Προς το περιεχόμενο

τι θα γινει με αυτην την αλλεργια?


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα καλύτερα χάπια για αλλεργική ρινίτιδα είναι

 

1) Kestine (με διαφορά)

2) Rupafin.

 

Εμένα με έπιασε φέτος νωρίς η αλλεργία και ευτυχώς μέχρι τον Ιούνιο με εγκατέλειψε τελείως! Είναι το πρώτο καλοκαίρι τα τελευταία κοντά 10 χρόνια που όχι μόνο βρίσκεται σε ύφεση η αλλεργία, αλλά πρακτικά δεν υπάρχει.

 

Δεν ξέρω γιατί, ίσως παίζει ένα ρόλο η διατροφή, καθώς έχω βάλει πολλές αντιφλεβμονώδεις και πλούσιες σε καλά λιπαρά τροφές στη δίαιτά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει καλυτερο και χειροτερο χαπι, στον καθενα λειτουργει καποιο διαφορετικο. για σενα ειναι τα καλυτερα αυτα που ανεφερες, εγω μπορει να τα παρω και να ταβλιαστω στο πατωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει καλυτερο και χειροτερο χαπι, στον καθενα λειτουργει καποιο διαφορετικο. για σενα ειναι τα καλυτερα αυτα που ανεφερες, εγω μπορει να τα παρω και να ταβλιαστω στο πατωμα.

 

Ό,τι νά'ναι...

 

Είναι τα καλύτερα εν γένει από άποψη απόδοσης και λιγότερων δυνατών παρενεργειών.

 

Τις παρενέργειες / επιπτώσεις τις αναγράφει κάθε φάρμακο στο φύλλο οδηγιών κι εκεί μπορεί και πρέπει να προσφύγει κανείς για περαιτέρω πληροφορίες..

...πχ μπορεί να λέει να αποφεύγεις να τρως μια συγκεκριμένη τροφή μαζί με το φάρμακο, για παράδειγμα γρέϊπφρουτ...

...αν εσύ συνδυάσεις το φάρμακο με τη μη συμβατή τροφή και σου προκύψει αντίδραση, θα πρέπει να αρχίσεις να διαβάζεις τις οδηγίες και να μην παίρνεις τα φάρμακα σαν να είναι καραμέλες.

 

Ακόμα κι αν σε κάποιον δεν λειτουργεί τόσο καλά, η γενική ισχύς της καλύτερης συγκριτικής απόδοσής τους παραμένει...δεν μιλάμε για καθολικότητα, αλλά για βαθμό γενικότητας.

 

...το "μπορεί να τα πάρω και να ταβλιαστώ στο πάτωμα" που γράφεις είναι για να έχουμε να λέμε, αοριστολογίες...

 

Έχω γράψει περισσότερες πληροφορίες γι αυτά τα δύο σε προηγούμενες σελίδες, μπορεί κάποιος αν θέλει να ψάξει και να τις βρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι νά'ναι...

 

Είναι τα καλύτερα εν γένει από άποψη απόδοσης και λιγότερων δυνατών παρενεργειών.

 

Τις παρενέργειες / επιπτώσεις τις αναγράφει κάθε φάρμακο στο φύλλο οδηγιών κι εκεί μπορεί και πρέπει να προσφύγει κανείς για περαιτέρω πληροφορίες..

...πχ μπορεί να λέει να αποφεύγεις να τρως μια συγκεκριμένη τροφή μαζί με το φάρμακο, για παράδειγμα γρέϊπφρουτ...

...αν εσύ συνδυάσεις το φάρμακο με τη μη συμβατή τροφή και σου προκύψει αντίδραση, θα πρέπει να αρχίσεις να διαβάζεις τις οδηγίες και να μην παίρνεις τα φάρμακα σαν να είναι καραμέλες.

