Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά. Τώρα για τις ώρες θα έλεγα από 5-6 το βράδυ min μέχρι και 10 ώρες αν το ανάψουμε και το μεσημέρι επίσης. Βέβαια κάποια μέρα μπορεί να μην ανοιχτεί καθόλου. Αλλά θα έλεγα ότι με αυτές τις ώρες λειτουργεί τουλάχιστον 4 μέρες την εβδομάδα. Και να το χρησιμοποιώ μόνο για ψύξη 2μιση μήνες κάθε καλοκαίρι.

 

Εφόσον όμως μου λέτε ότι θα καίω πάνω κάτω το μισό ρεύμα μπορώ να καταλάβω πόσο κερδισμένος βγαίνω περίπου με μια ενδεχόμενη αγορά νέου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά. Τώρα για τις ώρες θα έλεγα από 5-6 το βράδυ min μέχρι και 10 ώρες αν το ανάψουμε και το μεσημέρι επίσης. Βέβαια κάποια μέρα μπορεί να μην ανοιχτεί καθόλου. Αλλά θα έλεγα ότι με αυτές τις ώρες λειτουργεί τουλάχιστον 4 μέρες την εβδομάδα. Και να το χρησιμοποιώ μόνο για ψύξη 2μιση μήνες κάθε καλοκαίρι.

 

Εφόσον όμως μου λέτε ότι θα καίω πάνω κάτω το μισό ρεύμα μπορώ να καταλάβω πόσο κερδισμένος βγαίνω περίπου με μια ενδεχόμενη αγορά νέου.

Το μισό θα καις αν επιλέξεις συγκεκριμένα μοντέλα. Εξαρτάται τί κλιματιστικό θα πάρεις. Με τί συντελεστές απόδοσης SCOP SEER. 

Και το πιο φθηνό να πάρεις θα ναι πιο οικονομικό απο αυτό που χεις. Εστω και 20%

 

Πάρε κάποιο καλό (σε συντελεστές απόδοσης) της κατηγορίας Α++

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι όπως το βλέπω τελικά θα πρέπει να περάσουν αρκετά χρόνια για να γίνει απόσβεση χρημάτων. Τόσα που μάλλον δεν έχει νόημα η αλλαγή. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω στην inventor θα μου στειλουν κανεναν καλο ψυχτικο για εγκατασταση?Το εχει τολμησει κανεις?

 

Πάρε τηλέφωνο και ρώτα την Inventor, αν έχουνε σίγουρα θα γνωρίζουν και θα τηρήσουν 100% τις προδιαγραφές που γράφουν στα manuals της Inventor για την εγκατάσταση, υποθέτω βέβαια πως το κόστος θα είναι λίγο αυξημένο σε σχέση με άλλο συνεργείο.

Το θέμα είναι ότι όπως το βλέπω τελικά θα πρέπει να περάσουν αρκετά χρόνια για να γίνει απόσβεση χρημάτων. Τόσα που μάλλον δεν έχει νόημα η αλλαγή. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

 

Η απόσβεση μπορεί να προσδιοριστεί.

 

Αν π.χ αντι 70 ευρώ στην ΔΕΗ θα πληρώνεις ένα -50% δηλαδή 35ευρώ, άρα κάθε χρόνο κέρδος 35ευρώ. Τώρα αν το inverter κλιματιστικό σου κοστίζει +350ευρώ παραπάνω από ένα άλλο συμβατικό τότε η απόσβεση είναι 10ετής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα! Ενα Crown που εχει το e-shop προσφορα CDCI-12FO38 ειναι αρκετα φθηνο για 12 αρι και χρειάζομαι ενα και χρηματα πολλα να διαθέσω δεν εχω . Εχει κανεις εμπειρία απο αυτη την μαρκα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα λίγο τις πρόσφατες δημοσιεύεσεις και να πω ότι όσο να ναι ακόμη το ψάχνω.

 

Για αρχή να ξεκαθαρίσω ότι παίζουμε ως τα 500€ με εγκατάσταση για υπνοδωμάτιο. 

 

Σε πρώτη φάση είχα δει:

 

 

Μετά από μια βόλτα είδα τα 


και μου πρότεινε το μαγαζί και το inventor passion pro στα 510.

