Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 λεπτά πριν, antykaps είπε
Fujitsu ASYG24KLCA 24.000 BTU  στα 1099€ με δωρεαν εγκτατασταση και 100€ δωροεπιταγή ανακυκλωσης .
Είναι καλη η τιμή η να περιμένω black friday για κανενα shorai

 

39 λεπτά πριν, UlveRz είπε

Ειμαι στην ιδια ακριβως περιπτωση.. Περιμένω για black friday ή να μην έχω και τπτ καλές ελπίδες για καλύτερες τιμές;

Επίσης ASYG ή Shorai 24αρι;

Μεταξύ Shorai premium και ASYG θα επέλεγα το 1ο λόγω εγγύησης και χαρακτηριστικών .

Τα μηχανήματα έχουν υπερ και κατά αλλά δεν ανήκουν στην ίδια τάξη μεγέθους από άποψη τιμής.

Αν βρεθούν στην ίδια τιμή ή αν μπορείτε να διαθέσετε το έξτρα κόστος για το Toshiba , τότε βουρ. Αλλιώς Fujitsu.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα στην παρεα

μπορειτε να με βοηθησετε να επιλεξω ενα ac? Για σπιτι 65τμ σαλονοκουζινα 2 δωματια μπανιο χωρις διαδρομους. 

Κοιταω 18αρη η 24αρη μεχρι 1200 ευρω , θελω κατι καλο για να το εχω χρονια αλλα δε ξερω σε ποια μαρκα και μοντελο να παω. Εχω βρει 24αρια απο mitsubishi/daikin/fujitsu.. 

 Το σπιτι ειναι ρετιρε με οτι αυτο συνεπαγεται 

Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, TRILOBYTER είπε

Καλησπερα στην παρεα

μπορειτε να με βοηθησετε να επιλεξω ενα ac? Για σπιτι 65τμ σαλονοκουζινα 2 δωματια μπανιο χωρις διαδρομους. 

Κοιταω 18αρη η 24αρη μεχρι 1200 ευρω , θελω κατι καλο για να το εχω χρονια αλλα δε ξερω σε ποια μαρκα και μοντελο να παω. Εχω βρει 24αρια απο mitsubishi/daikin/fujitsu.. 

 Το σπιτι ειναι ρετιρε με οτι αυτο συνεπαγεται 

Ευχαριστω πολυ

Ψύξη ή θέρμανση;

Μάλλον θα πρέπει να τα σπάσεις σε περισσότερα από ένα μηχανήματα αν θες να καλύψεις τους χώρους σου σωστά. Οπότε θα βοηθούσε αν έφτιαχνες μια κάτοψη.

Επίσης αν μπορείς πες για μονώσεις / κουφώματα / περιοχή / υψόμετρο κτλ

Θα βοηθούσε να συμπληρώσεις και αυτό https://www.elith.gr/calc/index.php

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, guzel είπε

Πέρυσι τα είχε βάλει την τελευταία ημερα.. Προσωπικά πιστεύω θα τα βάλει και φέτος. Το θέμα είναι να στοκαρει μέχρι τότε 18αρια 

Καλησπέρα και από εμένα. Μετά από διάβασμα αρκετών σελίδων πίσω στο thread, τείνω προς toshiba. Υπάρχει περίπτωση να θυμάσαι τι τιμή είχε παίξει το 18αρι shorai σε black friday περισυ?

Εναλλακτικά το 16αρι mirai που έχει τώρα στα 700 είναι καλή τιμη? Περιμένουμε ίσως καλύτερη? (Το ρώτησε και κάποιος άλλος μερικές σελίδες πριν). Δε θα είναι ο αποκλειστικος τρόπος θέρμανσης του χώρου.. θα δουλεύει πετρέλαιο για τα δυσκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, swtos_chem είπε

Καλησπέρα και από εμένα. Μετά από διάβασμα αρκετών σελίδων πίσω στο thread, τείνω προς toshiba. Υπάρχει περίπτωση να θυμάσαι τι τιμή είχε παίξει το 18αρι shorai σε black friday περισυ?

Εναλλακτικά το 16αρι mirai που έχει τώρα στα 700 είναι καλή τιμη? Περιμένουμε ίσως καλύτερη? (Το ρώτησε και κάποιος άλλος μερικές σελίδες πριν). Δε θα είναι ο αποκλειστικος τρόπος θέρμανσης του χώρου.. θα δουλεύει πετρέλαιο για τα δυσκολα

909 πήρα το 18αρι με δωρεάν εγκατάσταση. Στα Mirai twin rotary έχει το 24αρι μόνο 

Επεξ/σία από guzel
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/inventor-nemesis-pro-n2vi32-24wifi-n2vo32-24.html

 

ΠΡΟΣΦΟΡΑ σε INVENTOR NEMESIS PRO!(10 χρονια εγγυση αλλα με συνεταιρο την ΔΕΗ!) :D 

Κανονικα αυτα τα μηχανηματα θα επρεπε να δινονται δωρεαν σε συνεπεις πελατες της ΔΕΗ...και σου λεω εγω για ποτε η ΔΕΗ γίνεται κερδοφόρα παλι!

liakjim και guzel γελανε αλλα αυτοι εχουν FUJITSU KLCA και TOSHIBA SHORAI...Εσας τους δυο μπορει και να αρνηθει να σας παρεχει ηλεκτρισμο η ΔΕΗ ως παραδειγματα προς αποφυγη, ΛΟΛ!

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ψύξη ή θέρμανση;

Μάλλον θα πρέπει να τα σπάσεις σε περισσότερα από ένα μηχανήματα αν θες να καλύψεις τους χώρους σου σωστά. Οπότε θα βοηθούσε αν έφτιαχνες μια κάτοψη.

