Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για εγκατασταση ποσα να περιμενω? Εχω βασεις κ φρεον

Ρώτα τιμές σε ψυκτικούς ! Μια σωστή εγκατάσταση με χρήση αντλίας κενού κοστολογείται κάπου 50-70 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ψαχνω για air condition (ενδιαφερει ΜΟΝΟ η ψυξη) για ενα μικρο σπιτι με περιπου 20 τ.μ. ενιαιο χωρο ο οποιος εχει ενα παραθυρο και μια πορτα που οδηγει στο υπνοδωματιο, το οποιο ομως δεν ενδιαφερει να κλιματιζεται. Το σπιτι δεν το βλεπει πολυ ο ηλιος, ενω και τα κουφωματα ειναι αρκετα καλα με διπλα τζαμια.

 

Εχω βρει μεχρι στιγμης αυτο https://www.skroutz.gr/s/7038033/Pitsos-P1ZAI0960W.html 399 ευρω σε προσφορα μαζι με την εγκατασταση (460 ευρω τα 12.000 btu).

 

Επισης εχω βρει αυτο https://www.skroutz.gr/s/6340747/Toyotomi-Hiro-Eco-HTN-HTG-09IV.html στα 430 μαζι με την εγκατασταση, ενω βρισκω επισης διαφορα αλλα γνωστα τα οποια ανεβαινουν στα 470 μαζι με την εγκατασταση.

 

Νομιζετε τα 9.000 btu ειναι αρκετα? Πως βλεπετε σαν επιλογη το Pitsos? Εχει νοημα να παω στα 430 ευρω στο Toyotomi ή στα 470 σ ενα εκ των Fujitsu, Gree, Inventor? Ειναι προτιμοτερο 12αρι Pitsos με 460 απο τα 9αρια Fujitsu, Gree, Inventor στα ιδια περιπου χρηματα?

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ψαχνω για air condition (ενδιαφερει ΜΟΝΟ η ψυξη) για ενα μικρο σπιτι με περιπου 20 τ.μ. ενιαιο χωρο ο οποιος εχει ενα παραθυρο και μια πορτα που οδηγει στο υπνοδωματιο, το οποιο ομως δεν ενδιαφερει να κλιματιζεται. Το σπιτι δεν το βλεπει πολυ ο ηλιος, ενω και τα κουφωματα ειναι αρκετα καλα με διπλα τζαμια.

 

Εχω βρει μεχρι στιγμης αυτο https://www.skroutz.gr/s/7038033/Pitsos-P1ZAI0960W.html 399 ευρω σε προσφορα μαζι με την εγκατασταση (460 ευρω τα 12.000 btu).

 

Επισης εχω βρει αυτο https://www.skroutz.gr/s/6340747/Toyotomi-Hiro-Eco-HTN-HTG-09IV.html στα 430 μαζι με την εγκατασταση, ενω βρισκω επισης διαφορα αλλα γνωστα τα οποια ανεβαινουν στα 470 μαζι με την εγκατασταση.

 

Νομιζετε τα 9.000 btu ειναι αρκετα? Πως βλεπετε σαν επιλογη το Pitsos? Εχει νοημα να παω στα 430 ευρω στο Toyotomi ή στα 470 σ ενα εκ των Fujitsu, Gree, Inventor? Ειναι προτιμοτερο 12αρι Pitsos με 460 απο τα 9αρια Fujitsu, Gree, Inventor στα ιδια περιπου χρηματα?

 

Ευχαριστω.

Πολύ πιθανό τα 9000 btu να σε καλύπτουν . Aυτό θα στο πει ψυκτικός ή μηχανολόγος που πρέπει να δει τον χώρο σου .

 

Kαταρχάς πρέπει να ξέρουμε τι θες. 9άρι ή 12άρι .

 

Μάρκες για μένα να κοιτάξεις σε inventor gree 

Για φθηνό και καλό το gree cozy ή το inventor alfa . 

