Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, andrapos είπε

Το δωμάτιο που θα μπει το 24αρι είναι 50τ.μ. 500 μέτρα από τη θάλασσα,Σαλαμίνα,με τους 3 τοίχους να έχουν επαφή με αέρα.2 μπαλκονόπορτες μεγαλες,1 παράθυρο και 1 πόρτα.2πλα τζάμια αλλά χωρίς θερμοδιακοπή και από πάνω ταράτσα χωρίς μόνωση.Οι εξωτερικές θερμοκρασίες δεν είναι ακραίες για αυτό και παλεύεται μόνο με a/c αλλά καίει αρκετά..

Αν είναι δικό σου σπίτι θα κοίταζα να βάλω μόνωση στην ταράτσα και φυσικά ένα καλό 24αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@andrapos Κύριε μου έχεις πρόβλημα. Μεγάλο. Και είναι ξανά μπροστά σου. Δεν λύνεται σε ένα χειμώνα. Αλλά πρέπει να το αναλύσεις. Βλέπω ότι και ο @liakjim ρωτά. 8000 το τετράμηνο είναι 4 φορές πάνω από το νορμάλ για ένα μεσαίο διαμέρισμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σπίτι παιδιά είναι 130 τετραγωνικά μονοκατοικία χωρίς γειτονικό σπίτι,δεν είναι διαμέρισμα.Μιλαμε ότι για θέρμανση με καλοριφέρ θέλω 3-4 τόνους για πλάκα.Για να κάνω σοβαρή μόνωση στην ταράτσα θέλει πολλές χιλιάδες ευρώ(η ταράτσα είναι μεγαλύτερη από το σπίτι γιατί καλύπτει και τα μπαλκόνια)και αν αλλάξω και παράθυρα και μονώσω και τους τοίχους το θέμα ξεφεύγει τόσο πολύ που με συμφέρει καλύτερα να πληρώνω τις απωλειες που έχει παρά να τις διορθώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@andrapos Έχεις κοντινό τύπο διαμερίσματος με μένα. Είμαι τελευταίος (3ος) όροφος, μεσοτοιχία στον Νότο, και εκτεθειμένος Δύση, Βορράς, και Ανατολή. Αλουμινόπορτες ETEM με θερμοδιακοπή και διπλά ενεργειακά τζάμια με 1 W/(m2)(K). Πέρσι ήμουν στα 15κιλοβατ την ημέρα. Στόχος μου είναι να φτάσω τα 5 ημερήσια για θέρμανση. Έβαλα όμως 8 εκ πετροβάμβακα στο ταβάνι. Ιδιοκατασκευή. 

Επεξ/σία από Lennox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, andrapos είπε

Το σπίτι παιδιά είναι 130 τετραγωνικά μονοκατοικία χωρίς γειτονικό σπίτι,δεν είναι διαμέρισμα.Μιλαμε ότι για θέρμανση με καλοριφέρ θέλω 3-4 τόνους για πλάκα.Για να κάνω σοβαρή μόνωση στην ταράτσα θέλει πολλές χιλιάδες ευρώ(η ταράτσα είναι μεγαλύτερη από το σπίτι γιατί καλύπτει και τα μπαλκόνια)και αν αλλάξω και παράθυρα και μονώσω και τους τοίχους το θέμα ξεφεύγει τόσο πολύ που με συμφέρει καλύτερα να πληρώνω τις απωλειες που έχει παρά να τις διορθώσω.

Έπρεπε να πας στο εξοικονομώ. Επίσης αξίζει να απευθυνθείς σε μηχανικό ώστε να σου δώσει συνολική λύση.

Όποτε μπορείς κάνε ένα διάγραμμα.

Το σπίτι σου μπορεί να θέλει 50000-60000btus για θέρμανση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@andrapos The old catch 22. Μπορείς να κάνεις εσωτερική μόνωση. Και δωμάτιο δωμάτιο.  Εγώ είμαι Ρόδο. Μπορώ να σου στείλω φωτογραφίες  και σχέδιο να στο φτιάξει συνεργείο στην Σαλαμίνα. Να υπολογίζεις 25 ευρώ το μέτρο με 8 εκ μόνωση. Εμένα μου κόστισε 13 ευρ'ω το τ.μ. αλλα με προσωπική εργασία πάνω από το 95%. 

@liakjim Τέλος τα εξοικονομώ. Εγώ άρχισα πρώτα με το μπάνιο 5 τ.μ. Το επόμενο καλοκαίρι έκανα την κουζίνα. Μετά από ένα χρόνο (Πάσχα 2018) το σαλόνι, και τον Αυγουστο 2018 τα δύο υπνοδωμάτια. Ο διαδρομος είναι ακόμα μισός (οταν βρώ καιρό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andrapos είπε

Δεν μπορώ να το βρω τώρα πάντως ήταν κάπου 8000kwh και 1800+ ευρώ..Στο σπίτι δουλεύουν και άλλα 2 12αρια a/c, θερμοσίφωνας κλπ δεν είναι όλη αυτή η κατανάλωση από το ενα 24αρι.

ΔΕΗ likes this !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SM81 είπε

ΔΕΗ likes this !!!

