Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ένα χώρο 100τμ (ενεργειακή κλάση Γ ) να καλύψω Σαλονι-Κουζινα-2 δωματια-2 μπανια

 

ποια η γνώμη σας για τα παρακάτω 2?

AIR CONDITION DAIKIN FTXB50C/RXB50C 18000BTU ΚΛΑΣΗ A+

http://www.e-shop.gr/air-condition-daikin-ftxb50c-rxb50c-18000btu-klasi-a--p-HAP.000809

 

FUJITSU ASYG24LFCC

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_fujitsu-asyg24lfcc-1116600.html

 

Να υποθέσω σωστά οτι θα αγοράσεις και τα 2 μαζί.

 

Το DAIKIN άστο καλύτερα και επέλεξε κάποια άλλη μάρκα.

Πόσες ωρες μπορει να δουλευει σερι ενα κλιματιστικο χωρις να φθειρεται?

 

Φθορά έχουν όλες οι συσκευές από το 1ο δευτερόλεπτο λειτουργείας τους.

 

Τώρα αν θες να πεις μέχρι πότε θα εμφανιστεί κάποια βλάβη/δυσλειτουργία στο μηχάνημα, αυτό είναι το λεγόμενο MTBF. Δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη τιμή ούτε επιστημονική έρευνα που να δίνει κάτι στάνταρ. Οι συμπιεστές του κλιματιστικού έχουν διάρκεια ζωής 34000-66000 ώρες.

 

https://src.alionscience.com/pdf/TypicalEquipmentMTBFValues.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω το εξής πρόβλημα.Το κλιματιστικό στο υπνοδωμάτιο (mitsubishi 12άρι 4χρόνων) βγάζει μια κάπως άσχημη μυρωδιά τώρα που είπα να το δουλέψω.Πέρυσι είχε γίνει συντήρηση και μέχρι και την τελευταία φορά που το δούλεψα δε μύριζε.Χειμώνα δε λειτούργησε καθόλου και το ξαναέβαλα τώρα με τις ζέστες.Έχω βγάλει και πλύνει τα φίλτρα και το πέρασα με τη σκούπα αλλά τζίφος.Τσέκαρα και όσο γίνεται από την εξαγωγή του αέρα για τυχόν βρωμιά και είναι πεντακάθαρο.Η μυρωδιά που βγάζει δεν είναι ούτε πλαστικού ούτε ''ψαρίλα'' (όπως βρήκα στο ίντερνετ) και γίνεται περισσότερο αντιληπτή όταν το βάλω στον ανεμιστήρα όπως κάνω κάθε φορά για κανα 2λεπτο πριν το κλείσω.

Υπάρχει κάτι που μπορώ να τσεκάρω/κάνω μέχρι αύριο που θα καλέσω τεχνικό μπας και το δουλέψω το βράδυ που θέλω γιατί έτσι τώρα δε γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και γω το ιδιο θεμα με τη μυρωδια (κατι σαν χωματιλα μου μυριζει) η οποια ειναι πολυ εντονοτερη οταν ανοιγω το AC και για καποια δευτερολεπτα, μετα ειτε δεν ειναι τοσο ειτε τη συνηθιζω χωρις να το καταλαβαινω...

 

Ξερει οντως κανεις τι συμβαινει, ωστε να προτεινει κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φθορά έχουν όλες οι συσκευές από το 1ο δευτερόλεπτο λειτουργείας τους.

 

Τώρα αν θες να πεις μέχρι πότε θα εμφανιστεί κάποια βλάβη/δυσλειτουργία στο μηχάνημα, αυτό είναι το λεγόμενο MTBF. Δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη τιμή ούτε επιστημονική έρευνα που να δίνει κάτι στάνταρ. Οι συμπιεστές του κλιματιστικού έχουν διάρκεια ζωής 34000-66000 ώρες.

 

https://src.alionscience.com/pdf/TypicalEquipmentMTBFValues.pdf

 

Ναι φιλε μου, δε ρωτησα για φθορα γενικως. Μηπως οι πολλες σερι ωρες μπορει να δημιουργησουν εξτρα φθορα στη συσκευη? Μηπως πρεπει πχ. καθε μια ωρα να το κλεινουμε για 5-10 λεπτα? Ή δεν υπαρχει τετοιο θεμα?

Εννοείς αν πρέπει να ξεκουράζεται το A/C για να μην ζορίζεται ; 

Είναι φτιαγμένα να δουλεύουν απροβλημάτιστα 24/7.

