Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήραμε τελικά εκείνο το Fujitsu που είχε προσφορά στα 450€ ο Κώτσος. Έχει δωρεάν εγκατάσταση αλλά για να βγάλουν το παλιό που έχουμε πόσα παίρνουν; Στο κατάστημα μια κοπέλα μας είπε 30 αλλά στο site βλέπω λέει 50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

Ευχαριστω για την απαντηση. Αρα καλυτερα να βαλουμε ενα στο σαλονι και καποια μικρα στα 3 δωματια. (τα 2 δωματια εχουν κοινο μπαλκονι αρα ισως μπορεις να μπει κ ενας εξωτερικος μηχανισμος.) Μπορεις να μου πεις συγκεκριμενες λεπτομέρειες για μαρκα/μοντελα κλιματιστικων? Θα ηθελα ειναι αξιοπιστα , χαμηλη καταναλωση και γενικα value for money 

 

 

Ωραιο λινκ , για 60τμ λεει 24btu , αρα πρεπει να παρω ενα 24btu και δυο μικρα 12 ή 9 btu για τα δωματια.

Μηπως εχεις καποια συγκεκριμενη προταση?

 

 

Fujitsu inverter απο μένα.  Στους λογαριασμούς της ΔΕΗ δεν εχει φανεί σχεδόν καθόλου.

 

Με 24άρι λογικά καλύπτεσαι (εξαρτάται και απο την παλαιότητα - τοποθεσία - όροφο) και 9άρι στα δωμάτια. Εαν ειναι πολύ μεγάλα δωμάτια ίσως και 12άρι.

 

Εαν το σπίτι εχει έτοιμες υποδοχές για τα aircondition καλό ειναι να έρθει τεχνικός πρώτα να δεί τη διάμετρο του σωλήνα.

 

Τουλάχιστον σε μένα ηταν δεσμευτικό ως προς τον τύπο του μηχανήματος που θα αγοράσω. Οπότε κοιταξε το κι αυτό οπωσδηποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρτε μια προσφορά και για κλιματιστικά μάρκας Gree & Invertor.

Πρόσφατα έβαλα 2 κλιματιστικά 1 Gree & 1 Invertor στα 2 γραφεία (12.000BTU)

Οι γνωστές αλυσίδες δέν τα εμπορεύονται, τα αγόρασα απο Κέντρο Θέρμανσης , εκέι που είχα πάρει και το λέβητα πετρελαίου.

Με το τιμολόγιο έχω 10ετή εγγυήση.

18αρι της Gree (Cozy) 600 ευρώ με Φ.Π.Α που είχα ρωτήσει.

10ετη δίνει για την εξωτερική μονάδα και 5ετή για την εσωτερική. Και αυτή ισχύει αν κάνεις κάθε χρόνο μια συντήρηση και δεν ξέρω πόσο θα την κοστολογούν.

 

Τώρα οι εγγυήσεις οι πρόσθετες σε καλύπτουν στην περίπτωση που είσαι γκαντέμης μιας και οι εταιρίες στο αντικαθιστούν και δεν στο πάνε για επισκευή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fujitsu inverter απο μένα.  Στους λογαριασμούς της ΔΕΗ δεν εχει φανεί σχεδόν καθόλου.

 

Με 24άρι λογικά καλύπτεσαι (εξαρτάται και απο την παλαιότητα - τοποθεσία - όροφο) και 9άρι στα δωμάτια. Εαν ειναι πολύ μεγάλα δωμάτια ίσως και 12άρι.

 

Εαν το σπίτι εχει έτοιμες υποδοχές για τα aircondition καλό ειναι να έρθει τεχνικός πρώτα να δεί τη διάμετρο του σωλήνα.

 

Τουλάχιστον σε μένα ηταν δεσμευτικό ως προς τον τύπο του μηχανήματος που θα αγοράσω. Οπότε κοιταξε το κι αυτό οπωσδηποτε.