Πάνω από 1600 κιλοβατώρες ημερήσιο και νυχτερινό (ξεχωριστά) το ΥΚΩ απογειώνεται. Πάει από 0,0069 ευρώ η κιλοβατώρα σε 0,05 ευρώ και στις 2000 κιλοβατώρες στο 0,085 ευρώ η μία ήτοι ΔΙΠΛΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για 20 ετιας κλιματιστικό on/off .. που δουλεύε από ότι φαίνεται πολύ συχνά.. Σίγουρα με ένα καλό κλίμα νεας γενιάς θα δει αξιοσημείωτη διαφορά στην κατανάλωση.. και επιπλέον ένα μετρητή κατανάλωσης !! ;)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Lennox είπε

Πάνω από 1600 κιλοβατώρες ημερήσιο και νυχτερινό (ξεχωριστά) το ΥΚΩ απογειώνεται. Πάει από 0,0069 ευρώ η κιλοβατώρα σε 0,05 ευρώ και στις 2000 κιλοβατώρες στο 0,085 ευρώ η μία ήτοι ΔΙΠΛΑ.

Ευτυχώς υπάρχουν πλέον και άλλοι πάροχοι ηλεκτρικής ενέργειας που δίνουν πακέτα που δεν έχει κλιμάκωση ανάλογα με την κατανάλωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως δεν ειναι κατασταση με το ρευμα στην Ελλαδα. Εχουμε απιστευτα ακριβο ρευμα, ισως το ακριβοτερο στον κοσμο με βαση τους μισθους...Στην διπλανη Σερβια ειναι 6 λεπτα η κιλοβατώρα με καμια αλλη χρέωση...Τα σπιτια μας ειναι παγωμενα ενω σε φτωχοτερες χωρες ο κοσμος ζει με ζεστη τον χειμωνα...ξεφτιλα...

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που είχα ρωτήσει πριν κάτι χρόνια μου είχαν πει 45€/τμ για μόνωση στην ταράτσα και νομίζω παραπάνω για τοίχους.Και αν βάλεις και παράθυρα το κόστος πάει σε 30-50000 ανάλογα τα υλικά.Εγω δίνω 1000-1500 ευρώ το χρόνο για θέρμανση(400-500 μου έρχεται και χωρίς θερμανση η ΔΕΗ)και μιλάμε ότι το a/c δεν κλείνει ποτέ,έχω όλο το χειμώνα 20 βαθμούς στο σπίτι.Ποσο λιγότερο θα δίνω αν κάνω μόνωση;Και τα μισά να δίνω θα κάνω απόσβεση σε 50 χρόνια (που μέχρι τότε θα έχουν χαλάσει και οι μονώσεις βασικά..).Για αυτό το μόνο που σκέφτομαι είναι ένα πιο σύγχρονο a/c,να δώσω 1000-1500 ευρώ μήπως δω καμιά διαφορά 10-20% στην κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Lennox είπε

@andrapos Κύριε μου έχεις πρόβλημα. Μεγάλο. Και είναι ξανά μπροστά σου. Δεν λύνεται σε ένα χειμώνα. Αλλά πρέπει να το αναλύσεις. Βλέπω ότι και ο @liakjim ρωτά. 8000 το τετράμηνο είναι 4 φορές πάνω από το νορμάλ για ένα μεσαίο διαμέρισμα. 

Μ σας κάνει εντύπωση... Σπίτι ναι μονοκατοικία μεγάλο πάμε σε άλλες χρεώσεις με θερμοσίφωνες κτλ κτλ. Και καλά έδωσε για παλιό κλιματιστικό. Μη ξεχνάτε οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις εκτοξεύουν τον λογαριασμό. Φυσικά καινούριο μηχάνημα σε όλα τα δωμάτια θα κάνεις απόσβεση σε 2 χειμώνες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, andrapos είπε

Εγώ που είχα ρωτήσει πριν κάτι χρόνια μου είχαν πει 45€/τμ για μόνωση στην ταράτσα και νομίζω παραπάνω για τοίχους.Και αν βάλεις και παράθυρα το κόστος πάει σε 30-50000 ανάλογα τα υλικά.Εγω δίνω 1000-1500 ευρώ το χρόνο για θέρμανση(400-500 μου έρχεται και χωρίς θερμανση η ΔΕΗ)και μιλάμε ότι το a/c δεν κλείνει ποτέ,έχω όλο το χειμώνα 20 βαθμούς στο σπίτι.Ποσο λιγότερο θα δίνω αν κάνω μόνωση;Και τα μισά να δίνω θα κάνω απόσβεση σε 50 χρόνια (που μέχρι τότε θα έχουν χαλάσει και οι μονώσεις βασικά..).Για αυτό το μόνο που σκέφτομαι είναι ένα πιο σύγχρονο a/c,να δώσω 1000-1500 ευρώ μήπως δω καμιά διαφορά 10-20% στην κατανάλωση.

Βρες κλιματιστικά με όσο το δυνατόν -πάντα σε συνάρτηση με το κόστος αγοράς - μεγαλύτερο scop και θα έχεις πολύ λιγότερες χρεώσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Ευτυχώς υπάρχουν πλέον και άλλοι πάροχοι ηλεκτρικής ενέργειας που δίνουν πακέτα που δεν έχει κλιμάκωση ανάλογα με την κατανάλωση 

ΥΚΩ ήτοι Υπηρεσιες Κοινης Ωφέλειας (μη διασυνδεδεμενα νησια, κοινωνικο  τιμολογιο, πολυτεκνοι κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...