Σε ιντερνετ καφέ που δούλευα ο server room είχε κλιματιστικό ρυθμισμένο στην κατώτερη θερμοκρασία και δούλευε χωρίς καμία διακοπή για...  2μιση χρόνια  (όσο δούλευα εκεί) χωρίς καμία βλάβη .

Αν εστιάσουμε στον συμπιεστή . Συμπιεστή έχει και το ψυγείο σου. Ίδια λογική . Δουλεύει ακατάπαυστα .

 

Ολα τα αρκουδισια ειναι φτιαγμενα για απροβληματιστο 24/7? Να μην ανησυχω δηλαδη παρα μονο για τη ΔΕΗ?

 

Βεβαια εγω δεν το εχω στη "κατωτερη θερμοκρασια". 23-24ο ειναι τα απαραιτητα νουμερα μου.

 

Δε νομιζω οτι γινεται συγκριση με το ψυγειο, γιατι το ψυγειο δεν εχει κινουμενα μερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και δεν μπορεί κάποιος να σου εγγυηθεί ότι δεν θα χαλάσει ένα απλό οικιακό κλιματιστικό.

Τα inverter γενικά είναι πιο ευαίσθητα σε σχέση με τα παλιά κλιματιστικά.

 

Δεν νομίζω να βάζουν για παράδειγμα σε server room 24/7 κλιματιστικά των 200 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και δεν μπορεί κάποιος να σου εγγυηθεί ότι δεν θα χαλάσει ένα απλό οικιακό κλιματιστικό.

Τα inverter γενικά είναι πιο ευαίσθητα σε σχέση με τα παλιά κλιματιστικά.

 

Δεν νομίζω να βάζουν για παράδειγμα σε server room 24/7 κλιματιστικά των 200 ευρώ.

 

200 ευρω εχουν παει τα οικιακα κλιματιστικα?

Δε μιλαω για εγγυηση, απλα αν ειναι καλυτερο να κλεινει καθε τοσο αντι να δουλευει ωρες σερι.

 

Παλιοτερα για το αποσυρθεν τοτε "Airwell" μου ειχε πει οτεχνικος  οτι το περιοδικο σβησιμο το φθειρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φιλε μου, δε ρωτησα για φθορα γενικως. Μηπως οι πολλες σερι ωρες μπορει να δημιουργησουν εξτρα φθορα στη συσκευη? Μηπως πρεπει πχ. καθε μια ωρα να το κλεινουμε για 5-10 λεπτα? Ή δεν υπαρχει τετοιο θεμα?

 

Η απάντηση είναι ούτε το ένα να μην κάνεις ούτε το άλλο. Θεωρητικά μπορεί όταν κλείνεις το κλιματιστικό για κάποιο διάστημα να παρατείνεις την διάρκεια ζωής του. Έλα όμως που εξίσου σημαντική φθορά δημιουργείται όταν ανοίγεις το κλιματιστικό, διότι υπάρχουν τα ρεύματα εκκίνησης και η ροπή εκκίνησης του κινητήρα, τα οποία αν επαναληφθούν π.χ τόσες παραπάνω φορές μέσα σε τόσα χρόνια οχι μόνο δεν θα παρατείνουν την διάρκεια ζωής αλλά θα φθείρουν το μηχάνημα και ίσως περισσότερο από οτι να το άφηνες να λειτουργεί.

 

Εμπειρικά μόνο, 5-10 λεπτά στην ώρα σε καμία περίπτωση μην το κάνεις. Τώρα αν μιλάμε για χρόνο λειτουργίας από 6-7 συνεχόμενες ώρες και πάνω, δεν θα ήταν άσχημο να έκλεινες το μηχάνημα κανένα 20λεπτο περίπου στην μέση της διάρκειας αυτής στο 3ωρο δηλαδή. Τα 5 λεπτά διακοπής λειτουργίας δεν έχουν κανένα νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

 

Ψάχνουμε για το σπίτι μας (83 τετραγωνικά) ν' αγοράσουμε καινούριο κλιματιστικό.

Επειδή είμαστε άσχετοι κι εγώ κι η κοπέλα μου από αυτά, σκέφτηκα να ρωτήσω εδώ.

 

Χρειαζόμαστε κάτι με τουλάχιστον 2 χρόνια εγγύηση,

χαμηλή κατανάλωση, inverter

τουλάχιστον 12.000 btu (ή και παραπάνω αν θεωρείτε ότι χρειάζεται)

κοντά στα 400 ευρώ, προτιμότερο από Θεσσαλονίκη.