 

Το θετικό των haier/inventor είναι η εγγύηση, 5 και 10έτη και ότι το haier είναι με hitachi συμπιεστή και πιστοποίηση Eurovent.

 

Τα inventor  από την άλλη είναι έχει κάποια παραπάνω φίλτρα.

 

Ως τώρα μάλλον έχω είμαι ανάμεσα σε toyotomi, haier & inventor. Με το toyotomi να μπορώ να το πάρω με 24άτοκες και ίσως και λίγο πιο φθηνά με εξαργύρωση πόντων.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα ψαχνουμε για σαλονι ενα κλιματιστικο μεχρι 300 ευρω μπορουμε να βρουμε κατι αξιολογο και οικονομικπ 12 αρι δεν θα πρεπει να ειναι? Θενκς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είδα λίγο τις πρόσφατες δημοσιεύεσεις και να πω ότι όσο να ναι ακόμη το ψάχνω.
 
Για αρχή να ξεκαθαρίσω ότι παίζουμε ως τα 500€ με εγκατάσταση για υπνοδωμάτιο. 
 
Σε πρώτη φάση είχα δει:
 
 
Μετά από μια βόλτα είδα τα 
και μου πρότεινε το μαγαζί και το inventor passion pro στα 510.
 
Το θετικό των haier/inventor είναι η εγγύηση, 5 και 10έτη και ότι το haier είναι με hitachi συμπιεστή και πιστοποίηση Eurovent.
 
Τα inventor  από την άλλη είναι έχει κάποια παραπάνω φίλτρα.
 
Ως τώρα μάλλον έχω είμαι ανάμεσα σε toyotomi, haier & inventor. Με το toyotomi να μπορώ να το πάρω με 24άτοκες και ίσως και λίγο πιο φθηνά με εξαργύρωση πόντων.

 

 

εγώ πρόσφατα πήρα το παρακάτω daikin:

http://www.e-shop.gr/air-condition-daikin-ftxb25c-rxb25c-9000btu-inverter-klasi-a--p-HAP.000797

 

Εξαιρετικά αθόρυβο, σαν να μην δουλεύει καν είναι.

Δεν έχει τα πολλά έξτρα των toyotomi, inventor, ιονιστή-φίλτρα κλπ αλλά ίσως καλύτερα.

 

Επίσης πρόσεξε γιατί το inventor έχει 5 χρόνια εγγύηση για την εσωτερική και 10 για την εξωτερική αλλά δεν ισχύει αν δεν κάνεις ετήσια συντήρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πρόσφατα πήρα το παρακάτω daikin:

http://www.e-shop.gr/air-condition-daikin-ftxb25c-rxb25c-9000btu-inverter-klasi-a--p-HAP.000797

 

Εξαιρετικά αθόρυβο, σαν να μην δουλεύει καν είναι.

Δεν έχει τα πολλά έξτρα των toyotomi, inventor, ιονιστή-φίλτρα κλπ αλλά ίσως καλύτερα.

 

Επίσης πρόσεξε γιατί το inventor έχει 5 χρόνια εγγύηση για την εσωτερική και 10 για την εξωτερική αλλά δεν ισχύει αν δεν κάνεις ετήσια συντήρηση.

Το είδα στους όρους της εγγύησης των inventor.

 

Τώρα λογικά θα παίξω σε inventor και gree. Θα πάω αύριο να δω το A/C Gree Cozy GRS-121 EI/JCF1-N2 12000Btu και πόσο θα μου βγει με τοποθέτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσες ωρες μπορει να δουλευει σερι ενα κλιματιστικο χωρις να φθειρεται?

Παράξενη η ερώτηση σου. Δεν την καταλαβαίνω.

Όλα φθείρονται . Είτε αμάξι είτε λαπτοπ είτε κλιματιστικό .

Εννοείς αν πρέπει να ξεκουράζεται το A/C για να μην ζορίζεται ; 

Είναι φτιαγμένα να δουλεύουν απροβλημάτιστα 24/7.

Σε ιντερνετ καφέ που δούλευα ο server room είχε κλιματιστικό ρυθμισμένο στην κατώτερη θερμοκρασία και δούλευε χωρίς καμία διακοπή για...  2μιση χρόνια  (όσο δούλευα εκεί) χωρίς καμία βλάβη .

