Προς το περιεχόμενο

Pro Evolution Soccer 2010


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να πάρω ένα laptop το οποίο να σηκώνει άνετα και για τα επόμενα χρόνια(όσο μπορεί να προβλεφθεί) το PES. Με ενδιαφέρουν κυρίως οι nVidia κάρτες γραφικών και θέλω τη βοήθεια σας σε κάποιες απορίες που έχω.

 

Είδα ότι το PES 2010 θέλει GeForce 7900 ή μεγαλύτερη αλλά σε ένα κατάστημα που ρώτησα μου είπαν ότι αυτό σημαίνει για παράδειγμα: ότι οι κάρτες που είναι μεγαλύτερες της GeForce 7900 είναι π.χ. 8900, 9900(νομίζω δεν υπάρχει) και όχι οι 8600,8800,9200,9300,9600. Δηλαδή μου είπε ότι ουσιαστικά τα 3 τελευταία ψηφία πρέπει να είναι τα ίδια ή ανώτερα.

 

Αυτό τι σημαίνει όμως; Αφού το PES 2010 θέλει GeForce 7900 και πάνω, θέλει ή 8900 ή τι; Ας πούμε η 9600 ή η 9700 θα δουλεύουν;

 

Αν μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι ακριβώς συμβαίνει...γιατί δεν εμπιστεύομαι και πολύ τους πωλητές.

 

χωρίς να θέλω να βάλω κ το χέρι μου στην φωτιά, πιστεύω ότι κατα 99,9% αυτά που σου είπαν είναι ********.

Δε ξέρω τι ακριβώς γίνεται με την σειρά 8, αν κ ειμαι αρκετά σίγουρος ότι μια 8800 πχ είναι πολυ καλύτερη απο τις 7..αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση επίσης μια 9600 να μην είναι καλύτερη επίσης.

Εγώ θα έλεγα ότι πιο ενδεικτικό είναι το 1ο ψηφίο παρά τα 3 τελευταία. Δηλαδή το παλικάρι εκείνο τι ήθελε να μας πει τώρα ότι μια 6800 είναι καλύτερη απο μια 9600?

 

Προσωπικά τέλος εγώ έχω λαπτοπ με 9600m gt και το pro όπως και όσα παιχνίδια έχω δοκιμάσει τα παίζει άψογα, τα περισσότερα εκ των οποίων σε full settings και είμαι πεπεισμένος ότι για 2-3 χρονάκια ακόμα θα μπορώ να παίζω ακόμα pro εδώ (ίσως σε χαμηλότερα settings στο τέλος βέβαια).

 

Δεν ξέρω προσωπικά τι κάρτα να σου προτείνω για να παίζεις για πολλά χρόνια ακόμα αλλά πιστεύω με 9600-9800 είσαι καλυμένος για 3 χρονάκια σίγουρα. Απο κει κ πέρα μπορεις να δεις και τις gtx.

 

Επειδή υπάρχει κ η πιθανότητα να λέω ανοησίες ας δούμε τι θα πει και κανας άλλος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 785
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σκέφτομαι να πάρω ένα laptop το οποίο να σηκώνει άνετα και για τα επόμενα χρόνια(όσο μπορεί να προβλεφθεί) το PES. Με ενδιαφέρουν κυρίως οι nVidia κάρτες γραφικών και θέλω τη βοήθεια σας σε κάποιες απορίες που έχω.

 

Είδα ότι το PES 2010 θέλει GeForce 7900 ή μεγαλύτερη αλλά σε ένα κατάστημα που ρώτησα μου είπαν ότι αυτό σημαίνει για παράδειγμα: ότι οι κάρτες που είναι μεγαλύτερες της GeForce 7900 είναι π.χ. 8900, 9900(νομίζω δεν υπάρχει) και όχι οι 8600,8800,9200,9300,9600. Δηλαδή μου είπε ότι ουσιαστικά τα 3 τελευταία ψηφία πρέπει να είναι τα ίδια ή ανώτερα.

 

Αυτό τι σημαίνει όμως; Αφού το PES 2010 θέλει GeForce 7900 και πάνω, θέλει ή 8900 ή τι; Ας πούμε η 9600 ή η 9700 θα δουλεύουν;

 

Αν μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι ακριβώς συμβαίνει...γιατί δεν εμπιστεύομαι και πολύ τους πωλητές.

 

 

Είναι τελείως μπακαλίστικο αυτό που σου είπε.

Ναι το πρώτο νούμερο φανερώνει την γενιά, και το δεύτερο την σειρά "low end - mainstream - high end", αλλά από τα νουμεράκια σαφή συμπεράσματα δεν γίνεται να βγάλεις.

 

π.χ , η 7900Gt είναι καλύτερη από την 8600Gt, αλλά η 8800Gt είναι ακριβώς ίδια σε επιδόσεις με την 9600Gt.

Η 8800GTs 512 είναι ίδια με την 9800GTX (ολόιδια όμως, μόνο λίγο τους χρονισμούς ανέβασαν), και η 9800GTX+ είναι ολόιδια με την GTs250 (σε αυτή την περίπτωση αλλάξαν μόνο το όνομα και το αυτοκόλλητο).

 

Γενικά στην nvidia επικρατεί ένα μπάχαλο όσων αφορά τις ονομασίες.

Τα παραδείγματα που ανέφερα είναι για desktop gpu's, αν και δεν νομίζω πως αλλάζουν και πολλά σε όσες αντίστοιχες βγαίνουν για laptop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα, με τις nVidia δύσκολα βγάζεις άκρη. Με τις ATI τι γίνεται; Στυλ nVidia ή όσο πιο μεγάλα νούμερα τόσο το καλύτερο;

 

Γιατί απ'ότι κατάλαβα μία GeForce 9200<GeForce 8600

Στις ΑΤΙ παίζει κάτι ανάλογο; Ρωτάω για να μη την πατήσω αν τελικά καταλήξω σε ΑΤΙ.

 

Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

το μεγάλο ερώτημα για μένα είναι αν η ΑΙ του τερματοτύφλακα έχει στρώσει σε σχέση με το demo... Ξέρει κανείς από πρώτο χέρι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σας πω σε λίγες ώρες τι παίζει.

 

 

Διαβάζω ότι η μέγιστη ανάλυση που μπορείς να βάλεις είναι 1280 !! :lol:

 

Αν ισχύει αυτό ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΙΣΤΟΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...