Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Tα μισά λεφτά περίπου απο όσo σου κόστισε πιθανολογώ . Λογικό , που να ακούσεις τιμές σε Daikin Mitsu Toshiba  . Κλασσική βλάβη η εξωτερική πλακέτα για τα inverter μηχανήματα . Είναι το δεύτερο πιο ακριβό εξάρτημα . Ο συμπιεστής είναι ο πρώτος αλλά ταυτόχρονα σπάνιο να βγάλει βλάβη . 

Βρήκες και εσύ toyotomi να παρεις που δίνουν απο τις πιο μικρές σε διάρκεια εγγυήσεις του εμπορίου ;  Δε τα θεωρώ αναξιόπιστα αλλά δεν αξίζουν για τα λεφτά τους . 

Το μοντέλο που λες δεν μπορώ να το εντοπίσω . Είσαι σίγουρος ότι τον έγραψες σωστά ; Μήπως κοιτάς κάτι άλλο ;

24 ώρες το 24ωρο 365 μέρες το χρόνο . Μέχρι να σβήσει ο ήλιος  (ή το μηχάνημα ) 

Οποιαδήποτε συσκευή είτε είναι κλιματιστικό είτε κινητό τηλέφωνο είτε αμάξι όσο την δουλεύεις την φθείρεις .  Δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός σχετικά με την συνεχόμενη λειτουργία των κλιματιστικών  αλλά ούτε αξίζει να μπούμε στην λογική να φοβόμαστε να το δουλέψουμε συνεχόμενα για να μην μειωθεί ο χρόνος ζωής του κλιματιστικού . Να ζεσταθούμε ή να δροσιστούμε θέλουμε . Δούλεψε το όσο έχεις ανάγκη . 

Κλιματιστικά οικιακά δουλεύουν σε server rooms στη ψύξη 24ώρες το 24ωρο 365 μέρες το χρόνο αδιάκοπα και όχι σε συνθήκες χαλαρές που θα δούλευαν σε ένα σπίτι αλλά με τσίτα τα γκάζια, με ρύθμιση στους 17 βαθμούς κελσίου . 

Πως έβγαλες αυτό το συμπέρασμα ; Έχουν όλοι οι χώροι τις ίδιες θερμικές απαιτήσεις; Το ίδιο μοντέλο σε άλλο χώρο μπορεί να ισορροπεί παραπάνω ή παρακάτω την ισχύ του . 
Μην συγκρίνετε ανόμοια πράγματα . 

Τα έγραψα για μια ακόμη φορά . :lol:

"Κλιματιστικά οικιακά δουλεύουν σε server rooms στη ψύξη 24ώρες το 24ωρο 365 μέρες το χρόνο αδιάκοπα και όχι σε συνθήκες χαλαρές που θα δούλευαν σε ένα σπίτι αλλά με τσίτα τα γκάζια, με ρύθμιση στους 17 βαθμούς κελσίου . "

Είναι σαν να βάζεις σκυλιά να σε φυλάνε από λιοντάρια ...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα. 

Ενδιαφέρομαι για multi κλιματιστικά σε καινούρια πολυκατοικία (που δεν μπορώ να τρυπησω τους τοίχους λόγω θερμοπροσοψης). Πέρασα μια βόλτα από media markt και μου είπαν ότι δεν τα δουλεύουν γιατί λέει χαλάνε εύκολα οι εξωτερικές μονάδες.

1) ισχύει κάτι τέτοιο; 

2) μήπως είναι καλύτερα (και φθηνότερα) να αγοράσω 4 διαφορετικές εξ. μονάδες και να φτιάξω μια κατασκευή για να παει η μία πάνω στην άλλη (ανά 2) μιας και δεν υπάρχει χώρος; έχει κανεις φτιάξει κάτι αντίστοιχο; 

 

Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, tera2 είπε

Παιδια επισκευη μου παν 250 η πλακετα και δν αξιζει + οτι και εγω απο την αρχη αυτο το κλιματιστικο δν μου κατσε καλα που λενε δν ημουν ικανοποιημενος και δν ψηνομαι να το επισκευασω ΤPN-A428V μοντελο μακρια ολοι. Στο σαλονι fiji παγκοσμιωσ αγνωστη μαρκα και 13 χρονια με ελαφρια χρηση δουλευει πενα. Τη βλάβη δν την περιμενα και επειδη ειμαι στενα οικονομικα σκεφτομουν για aux αλλα θα κοιταξω και τα προτεινόμενα

Βασικα λειτουργει στη θερμανση βοηθητικα σε σομπα πελλετ και κυριως χρησιμοποιείται για ψυξη οποτε οι απαιτησεις ειναι μικρές. Αρα εχει νοημα μαλλον να περιμενω την black friday.....

