Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

43 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Τουλαχιστον δεν ανεβαζει πανω 600w...

Από αυτήν την άποψη ναι, έχεις δίκιο.

Τώρα που μιλάμε , το carrier με follow me, ενώ έχω ζητήσει 21, αυτό έχει πιάσει 22 και εκεί, να δίνει πόνο με 800W..

Είναι να πιάνεις τη βαριοπουλα;;;

Screenshot_2019-11-21-23-34-09-603_com.coolkit.png.3f23c52ab395f461218046924b7d5519.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Από αυτήν την άποψη ναι, έχεις δίκιο.

Τώρα που μιλάμε , το carrier με follow me, ενώ έχω ζητήσει 21, αυτό έχει πιάσει 22 και εκεί, να δίνει πόνο με 800W..

Είναι να πιάνεις τη βαριοπουλα;;;

Screenshot_2019-11-21-23-34-09-603_com.coolkit.png.3f23c52ab395f461218046924b7d5519.png

Ποιο carrier εχεις?

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, guzel είπε

Σκέφτομαι να βάλω UPS στο shorai, με 200-300watt κατανάλωση λογικά θα μπορεί να λειτουργεί για κανένα 10λεπτο, ώστε όταν κάνει διακοπή να προλαβαίνω να το κλείνω. Τα legrand ups είναι καλά;

Ο σταθεροποιητής ή οτιδήποτε άλλο θέλεις πρέπει να επιλεγεί για την μέγιστη ισχύ κατανάλωσης που μπορεί να αγγίξει το κλιματιστικό. Πρώτα κοιτάς μέγιστο ρεύμα, μετά υπολογίζεις μέγιστη ισχύ σε kWatt και μετά την μετατρέπεις σε kVA για τέτοια μηχανήματα. Αν το κλιματιστικό σου έχει μέγιστο ρεύμα τα 16Α τότε ο σταθεροποιητής θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 7kVA. Πολλά λεφτά......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Καλό είναι το καλοκαίρι οι μονάδες να μην είναι εκτεθειμένες στον ήλιο . Επηρεάζει την απόδοση τους . Ειδικά σε καύσωνες 38-39 βαθμών μια μονάδα στον ήλιο ενδεχομένως να μην μπορεί να δουλέψει (να απενεργοποιηθεί απο ασφαλιστική διάταξη) παρόλο που μπορεί η μέγιστη θερμοκρασία λειτουργίας της μονάδας να είναι 42 βαθμοί . 

Ευτυχώς δεν είχα τέτοιο φαινόμενο το καλοκαίρι που μας πέρασε ομως  μάλλον χρειάζεται  περισσότερο την προστασία για αυτόν τον λόγο

Επεξ/σία από ΘοδωρήςΚαρπούζης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους, εκανα μετρησεις με το Βeurer ch-16(Θερμομετρο δωματιου) και τουλαχιστον στα δικα μου DAIKIN ATXC35/25b το θερμομετρο φαινεται να δουλευει καλα. Με ζητουμενη θερμοκρασια 24, υπάρχει μεταβολή απο 23.6 ως 24.1 το πολυ(αλλα μετα απο αρκετο χρόνο) και εκει σταθεροποιείται.

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα..

Εχω μια απορία σχετικα με τον πιό σωστό -οικονομικό τρόπος λειτουργείας των κλιματιστικών.

Η διακοπτομενη ή η συνεχής λειτουργεία ειναι πιο οικονομική ?

Εγω μεχρι τωρα  ακολουθω το εξης προγραμα:

Το πρωι απο 8:00 - εως 2:00  λοιπουμε ολοι απο το σπίτι κλεινουμε ολα τα κλιματιστικά

Τα Ανοιγω ολα με wifi κατα τις 12:30

Τα κλιματιστικά των υπνοδωματίων μενουν ανοιχτα ολη τη νυχτα μεχρι την άλλη μερα στις  8:00 οπου τα κλεινω.

Το κλιματιστικό στο σαλονι-κουζίνα μενει ανοιχτο  μεχρι την ωρα που παμε για υπνο

Ττο ανοιγω (χρονοδιακόπτης) στις 6:00  το πρωι και το κλεινω στις 8:00 που φευγουμε ολοι απο το σπίτι

Τι προτείνετε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, antykaps είπε

Καλημέρα..

