Προς το περιεχόμενο

τι θα γινει με αυτην την αλλεργια?


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πηγαινετε για μια βουτια στη θαλασσα - εχει ζεστανει ο καιρος.. Καθιστε 5-10' και οσο μπορειτε μεσα στο νερο το κεφαλι.. Θα καθαρισετε αμεσως.. Και θα ειστε οκ για 1-2 ´βδομαδες ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 495
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδια η λυση ειναι στο σπιτι. Καλο καθαρισμα και επειδη τωρα με την γυρη δεν μπορεις να αερισεις το σπιτι, περνεις μια καλη συσκευη καθαρισμου αερα που κραταει ολα τα αλλεργιογονα, την βαζεις στο υπνοδωματιο και στο σαλονι, και ετσι τουλαχιστον οσο εισαι σπιτι εισαι ανετος.αναπνεεις ανετα, χωρις μπουκοματα και φταρνισματα. ουτε χαπια ουτε τιποτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περσυ για πρωτη φορα ειχα θεμα σοβαρο.Για 15 βραδια που ξαπλωνα το ενα ρουθουνι κλειστο δεν μπορουσα να κοιμηθω.Την μερα ολα καλα.

Παντα ειχα θεμα τετοια εποχη με ελαφρυα κρυωματα και τρεχουμενες μυτες αλλα το απεδιδα στην αλλαγη θερμοκρασιας, το οτι δεν προσεχα κτλ.

Πηγα γιατρο, πασπατεψε μυτη και μου πε οτι ειναι αλλεργια και εχω στραβο διαφραγμα που μαζι με ενα κρυωμα χειροτερεψε την κατασταση.

Πηρα κατι χαπια και σιγα σιγα βελτιωθηκε.Ειναι δυνατον με μια εξεταση να βγαλε συμπερασμα οτι εχω αλλεργια?

 

Φετος λεω να αποφυγω τα χαπια, να προσεχω να μην κρυωσω μπας και δεν ειναι αλλεργια.

 

Ελάχιστη σχέση έχει η αλλεργία με το αν θα κρυώσεις ή οχι. Επίσης ναι με μια εξέταση μπορεί να βρει αν έχεις αλλεργία.

 

Εγώ έπαθα κάτι παρόμοιο αλλά όχι τόσο σοβαρό. Αισθανόμουν βουλωμένο το αφτί μου και πίστευα οτι ήταν από το κερί. Αφού προσπάθησα να το ξεβουλώσω με μπατονέτες δεν έγινε κάτι. Σε δεύτερη φάση έριξα λίγο νερό με το τηλέφωνο του μπάνιου μετά από το λούσιμο και όταν τελείωσα έβαλα μπατονέτες, πάλι δεν άλλαξε κάτι. Σε τρίτη φάση πήρα λίγο νερό που φρόντησα να το ζεστάνω στους 35-37 βαθμούς όσο είναι η θερμοκρασία του σώματος δηλαδή και το έβαλα σε μια τσαγιέρα, το έριξα μέσα στο αφτί μου πιστεύοντας οτι θα φύγει το κερί και μετά αφού τελείωσα έβαλα μπατονέτες για να μαζέψω τυχόν νερό που θα είχε μείνει, δεν έγινε πάλι τίποτα..... μετά πήγα σε οριλά που με εξέτασε και βρήκε τα αφτί μου μια χαρά και μου λέει οτι το πρόβλημα προέρχεται από αλλεργία στην μύτη. Μου έδωσε ένα φάρμακο που ψεκάζω στην μύτη, έκανε 5 ημέρες για να δω βελτίωση.

 

Από φίλους και γνωστούς που μίλησα έμαθα οτι μερικοί έπαθαν διάφορες αλλεργίες. Είτε δερματικές με σπυριά και διάφορα είτε με φτερνίσματα και θέματα σε αυτιά-μύτες. Μου είπαν για σκόνη που ήρθε από την Αφρική με τους ανέμους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σπρευ και χαπακια λαμβανονται συνδυαστικα η χρησιμοποιουνται ξεχωριστα ανα περιπτωση

 

http://www.webmd.com/allergies/oral-nasal-medicine

 

Εχω ξεκινησει aerius, θα χρειαστω και aurid spray η κραταω οπως ειμαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εδώ και δύο μέρες είμαι πολύ πιο χάλια από αλλεργίες.

Ίσως φταίει και το aerius...

Πριν με το xozal και πιο πριν με το clarytin ήμουν πολύ καλύτερα...

 

Zyrtec δε με έπιασε ποτέ καλά....

Το xozal είναι πολύ καλό αλλά δεν κρατάει πάνω από 10 ώρες μαξ σε εμένα...

Το clarytin με το ζόρι βγάζει 12ωρο...

 

Το aerius μου φαίνεται μάπα πάντως.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα φάρμακα έχουν παρενέργειες; Φέρνουν υπνηλία;

Ω ναι,σε ορισμενους εχουν παρενεργειες οπως υπνηλια.

 

Αμα εξαιρεσουμε το τριψιμο στα ματια φετος την εβγαλα καθαρη μεχρι στιγμης.Οπως παντα συνδιασμος κορτικοστεροειδη

spray με αντιισταμινικα χαπια.Αν και ετσι οπως το κοβω θα συνεχισω τα χαπια και για 2ο μηνα..

Κατα τα αλλα κατι που βοηθαει ειναι οσοι οδηγατε μηχανη να φορατε full face κρανος,να αποφευγετε να ειστε εξω οταν φυσαει και να αρχισετε τα μπανια στην θαλασσα.Εχω δει μεγαλη διαφορα τηρωντας τα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χαπια το καταλαβαινω, τα σπρευ ομως τι κανουν? Ειναι για συμπτωματικη αντιμετωπιση αμα την εχεις ηδη φαει η για προληπτικη οπως τα χαπια. Προς το παρον παιρνω μονο χαπι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

να ρωτησω κατι για οσους παιρνουν ξοζαλ

ποσο διαστημα παιρνεται καθε μερα το χαπι??

πανω απο 3 μηνες??

ειναι φυσιολογικο τοσο μεγαλο διαστημα καθε μερα

 

πανω που το ψιλοαφησα παλι πριστικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τωρα αυτη την εποχη εχετε μπουκωμενη μυτη?

Γιατι εγω μονο το βραδυ μου κανει καποιες ιστοριες.. και για να εχω ποιοτητα αναπνοης ψεκαζω λιγο dexarkina.

Κραταει τη μυτη ολη μερα ανοιχτει και το βραδυ ξεκιναει να κανει παλι τα δικα της..

 

Το μπουκωμα ειναι στο 1 ρουθουνι περιπου 80%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι για οσους παιρνουν ξοζαλ

ποσο διαστημα παιρνεται καθε μερα το χαπι??

πανω απο 3 μηνες??

ειναι φυσιολογικο τοσο μεγαλο διαστημα καθε μερα

 

πανω που το ψιλοαφησα παλι πριστικα...

 

Παίρνω ένα χάπι Xyzal κάθε βράδυ τα τελευταία 3 χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...