Μακριά από aux και διάφορες άλλες άγνωστες μάρκες. Αν δεν σε παίρνει να αγοράσεις γνωστές και αξιόπιστες εταιρείες όπως daikin mitsubishi toshiba fujitsu. Κοίτα κάτι σε midea, inventor, carrier.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/11/2019 στις 9:12 ΠΜ, Dare-Devil είπε

Αφού δε προορίζεται για πηγή θέρμανσης αλλά για ψύξης να δώσεις σημασία στο SEER των μηχανημάτων . Όσο πιο μεγάλος ο αριθμός τόσο πιο οικονομικό σε λειτουργία ψύξης . 

Για 35 τ.μ λογικά ένα 18άρι θα σε καλύψει .

Δες τα παρακάτω με υψηλό SEER:


1. https://www.skroutz.gr/s/12834302/Inventor-Nemesis-Pro-N2VI32-18WiFi-N2VO32-18.html
SEER= 7.6
10 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη χωρίς να χρειάζονται συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση

2. https://www.skroutz.gr/s/12068812/Toshiba-Shorai-R32-RAS-18PAVSG-E-RAS-18PKVSG-E.html
SEER= 7.3
7 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη με την προϋπόθεση να γίνονται ετησιες συντηρήσεις . 

3. https://www.skroutz.gr/s/18742804/Toshiba-Shorai-Premium-18J2AVRG-E-18J2KVRG.html
SEER= 7.3
7 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη με την προϋπόθεση να γίνονται ετησιες συντηρήσεις . 

4.https://www.skroutz.gr/s/15306085/Carrier-Ventus-Ultimate-42QHC018D8S-38QHC018D8S.html
SEER= 7.2
5 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη . Προϋπόθεση η ετήσια συντήρηση . 

5. https://www.skroutz.gr/s/18225719/Inventor-Premium-PR1VI32-18WF-PR1VO32-18.html

SEER= 7.1
10 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη χωρίς να χρειάζονται συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση

6.  https://www.skroutz.gr/s/19824099/Inventor-Passion-Eco-P9VI32-18WF-P9VO32-18.html
SEER= 7.1
10 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη χωρίς να χρειάζονται συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση

7. https://www.skroutz.gr/s/18979057/Mitsubishi-SRK-SRC-50ZS-W.html
SEER= 7.0
3 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη χωρίς να χρειάζονται συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση . Αν απο το τρίτο έτος και μετά κάνεις ετήσιες συντηρήσεις τότε η εγγύηση μόνο στο συμπιεστή  είναι 7 χρόνια . 

Το value for money δεν το λαμβάνω υπόψιν  αφού θα αγοράσεις το κλιματιστικό στη Black Friday . Αυτά σου προτείνω να έχεις στο νου σου κατά την διάρκεια της Black Friday . 

21 βάλε για το σαλόνι . 

Πάνω απο 26 δε νομίζω να πήγαινε . Θα έσβηνε . 

Φιλε σε ευχαριστω.. 

Περιμενω να δω καμμια προσφορα , τελικα απο αυριο ξεκινανε οι εκπτωσεις; Αν δειτε καμια καλη προσφορα σε 18-24 ac παρακαλω στειλτε ενα λινκ εδω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Δεν είναι τόσο απλό, η κατανάλωση εξαρτάται από τον χώρο, εξωτερικές συνθήκες και ότι άλλο λέει ο daredevil συνήθως :)

Ναι σιγουρα, αλλα εβγαλα ενα μεσο ορο για να δουμε τι ακριβώς καιει σε ωριαια βάση. Απο κει και πέρα παιζουν πολλοι αλλοι παραγοντες, απλα εχουμε ενα αριθμο αναφορας...σιγουρα κοιταζουμε, μονωσεις, ανοιγματα, προσανατολισμοθς κτλ.

