Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

είναι 8ετίας σίγουρα.είχα δύο,ένα 9αρι (αυτό που χάλασε) κι ένα 12άρι που δουλευει ρολόι.τη πλακέτα τη φτιάξαμε μία φορά αλλά ξαναχάλασε,δεν την έχω καν.χάθηκε κάπου στα servis

Καλύτερα να μην μπεις καν στην διαδικασία να αλλάξεις ούτε πλακέτα ούτε μονάδα αν γίνεται . 

 

Samsung και προβλήματα στα A/C διαβάζω ή ακούω συνεχώς .  Ίσως κάποια μοντέλα της να έχουν βγει καλά . Ίσως !

 

Πάρε άλλο κλιματιστικό μιας και είναι και 8ετίας . Πιστεύω ότι αν αλλάξεις πλακέτα το 200άρι+ είναι σίγουρο . Ουσιαστικά τα μισά λεφτά για ένα σύγχρονο κλιματιστικό όπου το πιθανότερο είναι να είναι καλύτερο απο το 8ετίας samsung σου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η εξωτερική μονάδα δε μπορεί να δουλέψει με διαφορετική εσωτερική κάτι σαν τα multi ας πουμε;sorry αν ρωτάω βλακείες.είμαι άσχετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εξωτερική μονάδα δε μπορεί να δουλέψει με διαφορετική εσωτερική κάτι σαν τα multi ας πουμε;sorry αν ρωτάω βλακείες.είμαι άσχετος.

Απο όσο ξέρω ναι αρκεί να είναι συμβατή. Πάρε τηλέφωνο το τεχνικό τμήμα της samsung να σου πουν . 

 

Στην ουσία θες να αλλάξεις εσωτερική μονάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταω για 12αρη κληματιστικο. Αν και ο χωρος ειναι περιπου στα 40 τμ θα μπει στο σαλονι (25τμ και 15τμ υπνοδωματιο) και ελπιζω να φερνει δροσια και μεσα στο δωματιο.Το θελω μονο για ψυξη και του χρονου να ειμαστε καλα βλεπουμε για ενα +9αρη.

 

εχω ξεχωρισει τα 

 

Toyotomi Hiro Eco HTN/HTG-12IV

Inventor Omnia O1MVI-12WFR / O1MVO-12

 

στα 410-430 

 

και ενα 50αρικο πανω

 

460-470 

 

Toyotomi Izuru Eco TRN/TRG-535ZR

Fujitsu ASYG12LLCB

 

δεν με ενδιαφερουν τα εχτρα αντε μονο να ειναι καπως αθορυβο αρκει να ειναι δυνατο.Προς το fujitsu λεω αλλα αξιζει το +50?Ποια η γνωμη σας.ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταω για 12αρη κληματιστικο. Αν και ο χωρος ειναι περιπου στα 40 τμ θα μπει στο σαλονι (25τμ και 15τμ υπνοδωματιο) και ελπιζω να φερνει δροσια και μεσα στο δωματιο.Το θελω μονο για ψυξη και του χρονου να ειμαστε καλα βλεπουμε για ενα +9αρη.

 

εχω ξεχωρισει τα 

 

Toyotomi Hiro Eco HTN/HTG-12IV

Inventor Omnia O1MVI-12WFR / O1MVO-12

 

στα 410-430 

 

και ενα 50αρικο πανω

 

460-470 

 

Toyotomi Izuru Eco TRN/TRG-535ZR

Fujitsu ASYG12LLCB

 

δεν με ενδιαφερουν τα εχτρα αντε μονο να ειναι καπως αθορυβο αρκει να ειναι δυνατο.Προς το fujitsu λεω αλλα αξιζει το +50?Ποια η γνωμη σας.ευχαριστω

Inventor Passion pro (δικιά μου πρόταση)

 

Inventor Omnia

 

και τέλος το fujitsu . 

 

Η σειρά είναι με βάση την ψυκτική και θερμική τους απόδοση και με βάση την κατανάλωση . Απο το καλύτερο (πρώτο) προς το χειρότερο (τελευταίο) 

 

Tα toyotomi άστα !

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Inventor Passion pro δεν το ειχα δει καθολου ,πιστευεις οτι θα δροσιζει μεσα και το δωματιο ?Το βρiσκω ενα 500αρη μαζι με το wifi module.Τα χαρακτηριστικα του ειναι εντυπωσιακα παντως.ευχαριστω και για την απαντηση.

 

Επειδη ειναι μεγαλο το ποστ αν γνωριζει κανεις κανα τζιμανι ψυκτικο για εγκατασταση με τρομπες κενου κτλ που να ξερει καλα την δουλεια του επειδη πρεπει να τρυπησει σε συγκεκριμενο σημειο και να το εχει μετρησει καλα ας στειλει κανα pm .Περιοχη Αθηνα (μετρο πανορμου)

Επεξ/σία από Aias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα παλιό Corona κλιματιστικό παρατημένο στο πατρικό. Σκέφτομαι να το χρησιμοποιήσω στο σπίτι για να γλιτώσω χρήματα από την αγορά καινούριου, αλλά δε ξέρω αν αξίζει. Ποιά χαρακτηριστικά πρέπει να κοιτάξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση παρόμοια με την παραπάνω. Έχω στο σπίτι ένα Airwell κλιματιστικό του 2002. Το καίμε αρκετά το καλοκαίρι όταν έχει ζέστη γιατί δεν την παλεύουμε. Πέρσι συγκεκριμένα παρατήρησα μια διαφορά τουλάχιστον 70 ευρώ στον λογαριασμό λόγω του κλιματιστικού. Ακούω ότι τα καινούργια inverter καίνε πολύ λιγότερο ρεύμα. Πόσο λιγότερο καίνε; Αν το αντικαταστήσω πχ με καινούργιο, σε πόσο καιρό θα κάνω απόσβεση;

