Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Midea prime 12000 2018 περίεργη συμπεριφορά 

Λοιπον μέχρι τωρα το έχω λειτουργήσει μερικα βραδιά και σήμερα μεσημέρι και ορίστε το εξής περιεργο..

Βραδυα : εσωτερική 20, κάτι ζήταγα 23, με follow me δίπλα σε θερμομετρο Hama ανέβαινε μέχρι και 25 και δεν έκλεινε ποτε ..το control έβλεπε προς το κλιματιστικό ..

Σημερα μεσημέρι : εσωτερική 21,κάτι  ,νομιζω δεν έβαλα το follow me με το Hama στους 22 και κάτι και έκλεινε ,έπειτα από λιγο ξανάρχιζε και τα λοιπά ( on off) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Midea prime 12000 2018 περίεργη συμπεριφορά 

Λοιπον μέχρι τωρα το έχω λειτουργήσει μερικα βραδιά και σήμερα μεσημέρι και ορίστε το εξής περιεργο..

Βραδυα : εσωτερική 20, κάτι ζήταγα 23, με follow me δίπλα σε θερμομετρο Hama ανέβαινε μέχρι και 25 και δεν έκλεινε ποτε ..το control έβλεπε προς το κλιματιστικό ..

Σημερα μεσημέρι : εσωτερική 21,κάτι  ,νομιζω δεν έβαλα το follow me με το Hama στους 22 και κάτι και έκλεινε ,έπειτα από λιγο ξανάρχιζε και τα λοιπά ( on off) 

Μην ασχολείστε με τα κινέζικα σε ευνοϊκές συνθήκες όπως έχουμε τώρα. Το on off σε μερικά φορτία πάει σύννεφο.

1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Δεν είναι τόσο απλό, η κατανάλωση εξαρτάται από τον χώρο, εξωτερικές συνθήκες και ότι άλλο λέει ο daredevil συνήθως :)

Ναι εννοείται.

Εδώ έχω 0.22kwh στο ASYG24KLCA  για τα 60τμ για 23C κατά μέσο όρο.

Άλλο σπίτι όμως, σε άλλη τοποθεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Δεν το έχεις σβήσει καθόλου ? 12αρι είναι ?

ασε το είδα παραπάνω ότι είναι 12 αρι καλή κατανάλωση ,από αίσθηση πως νιώθεις στο χώρο που το έχεις 

Μερικα ποστ ποιο πισω εχω ανεβασει πινακες που περιλαμβανουν και το feeling

1 ώρα πριν, guzel είπε

Κλείστo και λίγο, μη ξεχνάς ότι είναι toyotomi........

Δεν το πηρα για να το κλεινω.
Ουτε μου αρεσουν οι αφορισμοι. Ολα χαλανε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Μερικα ποστ ποιο πισω εχω ανεβασει πινακες που περιλαμβανουν και το feeling

Δεν το πηρα για να το κλεινω.
Ουτε μου αρεσουν οι αφορισμοι. Ολα χαλανε...

Θα κλείσει μόνο του δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CorumD είπε

229w την ώρα...για καινουργιο μηχανημα, αγορασμενο 2019 θα ελεγα υψηλη καταναλωση...αν ειναι παλιοτερο, ειναι μαλλον οκ...

Αγοραστηκε τον Μαιο του 18 και δουλεψε περυσι και φετος 24/7 Μαιο-Σεπτεμβριο στην ψυξη.
Ποια θα ηταν χαμηλη καταναλωση στους 23 με την πορτα του δωματιου ανοιχτη προς στο σαλονι το οποιο δεν εχει κλιματισμο?

2 λεπτά πριν, guzel είπε

Θα κλείσει μόνο του δυστυχώς.

?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Midea prime 12000 2018 περίεργη συμπεριφορά 

Λοιπον μέχρι τωρα το έχω λειτουργήσει μερικα βραδιά και σήμερα μεσημέρι και ορίστε το εξής περιεργο..

Βραδυα : εσωτερική 20, κάτι ζήταγα 23, με follow me δίπλα σε θερμομετρο Hama ανέβαινε μέχρι και 25 και δεν έκλεινε ποτε ..το control έβλεπε προς το κλιματιστικό ..

Σημερα μεσημέρι : εσωτερική 21,κάτι  ,νομιζω δεν έβαλα το follow me με το Hama στους 22 και κάτι και έκλεινε ,έπειτα από λιγο ξανάρχιζε και τα λοιπά ( on off) 

Δες μια που έχει το αισθητήριο θερμοκρασίας στο τηλεχειριστήριο,εάν το έχει από κάτω,Και το βάλεις πάνω σε μια "κρυα" επιφάνεια όπως μάρμαρο ίσως δεν δείχνει / στελνει την σωστή θερμοκρασία.

Και κάτι  ακόμα να έχεις υπόψιν,συνήθως όταν δουλεύει με το αισθητήριο της μονάδας πάνω,αν έχεις επιθυμητή 23, όταν θα φτάσει η θερμοκρασία 25 πάνω στην μονάδα θα κλείσει.

Όταν έχεις follow me, και έχεις επιθυμητή 23,όταν η θερμοκρασία του τηλεχειριστηρίου πάει 23 θα κλείσει.(στο follow me/ifeel δλδ δεν υπάρχει η απόκλιση +2)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

ες μια που έχει το αισθητήριο θερμοκρασίας στο τηλεχειριστήριο,εάν το έχει από κάτω,Και το βάλεις πάνω σε μια "κρυα" επιφάνεια όπως μάρμαρο ίσως δεν δείχνει / στελνει την σωστή θερμοκρασία.