 

Ακόμα κι αν σε κάποιον δεν λειτουργεί τόσο καλά, η γενική ισχύς της καλύτερης συγκριτικής απόδοσής τους παραμένει...δεν μιλάμε για καθολικότητα, αλλά για βαθμό γενικότητας.

 

...το "μπορεί να τα πάρω και να ταβλιαστώ στο πάτωμα" που γράφεις είναι για να έχουμε να λέμε, αοριστολογίες...

 

Έχω γράψει περισσότερες πληροφορίες γι αυτά τα δύο σε προηγούμενες σελίδες, μπορεί κάποιος αν θέλει να ψάξει και να τις βρει.

 

και παλι δεν εχει να λεει.  το τι παρενεργειες μπορει να εχει καποιος απο ενα φαρμακο εξαρταται απο τον ιδιο τον οργανισμο οχι μονο το φαρμακο.  ετσι οπως τα γραφεις θα μπορουσε κανεις να πιστεψει οτι προμοταρεις το φαρμακο και βγαζεις κερδος, δεν μπορεις να λες ειναι το καλυτερο γιατι υπαρχουν και αδαεις που θα πανε και θα ζητησουν απο τον γιατρο τους αυτο το συγκεκριμενο χωρις ισως να το χρειαζονται.Επισης το φυλλο οδηγιων αναγραφει καποιες παρενεργειες, τις πιο συνηθεις, Υπαρχουν ομως και περιπτωσεις ασθενων που ειχαν παρενεργειες που δεν αναγραφονταν πουθενα. Ειναι το λιγοτερο ανευθυνο να βγαινουμε στο ιντερνετ και να προτεινουμε και να προμοταρουμε φαρμακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καλύτερα χάπια για αλλεργική ρινίτιδα είναι

 

 

2) Rupafin.

Πηρα συνολικα 2 κουτια και τιποτα με το μπουκωμα της μυτης!!!

Εγω διαπιστωσα οτι τα χαπια δεν μου κανουν τιποτα! Μονο αποσυμφορητικα και συγκεκριμενα το dexarhina γιατι κραταει

την μυτη για αρκετες ωρες ανοιχτη χωρις κακες ενδειξεις οπως εθισμο(να αυξανω την δοσολογια) να μου καιει την μυτη ή να χανω την οσφρηση ή την γευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και παλι δεν εχει να λεει.  το τι παρενεργειες μπορει να εχει καποιος απο ενα φαρμακο εξαρταται απο τον ιδιο τον οργανισμο οχι μονο το φαρμακο.  ετσι οπως τα γραφεις θα μπορουσε κανεις να πιστεψει οτι προμοταρεις το φαρμακο και βγαζεις κερδος, δεν μπορεις να λες ειναι το καλυτερο γιατι υπαρχουν και αδαεις που θα πανε και θα ζητησουν απο τον γιατρο τους αυτο το συγκεκριμενο χωρις ισως να το χρειαζονται.Επισης το φυλλο οδηγιων αναγραφει καποιες παρενεργειες, τις πιο συνηθεις, Υπαρχουν ομως και περιπτωσεις ασθενων που ειχαν παρενεργειες που δεν αναγραφονταν πουθενα. Ειναι το λιγοτερο ανευθυνο να βγαινουμε στο ιντερνετ και να προτεινουμε και να προμοταρουμε φαρμακα.

 

Ανεύθυνο είναι να προσπαθεί κάποιος να το παίξει "έξυπνος - υπεύθυνος" λέγοντας "κι αν το πάρω και ταβλιαστώ;"

 

...Πολλοί γιατροί - για δικούς τους λόγους κι εκεί να αναζητήσεις συμφέρονται για προώθηση φαρμάκων - δίνουν ιδιαίτερα αναποτελεσματικά, προηγούμενων "γενεών" φάρμακα, συχνά κορτιζονούχα, που καταλήγουν να κάνουν μεγαλύτερη ζημιά ή να προσθέτουν συμπτώματα και παρενέργειες.

