρμακο και να πάρεις δεν θα κάνει τίποτα .Φορά μια μάσκα ,εγώ αυτό κάνω. Γενικά μονο Xozal περνώ από φάρμακα. Τα σπρέι λένε πώς είναι "εθιστικά". Α ναι και ένα σάκο χαρτομάντιλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απο τα ίδια και εδώ.Εμένα ξεκινάει μέσα Φεβρουαρίου και τελειώνει στα μέσα Απρίλιου. Εμένα ξεκίνησε δεύτερη χρονιά που ήμουν Αθήνα δηλαδή 4 χρόνια πρίν. Όταν φυσάει σαν σήμερα ότι φάρμακο και να πάρεις δεν θα κάνει τίποτα .Φορά μια μάσκα ,εγώ αυτό κάνω. Γενικά μονο Xozal περνώ από φάρμακα. Τα σπρέι λένε πώς είναι "εθιστικά". Α ναι και ένα σάκο χαρτομάντιλα.

 

hello! 

 

καλα σημερα πρεπει να εχω φυσηξει γυρω στις 120 φορες την μυτη... 

το Livostin ειναι εντελως φυτικο , προτεινεται ακομα και για πολυ μικρα παιδια, εως 4-5 φορες την ημερα. 

Ροδο ειμαι εγω...σημερα ειχε απο τα ξημερωματα υγρασια, βροχερο καιρο κτλ με επιασε πριν καλα σηκωθω απο το κρεβατι φαγουρα ματια και μυτη να τρεχει...

Πηρα ηδη αντισταμινικο αλλα δεν εκανε τιποτα , αυριο πια θα ξαναπαρω αλλα αλλη μαρκα. 

νιωθω εξαντληση απο το φύσημα και το φτερνισμα... αστα να πανε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην παραπονιέστε, εσείς τουλάχιστον έχετε συμπτώματα μόνο την άνοιξη. Εγώ τα έχω όλο το χρόνο και είμαι μόνιμα με αντισταμινικά, σπρέυ, εγχειρήσεις (λόγω επιθετικών πολυπόδων μύτης) και ενέσεις απευαισθητοποίησης αλλεργιογόνων κάθε μήνα.

Εσείς ή το παλεύετε με αντισταμινικά κάθε μέρα την άνοιξη ή ξεκινάτε διαδικασία απευαισθητοποίησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hello! 

 

καλα σημερα πρεπει να εχω φυσηξει γυρω στις 120 φορες την μυτη... 

το Livostin ειναι εντελως φυτικο , προτεινεται ακομα και για πολυ μικρα παιδια, εως 4-5 φορες την ημερα. 

Ροδο ειμαι εγω...σημερα ειχε απο τα ξημερωματα υγρασια, βροχερο καιρο κτλ με επιασε πριν καλα σηκωθω απο το κρεβατι φαγουρα ματια και μυτη να τρεχει...

Πηρα ηδη αντισταμινικο αλλα δεν εκανε τιποτα , αυριο πια θα ξαναπαρω αλλα αλλη μαρκα. 

νιωθω εξαντληση απο το φύσημα και το φτερνισμα... αστα να πανε... 

 

Γενικά όταν βρέχει εγώ είμαι καλύτερα επειδη υπάρχει λιγότερη  γύρη στον αέρα.  Προσωπικά το πρόβλημα το  έχω με τα πεύκα(με την γύρη τους). Το το σπίτι μου(πριν ερθω Αθηνά) βρισκόταν 1χμ μακριά απο ενα δάσος με πεύκα και ποτε δεν ειχα πρόβλημα. Εδω Αθηνά παίζει ρόλο και η μόλυνση μπορεί να ειναι και εντελως διαφορετικό είδος πεύκων.

Σε καταλαβαίνω απολυτά όταν ειναι το peak της σεζόν και φτερνίζομαι 10 φόρες συνεχόμενα  και φυσάω την μύτη κάθε 5 λεπτα. Γενικα όπως είπα και πριν η καλύτερη λυση για μενα τουλάχιστον ειναι με μάσκα. Το μόνο αρνητικό ειναι οτι στεγνώνει ο λαιμός σου όταν την φοράς για αρκετή ωρα αλλα και παλι ειναι καλύτερα απο οτι να τρέχει η μύτη νερό συνεχόμενα και δεν μπορείς να συγκεντρωθείς σε τιποτα . 