 

Έχετε κάτι να μας προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 83 τετραγωνικα σπιτι  δεν υπαρχει περιπτωση να σου κανει 12αρι, για κανα 24αρι σε κοβω μπορει να μην φτανει και αυτό. Οπως καταλαβαίνεις με 400 ευρω δεν κανεις δουλεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να είναι το σπίτι ενιαίος χώρος 83τμ χωρίς δωμάτια και τοίχους.

 

Οπότε πρακτικά εξαρτάται από ποιον χώρο θέλει να θερμάνει ή να ψύξει.

Εγώ σε σπίτι 80τμ (καθαρά) έχω βάλει ένα 12άρι στον πιο μεγάλο χώρο (σαλόνι) και δύο μικρά 9άρια στα δύο υπνοδωμάτια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ενδεικτικά είμαι με 14άρι inverter της Fujitsu σε 35 τετραγωνικά ηλιόλουστο σαλόνι - κουζίνα και τώρα με τον καύσωνα το είχα στους 26 και είχε πολυ ωραία δροσούλα. Στους 24 παγώνουν τα άκρα σου.. Επίσης αποδίδει στο λεπτό.

Εχω βέβαια και τέντα η οποία φυσικά βοηθάει.

 

Γιατι το λέω.. Διότι οι κατασκευαστές και τα διάφορα site που έχω ψάξει το 14άρι το έχουν οριακό για 35 τετραγωνικά και προτείνουν 16-18.

 

Πάντα παίζει ρόλο όμως ο όροφος ο οποίος βρίσκεσαι η παλαιότητα της οικοδομής κτλ.

 

Δεν ειναι το ίδιο να είσαι για παράδειγμα στον τελευταίο όροφο μιας παλιάς πολυκατοικίας και στον 1ο όροφο μιας νεόδμητης. Αλλάζουν κατα πολύ τα πράγματα έστω και αν ειναι ίδια τετραγωνικά.

 

Στον τελευταίο όροφο μιας παλιά πολυκατοικίας και γενικότερα τα υψηλότερα διαμερίσματα θερμαίνονται περισσότερο απο τα χαμηλότερα. Νομίζω αυτο ειναι κατανοητό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Είναι ένας χώρος 35 τετραγωνικά σαλόνι που θα θέλαμε να ψύξουμε και 2 δωμάτια καθώς και κουζίνα που είναι χωρισμένα με τοίχους δυστυχώς που δε νομίζω να φτάνει ένα μηχάνημα.

 

Αυτό που προτείνουν πολλοί φίλοι στις προηγούμενες σελίδες INVENTOR PASSION PRO P6MVI-12 http://www.kountisae.gr/index.php?route=product/product&product_id=5926 που βγαίνει σε όλα τα καταστήματα 500 ευρώ πιστεύετε θα κάνει δουλειά;

Αξίζει σαν ποιότητα κατασκευής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας , ηθελα να ρωτησω ποια μαρκα κλιματιστικων ειναι αξιοπιστη? 
Ψαχνουμε για κλιματιστικο και ειμαι εντελως ασχετος με το αντικειμενο.
Με ενδιαφέρει να ειναι αξιοπιστο και να εχει χαμηλη καταναλωση.
Το σπιτι ειναι περιπου 140τμ, 3δωματια , σαλονι ,κουζινα. το σαλονι εινα καπου 60τμ, η κουζινα ξεχωριστη.
Τι μου προτείνεται και ποιο κλιματιστικο ? Να βαλουμε ενα μεγαλο στο σαλονι που απο τον διαδρομο να πηγαινει η δροσια και στα δωματια ή έχετε κάποια αλλη πρόταση? (πχ ενα στο σαλονι και ενα στον διαδρομο εξω απο τα δωματια?)
Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε για μοναδα multisplit δηλαδή 2 η 3 μηχανήματα εσωτερικα σε μια εξωτερικη μοναδα η για επαγγελματικο μηχανημα γιατι τα 140τμ είναι πολλα, οσο γι αυτό που εγραψες να βαλεις ένα στο σαλονι και να πηγαινει η δροσια και στα αλλα δωματια απλα δεν ισχυει αν ηταν ετσι απλα τα πραγματα κανενας δεν θα εβαζε δευτερο κλιματιστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...