Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά για 24αρι με κύρια χρήση θέρμανση σε μεγάλο χώρο(50τ.μ.) με απαιτήσεις σε θέρμανση τι προτείνετε;Τώρα έχω ενα fujitsu 20+ ετών on-off το οποίο έχει κατανάλωση περίπου 3kw και πέρσυ έδωσα 1800+ το τετράμηνο του βαρύ χειμώνα στη ΔΕΗ..

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμών συνέχεια για το Perfera. Σεταρισμένο στους 22 βαθμούς θέρμανση.

Σήμερα μέτρησα και με το θερμόμετρο για να δω θερμοκρασία στις περσίδες.

Στην 1η εικόνα οι συνθήκες που επικρατούσαν εντός και εκτός σπιτιού και με πόσους βαθμούς ξεκίνησε το κλιματιστικό να βγάζει αέρα.

IMG_20191111_165647.jpgIMG_20191111_170102.jpg

 

Στην συνέχεια ξαναμετρήθηκε άλλες δύο φορές μέχρι που ισορρόπησε περίπου στους 35 βαθμούς. Άρα ούτε εδώ έχουμε τον γνωστό κανόνα.

Έχω την εντύπωση (ίσως και ψευδαίσθηση) ότι όσο περνάει ο καιρός το κλιματιστικό σαν να μαθαίνει τις ανάγκες του χώρου και να προσαρμόζεται καλύτερα. Περιμένω τα μεγάλα κρύα να δούμε πως θα πάει από Defrosts.

IMG_20191111_172118.jpgIMG_20191111_172212.jpg

 

IMG_20191111_180211.jpgIMG_20191111_180426.jpg

 

Επεξ/σία από turbakiasss
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Δοκιμών συνέχεια για το Perfera. Σεταρισμένο στους 22 βαθμούς θέρμανση.

Σήμερα μέτρησα και με το θερμόμετρο για να δω θερμοκρασία στις περσίδες.

Στην 1η εικόνα οι συνθήκες που επικρατούσαν εντός και εκτός σπιτιού και με πόσους βαθμούς ξεκίνησε το κλιματιστικό να βγάζει αέρα.

IMG_20191111_165647.jpgIMG_20191111_170102.jpg

Στην συνέχεια ξαναμετρήθηκε άλλες δύο φορές μέχρι που ισορρόπησε περίπου στους 35 βαθμούς. Άρα ούτε εδώ έχουμε τον γνωστό κανόνα.

Έχω την εντύπωση (ίσως και ψευδαίσθηση) ότι όσο περνάει ο καιρός το κλιματιστικό σαν να μαθαίνει τις ανάγκες του χώρου και να προσαρμόζεται καλύτερα. Περιμένω τα μεγάλα κρύα να δούμε πως θα πάει από Defrosts.

IMG_20191111_172118.jpgIMG_20191111_172212.jpg

IMG_20191111_180211.jpgIMG_20191111_180426.jpg

Τέλεια!!!

Πόσα watts έβλεπες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, andrapos είπε

Παιδιά για 24αρι με κύρια χρήση θέρμανση σε μεγάλο χώρο(50τ.μ.) με απαιτήσεις σε θέρμανση τι προτείνετε;Τώρα έχω ενα fujitsu 20+ ετών on-off το οποίο έχει κατανάλωση περίπου 3kw και πέρσυ έδωσα 1800+ το τετράμηνο του βαρύ χειμώνα στη ΔΕΗ..

Τι επιθυμητή θερμοκρασία έβαζες πληροφοριακά;

14 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Δοκιμών συνέχεια για το Perfera. Σεταρισμένο στους 22 βαθμούς θέρμανση.

Σήμερα μέτρησα και με το θερμόμετρο για να δω θερμοκρασία στις περσίδες.

Στην 1η εικόνα οι συνθήκες που επικρατούσαν εντός και εκτός σπιτιού και με πόσους βαθμούς ξεκίνησε το κλιματιστικό να βγάζει αέρα.

Στην συνέχεια ξαναμετρήθηκε άλλες δύο φορές μέχρι που ισορρόπησε περίπου στους 35 βαθμούς. Άρα ούτε εδώ έχουμε τον γνωστό κανόνα.