Εχω μια απορία σχετικα με τον πιό σωστό -οικονομικό τρόπος λειτουργείας των κλιματιστικών.

Η διακοπτομενη ή η συνεχής λειτουργεία ειναι πιο οικονομική ?

Εγω μεχρι τωρα  ακολουθω το εξης προγραμα:

Το πρωι απο 8:00 - εως 2:00  λοιπουμε ολοι απο το σπίτι κλεινουμε ολα τα κλιματιστικά

Τα Ανοιγω ολα με wifi κατα τις 12:30

Τα κλιματιστικά των υπνοδωματίων μενουν ανοιχτα ολη τη νυχτα μεχρι την άλλη μερα στις  8:00 οπου τα κλεινω.

Το κλιματιστικό στο σαλονι-κουζίνα μενει ανοιχτο  μεχρι την ωρα που παμε για υπνο

Ττο ανοιγω (χρονοδιακόπτης) στις 6:00  το πρωι και το κλεινω στις 8:00 που φευγουμε ολοι απο το σπίτι

Τι προτείνετε?

Η λογική των inventer είναι να είναι συνεχώς ανοιχτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Η λογική των inventer είναι να είναι συνεχώς ανοιχτά.

Το ξερω αυτό αλλά δεν ειναι κρίμα να καις ρευμα χωρίς να είσαι στο σπίτι...?

Εσυ πως δουλευεις τα κλιματιστικά σου ?

Εχει κανει καποιος μετρήσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, antykaps είπε

Καλημέρα..

Εχω μια απορία σχετικα με τον πιό σωστό -οικονομικό τρόπος λειτουργείας των κλιματιστικών.

Η διακοπτομενη ή η συνεχής λειτουργεία ειναι πιο οικονομική ?

Εγω μεχρι τωρα  ακολουθω το εξης προγραμα:

Το πρωι απο 8:00 - εως 2:00  λοιπουμε ολοι απο το σπίτι κλεινουμε ολα τα κλιματιστικά

Τα Ανοιγω ολα με wifi κατα τις 12:30

Τα κλιματιστικά των υπνοδωματίων μενουν ανοιχτα ολη τη νυχτα μεχρι την άλλη μερα στις  8:00 οπου τα κλεινω.

Το κλιματιστικό στο σαλονι-κουζίνα μενει ανοιχτο  μεχρι την ωρα που παμε για υπνο

Ττο ανοιγω (χρονοδιακόπτης) στις 6:00  το πρωι και το κλεινω στις 8:00 που φευγουμε ολοι απο το σπίτι

Τι προτείνετε?

Δεν μπορεί κάποιος να σου απαντήσει με βεβαιότητα . Εξαρτάται απο το τρόπο που τα χρησιμοποιείς , απο τις ώρες όπου λείπεις απο το χώρο , απο την θερμοκρασία όπου τα ρυθμίζεις , απο τις εξωτερικές συνθήκες . Κάθε περίπτωση είναι τελείως διαφορετική . 

Ο καλύτερος τρόπος για να απαντηθεί είναι να κάνεις μερικές δοκιμές . 

Παράδειγμα δοκιμής 1 :  
Δοκίμασε τα μερικές μέρες χωρίς να τα κλείνεις όλο το 24ωρο . 
Π.χ όταν είσαι σπίτι σταθερή ρύθμιση 21 βαθμούς (τυχαίο νούμερο) . Όταν λείπεις βάλε το set point στου 17 (τυχαίο νούμερο).
Με μετρητή κατανάλωσης δες τί θα κάψει . 

Παράδειγμα δοκιμής 2:
Με τις ίδιες εξωτερικές κλιματολογικές συνθήκες (όσο γίνεται) και το ίδιο χρονικό διάστημα δοκιμών και set point  (π.χ 21 βαθμούς)
Θα τα κλείνεις όταν λείπεις και όταν γυρίζεις θα το δουλεύεις πάλι . 
Δες τί θα κάψει με μετρητή κατανάλωσης . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, antykaps είπε

Το ξερω αυτό αλλά δεν ειναι κρίμα να καις ρευμα χωρίς να είσαι στο σπίτι...?

Εσυ πως δουλευεις τα κλιματιστικά σου ?

Εχει κανει καποιος μετρήσεις?

Προσωπικά όταν το σπίτι αρχίζει και πέφτει κάτω από 21-22 , είναι συνέχεια εντός.