 

Αν συζητήσεις με αρκετούς ανθρώπους που έχουν ταλαιπωρηθεί από αλλεργική ρινίτιδα, δύο είναι τα φάρμακα που ξεχωρίζουν, με διαφορά πρώτο το Kestine.

Πηρα συνολικα 2 κουτια και τιποτα με το μπουκωμα της μυτης!!!

Εγω διαπιστωσα οτι τα χαπια δεν μου κανουν τιποτα! Μονο αποσυμφορητικα και συγκεκριμενα το dexarhina γιατι κραταει

την μυτη για αρκετες ωρες ανοιχτη χωρις κακες ενδειξεις οπως εθισμο(να αυξανω την δοσολογια) να μου καιει την μυτη ή να χανω την οσφρηση ή την γευση

 

Όπως έγραψα, το Kestine είναι με διαφορά πολύ καλύτερο (γι αυτό έχει και διπλή τιμή, με μεγαλύτερη δοσολογία σε κάθε χάπι)...το Rupafin έρχεται δεύτερο.

 

Το ότι εσύ έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα με το μπούκωμα μπορεί να οφείλεται σε διάφορους παράγοντες (περιβαλλοντολογικούς κ.α.)...

 

...το ότι μπορεί να χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις και δεύτερο φάρμακο, πιο στοχευμένο, δεν αλλάζει το γεγονός ότι - μιλώντας για μεμονωμένα φάρμακα - Kestine (με διαφορά πρώτο) και Rupafin είναι τα πιο σύγχρονα και αποτελεσματικά.

 

Τα "εκνεφώματα" (σπρέϋ) για μένα ήταν τα χειρότερα φάρμακα...άνοιγαν για λίγο τη μύτη και μετά χειρότερα, με αποτέλεσμα να σε οδηγούν να κάνεις πιο συχνή χρήση από το προτεινόμενο.

 

Αν είναι πολύ ισχυρό το μπούκωμα, τους λόγους γι αυτό θα πρέπει να τους αναζητήσεις με τη βοήθεια γιατρού, ασφαλώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεύθυνο είναι να προσπαθεί κάποιος να το παίξει "έξυπνος - υπεύθυνος" λέγοντας "κι αν το πάρω και ταβλιαστώ;"

 

...Πολλοί γιατροί - για δικούς τους λόγους κι εκεί να αναζητήσεις συμφέρονται για προώθηση φαρμάκων - δίνουν ιδιαίτερα αναποτελεσματικά, προηγούμενων "γενεών" φάρμακα, συχνά κορτιζονούχα, που καταλήγουν να κάνουν μεγαλύτερη ζημιά ή να προσθέτουν συμπτώματα και παρενέργειες.

 

Αν συζητήσεις με αρκετούς ανθρώπους που έχουν ταλαιπωρηθεί από αλλεργική ρινίτιδα, δύο είναι τα φάρμακα που ξεχωρίζουν, με διαφορά πρώτο το Kestine.

 

Το "θα ταβλιαστω" ήταν ξεκάθαρα σχήμα λόγου μιλώντας γενικά για παρενέργειες. Πώς μπορείς εσύ να μου εγγυηθεις εσύ ότι τα εν λόγω φάρμακα που υποστηρίζεις ότι είναι τα καλύτερα ότι θα μου κάνουν δουλειά και ότι δεν θα έχω ανεπιθυμητες παρενέργειες; έχω 20 χρόνια αλλεργίες και έχω δοκιμάσει όλο το φαρμακείο. Αν αυτό που προτείνεις μου κάνει δουλειά δεν το ξέρω γιατί δεν το έχω δοκιμάσει. Αν εσένα σου λειτουργεί συγχαρητήρια. Πάντως το καλύτερο φάρμακο για τον καθένα είναι αυτό που του λειτουργεί. Έχω δει φάρμακα να μην μου κάνουν τίποτα και να λειτουργούν θαυματουργα για την αδερφή μου. Μαγικά χαπάκια δεν υπάρχουν γι'αυτό υπάρχουν στην αγορά πολλές δραστικες ουσίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάλι ρε πόδια τα τελευταία χρόνια είχα αλλεργίες σοβαρές σε σημείο να μη μπορώ να βγω απο το σπίτι σχεδόν . Καταρροή τσούξιμο φτέρνισμα τα ασταμάτητα μέχρι που ματώνει μύτη και λαιμός ..