Έχω την εντύπωση (ίσως και ψευδαίσθηση) ότι όσο περνάει ο καιρός το κλιματιστικό σαν να μαθαίνει τις ανάγκες του χώρου και να προσαρμόζεται καλύτερα. Περιμένω τα μεγάλα κρύα να δούμε πως θα πάει από Defrosts.

IMG_20191111_165647.jpg

IMG_20191111_170102.jpg

IMG_20191111_172118.jpg

IMG_20191111_172212.jpg

IMG_20191111_180211.jpg

IMG_20191111_180426.jpg

Αργά αλλά σταθερά κρυώνουν τα σπίτια μας και αρχίζουν και δουλεύουν πιο φυσιολογικά τα κλιματιστικά μας

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τέλεια!!!

Πόσα watts έβλεπες;

Όπως έχω γράψει και πιο παλιά, η εφαρμογή δυστυχώς δεν δείχνει στιγμιαία κατανάλωση παρά ένα γράφημα που απεικονίζει την κατανάλωση ανά 2ωρο και την συνολική της ημέρας. Αυτά έχει γράψει μέχρι στιγμής.

Screenshot_20191111-190040.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που είχα θέμα με ένα inventor premium καινούργιο το οποίο σταματούσε και ανοιγε και έδειχνε ότι να'ναι θερμοκρασία στην εφαρμογή 34 ενώ είχα 21 μέσα, ήρθαν άλλαξαν αισθητήρα θερμοκρασίας και ήταν ακριβώς το ίδιο... οπότε έβγαλε τον αισθητήρα και τον πήγε από πισω και δουλεύει οκ. Βέβαια πάλι δείχνει λάθος θερμοκρασία άλλα τουλάχιστον δείχνει την σωστή ακριβός από επάνω του Αφού έβαλα θερμόμετρο πάνω στο κλιματιστικό και δείχνει το ίδιο σε εκείνο το σημείο...ίσως αν κρυώσει ο καιρός να δείχνει πιο σωστά. Τουλάχιστον δεν έχω συμπεριφορά on-off και ανεβάζεις την επιθυμητή θερμοκρασία. Βέβαια εφόσον δείχνει πάλι μεγαλύτερη θερμοκρασία από την πραγματική σίγουρα δουλεύει πιο χαλαρά και βγάζει πιο χλιαρό αέρα και αργεί πιο πολύ να ανεβάσει θερμοκρασία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, LeGendGR είπε

Εγώ που είχα θέμα με ένα inventor premium καινούργιο το οποίο σταματούσε και ανοιγε και έδειχνε ότι να'ναι θερμοκρασία στην εφαρμογή 34 ενώ είχα 21 μέσα, ήρθαν άλλαξαν αισθητήρα θερμοκρασίας και ήταν ακριβώς το ίδιο... οπότε έβγαλε τον αισθητήρα και τον πήγε από πισω και δουλεύει οκ. Βέβαια πάλι δείχνει λάθος θερμοκρασία άλλα τουλάχιστον δείχνει την σωστή ακριβός από επάνω του Αφού έβαλα θερμόμετρο πάνω στο κλιματιστικό και δείχνει το ίδιο σε εκείνο το σημείο...ίσως αν κρυώσει ο καιρός να δείχνει πιο σωστά. Τουλάχιστον δεν έχω συμπεριφορά on-off και ανεβάζεις την επιθυμητή θερμοκρασία. Βέβαια εφόσον δείχνει πάλι μεγαλύτερη θερμοκρασία από την πραγματική σίγουρα δουλεύει πιο χαλαρά και βγάζει πιο χλιαρό αέρα και αργεί πιο πολύ να ανεβάσει θερμοκρασία....