 

ΥΓ. Πρόκειται για κλιματιστικό 12k btu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση παρόμοια με την παραπάνω. Έχω στο σπίτι ένα Airwell κλιματιστικό του 2002. Το καίμε αρκετά το καλοκαίρι όταν έχει ζέστη γιατί δεν την παλεύουμε. Πέρσι συγκεκριμένα παρατήρησα μια διαφορά τουλάχιστον 70 ευρώ στον λογαριασμό λόγω του κλιματιστικού. Ακούω ότι τα καινούργια inverter καίνε πολύ λιγότερο ρεύμα. Πόσο λιγότερο καίνε; Αν το αντικαταστήσω πχ με καινούργιο, σε πόσο καιρό θα κάνω απόσβεση;

 

ΥΓ. Πρόκειται για κλιματιστικό 12k btu.

Πες μου ακριβώς μοντέλο . Αλλιώς δεν μπορώ να σου κάνω σύγκριση !

Το Inventor Passion pro δεν το ειχα δει καθολου ,πιστευεις οτι θα δροσιζει μεσα και το δωματιο ?Το βρiσκω ενα 500αρη μαζι με το wifi module.Τα χαρακτηριστικα του ειναι εντυπωσιακα παντως.ευχαριστω και για την απαντηση.

 

Επειδη ειναι μεγαλο το ποστ αν γνωριζει κανεις κανα τζιμανι ψυκτικο για εγκατασταση με τρομπες κενου κτλ που να ξερει καλα την δουλεια του επειδη πρεπει να τρυπησει σε συγκεκριμενο σημειο και να το εχει μετρησει καλα ας στειλει κανα pm .Περιοχη Αθηνα (μετρο πανορμου)

Πιστεύω ότι θα κάνει και στο υπνοδωμάτιο λίγο δροσιά .Στο χώρο με τα 25 τ.μ λογικά είναι αρκετό το 12άρι . Οπότε θα κάνει δουλειά και προς το δωμάτιο . Ειδικά αν οι 2 χώροι ενώνονται και δεν παρεμβάλλεται κανένας περίεργος διάδρομος-χωλ κτλ. Μην βάλεις μεγαλύτερο αν ο σκοπός σου είναι να βάλεις αργότερα στο υπνοδωμάτιο μονάδα . Για πολλούς και διάφορους λόγους . 

Έχω ένα παλιό Corona κλιματιστικό παρατημένο στο πατρικό. Σκέφτομαι να το χρησιμοποιήσω στο σπίτι για να γλιτώσω χρήματα από την αγορά καινούριου, αλλά δε ξέρω αν αξίζει. Ποιά χαρακτηριστικά πρέπει να κοιτάξω;

Βγάλε φωτό την ετικέτα της εσωτερικής και της εξωτερικής μονάδας (όπου υπάρχει) και θα σου πούμε !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση παρόμοια με την παραπάνω. Έχω στο σπίτι ένα Airwell κλιματιστικό του 2002. Το καίμε αρκετά το καλοκαίρι όταν έχει ζέστη γιατί δεν την παλεύουμε. Πέρσι συγκεκριμένα παρατήρησα μια διαφορά τουλάχιστον 70 ευρώ στον λογαριασμό λόγω του κλιματιστικού. Ακούω ότι τα καινούργια inverter καίνε πολύ λιγότερο ρεύμα. Πόσο λιγότερο καίνε; Αν το αντικαταστήσω πχ με καινούργιο, σε πόσο καιρό θα κάνω απόσβεση;

 

ΥΓ. Πρόκειται για κλιματιστικό 12k btu.

 

Μπορείς να μου πεις στο περίπου πόσες ώρες την ημέρα το χρησιμοποιείτε?

 

Τα 70ευρώ είναι πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλε φωτό την ετικέτα της εσωτερικής και της εξωτερικής μονάδας (όπου υπάρχει) και θα σου πούμε !

Σε βοηθάει αυτό;

http://www.patrikios.com.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=50&Itemid=55&lang=en

Είναι ή το 9.200 ή το 12.000 btu. Στο σαλόνι υπάρχει το τελευταίο μοντέλο των 20.000btu (CSH-504TE), αλλά αυτό δεν το παίρνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

airwell.jpg

Είναι πολύ ενεργοβόρο . 

 

Ενα νορμάλ σε τιμή inverter ένα καλό να αγοράσεις θα έχει σχεδόν την μισή κατανάλωση υπολογίζω ένα 40 % μείωση κατανάλωσης σίγουρα  .

Το πότε θα κάνεις απόσβεση δεν μπορώ να το ξέρω. Για να υπολογιστεί αυτό είναι ολόκληρο θέμα .

Πάντως με ένα καλό και όχι ακριβό μοντέλο αποσβεση θα κάνεις . 

 

Μονο για ψύξη το χρησιμοποιείς ; Κατα μέσο όρο πόσες ώρες την ημέρα ;

Σε βοηθάει αυτό;

http://www.patrikios.com.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=50&Itemid=55&lang=en

Είναι ή το 9.200 ή το 12.000 btu. Στο σαλόνι υπάρχει το τελευταίο μοντέλο των 20.000btu (CSH-504TE), αλλά αυτό δεν το παίρνω.

Δεν μπορώ να βγάλω άκρη... Δεν αναγράφει τους συντελεστές COP EER .

Αυτό το fujitsu πώς το βλέπετε;

Εγκρίνω! Προχώρα άφοβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...