Έκανα 1,5 χρόνο ανοσοθεραπεία και ήμουν καλα . Ξαφνικά με έπιασε απεργία ξανα σαν να μην έκανα θεραπεία τα να μην έκανα τίποτα τόσο καιρό ίσως και χειρότερα .

15 μέρες μετα έκανα εγχείρηση διάφραγμα κερατάκια κόγχες κλπ κλπ και ο γιατρός μου είχε πει πως δίνει τεράστιες πιθανότητες να σταματήσουν πι απεργίες μου εντελώς .

Μετα την εγχείρηση δεν φτερνίστηκα δεν δάκρυσα δεν εμφάνισα σημάδια ούτε για μισό λεπτό ..

Τι να πω δε ξερω πως και τι . Τουλάχιστον σώθηκα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάλι ρε πόδια τα τελευταία χρόνια είχα αλλεργίες σοβαρές σε σημείο να μη μπορώ να βγω απο το σπίτι σχεδόν . Καταρροή τσούξιμο φτέρνισμα τα ασταμάτητα μέχρι που ματώνει μύτη και λαιμός ..

Έκανα 1,5 χρόνο ανοσοθεραπεία και ήμουν καλα . Ξαφνικά με έπιασε απεργία ξανα σαν να μην έκανα θεραπεία τα να μην έκανα τίποτα τόσο καιρό ίσως και χειρότερα .

15 μέρες μετα έκανα εγχείρηση διάφραγμα κερατάκια κόγχες κλπ κλπ και ο γιατρός μου είχε πει πως δίνει τεράστιες πιθανότητες να σταματήσουν πι απεργίες μου εντελώς .

Μετα την εγχείρηση δεν φτερνίστηκα δεν δάκρυσα δεν εμφάνισα σημάδια ούτε για μισό λεπτό ..

Τι να πω δε ξερω πως και τι . Τουλάχιστον σώθηκα

 

μου ειχε πει ο γιατρος μου οτι οι ανοσοθεραπειες εχουν μεγαλες πιθανοτητες επιτυχιας μονο αν εισαι αλλεργικος σε ενα και μονο πραμα. αν εισαι αλλεργικος σε πολλα δεν πιανουν. πιθανως να ηταν αυτος ο λογος που σε ξαναπιασε, εγινες αλλεργικος σε αλλη ουσια/φυτο κτλ. αυο για τα κρεατακια παντως δεν το ηξερα. ειχες ουτως η αλλως προβλημα και εκανες την εγχειρηση ή την εκανες μονο και μονο για την αλλεργια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πολύ στραβό διάφραγμα διογκούμενες κόγχες κλπ κλπ . Μετα την εγχείρηση κόπηκαν ολα να ολα μαχαίρι ..

Δεν έγινε η εγχείρηση δλδ για λόγους απεργίας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "θα ταβλιαστω" ήταν ξεκάθαρα σχήμα λόγου μιλώντας γενικά για παρενέργειες. Πώς μπορείς εσύ να μου εγγυηθεις εσύ ότι τα εν λόγω φάρμακα που υποστηρίζεις ότι είναι τα καλύτερα ότι θα μου κάνουν δουλειά και ότι δεν θα έχω ανεπιθυμητες παρενέργειες; έχω 20 χρόνια αλλεργίες και έχω δοκιμάσει όλο το φαρμακείο. Αν αυτό που προτείνεις μου κάνει δουλειά δεν το ξέρω γιατί δεν το έχω δοκιμάσει. Αν εσένα σου λειτουργεί συγχαρητήρια. Πάντως το καλύτερο φάρμακο για τον καθένα είναι αυτό που του λειτουργεί. Έχω δει φάρμακα να μην μου κάνουν τίποτα και να λειτουργούν θαυματουργα για την αδερφή μου. Μαγικά χαπάκια δεν υπάρχουν γι'αυτό υπάρχουν στην αγορά πολλές δραστικες ουσίες.

