Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, yositosi είπε

από το 2008... και όχι από σοβαρό μηχάνημα! Χαμπάρι δεν έχει πάρει παρά τις βροχές και τον ήλιο (που το καλοκαίρι για ώρες την κατακαίει)

Και την δικιά μου το καλοκαίρι από τις 12 μισή και μετα την ψήνει 😢

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

57 λεπτά πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Και την δικιά μου το καλοκαίρι από τις 12 μισή και μετα την ψήνει 😢

Εντάξει, κοινή λογική είναι ότι αν έχεις τη δυνατότητα να το προστατέψεις, μόνο καλό θα κάνεις και σίγουρα όχι κακό (πχ βοηθάς την απόδοση το καλοκαίρι στις κάψες, κλπ κλπ)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yositosi είπε

ένα της schneider πάντως που έβαλα στον πίνακα, 80€ μου βγήκε και ο ηλεκτρολόγος μου είπε ότι μια χαρά κάνει τη δουλειά του!

Παράδειγμα οι ψηφιακοί επιτηρητές , ένας μονοφασικός hager έχει περίπου 90-100 ευρώ στο skroutz . Οι ηλεκτρολόγοι λογικά τους αγοράζουν σε καλύτερη τιμή. Τα 200 ευρώ μαζί με την εργασία μάλλον είναι υπερβολή  αλλά τα 80 ευρώ (μαζί με εργασία φαντάζομαι)  μου φαίνονται λίγα ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Μετρησεις απο χτες το βραδυ μεχρι σημερα...
Ισως θα μπορουσαμε να ανοιξουμε κι ενα θεμα μονο με μετρησεις.

AC CONSUMPTION.jpg

Πώς το έκανες αυτό; Στο χειροκίνητο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Η εξωτερική μονάδα στο haier μου δυστυχώς είναι εκτεθειμένη στην βροχούλα.. γνωρίζω πως ενδείκνυται να μην είναι..Έχει κάνεις στο φόρουμ εξωτερική εκτεθειμένη για χρόνια? Έπαθε τίποτα? Ή να  ψάξω να βρω τρόπο να της βάλω πριβέ τεντουλα? 😁

Γείτονας στο εξοχικό που την έχει τελείως εκτεθειμένη στη βροχή , 20 ετών κλιματιστικό μάρκα ότι να ναι, έχει επιφανειακή σκουριά στο πάνω καπάκι .Παραθαλάσσια περιοχή που αυτό τα κάνει ακόμα χειρότερα.  Δουλεύει κανονικά . Μην σε απασχολεί . Δύσκολα σκουριάζουν . Οι βαφές τους είναι ειδικές για το εξωτερικό περιβάλλον . Αν θες να προστατέψεις την μονάδα , μόνο καλό θα κάνεις αλλά δε χρειάζεται να σκας . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Παράδειγμα οι ψηφιακοί επιτηρητές , ένας μονοφασικός hager έχει περίπου 90-100 ευρώ στο skroutz . Οι ηλεκτρολόγοι λογικά τους αγοράζουν σε καλύτερη τιμή. Τα 200 ευρώ μαζί με την εργασία μάλλον είναι υπερβολή  αλλά τα 80 ευρώ (μαζί με εργασία φαντάζομαι)  μου φαίνονται λίγα ! 

80 ευρώ πρέπει να ήταν το κόστος υλικού φιλε, έχεις απόλυτο δίκιο. Είχα κάνει και άλλες δουλειές (σκαψίματα, αλλαγές σε πρίζες κλπ κλπ) και αυτό του το πέταξα kinder έκπληξη, και από ότι κατάλαβα απλά μου πρόσθεσε το υλικό γιατί ήταν ούτε 10 λεπτά υπόθεση να το περάσει στον πίνακα ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Και την δικιά μου το καλοκαίρι από τις 12 μισή και μετα την ψήνει 😢

Καλό είναι το καλοκαίρι οι μονάδες να μην είναι εκτεθειμένες στον ήλιο . Επηρεάζει την απόδοση τους . Ειδικά σε καύσωνες 38-39 βαθμών μια μονάδα στον ήλιο ενδεχομένως να μην μπορεί να δουλέψει (να απενεργοποιηθεί απο ασφαλιστική διάταξη) παρόλο που μπορεί η μέγιστη θερμοκρασία λειτουργίας της μονάδας να είναι 42 βαθμοί . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Ναι

Respect

21 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Μετρησεις απο χτες το βραδυ μεχρι σημερα...
Ισως θα μπορουσαμε να ανοιξουμε κι ενα θεμα μονο με μετρησεις.

AC CONSUMPTION.jpg

Μου θυμίζεις ποιο μηχάνημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, marioboni είπε

Δεν ξέρω αν εγώ το διαβάσω σωστά αλλά πολλές φορές πιάνει και 2 βαθμούς επάνω για να κόψει και έχει πολλά onoff διαστήματα ή κάνω λάθος ;

Δεν κάνεις λάθος. Κλασική συμπεριφορά κινεζοφασον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Θύμισε μου να παίξω τζόκερ ! :lol:

https://www.apc.com/shop/gr/en/products/APC-Smart-UPS-2200VA-LCD-230V-with-SmartConnect/P-SMT2200IC

https://www.skroutz.gr/s/293943/APC-Smart-UPS-2200VA-LCD-230V.html

Εσύ έχεις στο μυαλό σου όταν το κλιματιστικό βρίσκεται στο ρελαντί . Όμως πρέπει να καλύψεις και την περίπτωση όπου δουλεύει σε full load (2 kw input) .

Αυτό το ups αντέχει θεωρώ  και είναι καθαρού ημίτονου στην έξοδο .
Πάντως ότι και αν αποφασίσεις πρώτα θα μιλήσεις με την Toshiba να σου πουν αν εγκρίνουν το κλιματιστικό να συνδεθεί με UPS  και άν πρέπει να προσέξεις κάτι . Δεν μπορώ να σου πω κάτι υπεύθυνα . 

Προσωπική άποψη είναι super υπερβολή να βάλεις UPS .  Δεν παθαίνουν κάτι αμα τύχει κάποια διακοπή . Τα δικά μου κλιματιστικά τα έχω πεθάνει στο force shut down για διάφορους λόγους . 
Πιο must για μένα είναι με 200 ευρώ να βάλεις έναν κεντρικό επιτηρητή τάσης στον πίνακα ώστε να προστατεύεις όλες τις ηλεκτρολογικές συσκευές σου απο βυθίσεις και υπερτάσεις . 



Απο μάρκες σε ups μόνο APC άντε και ΕΑΤΟΝ  ίσως και legrand . 
Να ξέρεις η APC έχει top aftersales . Δοκιμασμένο δύο φορές με πολύμπριζα της . "Πέτα το και σου στέλνουμε άλλο με UPS (courier)" Ούτε έλεγχο ούτε τίποτα . Μόνο δυο τρεις ερωτήσεις . 
 

Έχεις δίκιο. Μάλλον δεν αξίζει καθώς το online ups βλέπω ότι είναι πανακριβα.. και τα line interactive απ' ότι καταλαβαίνω σε περίπτωση υπότασης και μέχρι να κάνουν τη μετάβαση από τη πρίζα στη μπαταρία έχει περάσει η χαμηλή τάση στο κλιματιστικό!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...