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, η λύση που πρότεινε η inventor σε καινούργιο κλιματιστικο ήταν να βγάλει το θερμόμετρο από την θέση του και να το βάλει αλλού;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Τι επιθυμητή θερμοκρασία έβαζες πληροφοριακά;

20-22 έβαζα ανάλογα και πόσο κρύο είχε έξω.Γιατι με τα πολλά κρύα όταν έβαζα 20 στη μία μεριά του σαλονιού είχα 20 και στην άλλη 17.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, η λύση που πρότεινε η inventor σε καινούργιο κλιματιστικο ήταν να βγάλει το θερμόμετρο από την θέση του και να το βάλει αλλού;

Ναι ο τεχνικό που ήρθε...ένα καλώδιο ήταν με τον αισθητήρα στην άκρη που ήταν μπροστά και πιάνοταν  στης σιδερένιες γρίλιες. Ηταν ακριβως μεσα απο πλαστικο καπακι που ανοιγει πανω απο τους αεραγωγούς πιασμενο στης γρίλιες. 

Επεξ/σία από LeGendGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Κάπως ετσι μέσα σε καπάκι με βιδουλα θα ειναι 

1BD40CCC-5E71-44C2-85A9-8FCC849A991B.jpeg

FA7DF987-9474-43B3-9AB8-220544C98AB7.jpeg

Ευχαριστώ παιδιά, όταν πάω στο πατρικό μου θα το δοκιμάσω. Απλώς το είχα δει έτσι κι εκ πρώτης σκέψης θεώρησα να μη το πειράξω περαιτέρω προς αποφυγή τυχόν πρόκλησης ζημιάς και προβλημάτων με την εγγύηση κατ’ επέκταση. Η ουσία είναι ότι στα εγχειρίδια τα πενιχρά που παρέχει δεν δίνει λεπτομέρειες, συνεπώς βασίζεται στην εμπειρία ή γνώση του καθενός, άραγε;!

Επεξ/σία από gousias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, LeGendGR είπε

Ναι ο τεχνικό που ήρθε...ένα καλώδιο ήταν με τον αισθητήρα στην άκρη που ήταν μπροστά και πιάνοταν  στης σιδερένιες γρίλιες. Ηταν ακριβως μεσα απο πλαστικο καπακι που ανοιγει πανω απο τους αεραγωγούς πιασμενο στης γρίλιες. 

Προσωπικά μου φαίνεται απαράδεκτο και το πρόβλημα (ειδικά αν είναι κατασκευαστική ατέλεια/αστοχία ,η λάθος στην εγκατάσταση) ,και η λύση που πρότειναν..Ελπίζω να είναι ενήμεροι οι της Inventor για την αλχημεία αυτήν.(εγώ προσωπικά δεν θα το δεχομουν, θα τους έλεγα η φτιάξτε το η πάρτε το) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να το βρω τώρα πάντως ήταν κάπου 8000kwh και 1800+ ευρώ..Στο σπίτι δουλεύουν και άλλα 2 12αρια a/c, θερμοσίφωνας κλπ δεν είναι όλη αυτή η κατανάλωση από το ενα 24αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, andrapos είπε

Δεν μπορώ να το βρω τώρα πάντως ήταν κάπου 8000kwh και 1800+ ευρώ..Στο σπίτι δουλεύουν και άλλα 2 12αρια a/c, θερμοσίφωνας κλπ δεν είναι όλη αυτή η κατανάλωση από το ενα 24αρι.

Δώσε αν θες οση περισσότερη πληροφορία έχεις : τετραγωνικά, υψόμετρο, πόλη, μονώσεις, κουφώματα , αν είναι εκτεθειμένο κτλ

Θα βοηθούσε και ένα σχέδιο με μια κάτοψη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Δώσε αν θες οση περισσότερη πληροφορία έχεις : τετραγωνικά, υψόμετρο, πόλη, μονώσεις, κουφώματα , αν είναι εκτεθειμένο κτλ

Θα βοηθούσε και ένα σχέδιο με μια κάτοψη.

Το δωμάτιο που θα μπει το 24αρι είναι 50τ.μ. 500 μέτρα από τη θάλασσα,Σαλαμίνα,με τους 3 τοίχους να έχουν επαφή με αέρα.2 μπαλκονόπορτες μεγαλες,1 παράθυρο και 1 πόρτα.2πλα τζάμια αλλά χωρίς θερμοδιακοπή και από πάνω ταράτσα χωρίς μόνωση.Οι εξωτερικές θερμοκρασίες δεν είναι ακραίες για αυτό και παλεύεται μόνο με a/c αλλά καίει αρκετά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...