Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 ώρες πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Η εξωτερική μονάδα στο haier μου δυστυχώς είναι εκτεθειμένη στην βροχούλα.. γνωρίζω πως ενδείκνυται να μην είναι..Έχει κάνεις στο φόρουμ εξωτερική εκτεθειμένη για χρόνια? Έπαθε τίποτα? Ή να  ψάξω να βρω τρόπο να της βάλω πριβέ τεντουλα? 😁

11 χρόνια τα γιαπωνέζικα δεν κάνανε κιχ

Ενα Arielli που έβαλα σχεδον 2 χρόνια πριν,  μόνο κάτω από μπαλκόνι και πάλι ξεκίνησαν σκουριές !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, UlveRz είπε

παιδια εχετε να προτεινετε εναν καλο weather stastion συγκεκριμενο δοκιμασμένο μοντέλο (πχ Bresser) και εναν μετρητη κατανάλωσης ( συγκεκριμένο μοντέλο)..

Επίσης θεωρείτε βοηθητική τη λειτουργία ενός αφυγραντήρα σε ένα χώρο με ταυτόχρονη χρήση air condition; αν ναι (off topic) εχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό vfm μοντέλο τωρα που λερχεται b. friday; off topic----> meaco αποψη;)

Ευχαριστω και ξανα sorry για το off topic

Εχω το oregon scientific  BAR208HG σετ με εξωτερικού χώρου ασύρματο μετρητή υγρασίας/θερμοκρασίας. Εξαιρετικό αλλά παλιό μοντέλο . 

Δες σε oregon scientific , la crosse , acurite . 

Δες στο amazon.

Για μετρητή κατανάλωσης της blizwolf απο banggood . 
https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-SHP6-EU-Plug-Metering-Version-WIFI-Smart-Socket-220V-240V-10A-Work-with-Amazon-Alexa-p-1356981.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

12 λεπτά πριν, johnykim είπε

Γνωρίζει κάποιος αν τα Toshiba Shorai 24άρια (Premium ή προηγούμενο μεντέλο), έχουν twin ring rotary συμπιεστή;

Tα 24άρια shorai premium και Shorai ναι έχουν twin rotary . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, johnykim είπε

Γνωρίζει κάποιος αν τα Toshiba Shorai 24άρια (Premium ή προηγούμενο μεντέλο), έχουν twin ring rotary συμπιεστή;

Shorai : 18,22,24

Mirai: 24

Συνεπώς , ναι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, liakjim είπε

Από αυτήν την άποψη ναι, έχεις δίκιο.

Τώρα που μιλάμε , το carrier με follow me, ενώ έχω ζητήσει 21, αυτό έχει πιάσει 22 και εκεί, να δίνει πόνο με 800W..

Είναι να πιάνεις τη βαριοπουλα;;;

Screenshot_2019-11-21-23-34-09-603_com.coolkit.png.3f23c52ab395f461218046924b7d5519.png

Με αφορμή τη φωτογραφία από το λογισμικό του κλιματιστικού, θέλω να ρωτήσω το εξής : όταν έχεις ενεργοποιημένο το follow me, η indoor θερμοκρασία που απεικονίζει η εφαρμογή, τη διαβάζει από τον αισθητήρα του τηλεχειριστηρίου ή από τον αισθητήρα της εσωτερικής μονάδας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, pannarab είπε

Με αφορμή τη φωτογραφία από το λογισμικό του κλιματιστικού, θέλω να ρωτήσω το εξής : όταν έχεις ενεργοποιημένο το follow me, η indoor θερμοκρασία που απεικονίζει η εφαρμογή, τη διαβάζει από τον αισθητήρα του τηλεχειριστηρίου ή από τον αισθητήρα της εσωτερικής μονάδας;

Από το τηλεχειριστήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πρόσεξα ότι η εφαρμογή μοιάζει πολύ η ίδια με την εφαρμογή της inventor, αλλά έχω την εντύπωση ότι στη δική μου περίπτωση παρόλο που είναι ενεργοποιημένο το follow me εμφανίζει υψηλή εσωτερική θερμοκρασία οπότε υποθέτω ότι την διαβάζει από την εσωτερική μονάδα αλλά δεν είμαι βέβαιος για αυτό θα πρέπει να το τσεκάρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, pannarab είπε

Επειδή πρόσεξα ότι η εφαρμογή μοιάζει πολύ η ίδια με την εφαρμογή της inventor, αλλά έχω την εντύπωση ότι στη δική μου περίπτωση παρόλο που είναι ενεργοποιημένο το follow me εμφανίζει υψηλή εσωτερική θερμοκρασία οπότε υποθέτω ότι την διαβάζει από την εσωτερική μονάδα αλλά δεν είμαι βέβαιος για αυτό θα πρέπει να το τσεκάρω.

