Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
8 minutes ago, CptBill said:

Στην Αθηνα πεθαινουμε στην υγρασια αυτες τις μερες. Οποτε ειπα να δουλεψω την αφυγρανση του hitachi για πρωτη απορια. Ανακουφιση πραγματικα.

Newbie απορια: επειδη ακουω πολυ κοσμο να παιρνει αφυγραντηρες, προσφερουν κατι παραπανω εναντι των κλιματιστικων;

Αν δεν κάνω λάθος βγάζουν κρύο αέρα, οπότε ρίχνουν την θερμοκρασία...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, CptBill είπε

Στην Αθηνα πεθαινουμε στην υγρασια αυτες τις μερες. Οποτε ειπα να δουλεψω την αφυγρανση του hitachi για πρωτη απορια. Ανακουφιση πραγματικα.

Newbie απορια: επειδη ακουω πολυ κοσμο να παιρνει αφυγραντηρες, προσφερουν κατι παραπανω εναντι των κλιματιστικων;

Οι αφυγραντήρες (εκτος το οτι ειναι η δουλεια τους να αφαιρουν υγρασία, αρα εχουν καλύτερη αποδοση σε σχέση με τα κλιματιστικά) διατηρουν την ήδη υπάρχουσα θερμοκρασία χώρου, η και την ανεβάζουν λίγο (αφυγραντηρες με συμπιεστή) η την ανεβάζουν αρκετά (αφυγραντήρες με ζεόλιθο).

Το κλιματιστικο για να κάνει αφύγρανση δουλεύει στο κρύο, αρα κρυώνει ο χώρος.

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Καταρχήν να πω ότι το συγκεκριμένο θέμα στο φόρουμ αυτό τα σπάει. Έχει άπειρες πληροφορίες, συμβουλές, κτλ. Μπράβο!!

Ενδιαφέρομαι κι εγώ για αγορά 2 κλιματιστικών (ένα 24άρι για το σαλόνι και ένα 9άρι για το υ/δ) και θα ήθελα τα φώτα σας!

Διαβάζοντας αρκετές σελίδες, απ'ότι κατάλαβα, ίσως οι καλύτερες επιλογές είναι μοντέλα της Toshiba, Daikin, MHI και ίσως και Fujitsu.

Θα ήθελα να με βοηθήσετε αν μπορούσατε σε κάτι λίγο περίεργο😀:

Κυρίως για το 9άρι στο υ/δ θα ήθελα να διαθέτει την επιλογή να μπορεί να απενεργοποιεί πλήρως κατά τη λειτουργία του οτιδήποτε φωτάκια, λαμπάκια, ενδείξεις κτλ. ώστε να έχει απόλυτο σκοτάδι όταν κοιμάμαι (επίσης να είναι και σχετικά αθόρυβο και κατά προτίμηση να έχει wi-fi standard).

Όσον αφορά το 24άρι, ίσως πιο σημαντικό μου είναι να έχει καλύτερη απόδοση κυρίως στη θέρμανση και να είναι σχετικά αθόρυβο (τα φωτάκια κτλ. δεν είναι σημαντικά, το wi-fi είναι 'nice to have').

Για budget υπολογίζω γύρω στα 1500 ευρώ και τις 2 συσκευές μαζί (μπορώ να περιμένω μέχρι και black Friday).

Τι επιλογές θα μου προτείνατε? (Για 24άρι τουλάχιστον σκεφτόμουν το ASYG24 αλλά πολλοί λένε ότι κάνει αρκετό θόρυβο).

Σας ευχαριστώ πολύ!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από elessar2020
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Οι αφυγραντήρες (εκτος το οτι ειναι η δουλεια τους να αφαιρουν υγρασία, αρα εχουν καλύτερη αποδοση σε σχέση με τα κλιματιστικά) διατηρουν την ήδη υπάρχουσα θερμοκρασία χώρου, η και την ανεβάζουν λίγο (αφυγραντηρες με συμπιεστή) η την ανεβάζουν αρκετά (αφυγραντήρες με ζεόλιθο).

Το κλιματιστικο για να κάνει αφύγρανση δουλεύει στο κρύο, αρα κρυώνει ο χώρος.

Καθε πραγμα κανει καλά αυτό για το οποίο φτιάχτηκε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pan_pap1 είπε

Καλησπέρα καλοδούλευτο!!!

Σε πόσα τετραγωνικά το έχεις. Καί αν επιτρέπεται σε τι τιμή το πήρες

Είναι περίπου 25τμ και θα αποτελεί το αποκλειστικό μέσο θέρμανσης και ψύξης. Στις προσφορές του Κωτσου παίζει στα 849€ αν δεν κάνω λάθος. Σου λέω αυτή την τιμή γιατί εγώ είχα γνωστό και το πήρα πιο φθηνά οπότε δεν έχει νόημα.

6 ώρες πριν, sokos1 είπε

Καλορίζικο @turbakiasss, ωραίο φαίνεται!