Τελείωσα ολες τις μετρησεις στα DAIKIN ATXC35/25b και ολα δουλεύουν άψογα στο οτι πιανουν την ζητουμενη θερμοκρασια χωρις αποκλισεις, οποτε ισως η μοναδα του liakjim να εχει καποιο θεμα.

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, et13 είπε

Καλησπέρα. 

Ενδιαφέρομαι για multi κλιματιστικά σε καινούρια πολυκατοικία (που δεν μπορώ να τρυπησω τους τοίχους λόγω θερμοπροσοψης). Πέρασα μια βόλτα από media markt και μου είπαν ότι δεν τα δουλεύουν γιατί λέει χαλάνε εύκολα οι εξωτερικές μονάδες.

1) ισχύει κάτι τέτοιο; 

2) μήπως είναι καλύτερα (και φθηνότερα) να αγοράσω 4 διαφορετικές εξ. μονάδες και να φτιάξω μια κατασκευή για να παει η μία πάνω στην άλλη (ανά 2) μιας και δεν υπάρχει χώρος; έχει κανεις φτιάξει κάτι αντίστοιχο; 

Ευχαριστώ πολύ 

1) Επική παπαριά πωλητή. Για άλλο λόγο δεν τα δουλεύουν . Τί να σου έλεγε δηλαδή ;" Όχι δεν τα δουλεύουμε πήγαινε αλλού ; "

2) Δε ξέρω τι κατασκευή σκέφτεσαι αλλά οι εξωτερικές μονάδες πρέπει να έχουν απόσταση απο εμπόδια ειδικά απο πάνω . Οι αποστάσεις πρέπει να είναι τέτοιες έτσι ώστε σε πρίτπωση βλάβης να μπορεί να ανοιχθεί η μονάδα και να επισκευαστεί .   Αν δεις και τα manuals αναγράφουν ελάχιστες αποστάσεις . 

Τα multi είναι μια εξαιρετική λύση για όσους έχουν χωροταξικά προβλήματα ή για λόγους ομορφιάς θέλουν μία εξωτερική μονάδα για όλα . 

Πόσα κλιματιστικά θα βάλεις και πόσα btu/h πρέπει να είναι το καθένα ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CorumD είπε

Ναι σιγουρα, αλλα εβγαλα ενα μεσο ορο για να δουμε τι ακριβώς καιει σε ωριαια βάση. Απο κει και πέρα παιζουν πολλοι αλλοι παραγοντες, απλα εχουμε ενα αριθμο αναφορας...σιγουρα κοιταζουμε, μονωσεις, ανοιγματα, προσανατολισμοθς κτλ.

Τελείωσα ολες τις μετρησεις στα DAIKIN ATXC35/25b και ολα δουλεύουν άψογα στο οτι πιανουν την ζητουμενη θερμοκρασια χωρις αποκλισεις, οποτε ισως η μοναδα του liakjim να εχει καποιο θεμα.

Μπααααα, βάζω στοίχημα ότι είναι ακόμα νωρίς για συμπεράσματα. Ας πιάσουν τα κρύα και το ξαναβλέπω. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα Carrier 12ρι, το αγορασα περσι απο κοτσοβολο. Ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ο θορυβος που κανουν τα πλαστικα του. Με ενοχλει πολυ στον υπνο. Τι να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Lumini είπε

Εχω ενα Carrier 12ρι, το αγορασα περσι απο κοτσοβολο. Ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ο θορυβος που κανουν τα πλαστικα του. Με ενοχλει πολυ στον υπνο. Τι να κανω?

Σε νιώθω....έχω το 9άρι Crystal II. 

Email με video στην carrier. Ποιο μοντέλο έχεις;

ΥΓ Προσωπικά πάντως , εντελώς περιέργως δεν με ενοχλεί στον ύπνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Σε νιώθω....έχω το 9άρι Crystal II. 

Email με video στην carrier. Ποιο μοντέλο έχεις;

ΥΓ Προσωπικά πάντως , εντελώς περιέργως δεν με ενοχλεί στον ύπνο. 