 

Συνεχίζεις μια ανούσια φλυαρία για χάρη της φλυαρίας.

 

Μιλώντας ακριβώς για παρενέργειες, έγραψα ότι το Kestine κυρίως έχεις τις ελάχιστες και το Rupafin επίσης συγκριτικά λιγότερες/ηπιότερες σε σχέση με άλλα φάρμακα, αλλά και τα δύο θεωρούνται "νέας γενιάς" αντιισταμινικά.

 

Εσύ προσπαθείς να προσποιηθείς ότι λες κάτι σοβαρό με αναγωγή σε ακραίες περιπτώσεις, που δεν έχουν εφαρμογή...

 

Το ότι το Kestine έχει τις λιγότερες παρενέργειες (και γι αυτό δίνει και διπλή ποσότητα σε ένα χάπι > και γι αυτό είναι πιο αποτελεσματικό από άλλα) είναι κάτι που ισχύει γενικά κι εμπεριστατωμένα.

 

Ποιός μίλησε για "μαγικά χάπια";

Είδες που δεν έχεις επιχείρημα και για να πεις κάτι μεταστρέφεις τη κουβέντα σε μια κατεύθυνση που δεν έχει νόημα, γιατί μόνο σ' αυτό μπορείς να απαντήσεις;

 

...με τον τρόπο αυτό, το αντικείμενο της συζήτησης δεν στρέφεται στο προκείμενο αλλά σε σένα, οπότε δεν έχω πρόθεση να χάσω άλλο χρόνο εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

δε ξέρω αν είναι οφφ τοπικ. χθες ωρλ λόγο πρησμένης σταφυλλης και μου εκανέ ένεση κορτιζόνης. γιατί μου λέει ότι μπορεί και να είναι αλλεργικό . αυτό που μου την έσπασε είναι ότι μου έδωσε χαπακια κορτιζόνης για τις επόμενες 3 μέρες μειωμένης δόσης. επειδή οι μέρες είναι χρονιαρες. 1)η κορτιζόνη έχει καμια επίπτωση με την κατανάλωση αλκοολ?

2)αν δε πάρω τα χαπάκια που μου έδωσε τρέχει κάτι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Με μέτρο τα ξυδια

2)Ενδεχομένως ,ναι ,μπορεί να πειράξει αν δε κόψεις τη κορτιζόνη σταδιακά.Εχει να κάνει με τη λειτουργία των επινεφριδίων.

 

Αρα κάνεις ο,τι σου λέει ο γιατρός σου και όχι ο,τι είναι πιο βολικό.Το πιο βασικό δε:Δε ρωτάς σε φόρουμ για ιατρικές συμβουλές από αγνώστους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα κάνεις ο,τι σου λέει ο γιατρός σου και όχι ο,τι είναι πιο βολικό.Το πιο βασικό δε:Δε ρωτάς σε φόρουμ για ιατρικές συμβουλές από αγνώστους.

 

Με εξαίρεση το Insomnia που έχει dedicated ιατρικό team.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εξαίρεση το Insomnia που έχει dedicated ιατρικό team.

Και "αρμοδίους" που προτείνουν τη λήψη φαρμάκων, ενώ αυτό ακριβώς συνιστούν τα υπουργεία υγείας όλου του κόσμου να μην κάνουμε, ως παντελώς άσχετοι με το αντικείμενο και με μοναδικές γνώσεις bro science που αποκομίσαμε με το πτυχίο του internet university.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...