Για καλύτερο με διαφορά σε όλα και όχι ακριβό . Inventor Passion pro, passion, omnia 

 

 

Δες πρώτα τι κλιματιστικό θες . 9άρι; 12άρ; :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικα μαλλον θα παω σε 12αρι διοτι οπως λεει και μια ψυχη, το μακρυ κονταινει το κοντο δε μακραινει! Ισως καποια στιγμη να χρειαστει να ψυχτει και το υπνοδωματιο, αλλα ετσι κι αλλιως ειναι και η κουζινα στον ενιαιο, οποτε θα ανεβαινει η θερμοκρασια ακομα περισσοτερο. Επιπλεον αφου κανουμε που κανουμε τα εξοδα ας δωσουμε λιγα παραπανω να κανουμε καλυτερα τη δουλεια μας.

 

Για 12αρι λοιπον, ισχυουν τα inventor & gree που εγραψες παραπανω?

 

*Μολις γυρισα απο μια μικρη βολτα στα καταστηματα. Βρηκα τα Inventor Life Ion & Omnia στα 12.000 btu με 480 ευρω μαζι με την εγκατασταση. Ποιο θα προτιμουσες?

Επεξ/σία από Mamatereza
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 60-65τμ την βγάζει ένα 24αρι ή θέλει 2x 18αρια?

Αν μιλάμε για "τυπική" κατοικία όχι . Θεωρώ ότι μιλάς για ενιαίο χώρο 65 τ.μ

 

Θες οπωσδήποτε να δει τον χώρο σου μηχανολόγος ή ψυκτικός να σου πει την καλύτερη λυση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι, δυστυχώς μεγάλος ενιαίος χώρος. Μόνωση υπάρχει, αλλά τα κουφώματα είναι γτπκ και τρώει αρκετό ήλιο το σπίτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δυστυχώς μεγάλος ενιαίος χώρος. Μόνωση υπάρχει, αλλά τα κουφώματα είναι γτπκ και τρώει αρκετό ήλιο το σπίτι...

Εγώ σε βλέπω να χρειάζεσαι 2 . Όπως και να χει αυτό θα στο πει ψυκτικός ή μηχανολόγος που θα δει τον χώρο σου . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς 2x 24αρια ή 2x 18αρια? Μόνο για ψύξη btw, 0 ανάγκες για θέρμανση...

Δεν εννοώ τίποτα !

 

Αυτό που σου λέω είναι ότι ειδικά η περίπτωση σου επιβάλλει να δει τον χώρο σου ένας ψυκτικός ή μηχανολόγος για να σου πει ποιά είναι η καλύτερη και ορθή λύση .  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεία σας παιδιά.έχω ένα κλιματιστικό samsung το οποίο πέρυσι έκαψε πλακέτα (μου είπε ο τεχνικός).το αφησα έτσι λόγω έλλειψης χρημάτων αλλά τώρα έπιασαν οι ζέστες και είναι απαραίτητο.θέλω να ρωτήσω,υπάρχει γιατριά γι αυτό;μπορώ να αλλάξω μόνο την εσωτερική μονάδα και να κρατήσω την εξωτερική;Η το πετάω και κοιτάζω γιά άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεία σας παιδιά.έχω ένα κλιματιστικό samsung το οποίο πέρυσι έκαψε πλακέτα (μου είπε ο τεχνικός).το αφησα έτσι λόγω έλλειψης χρημάτων αλλά τώρα έπιασαν οι ζέστες και είναι απαραίτητο.θέλω να ρωτήσω,υπάρχει γιατριά γι αυτό;μπορώ να αλλάξω μόνο την εσωτερική μονάδα και να κρατήσω την εξωτερική;Η το πετάω και κοιτάζω γιά άλλο;

Ποιο μοντέλο έχεις ; Επίσης πόσα σου ζήτησε για αλλαγή πλακέτας . Samsung κλιματιστικό δεν θα έπαιρνα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο μοντέλο έχεις ; Επίσης πόσα σου ζήτησε για αλλαγή πλακέτας . Samsung κλιματιστικό δεν θα έπαιρνα .

είναι 8ετίας σίγουρα.είχα δύο,ένα 9αρι (αυτό που χάλασε) κι ένα 12άρι που δουλευει ρολόι.τη πλακέτα τη φτιάξαμε μία φορά αλλά ξαναχάλασε,δεν την έχω καν.χάθηκε κάπου στα servis

η ερωτησή μου αν ξέρει κάποιος να μου πεί είναι αν μπορώ να αλλάξω μόνο την εσωτερική μονάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...