Βλεπω το 9αρια κανουν καπου στα 450ευρω και τα 24αρια καπου στα 900ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και γω το ιδιο θεμα με τη μυρωδια (κατι σαν χωματιλα μου μυριζει) η οποια ειναι πολυ εντονοτερη οταν ανοιγω το AC και για καποια δευτερολεπτα, μετα ειτε δεν ειναι τοσο ειτε τη συνηθιζω χωρις να το καταλαβαινω...

 

Ξερει οντως κανεις τι συμβαινει, ωστε να προτεινει κατι?

 

Εγώ τελικά το έλυσα τουλάχιστον προσωρινά αφήνοντάς το να δουλέψει για 15 λεπτά στο ζεστό αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10ετη δίνει για την εξωτερική μονάδα και 5ετή για την εσωτερική. Και αυτή ισχύει αν κάνεις κάθε χρόνο μια συντήρηση και δεν ξέρω πόσο θα την κοστολογούν.

 

Τώρα οι εγγυήσεις οι πρόσθετες σε καλύπτουν στην περίπτωση που είσαι γκαντέμης μιας και οι εταιρίες στο αντικαθιστούν και δεν στο πάνε για επισκευή...

Το γνωρίζω καθώς είχα διαβάσει πρίν την αγορά τους όρους εγγυήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τελικά το έλυσα τουλάχιστον προσωρινά αφήνοντάς το να δουλέψει για 15 λεπτά στο ζεστό αέρα.

 

Αυτό που λες σημαίνει οτι έχουν μαζευτεί βακτήρια στο εσωτερικό στοιχείο τα οποία παρουσία υγρασίας (ψύξη μόνο) και όταν τερματίζεις την λειτουργία του κλιματιστικού αρχίζουν και πολλαπλασιάζονται στις θερμοκρασίες δωματίου πλέον. Όταν λειτουργήσει το κλιματιστικό στην ζέστη οι οσμές εξαφανίζονται αλλά οταν επανέλθει η λειτουργία ψύξης επανεμφανίζονται πάλι. Αυτό που πρέπει να γίνει είναι ένας καλός καθαρισμός. Μου συνέβαινε και εμένα ακόμα κι' όταν καθάριζε τεχνικός το κλιματιστικό επειδή δεν έβαζε αρκετή ποσότητα υγρού, το πρόβλημα λύθηκε αφου πλέον κάνω μόνος μου τον καθαρισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες σημαίνει οτι έχουν μαζευτεί βακτήρια στο εσωτερικό στοιχείο τα οποία παρουσία υγρασίας (ψύξη μόνο) και όταν τερματίζεις την λειτουργία του κλιματιστικού αρχίζουν και πολλαπλασιάζονται στις θερμοκρασίες δωματίου πλέον. Όταν λειτουργήσει το κλιματιστικό στην ζέστη οι οσμές εξαφανίζονται αλλά οταν επανέλθει η λειτουργία ψύξης επανεμφανίζονται πάλι. Αυτό που πρέπει να γίνει είναι ένας καλός καθαρισμός. Μου συνέβαινε και εμένα ακόμα κι' όταν καθάριζε τεχνικός το κλιματιστικό επειδή δεν έβαζε αρκετή ποσότητα υγρού, το πρόβλημα λύθηκε αφου πλέον κάνω μόνος μου τον καθαρισμό.

 

Επειδή έχω το ίδιο πρόβλημα σε ένα Fujitsu, κάνω και εγώ μόνος μου τον καθαρισμό αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντηση είναι ούτε το ένα να μην κάνεις ούτε το άλλο. Θεωρητικά μπορεί όταν κλείνεις το κλιματιστικό για κάποιο διάστημα να παρατείνεις την διάρκεια ζωής του. Έλα όμως που εξίσου σημαντική φθορά δημιουργείται όταν ανοίγεις το κλιματιστικό, διότι υπάρχουν τα ρεύματα εκκίνησης και η ροπή εκκίνησης του κινητήρα, τα οποία αν επαναληφθούν π.χ τόσες παραπάνω φορές μέσα σε τόσα χρόνια οχι μόνο δεν θα παρατείνουν την διάρκεια ζωής αλλά θα φθείρουν το μηχάνημα και ίσως περισσότερο από οτι να το άφηνες να λειτουργεί.