εγω το crystal 12ρι με R32. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ

και τωρα τελευταια κανει εναν θορυβο σαν να ξεφυσάει οταν πιασει την θερμοκρασια που πρεπει. Που εστειλες mail να στειλω κι εγω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Lumini είπε

εγω το crystal 12ρι με R32. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ

και τωρα τελευταια κανει εναν θορυβο σαν να ξεφυσάει οταν πιασει την θερμοκρασια που πρεπει. Που εστειλες mail να στειλω κι εγω;

Αυτό με την τετράοδη βαλβίδα που εκτονώνει όταν πιάσει θερμοκρασία και κλείνει ο συμπιεστής , είναι το μόνο που με αναστατώνει στον ύπνο. 

Ευτυχώς δεν συμβαίνει πάντα και μάλιστα δεν ξέρω γιατί γίνεται μια φορά στο τόσο. Πιστεύω ότι είναι από τα πόσα watts είχε πιάσει. 

Τελικά είχα στείλει email στον Κωτσόβολο , στο [email protected] και με πήραν τηλέφωνο από την Carrier (Toshiba). 

Επίσης σου συνιστώ να το δουλεύεις με το follow me ή να βάλεις τις περσίδες σε όχι τόσο κάθετη θέση προς τα κάτω αλλά ας πούμε 45 μοίρες και σε όσο υψηλότερη ταχύτητα ανεμιστήρα μπορείς. Με αυτόν τον τρόπο, περιορίζεις λίγο το φαινόμενο του on-off από τον θερμό αέρα που πάει κατευθείαν στο ταβάνι και διαβάζει ο αισθητήρας πχ 27, όταν εσύ παγώνεις κοντά στο έδαφος. 

Με το δε follow me , πάει νταν εκεί που θες αρκεί να υπάρχει οπτική επαφή του τηλεκοντρόλ με τη μονάδα. 

Επίσης έχωσα κάτι μπουνίδια στα πλαστικά να πατήσει καλά και έβαλα άκρες από μανταλάκια σαν σφήνες ανάμεσα στον τοίχο και στα πλαστικά. Νομίζω ότι βελτιώθηκε κάπως η κατάσταση. 

Πάντως το κλιματιστικό δεν είναι για τα σκουπίδια. Άπαξ και πιάσει θερμοκρασία ο χώρος, έχεις μια γλυκιά και αθόρυβη ζέστη . Αθόρυβη εκτός και αν σε πετάξει πάνω η βαλβίδα με το φφφφφφφσσσσσσστττττττ που κάνει καμιά φορά και αν ακούσεις κανά κρακ. 

Εδώ έχω γράψει κριτική https://www.skroutz.gr/s/18541081/Carrier-Crystal-II-42QHB09D8SA-38QHB09D8S.html#reviews

Για τα σκουπίδια όχι, αλλά οκ ότι πληρώνεις παίρνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αυτό με την τετράοδη βαλβίδα που εκτονώνει όταν πιάσει θερμοκρασία και κλείνει ο συμπιεστής , είναι το μόνο που με αναστατώνει στον ύπνο. 

Ευτυχώς δεν συμβαίνει πάντα και μάλιστα δεν ξέρω γιατί γίνεται μια φορά στο τόσο. Πιστεύω ότι είναι από τα πόσα watts είχε πιάσει. 

Τελικά είχα στείλει email στον Κωτσόβολο , στο [email protected] και με πήραν τηλέφωνο από την Carrier (Toshiba). 

Επίσης σου συνιστώ να το δουλεύεις με το follow me ή να βάλεις τις περσίδες σε όχι τόσο κάθετη θέση προς τα κάτω αλλά ας πούμε 45 μοίρες και σε όσο υψηλότερη ταχύτητα ανεμιστήρα μπορείς. Με αυτόν τον τρόπο, περιορίζεις λίγο το φαινόμενο του on-off από τον θερμό αέρα που πάει κατευθείαν στο ταβάνι και διαβάζει ο αισθητήρας πχ 27, όταν εσύ παγώνεις κοντά στο έδαφος. 

Με το δε follow me , πάει νταν εκεί που θες αρκεί να υπάρχει οπτική επαφή του τηλεκοντρόλ με τη μονάδα. 