Τι εννοείς " η αποχέτευση μπήκε μέσα στην έξω μονάδα αντί για Ταφ " ? Πως πάει η αποχέτευση δηλαδή?

Η αποχέτευση της εσωτερικής μονάδας έρχεται και συνδέεται σε ένα Ταφ μαζί με την αποχέτευση της εξωτερικής μονάδας και καταλήγει ένα σωληνάκι ενιαίο. Είναι πιο όμορφη και προσεγμένη δουλειά και αποτελεί για εμένα ένα δείγμα του πόσο μερακλής είναι ο μάστορας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elessar2020 είπε

Καλησπέρα,

Καταρχήν να πω ότι το συγκεκριμένο θέμα στο φόρουμ αυτό τα σπάει. Έχει άπειρες πληροφορίες, συμβουλές, κτλ. Μπράβο!!

Ενδιαφέρομαι κι εγώ για αγορά 2 κλιματιστικών (ένα 24άρι για το σαλόνι και ένα 9άρι για το υ/δ) και θα ήθελα τα φώτα σας!

Διαβάζοντας αρκετές σελίδες, απ'ότι κατάλαβα, ίσως οι καλύτερες επιλογές είναι μοντέλα της Toshiba, Daikin, MHI και ίσως και Fujitsu.

Θα ήθελα να με βοηθήσετε αν μπορούσατε σε κάτι λίγο περίεργο😀:

Κυρίως για το 9άρι στο υ/δ θα ήθελα να διαθέτει την επιλογή να μπορεί να απενεργοποιεί πλήρως κατά τη λειτουργία του οτιδήποτε φωτάκια, λαμπάκια, ενδείξεις κτλ. ώστε να έχει απόλυτο σκοτάδι όταν κοιμάμαι (επίσης να είναι και σχετικά αθόρυβο και κατά προτίμηση να έχει wi-fi standard).

Όσον αφορά το 24άρι, ίσως πιο σημαντικό μου είναι να έχει καλύτερη απόδοση κυρίως στη θέρμανση και να είναι σχετικά αθόρυβο (τα φωτάκια κτλ. δεν είναι σημαντικά, το wi-fi είναι 'nice to have').

Για budget υπολογίζω γύρω στα 1500 ευρώ και τις 2 συσκευές μαζί (μπορώ να περιμένω μέχρι και black Friday).

Τι επιλογές θα μου προτείνατε? (Για 24άρι τουλάχιστον σκεφτόμουν το ASYG24 αλλά πολλοί λένε ότι κάνει αρκετό θόρυβο).

Σας ευχαριστώ πολύ!!

Αναμένετε στο ακουστικό σας για black Friday.

Το ASYG24KLCA μην το πάρεις αφού θες αθόρυβο.

Γιατί όμως 24αρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Είναι περίπου 25τμ και θα αποτελεί το αποκλειστικό μέσο θέρμανσης και ψύξης. Στις προσφορές του Κωτσου παίζει στα 849€ αν δεν κάνω λάθος. Σου λέω αυτή την τιμή γιατί εγώ είχα γνωστό και το πήρα πιο φθηνά οπότε δεν έχει νόημα.

Η αποχέτευση της εσωτερικής μονάδας έρχεται και συνδέεται σε ένα Ταφ μαζί με την αποχέτευση της εξωτερικής μονάδας και καταλήγει ένα σωληνάκι ενιαίο. Είναι πιο όμορφη και προσεγμένη δουλειά και αποτελεί για εμένα ένα δείγμα του πόσο μερακλής είναι ο μάστορας.

Ποιά η διαφορά του Daikin ATXM35N/ARXM35N9 Siesta Perfera (ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ) με Daikin Perfera FTXM35N/RXM35N9 Και ως προς τό θέμα εγγύησης.

 

Υπάρχει κάποιος με Toshiba Shorai Premium 24J2AVRG-E/B24J2KVRG.

Επεξ/σία από pan_pap1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, pan_pap1 είπε

Ποιά η διαφορά του Daikin ATXM35N/ARXM35N9 Siesta Perfera (ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ) με Daikin Perfera FTXM35N/RXM35N9 Και ως προς τό θέμα εγγύησης.

Με αφορμη τον φιλο pan_pan1 , κοιταζω το ταμπελακι 305 Kw σε ετησια βάση που σημαίνει 0.31kw ανα ώρα για 120 μέρες. 60 ευρώ για ενα χειμώνα. Κατι δεν μου κάθεται καλα..... 

image.png.99f896ca4adcb5210d46464f1bd3009c.png

Επεξ/σία από SM81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SM81 είπε

Με αφορμη τον φιλο pan_pan1 , κοιταζω το ταμπελακι 305 Kw σε ετησια βάση που σημαίνει 0.31kw ανα ώρα για 120 μέρες. Κατι δεν μου κάθεται καλα. 

image.png.99f896ca4adcb5210d46464f1bd3009c.png

Ισως μας ενημερώσει ο φίλος turbakiasss στήν πράξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, pan_pap1 είπε

Ποιά η διαφορά του Daikin ATXM35N/ARXM35N9 Siesta Perfera (ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ) με Daikin Perfera FTXM35N/RXM35N9 Και ως προς τό θέμα εγγύησης.