 

Δε γινεται να μη κανεις ουτε το ενα ουτε το αλλο, αναγκαστικα ενα απο τα δυο γινεται.

Δε μιλαω για παραταση διαρκειας ζωης, μιλαω μηπως υπαρχει εξτρα φθορα με απανωτα αναψε-κλεισε.

 

 

Εμπειρικά μόνο, 5-10 λεπτά στην ώρα σε καμία περίπτωση μην το κάνεις. Τώρα αν μιλάμε για χρόνο λειτουργίας από 6-7 συνεχόμενες ώρες και πάνω, δεν θα ήταν άσχημο να έκλεινες το μηχάνημα κανένα 20λεπτο περίπου στην μέση της διάρκειας αυτής στο 3ωρο δηλαδή. Τα 5 λεπτά διακοπής λειτουργίας δεν έχουν κανένα νόημα.

 

Απο ποια αποψη δεν εχουν νοημα?

Νοημα σε μενα υπαρχει, παγωνω και πρεπει να το κλεισω για λιγο.

 

Παντως εσυ λες οτι ειναι καλα να κλεινω για 20' ανα 3ωρο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω το ίδιο πρόβλημα σε ένα Fujitsu, κάνω και εγώ μόνος μου τον καθαρισμό αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Θελει μηχανημα με ρευμα-πιεστικο και καθαρισμος ο ανεμιστηρας..
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω το ίδιο πρόβλημα σε ένα Fujitsu, κάνω και εγώ μόνος μου τον καθαρισμό αλλά το πρόβλημα παραμένει.

 

Κι εγω ειχα παρομοιο προβλημα. Ανεξηγητο, γιατι το αρκουδισιο ηταν καινουργιο. Παροδικα μυριζε περιεργα αν ρυθμιζοταν σε θερμοκρασιες >24ο.

Τελικα το προβλημα αυτο εξαφανιστηκε απο μονο του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γινεται να μη κανεις ουτε το ενα ουτε το αλλο, αναγκαστικα ενα απο τα δυο γινεται.

Δε μιλαω για παραταση διαρκειας ζωης, μιλαω μηπως υπαρχει εξτρα φθορα με απανωτα αναψε-κλεισε.

 

 

 

Απο ποια αποψη δεν εχουν νοημα?

Νοημα σε μενα υπαρχει, παγωνω και πρεπει να το κλεισω για λιγο.

 

Παντως εσυ λες οτι ειναι καλα να κλεινω για 20' ανα 3ωρο.

 

 

Υπάρχει έξτρα φθορά λέμε και αυτή η φθορά μειώνει την διάρκεια ζωής της συσκευής, η φθορά δημιουργείται με το turn on και τα ρεύματα ροπές εκκίνησης που είναι πολύ υψηλά για πολύ μικρό χρονικό διάστημα, οι επαναλαμβανόμενες εκκινήσεις φθείρουν επιπλέον το μηχάνημα, αν θέλεις ντε και καλά να το κλείνεις τότε κάντο αλλά οχι στην συχνότητα που περιγράφεις (μια φορά/ώρα) αλλά στην συχνότητα που σου είπα περίπου μια φορά ανά 3 ώρες. Νόημα δεν έχει από άποψη ενεργειακής εξοικονόμησης, δεν είναι τίποτα σπουδαίο να μην λειτουργεί το μηχάνημα 5λεπτά/ώρα. Αν παγώνεις τότε αύξησε την θερμοκρασία από το τηλεχειριστήριο και μην κλείνεις το μηχάνημα, εφόσον το κλιματιστικό είναι inverter θα μειώσει την ισχύ του, αν δεν θες να παγώνεις γενικά βάζε θερμοκρασίες 28-29 βαθμούς, ακόμα και τόσο να το βάλεις παρέχει ψύξη.

Επειδή έχω το ίδιο πρόβλημα σε ένα Fujitsu, κάνω και εγώ μόνος μου τον καθαρισμό αλλά το πρόβλημα παραμένει.

 

Δοκίμασε να βάλεις περισσότερη ποσότητα χημικού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...