Επίσης έχωσα κάτι μπουνίδια στα πλαστικά να πατήσει καλά και έβαλα άκρες από μανταλάκια σαν σφήνες ανάμεσα στον τοίχο και στα πλαστικά. Νομίζω ότι βελτιώθηκε κάπως η κατάσταση. 

Πάντως το κλιματιστικό δεν είναι για τα σκουπίδια. Άπαξ και πιάσει θερμοκρασία ο χώρος, έχεις μια γλυκιά και αθόρυβη ζέστη . Αθόρυβη εκτός και αν σε πετάξει πάνω η βαλβίδα με το φφφφφφφσσσσσσστττττττ που κάνει καμιά φορά και αν ακούσεις κανά κρακ. 

Εδώ έχω γράψει κριτική https://www.skroutz.gr/s/18541081/Carrier-Crystal-II-42QHB09D8SA-38QHB09D8S.html#reviews

Για τα σκουπίδια όχι, αλλά οκ ότι πληρώνεις παίρνεις. 

φιλε ακριβως τα ιδια προβληματα εχω, κι εγω εδωσα μπουνιδια μπας και φτιαξει αλλα τιποτα! μεχρι που χαλαρωσα και τις βιδες μπας και ηταν το προβλημα στην τοποθετηση, αλλα ματαια. τα πλαστικα εχουν θεμα!

Καλο ειναι το μηχανημα αλλα ΔΕΝ κανει για το μικρο μου υπνοδωμάτιο, με ενοχλει τα βραδια. Σου ειπαν τιποτα απο την τοσιμπα ή αλλα λογια να αγαπιόμαστε?

Επεξ/σία από Lumini
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας ,

Πριν απο περιπου 1 χρόνο αγορασα το toyotomi kuro 18.000 btu .Αυτα που εχω παρατηρησει ειναι οτι αργει να ανεβασει θερμοκρασια βαση του θερμοστατη που εχω για την θερμανση, στις αρχες χωρις να εχει λειτουργησει πολλες ωρες μου εβγαλε ενα σφαλμα στο οποιο στην αντιπροσωπεια μου ειπαν να κατεβασω την ασφαλεια και να το ξαναβαλω να δουλεψει (ευτυχως δουλεψε).σημερα το εβαλα να δουλεψει  θερμασνη και εκει που δουλευε εκλεισε μονο του.Η γυναικα μου λεει οτι αυτο το εχει ξανακανει.Τελος το πρωτο χειμωνα που το βαλαμε ο λογαριασμος της Δεη ηταν αρκετα υψηλος.Οποιος μπορει να βοηθησει σχετικα επι του θεματος θα το εκτιμουσα.Υπαρχουν θέματα σχετικα με το συγκεκριμενο προιον ?Αφου καποιες φορες σκεφτομαι μηπως ειναι προτιμοτερο να το αλλαξω και να παρω κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Lumini είπε

φιλε ακριβως τα ιδια προβληματα εχω, κι εγω εδωσα μπουνιδια μπας και φτιαξει αλλα τιποτα! μεχρι που χαλαρωσα και τις βιδες μπας και ηταν το προβλημα στην τοποθετηση, αλλα ματαια. τα πλαστικα εχουν θεμα!

Καλο ειναι το μηχανημα αλλα ΔΕΝ κανει για το μικρο μου υπνοδωμάτιο, με ενοχλει τα βραδια. Σου ειπαν τιποτα απο την τοσιμπα ή αλλα λογια να αγαπιόμαστε?

Με πήρε μια ευγενέστατη είναι αλήθεια κυρία και αφού εξήγησα τι συμβαίνει, της πρότεινα να πιάσουν τα κρύα για να δω τι παίζει . 

Στο ενδιάμεσο με τα μανταλάκια κάπως βελτιώθηκε και τελικά αποφάσισα να μη το κυνηγήσω άλλο, αποδεχόμενος το γεγονός ότι αγόρασα μια ελεεινή κινεζιά γιατί δεν ήθελα να δώσω παραπάνω χρήματα. 

Αν θες κυνήγα το μπας και πετύχεις αντικατάσταση με κανά Toshiba Mirai. 

Προσωπικά , ούτε ζωγραφιστό ξανά κινεζιά τύπου midea, inventor , carrier, toyotomi κτλ . 