Το εχει από κάτω και το βάζω στο έπιπλο δίπλα στο Hama με το μέρος του αισθητήρα στον αέρα ,προεξέχει δηλδ το κοντρόλ στο έπιπλο για να διαβάζει τον αέρα και οχι την κρύα επιφάνεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

ι κάτι  ακόμα να έχεις υπόψιν,συνήθως όταν δουλεύει με το αισθητήριο της μονάδας πάνω,αν έχεις επιθυμητή 23, όταν θα φτάσει η θερμοκρασία 25 πάνω στην μονάδα θα κλείσει.

Όταν έχεις follow me, και έχεις επιθυμητή 23,όταν η θερμοκρασία του τηλεχειριστηρίου πάει 23 θα κλείσει.(στο follow me/ifeel δλδ δεν υπάρχει η απόκλιση +2

Αυτο που περιγράφεις μου το έκανε ανάποδα ,λες αντί να ενεργοποιούσα το follow me να το έκλεινα ? Δεν νομιζω να εκανα τέτοιο λαθος αλλα θα το ελέγξω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Ναι καλά.

Τουλάχιστον στο toyo όπως και φαντάζομαι και όλα τα φασονακια/φασολάκια πάνω στο Gree,πρέπει να ισχύει,το έλεγε ξεκάθαρα στο Gree service manual και το είδα και στην πράξη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, tera2 είπε

Παιδια επισκευη μου παν 250 η πλακετα και δν αξιζει + οτι και εγω απο την αρχη αυτο το κλιματιστικο δν μου κατσε καλα που λενε δν ημουν ικανοποιημενος και δν ψηνομαι να το επισκευασω ΤPN-A428V μοντελο μακρια ολοι. Στο σαλονι fiji παγκοσμιωσ αγνωστη μαρκα και 13 χρονια με ελαφρια χρηση δουλευει πενα. Τη βλάβη δν την περιμενα και επειδη ειμαι στενα οικονομικα σκεφτομουν για aux αλλα θα κοιταξω και τα προτεινόμενα

Βασικα λειτουργει στη θερμανση βοηθητικα σε σομπα πελλετ και κυριως χρησιμοποιείται για ψυξη οποτε οι απαιτησεις ειναι μικρές. Αρα εχει νοημα μαλλον να περιμενω την black friday.....

Tα μισά λεφτά περίπου απο όσo σου κόστισε πιθανολογώ . Λογικό , που να ακούσεις τιμές σε Daikin Mitsu Toshiba  . Κλασσική βλάβη η εξωτερική πλακέτα για τα inverter μηχανήματα . Είναι το δεύτερο πιο ακριβό εξάρτημα . Ο συμπιεστής είναι ο πρώτος αλλά ταυτόχρονα σπάνιο να βγάλει βλάβη . 

Βρήκες και εσύ toyotomi να παρεις που δίνουν απο τις πιο μικρές σε διάρκεια εγγυήσεις του εμπορίου ;  Δε τα θεωρώ αναξιόπιστα αλλά δεν αξίζουν για τα λεφτά τους . 

Το μοντέλο που λες δεν μπορώ να το εντοπίσω . Είσαι σίγουρος ότι τον έγραψες σωστά ; Μήπως κοιτάς κάτι άλλο ;

11 ώρες πριν, g-e-o είπε

Πόσες ώρες συνεχόμενα μπορεί να δουλεύει ένα κλιματιστικό ρε παιδιά; 

24 ώρες το 24ωρο 365 μέρες το χρόνο . Μέχρι να σβήσει ο ήλιος  (ή το μηχάνημα ) 

10 ώρες πριν, g-e-o είπε

Δεν υπάρχει περίπτωση να καεί; το Ρωτάω γιατί είδα που απαντήσατε στο παιδί, που ρωτούσε σχετικά με την κατανάλωση, να το αφήσει ένα 24ωρο ανοιχτό ώστε να μετρήσει κατανάλωση.. Ευχαριστώ πολύ πάντως.. 

Οποιαδήποτε συσκευή είτε είναι κλιματιστικό είτε κινητό τηλέφωνο είτε αμάξι όσο την δουλεύεις την φθείρεις .  Δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός σχετικά με την συνεχόμενη λειτουργία των κλιματιστικών  αλλά ούτε αξίζει να μπούμε στην λογική να φοβόμαστε να το δουλέψουμε συνεχόμενα για να μην μειωθεί ο χρόνος ζωής του κλιματιστικού . Να ζεσταθούμε ή να δροσιστούμε θέλουμε . Δούλεψε το όσο έχεις ανάγκη . 

Κλιματιστικά οικιακά δουλεύουν σε server rooms στη ψύξη 24ώρες το 24ωρο 365 μέρες το χρόνο αδιάκοπα και όχι σε συνθήκες χαλαρές που θα δούλευαν σε ένα σπίτι αλλά με τσίτα τα γκάζια, με ρύθμιση στους 17 βαθμούς κελσίου . 

2 ώρες πριν, CorumD είπε

229w την ώρα...για καινουργιο μηχανημα, αγορασμενο 2019 θα ελεγα υψηλη καταναλωση...αν ειναι παλιοτερο, ειναι μαλλον οκ...

Πως έβγαλες αυτό το συμπέρασμα ; Έχουν όλοι οι χώροι τις ίδιες θερμικές απαιτήσεις; Το ίδιο μοντέλο σε άλλο χώρο μπορεί να ισορροπεί παραπάνω ή παρακάτω την ισχύ του . 
Μην συγκρίνετε ανόμοια πράγματα . 

2 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Δεν είναι τόσο απλό, η κατανάλωση εξαρτάται από τον χώρο, εξωτερικές συνθήκες και ότι άλλο λέει ο daredevil συνήθως :)

Τα έγραψα για μια ακόμη φορά . :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...