Επίσης αν μπορείς πες για μονώσεις / κουφώματα / περιοχή / υψόμετρο κτλ

Θα βοηθούσε να συμπληρώσεις και αυτό https://www.elith.gr/calc/index.php

 

Μονωση φελιζολ και ασφαλτόπανο, περιοχη θεσσαλονικη λιγο πανω απ το κεντρο

κουφωματα καιβουργια με διπλο τζαμι

 

 

DA26B395-72A8-4E2D-9616-2F558993F480.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, TRILOBYTER είπε

Μονωση φελιζολ και ασφαλτόπανο, περιοχη θεσσαλονικη λιγο πανω απ το κεντρο

κουφωματα καιβουργια με διπλο τζαμι

DA26B395-72A8-4E2D-9616-2F558993F480.jpeg

Θα πρέπει να πας σε 3 κλιματιστικά πχ 2Χ9άρια και 1Χ16άρι.

Τετραγωνικά ανά χώρο;

Budget;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, swtos_chem είπε

Καλησπέρα και από εμένα. Μετά από διάβασμα αρκετών σελίδων πίσω στο thread, τείνω προς toshiba. Υπάρχει περίπτωση να θυμάσαι τι τιμή είχε παίξει το 18αρι shorai σε black friday περισυ?

Εναλλακτικά το 16αρι mirai που έχει τώρα στα 700 είναι καλή τιμη? Περιμένουμε ίσως καλύτερη? (Το ρώτησε και κάποιος άλλος μερικές σελίδες πριν). Δε θα είναι ο αποκλειστικος τρόπος θέρμανσης του χώρου.. θα δουλεύει πετρέλαιο για τα δυσκολα

TA MIRAI PLUS τα αγορασα 684 και 100 ευρω δωροεπιταγη(με ανακυκλωση) οποτε μου ηρθαν 584 το καθενα. Καλη τιμη για αυτα τα μηχανηματα. Το SHORAI ειναι ανωτερο και εχει περιπου 7% καλυτερη αποδοση παντου. Και στα 2 εχεις ολα τα καλουδια της TOSHIBA. To SHORAI εχει 1000-100(δωροεπιταγη) = 900.

Σε BLACK FRIDAY θα βρεις το SHORAI περιπου 750 και με την δωροεπιταγη θα παει 650. Εδω που φτάσαμε, θα περιμενα! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα πρέπει να πας σε 3 κλιματιστικά πχ 2Χ9άρια και 1Χ16άρι.

Τετραγωνικά ανά χώρο;

Budget;

Δ1 : 13.5 τμ

Δ2: 12τμ

Σαλονι κουζινα 35τμ

 

1200 ευρω φιλε μου.. Ελεγα να παρω ενα μεγαλο για αρχη και μετα ενα μικρο για το δ1 , στο δ2 δε χρειαζεται δε θα κοιμαται κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, TRILOBYTER είπε

Δ1 : 13.5 τμ

Δ2: 12τμ

Σαλονι κουζινα 35τμ

1200 ευρω φιλε μου.. Ελεγα να παρω ενα μεγαλο για αρχη και μετα ενα μικρο για το δ1 , στο δ2 δε χρειαζεται δε θα κοιμαται κανεις.

Αναμένεις black friday.

Λογικά θα πάρεις εγκατεστημένο αυτό στα 400€ https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198181-daikin-atxc25b-siesta-sensira

Για τα 35τμ, θα θες 18άρι πχ https://www.skroutz.gr/s/3124541/Mitsubishi-MSZ-MUZ-HJ50VA.html

Θα δούμε στην black friday και τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, swtos_chem είπε

Υπάρχει περίπτωση να θυμάσαι τι τιμή είχε παίξει το 18αρι shorai σε black friday περισυ?

Αγόρασα το 18αρι shorai premium τον Σεπτέμβριο που είχε προσφορά ο Κωτσόβολος χωρίς ΦΠΑ 960 ευρώ μαζί με την εγκατάσταση και 100 ευρώ δωροεπιταγή από απόσυρση.

Επίσης, ειδικά στον Κωτσόβολο, μπορεί να το έχει διαθέσιμο αλλά να μην εμφανίζεται στην ιστοσελίδα και να σου κάνει καλή τιμή εάν πας σε ένα κατάστημα. Ελπίζω να σε βοήθησα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αναμένεις black friday.

Λογικά θα πάρεις εγκατεστημένο αυτό στα 400€ https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198181-daikin-atxc25b-siesta-sensira

Για τα 35τμ, θα θες 18άρι πχ https://www.skroutz.gr/s/3124541/Mitsubishi-MSZ-MUZ-HJ50VA.html

Θα δούμε στην black friday και τίποτα άλλο.

φιλε μου θελω να τα παρω με 36 η 48 ατοκες δε ξερω αν γινεται αυτο σε black friday

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, TRILOBYTER είπε

φιλε μου θελω να τα παρω με 36 η 48 ατοκες δε ξερω αν γινεται αυτο σε black friday

Οι μεγάλες αλυσίδες το έχουν. Οπότε λίγο υπομονη.

Αν θες για άμεσα να δούμε προτάσεις αλλά δύσκολα εντός τ των χρημάτων σου για κάτι αξιόλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, guzel είπε

Περίμενε Black Friday και χτύπα το απόλυτο κλιματιστικό 

Μπορω να το βρω τωρα στα 650 ευρω συν την εγκατασταση. Να το προχωρησω δλδ αξιζει σε αυτα τα χρηματα  και κυριως θα με καλυψει για την χρηση που το θελω;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...