Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οι μεγάλες αλυσίδες το έχουν. Οπότε λίγο υπομονη.

Αν θες για άμεσα να δούμε προτάσεις αλλά δύσκολα εντός τ των χρημάτων σου για κάτι αξιόλογο.

 Ποτε ειναι το black friday? 

 

Αυτα τα μοντελα αξιζουν;

 

Fujitsu asyg24klca

mitsubishi msz hj71va smart

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, antykaps είπε

Ποια ειναι η χαμηλότερη τιμή που αγορασε καποιος εδω μεσα?

Το είχα σε προσφορά, αν θυμάμαι καλά, 1190 αλλά τελικά επέλεξα το 18αρι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πρέπει μέχρι την Παρασκευή να έχω αποφασίσει λόγω του ότι λήγει η επιδότηση μου. Για χώρο 40τ.μ. κέντρο Αθήνας, με δίπλα τζάμια, διαμέρισμα 10ετιας, τι επιλέγω; 

Fujitsu ASYG24KLCA 24.000 BTU ή

Toshiba shorai 18000 btu; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, TRILOBYTER είπε

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/185645-toyotomi-izuru-eco-trn-trg-871zr

και μια αποψη για αυτο που ειναι αρκετα φθηνοτερο

Ελάχιστη στιγμιαία  κατανάλωση στην θέρμανση 1200-1300 Watt , άρα πολύ συχνά on/off εκτός και αν έχεις τρελες απώλειες στον χώρο η αν είσαι σε βουνό.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ελάχιστη στιγμιαία  κατανάλωση στην θέρμανση 1200-1300 Watt , άρα πολύ συχνά on/off εκτός και αν έχεις τρελες απώλειες στον χώρο η αν είσαι σε βουνό.

μπορεις να μου εξηγησεις τι σημαινει αυτο; ευχαριστω

 

ενα αλλο 24αρη ποση καταναλωση θα ειχε ; για να καταλαβω λιγο τι παιζει με αυτα

Επεξ/σία από TRILOBYTER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, TRILOBYTER είπε

μπορεις να μου εξηγησεις τι σημαινει αυτο; ευχαριστω

Για κάποιο λόγο,δεν μπορεί να ριξει αέρα με θερμοκρασία κάτω από 42C. Η ελάχιστη θερμοκρασία αέρα που βγάζει είναι 42C δηλαδή.

Τι σημαίνει αυτό στην πράξη; Ότι αν βάλεις χαμηλή επιθυμητή θερμοκρασία 19-23C π.χ. στο κλιματιστικό,και φτάσει την θερμοκρασία στον χώρο,το Fujitsu/Toshiba/Mitsu κτλ θα ριξει την κατανάλωση όσο μπορεί το κλιματιστικό,για να διατηρήσει την θερμοκρασία του χώρου που θέλεις. Μπορεί να έχει κατανάλωση 300W,τόσο να χρειάζεται ο χώρος σου για να έχει σταθερά 22C(άρα θα βγάζει χλιαρό αέρα και κάτω από 42C) και δεν κλείνει (υπό φυσιολογικές συνθήκες)

Το toyo,ακοΜα και αν φτάσει την επιθυμητή θερμοκρασία,θα καταναλώνει όσο χρειάζεται για να βγάλει τουλάχιστον 42C αέρα στις περσίδες,(Αρα θα βγάζει πάντα ψιλοζεστο αέρα) αυτό έχει ως αποτέλεσμα να ξεπερνάει την επιθυμητή θερμοκρασία και να κλείνει.οταν πέσει η θερμοκρασία στο σπίτι ξανανοιγει (σαν τα παλιά on/off δηλαδή). εμπειρικά με επιθυμητή 22C η ελάχιστη είναι 1300W. 

Αν δεν σε ενοχλεί αυτή η συμπεριφορά είναι πραγματικά εργαστασιο ζέστης.

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, TRILOBYTER είπε

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/185645-toyotomi-izuru-eco-trn-trg-871zr

και μια αποψη για αυτο που ειναι αρκετα φθηνοτερο

θα κλαις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Για κάποιο λόγο,δεν μπορεί να ριξει αέρα με θερμοκρασία κάτω από 42C. Η ελάχιστη θερμοκρασία αέρα που βγάζει είναι 42C δηλαδή.

Τι σημαίνει αυτό στην πράξη; Ότι αν βάλεις χαμηλή επιθυμητή θερμοκρασία 19-23C π.χ. στο κλιματιστικό,και φτάσει την θερμοκρασία στον χώρο,το Fujitsu/Toshiba/Mitsu κτλ θα ριξει την κατανάλωση όσο μπορεί το κλιματιστικό,για να διατηρήσει την θερμοκρασία του χώρου που θέλεις. Μπορεί να έχει κατανάλωση 300W,τόσο να χρειάζεται ο χώρος σου για να έχει σταθερά 22C(άρα θα βγάζει χλιαρό αέρα και κάτω από 42C) και δεν κλείνει (υπό φυσιολογικές συνθήκες)

Το toyo,ακοΜα και αν φτάσει την επιθυμητή θερμοκρασία,θα καταναλώνει όσο χρειάζεται για να βγάλει τουλάχιστον 42C αέρα στις περσίδες,(Αρα θα βγάζει πάντα ψιλοζεστο αέρα) αυτό έχει ως αποτέλεσμα να ξεπερνάει την επιθυμητή θερμοκρασία και να κλείνει.οταν πέσει η θερμοκρασία στο σπίτι ξανανοιγει (σαν τα παλιά on/off δηλαδή). εμπειρικά με επιθυμητή 22C η ελάχιστη είναι 1300W. 