Τώρα που είμαστε ντεμί φάση, τα έχω διακοπτόμενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχετε να προτεινετε εναν καλο weather stastion συγκεκριμενο δοκιμασμένο μοντέλο (πχ Bresser) και εναν μετρητη κατανάλωσης ( συγκεκριμένο μοντέλο)..

Επίσης θεωρείτε βοηθητική τη λειτουργία ενός αφυγραντήρα σε ένα χώρο με ταυτόχρονη χρήση air condition; αν ναι (off topic) εχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό vfm μοντέλο τωρα που λερχεται b. friday; off topic----> meaco αποψη;)

Ευχαριστω και ξανα sorry για το off topic

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, UlveRz είπε

παιδια εχετε να προτεινετε εναν καλο weather stastion συγκεκριμενο δοκιμασμένο μοντέλο (πχ Bresser) και εναν μετρητη κατανάλωσης ( συγκεκριμένο μοντέλο)..

Επίσης θεωρείτε βοηθητική τη λειτουργία ενός αφυγραντήρα σε ένα χώρο με ταυτόχρονη χρήση air condition; αν ναι (off topic) εχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό vfm μοντέλο τωρα που λερχεται b. friday; off topic----> meaco αποψη;)

Ευχαριστω και ξανα sorry για το off topic

Ο αφυγραντήρας βοηθάει πολυ στην θέρμανση του σπιτιού (εαν έχεις υψηλή υγρασία) διότι  απλά ο αέρας ζεσταίνεται πολύ πιο εύκολα απο οτι ζεσταίνεται το νερό.Αρα το οποιοδήποτε μεσο θέρμανσης π.χ. κλιματιστικό / καλοριφέρ εκτελεί πιο γρήγορα και οικονομικά την εργασία του. Εαν θα έχεις γενικα θέρμανση στο σπίτι (καλοριφερ/κλιματιστικο κτλ) καλύτερα να πάρεις με συμπιεστή αφυγραντήρα, αλλιώς με ζεόλιθο.(με συμπιεστή παίζει πολυ καλα με θερμοκρασίες χώρου 16-17C και πάνω..  ενω στις πιο χαμηλές ρίχνει πολυ την απόδοση του) ,ενω ζεόλιθου παίζει εξίσου καλα ανεξάρτητα απο την θερμοκρασία του χώρου,επίσης ζεσταίνει και τον χώρο ,όμως με αυξημένη κατανάλωση σε σχέση με τους αλλους.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ο αφυγραντήρας βοηθάει πολυ στην θέρμανση του σπιτιού (εαν έχεις υψηλή υγρασία) διότι ο απλά ο αέρας ζεσταίνεται πολύ πιο εύκολα απο οτι ζεσταίνεται το νερό.Αρα το οποιοδήποτε μεσο θέρμανσης π.χ. κλιματιστικό / καλοριφέρ εκτελεί πιο γρήγορα και οικονομικά την εργασία του. Εαν θα έχεις γενικα θέρμανση στο σπίτι (καλοριφερ/κλιματιστικο κτλ) καλύτερα να πάρεις με συμπιεστή αφυγραντήρα, αλλιώς με ζεόλιθο.

Eυχαριστω για την αμεση απαντηση.. Διαφορα μοντέλων με συμπιεστη VS ζεολιθου;; Εχω σταμπάρει εναν της meaco γυρω στα 280 εχει αποθεωτικες κριτικες σχετικα και τον σκεφτομαι για bf.. εχω καλοριφερ και επικουρικά θα εχω μαλλον και air condition.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, UlveRz είπε

Eυχαριστω για την αμεση απαντηση.. Διαφορα μοντέλων με συμπιεστη VS ζεολιθου;; Εχω σταμπάρει εναν της meaco γυρω στα 280 εχει αποθεωτικες κριτικες σχετικα και τον σκεφτομαι για bf.. εχω καλοριφερ και επικουρικά θα εχω μαλλον και air condition.. 

Μελετησε λιγο το νημα

Χονδρικα :
Ζεολιθος παιζει σε θερμοκρασιες πολυ πιο κατω απο τους 18 βαθμους , αλλα μεγαλη καταναλωση ...
Συμπιεστης θελει θερμοκρασιες πανω απο 18 βαθμους για να αποδωσει σωστα αλλα καει τι 1/3 του ζεολιθου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...