Για αυτό το επόμενο 9άρι είναι Daikin που είναι αψεγάδιαστο στα πλαστικά του. Ούτε κιχ. 

ΥΓ Βασικά εγώ έχω και πρόβλημα πλάτους όπου τα 72εκ του Crystal μου ήρθαν ταμάμ. 

10 λεπτά πριν, ANTONIO202 είπε

Γεια σας ,

Πριν απο περιπου 1 χρόνο αγορασα το toyotomi kuro 18.000 btu .Αυτα που εχω παρατηρησει ειναι οτι αργει να ανεβασει θερμοκρασια βαση του θερμοστατη που εχω για την θερμανση, στις αρχες χωρις να εχει λειτουργησει πολλες ωρες μου εβγαλε ενα σφαλμα στο οποιο στην αντιπροσωπεια μου ειπαν να κατεβασω την ασφαλεια και να το ξαναβαλω να δουλεψει (ευτυχως δουλεψε).σημερα το εβαλα να δουλεψει  θερμασνη και εκει που δουλευε εκλεισε μονο του.Η γυναικα μου λεει οτι αυτο το εχει ξανακανει.Τελος το πρωτο χειμωνα που το βαλαμε ο λογαριασμος της Δεη ηταν αρκετα υψηλος.Οποιος μπορει να βοηθησει σχετικα επι του θεματος θα το εκτιμουσα.Υπαρχουν θέματα σχετικα με το συγκεκριμενο προιον ?Αφου καποιες φορες σκεφτομαι μηπως ειναι προτιμοτερο να το αλλαξω και να παρω κατι αλλο.

Τι σφάλμα έβγαλε; Μήπως έχει χάσει φρέον;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας ,

ευχαριστω για την αμεση απαντηση σας .δεν θυμαμαι αλλα απο την αντιπροσωπεια μου ειχαν πει οτι εαν δεν δουλεψει εχεις σχεση με τα φτερα του ανεμιστηρα εξω.υπαρχει περιπτωση να θελει φρεον καινουριο μηχανημα.Συγνωμη αλλα δουλευαμε κλιματιστικα 9000 general και τετοια θεματα δεν εχω δει.Οποιαδηποτε συμβουλη θα την εκτιμουσα διοτι με βαλατε σε σκεψεις μηπως πρεπει να φερω τεχνικο να το δει?

22 λεπτά πριν, liakjim είπε

Με πήρε μια ευγενέστατη είναι αλήθεια κυρία και αφού εξήγησα τι συμβαίνει, της πρότεινα να πιάσουν τα κρύα για να δω τι παίζει . 

Στο ενδιάμεσο με τα μανταλάκια κάπως βελτιώθηκε και τελικά αποφάσισα να μη το κυνηγήσω άλλο, αποδεχόμενος το γεγονός ότι αγόρασα μια ελεεινή κινεζιά γιατί δεν ήθελα να δώσω παραπάνω χρήματα. 

Αν θες κυνήγα το μπας και πετύχεις αντικατάσταση με κανά Toshiba Mirai. 

Προσωπικά , ούτε ζωγραφιστό ξανά κινεζιά τύπου midea, inventor , carrier, toyotomi κτλ . 

Για αυτό το επόμενο 9άρι είναι Daikin που είναι αψεγάδιαστο στα πλαστικά του. Ούτε κιχ. 

ΥΓ Βασικά εγώ έχω και πρόβλημα πλάτους όπου τα 72εκ του Crystal μου ήρθαν ταμάμ. 

Τι σφάλμα έβγαλε; Μήπως έχει χάσει φρέον;

Γεια σας ,

ευχαριστω για την αμεση απαντηση σας .δεν θυμαμαι αλλα απο την αντιπροσωπεια μου ειχαν πει οτι εαν δεν δουλεψει εχεις σχεση με τα φτερα του ανεμιστηρα εξω.υπαρχει περιπτωση να θελει φρεον καινουριο μηχανημα.Συγνωμη αλλα δουλευαμε κλιματιστικα 9000 general και τετοια θεματα δεν εχω δει.Οποιαδηποτε συμβουλη θα την εκτιμουσα διοτι με βαλατε σε σκεψεις μηπως πρεπει να φερω τεχνικο να το δει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...