 

Μην παραπονιέστε, εσείς τουλάχιστον έχετε συμπτώματα μόνο την άνοιξη. Εγώ τα έχω όλο το χρόνο και είμαι μόνιμα με αντισταμινικά, σπρέυ, εγχειρήσεις (λόγω επιθετικών πολυπόδων μύτης) και ενέσεις απευαισθητοποίησης αλλεργιογόνων κάθε μήνα.

Εσείς ή το παλεύετε με αντισταμινικά κάθε μέρα την άνοιξη ή ξεκινάτε διαδικασία απευαισθητοποίησης.

Κουράγιο δεν ξέρω τι άλλο να πω. Έχεις βρει ποιο ειναι το αίτιο? Απευαισθητοποιηση πρώτη φορά το ακούω αυτό αν ειναι θα το ψάξω και θα δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω περνω χαπι rupafin και σπρει Nasonex, αλλα παιδια ως ποτε θα τα περνω; Κουραστηκα τοσα χρονια. Σε λιγες ημερες σκεφτομαι να ξεκινησω θεραπεια με ομοιοπαθητικο. Εχω ακουσει πολυ καλα αποτελεσματα και θελω να πιστευω οτι θα δουλεψει και σε εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι εχω αγγειοκινητικη ρινιτιδα(ενοχλητικό μπούκωμα) four seasons!

 

Η Αγγειοκινητική Ρινίτιδα έχει άγνωστη αιτία. Τα συμπτώματα μοιάζουν με αυτά της απλής (ιογενούς) ρινίτιδας ή της Αλλεργικής Ρινίτιδας χωρίς, όμως, να υπάρχει λοίμωξη ή αλλεργία. Τις περισσότερες φορές προκαλεί ενοχλητικό μπούκωμα, αν και σε κάποιες περιπτώσεις οι ασθενείς αναφέρουν φτερνίσματα και πως η μύτη «τρέχει».

Τα συμπτώματα της Αγγειοκινητικής Ρινίτιδας προκαλούνται από υπερ-ευαισθησία των αισθητήριων νεύρων της μύτης. Σε κάποια άτομα, τα νεύρα μέσα στη μύτη «ερεθίζονται» πολύ εύκολα από τις αλλαγές του καιρού, της θερμοκρασίας ή της υγρασίας (π.χ. είσοδος σε δωμάτιο με έντονο κλιματισμό, έξοδος στο κρύο, κτλ.). Σε άλλα άτομα, τα καυτερά φαγητά, το αλκοόλ, ακόμα και η συναισθηματική φόρτιση και η υπερ- ένταση (άγχος, φόβος, ερωτικός ερεθισμός) μπορούν να προκαλέσουν μπούκωμα ή φτερνίσματα. Σπανιότερα, ευθύνονται κάποιες ερεθιστικές μυρωδιές (χλωρίνη, κάποιες όξινες μυρωδιές, κτλ.). Τέλος, η λήψη φαρμάκων μπορεί να πυροδοτήσει τα συμπτώματα αυτά.

Ενδιαφέρον είναι ότι η Αγγειοκινητική Ρινίτιδα είναι πολύ πιο συχνή σε γυναίκες. Κάποιοι ειδικοί, μάλιστα, υποθέτουν πως μπορεί να σχετίζεται με ορμονικούς παράγοντες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω αλλεργία στα αγροστώδη, τα χορτάρια κοινώς (ή κάποια κατηγορία αυτών) και με πιάνει κατά το Μάϊο μέχρι ίσως και Ιούλιο μπούκωμα, φτερνίσματα, τσούξιμο στα μάτια κτλ.. Έκανα για 3 χρόνια θεραπεία απευαισθητοποίησης με υπογλώσσια εμβόλια αλλά δεν εξαλείφτηκαν τα συμπτώματα. Ο γιατρός τότε μου είχε πει ότι αν δεν κάναμε αυτή τη θεραπεία θα μετατρεπόταν σε αλλεργικό άσθα..