Αν εστιάσουμε στον συμπιεστή . Συμπιεστή έχει και το ψυγείο σου. Ίδια λογική . Δουλεύει ακατάπαυστα .

Παιδια καλησπερα ψαχνουμε για σαλονι ενα κλιματιστικο μεχρι 300 ευρω μπορουμε να βρουμε κατι αξιολογο και οικονομικπ 12 αρι δεν θα πρεπει να ειναι? Θενκς

12 άρι και 300 ευρώ δύσκολα κάτι αξιόλογο.

 

Επίσης το τι πρέπει να είναι εξαρτάται απο τις απώλειες του χώρου που θες να ψύξεις.

Ενας μπακαλίστικος τρόπος είναι να βρίσκουμε τα btu που θέλει ο χώρος με βάση τα τ.μ. 

Πόσα τ.μ  είναι ο χώρος σου ; Έχεις αλουμίνια ; Μόνωση στις τοιχοποιίες υπάρχει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ένα χώρο 100τμ (ενεργειακή κλάση Γ ) να καλύψω Σαλονι-Κουζινα-2 δωματια-2 μπανια

 

ποια η γνώμη σας για τα παρακάτω 2?

AIR CONDITION DAIKIN FTXB50C/RXB50C 18000BTU ΚΛΑΣΗ A+

http://www.e-shop.gr/air-condition-daikin-ftxb50c-rxb50c-18000btu-klasi-a--p-HAP.000809

 

FUJITSU ASYG24LFCC

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_fujitsu-asyg24lfcc-1116600.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω καταληξει μεταξυ 2 για 12αρι κλιματιστικο, στο οποιο με ενδιαφερει κατα κυριο λογο η ψυξη.

 

https://www.skroutz.gr/s/6919161/Gree-Cozy-GRS-121-EI-JCF1-N2.html

 

https://www.skroutz.gr/s/8877274/Inventor-Omnia-O1MVI-12WFR-O1MVO-12.html

 

Η τιμη μαζι με την εγκατασταση ειναι 510 ευρω για το GREE και 480 για το Inventor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια εχω καταληξει μεταξυ 2 για 12αρι κλιματιστικο, στο οποιο με ενδιαφερει κατα κυριο λογο η ψυξη.

 

https://www.skroutz.gr/s/6919161/Gree-Cozy-GRS-121-EI-JCF1-N2.html

 

https://www.skroutz.gr/s/8877274/Inventor-Omnia-O1MVI-12WFR-O1MVO-12.html

 

Η τιμη μαζι με την εγκατασταση ειναι 510 ευρω για το GREE και 480 για το Inventor.

 

 

Αν διαβασεις λιγο πιο πανω το δικο μου ποστ και εγω ακριβως το ιδιο κοιταω, ο φιλος @Dare-Devil προτεινε το Inventor Passion pro το οποιο δεν ειχα υποψην μου και διαβασα χαρακτηριστικα.Φαινεται πολυ καλο και κοστιζει στα 499 .Εγω προσωπικα το παρεγγειλα ηδη

 

παρατηρηση...οταν κοιταγα εγω το omnia ξεκιναγε στα 420 (πριν 3-4 μερες οχι μακρυα),απο οτι φαινεται εχει μεγαλη ζητηση αφου στο link σου πλεον ξεκιναει απο 460.

 

Μιλησα με το καταστημα που ειχα παραγγειλει το passion pro (το ειχα παραγγειλει απο μαγαζι απο skroutz που εδεινε δωρο και το Wifi module) και μου ειπαν οτι τελειωσε χθες το αποθεμα και οτι δεν εχει ουτε η αντιπροσωπια οποτε περιμενουν να παραλαβουν απο 20/7 !!! Καλεσα και την inventor και το επιβεβαιωσε.Ακυρωσα και παρεγγειλα απο αλλο καταστημα με αποθεμα.Οποτε αν δεν εχει αποθεμα το καταστημα να μην παραγγειλει καποιος που τον ενδιαφερει το εν λογο κλιματιστικο.

Επεξ/σία από Aias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...