Υπάρχει κάποιος με Toshiba Shorai Premium 24J2AVRG-E/B24J2KVRG.

Είναι το ίδιο μοντέλο απλά στις αλυσίδες πωλείται ως Axxx αντί για Fxxx που δίνουν οι αντιπρόσωποι της Daikin.

14 λεπτά πριν, SM81 είπε

Με αφορμη τον φιλο pan_pan1 , κοιταζω το ταμπελακι 305 Kw σε ετησια βάση που σημαίνει 0.31kw ανα ώρα για 120 μέρες. 60 ευρώ για ενα χειμώνα. Κατι δεν μου κάθεται καλα..... 

image.png.99f896ca4adcb5210d46464f1bd3009c.png

Το τσμπελακι 305kw αφορά το θερμό και όχι το μέσο κλίμα. 

Επεξ/σία από turbakiasss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αναμένετε στο ακουστικό σας για black Friday.

Το ASYG24KLCA μην το πάρεις αφού θες αθόρυβο.

Γιατί όμως 24αρι;

Thanks!

Σκέφτομαι για 24άρι γιατί το σαλόνι είναι ενιαίο με την κουζίνα και είναι γύρω στα  40-50τμ. Μήπως θα ήταν αρκετό και ένα 22άρι?

Για το 9άρι, σκέφτομαι και την εκδοχή να βάλω 12άρι καλύτερα στο διάδρομο (αντί για 1 9άρι στο 1 υ/δ) να πιάνει και τα 2 υ/δ. Τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CptBill είπε

Στην Αθηνα πεθαινουμε στην υγρασια αυτες τις μερες. Οποτε ειπα να δουλεψω την αφυγρανση του hitachi για πρωτη απορια. Ανακουφιση πραγματικα.

Newbie απορια: επειδη ακουω πολυ κοσμο να παιρνει αφυγραντηρες, προσφερουν κατι παραπανω εναντι των κλιματιστικων;

 

- Το κλιματιστικό επαρκεί για την αφύγρανση ενός χώρου, που δεν γίνονται υπερβολές, όπως πχ άπλωμα υγρών ρούχων για στέγνωμα.

Η πτώση της εσωτερικής θερμοκρασίας είναι στην πράξη ελάχιστη και διαρκεί μικρό διάστημα. Πολλοί συνηθίζουν να κάνουν αφύγρανση με το κλιματιστικό κάθε μέρα γύρω στα 30 λεπτά, αμέσως μετά τον εξαερισμό του σπιτιού και ειδικά σε περιοχές με μεγάλη εξωτερική υγρασία (ή ορισμένες ημέρες της χειμερινής περιόδου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, elessar2020 είπε

Thanks!

Σκέφτομαι για 24άρι γιατί το σαλόνι είναι ενιαίο με την κουζίνα και είναι γύρω στα  40-50τμ. Μήπως θα ήταν αρκετό και ένα 22άρι?

Για το 9άρι, σκέφτομαι και την εκδοχή να βάλω 12άρι καλύτερα στο διάδρομο (αντί για 1 9άρι στο 1 υ/δ) να πιάνει και τα 2 υ/δ. Τι λέτε?

Θα πρέπει να μιλήσεις με κάποιον επαγγελματία. Αν έχεις καλές μονώσεις και μένεις σε μαλακό κλίμα μπορεί να φτάνει και 18αρι. Λογικά όμως καλύτερα 22αρι πχ shorai premium ή Mitsubishi Heavy 22αρι.

Όσο για το υ/δ δεν συνιστώ στον διάδρομο, καλύτερα μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εν οψη BF και λόγω περιοριμένων γνώσεων πανω στο θέμα, θα ήθελα να μου πείτε μερικά -μεσαιου budget- a/c για αγορά. Ενα 12άρι και ένα 9άρι ψαχνω. Θα ήθελα σχετικά αθόρυβο το μικρο λογω υ/δ. Μερσυ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

εν οψη BF και λόγω περιοριμένων γνώσεων πανω στο θέμα, θα ήθελα να μου πείτε μερικά -μεσαιου budget- a/c για αγορά. Ενα 12άρι και ένα 9άρι ψαχνω. Θα ήθελα σχετικά αθόρυβο το μικρο λογω υ/δ. Μερσυ 

Όταν λες μεσαίου budget ? Γιατί για κάποιον π.χ μεσαίου μπορεί να χαρακτηριστεί σε 9 άρι ένα tcl των 300 ευρώ και σε κάποιον άλλο το daisekai 9 των 1299  ευρώ επειδή υπάρχει και το daikin ururu των 2,000 ευρώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...