Όπως και να 'χει κάθε χρόνο την "καλή" εποχή, γεμίζω καλάθια με μυξομάντιλα....

Μου είχαν πει ότι με βελονισμό μπορείς να βελτιώσεις την κατάσταση, εχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει πάρει κάνει το Fenasyn;

Έχει ίδια δραστική ουσία με το Allegra Allergy που κυκλοφορεί στην Αμερική και υπόσχεται ανακούφιση από τις αλλεργίες για 24 ώρες

 

Update: Έψαξα όλα τα φαρμακεία, η μισοί λένε ότι είναι πολύ καινούργιο και δεν το έχουν φέρει και οι άλλοι μισοί ότι έχει αποσυρθεί

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Παίδες 2 ερωτήσεις . Παίρνω εδώ και 2 χρόνια ξοζαλ για την αλλεργία.

 

Τα επεισόδια έχουν ελαττώσει αρκετά. Αρχικα, είναι φυσιολογικό για τον οργανισμό για τόσομεγάλο διάστημα νά συνεχίζω να παίρνω 2 χάπια καθημερινά ? Το κάνει κάποιος άλλος? Ο αλλςργιολογος μου λέει να συνεχίσω.

 

Και τέλος ξοζαλ μπορεί νά μου γράψει και παθολόγος εκτός από αλλεργίολογο?

Ρωτάω γιατί μέσω εοπυ δέν βρίσκω αλλςργιολογο και πρέπει να κλείνω συνεχώς μόνο με ραντεβού και να πληρώνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες 2 ερωτήσεις . Παίρνω εδώ και 2 χρόνια ξοζαλ για την αλλεργία.

 

Τα επεισόδια έχουν ελαττώσει αρκετά. Αρχικα, είναι φυσιολογικό για τον οργανισμό για τόσομεγάλο διάστημα νά συνεχίζω να παίρνω 2 χάπια καθημερινά ? Το κάνει κάποιος άλλος? Ο αλλςργιολογος μου λέει να συνεχίσω.

 

Και τέλος ξοζαλ μπορεί νά μου γράψει και παθολόγος εκτός από αλλεργίολογο?

Ρωτάω γιατί μέσω εοπυ δέν βρίσκω αλλςργιολογο και πρέπει να κλείνω συνεχώς μόνο με ραντεβού και να πληρώνω

Ναι μπορεις να το συνεχισεις.. Ναι το γραφει και ο παθολογος.

Εμενα τα ξοζαλ δεν μου εκαναν τιποτα για το μπουκωμα της μυτης..!!!

Κανε ομως τη κινηση καποια στιγμη να το ελλατωσεις να δεις τι θα κανει ο οργανισμος..

Παιδια εχετε και τωρα μπουκωμα στη μυτη? Εμενα μου κανει ιστοριες μονο το βραδυ και οταν ειμαι σε κλειστο περιβαλλον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όσοι έχετε αλλεργία οποιασδήποτε μορφής αναπνευστικού, αν μπορείτε (πράγμα δύσκολο), αποκλείστε ΕΝΤΕΛΩΣ γαλακτοκομικά προιόντα, λευκή ζάχαρη, καφέ κ σοκολάτα από τη διατροφή σας παίζει ρόλο και η μικροχλωρίδα του εντέρου στην αλλεργία. Είναι η μέρα με τη νύχτα. Επίσης τα αιρκοντίτιον επιδεινώνουν τα συμπτώματα επειδή χαμηλώνουν την υγρασία στο χώρο το καλοκαίρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Ξέχασες και την γλουτένη.

 

Σε κάποιες μορφές αλλεργίας, ναι παίζουν ρόλο συγκεκριμένες τροφές. Σε λοιπές που το θέμα είναι η γύρη / σκόνη / dust mites κλπ, το παραπάνω είναι αχρείαστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα ενα χρονο περιπου να εχω συμπτωματα τοτε επαιρνα foster και modulair τωρα πηγα σε γιατρο και μου εδωσε για ενα μηνα μεχρι τελους αυγουστου το singodem και σιγα σιγα βλεπω βελτιωση  τον σεμπτεμβριο θα παω για σπιρομετρηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...