Αν δεν σε ενοχλεί αυτή η συμπεριφορά είναι πραγματικά εργαστασιο ζέστης.

 

1 λεπτό πριν, guzel είπε

θα κλαις 

 

 

Οκ με καλυψατε, καποια προταση απο κωτσο σε καλη μαρκα και αποδοση και τιμη εχουμε; ειχα ρωτησει πριν για ενα μιτσου και ενα φουτζι, και σε κατι απο daikin αν μπορειτε.. θα παρω καλυτερη τιμη απο την αναγραφομενη απλα θελω καποιες προτασεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να βγάλω την ευθεί μεχρι μπλακ φραινται. Αν πέσει πολυ ψυχος θα εγκαταστήσω το 14 φουτζι καππα τζι(ναι, προσπαθώ να αποφύω το σιφτ αλτ γιατι πηρα ενα UR πληκτολόγιο απο παμπλικ και είναι για εφεδρικό). 

Μέχρι το πρωι σημερα σκεφτόμουν σοβαρα το KL Fujitsu  σε 9 η 12 αναλογα με την τιμη. Μετα από μερικα τηληφωνήματα κατάλαβα (μάλλον είμαι πεπεισμένος) οτι το KL  ειναι από τα φασον σε μιντέα. Αν μπεί κανεις στον φειδάκη θα δει οτι είναι το ΜΟΝΟ χωρις Eurovent. Μαλλον δεν είχ;αν R32  και πηραν μερικά για τη γκάμμα τους. Δεν ξέρω, αλλά αυτό ΔΕΝ πρεπει να είναι Φουτζιτσου.  

 

Περιμενω λοιπόν KP 12, KM 9 h KM 12. 

Γιατί τόση εκτίμηση στο Shorai?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, TRILOBYTER είπε

θα παρω καλυτερη τιμη απο την αναγραφομενη απλα θελω καποιες προτασεις .

Πως γινετε αυτό αν επιτρεπετε? Υπαρχει καποιο "κολπο"?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Lennox είπε

Ελπίζω να βγάλω την ευθεί μεχρι μπλακ φραινται. Αν πέσει πολυ ψυχος θα εγκαταστήσω το 14 φουτζι καππα τζι(ναι, προσπαθώ να αποφύω το σιφτ αλτ γιατι πηρα ενα UR πληκτολόγιο απο παμπλικ και είναι για εφεδρικό). 

Μέχρι το πρωι σημερα σκεφτόμουν σοβαρα το KL Fujitsu  σε 9 η 12 αναλογα με την τιμη. Μετα από μερικα τηληφωνήματα κατάλαβα (μάλλον είμαι πεπεισμένος) οτι το KL  ειναι από τα φασον σε μιντέα. Αν μπεί κανεις στον φειδάκη θα δει οτι είναι το ΜΟΝΟ χωρις Eurovent. Μαλλον δεν είχ;αν R32  και πηραν μερικά για τη γκάμμα τους. Δεν ξέρω, αλλά αυτό ΔΕΝ πρεπει να είναι Φουτζιτσου.  

Περιμενω λοιπόν KP 12, KM 9 h KM 12. 

Γιατί τόση εκτίμηση στο Shorai?

Μιλάς για Fujitsu ASYA09KLWA / ASYA12KLWA μάλλον , και το ενεργειακό ετικετάκι τους αν δεις, στην θερμη ζωνη έχουν παραπάνω φορτίο σε σχέση με τη μέση ζώνη συνήθως "προνόμιο" κινέζων :) ενω τα original fuji καμια σχεση !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, TRILOBYTER είπε

Οκ με καλυψατε, καποια προταση απο κωτσο σε καλη μαρκα και αποδοση και τιμη εχουμε; ειχα ρωτησει πριν για ενα μιτσου και ενα φουτζι, και σε κατι απο daikin αν μπορειτε.. θα παρω καλυτερη τιμη απο την αναγραφομενη απλα θελω καποιες προτασεις .

Καταρχήν θα σου πρότεινα και εγώ να τα σπάσεις σε ένα 9αρι και ένα 18άρι. Το 24άρι δεν θα δουλεύει σωστά στο χώρο σου. Καλές αναφορές υπάρχουν και γιαυτό https://www.skroutz.gr/s/14710631/Haier-Tundra-Green-AS50TDBHRA-1U50JEFFRA.html 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, g-e-o είπε

Παιδιά πρέπει μέχρι την Παρασκευή να έχω αποφασίσει λόγω του ότι λήγει η επιδότηση μου. Για χώρο 40τ.μ. κέντρο Αθήνας, με δίπλα τζάμια, διαμέρισμα 10ετιας, τι επιλέγω; 

Fujitsu ASYG24KLCA 24.000 BTU ή

Toshiba shorai 18000 btu; 

Και τα δυο είναι διαμαντάκια .. βεβαια το ενα ειναι 18K και το αλλο 24K , ανήκουν σε διαφορετικές κατηγορίες.

Shorai , Αθόρυβο μεσα εξω, πολιτισμενη λειτουργια, μεγάλη εσωτερική μονάδα,μεγάλη εγγύηση.

Fujitsu Μικρό μέγεθος εσωτερικής μοναδας, σχετικά θορυβώδης λογο μεγέθους εσωτ. ανεμιστήρα, καλυτερες επιδοσεις απο το shorai, με μια μικρή επιφυλαξη σχετικα με αποδοση στο πολυ κρύο με defrost.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...