Δοκίμασε να ζεστανεις κάπως,π.χ.ακουμπα το αισθητήριο  στο τηλεκοντρόλ με το δάκτυλο σου,η με κανένα πιστολάκι στο ζεστό  αέρα κτλ. Και θα δεις αν δείχνει την θερμοκρασία τηλεχειριστηρίου.. έχε υπόψιν ότι εάν για κάποιο λόγο δεν έχει οπτική επαφή το τηλεχειριστήριο με το κλιματιστικό (άρα δεν μπορεί να πάρει ένδειξη θερμοκρασίας τηλεχειριστηρίου)  πιθανόν να γυρνάει αυτόματα στην ένδειξη θερμοκρασίας του κλιματιστικου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/11/2019 στις 9:30 ΜΜ, Dare-Devil είπε

Tα θες για ψύξη ή θέρμανση ; Ποιο απο τα δύο θεωρείς ότι θα δουλεύει περισσότερες ώρες ; Του σαλονιού ή του υπνοδωματίου ;

Δε γνωρίζω κάποιο νόμο περι αυτού αλλά όλοι κλιματιστικά βάζουν στα server rooms .Είτε ημιεπαγγελματικά  (όπως ντουλάπα) ή κλιματιστικά τοίχου . Άλλοι σε server room 9 τ.μ βάζουν δύο 24άρια  τοίχου . Μίλα με έναν μηχανολόγο που ασχολείται με μελέτες . Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα αλλά καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιο που γνωρίζει καλά απο τέτοια θέματα να σου πει . Για τον όροφο που λες ή τους διπλανούς χώρους δεν το πιστεύω καν ότι μπορεί να υπάρχει θέμα .  Αυτά ποιοι σου τα λένε ;

Για ψύξη ή για θέρμανση ; 
Τί χώρος είναι ; Επαγγελματικός ; Συγκεκριμένα τί είναι; Καφετέρια ; Φούρνος ; Μαγαζί με ρούχα ; 
Τις τζαμαρίες τις βλέπεις ο ήλιος το καλοκαίρι ; όλη την ημέρα σχεδόν ; 
 

Είναι μόνο για ψύξη. Ο χώρος είναι κλειστός - έχει μόνο μία εσωτερική πόρτα και αλλη μια  που οδηγεί σε μπαλκόνι στον ακάλυπτο και έχει και δεύτερο split.. Τα περί διαρροής τα άκουσα από ψυκτικό για τα ντουλαποειδή που ενδέχεται από βλάβη μετά από μακροχρόνια χρήση να έχουν διαρροή στο ψυκτικό υγρό. Δεν μπορώ να πω και εγώ ότι το βλέπω επικίνδυνο, ήθελα και μια άλλη γνώμη. Ευχαριστώ για το feedback.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, pannarab είπε

Θα το δοκιμάσω αύριο το πρωί και θα επανέλθω με τις λεπτομέρειες...

Τελικά το δοκίμασα σήμερα... Για να λειτουργεί σωστά το follow me θα πρέπει το τηλεχειριστήριο να κοιτάζει στο κλιματιστικό. Αν είναι λίγο στο πλάι μάλλον βγαίνει εκτός λειτουργίας και γυρίζει στον αισθητήρα της εσωτερικής μονάδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια μολις παρεδωσε το toyotmi μολις σε 5 χρόνια εκατσε πλακετα κομπρέσορα. Απο την αρχη δν με ενθουσιασε.... Δυστυχως ομως πρεπει να μπει κανουργιο στο παιδικο δωματιο οποτε

1) Προτασεις πολy οικονομικες στα 9000btu

2) Μπορει να κατσει στις ιδιες σωλήνες να μην εχω νεα τρυπήματα και ιστορίες μιας και ειναι σε δύσκολη θέση.....

Ευχαριστω προκαταβολικα

Επεξ/σία από tera2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, tera2 είπε

Παιδια μολις παρεδωσε το toyotmi μολις σε 5 χρόνια εκατσε πλακετα κομπρέσορα. Απο την αρχη δν με ενθουσιασε.... Δυστυχως ομως πρεπει να μπει κανουργιο στο παιδικο δωματιο οποτε

1) Προτασεις πολy οικονομικες στα 9000btu

2) Μπορει να κατσει στις ιδιες σωλήνες να μην εχω νεα τρυπήματα και ιστορίες μιας και ειναι σε δύσκολη θέση.....

Ευχαριστω προκαταβολικα

Περιμενεις BLACK FIRDAY και βλεπεις προσφορες στα 9000 btu. Μερικα κλιματιστικα σε καλες τιμες ειναι τα:

Επωνυμα Ιαπωνεζικα:

1. DAIKIN ATXC/FTXC 25b (όποιο βρεις, τα ιδια ειναι)

2. TOSHIBA MIRAI PLUS 10 

Σε Κινεζικα επωνυμα:

1. MIDEA PRIME/BLANC/MISSION II

2. TCL Elite

3. HAIER Tundra Green

Προσωπικη γνωμη να πας σε DAIKIN η TOSHIBA...

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, tera2 είπε

Παιδια μολις παρεδωσε το toyotmi μολις σε 5 χρόνια εκατσε πλακετα κομπρέσορα. Απο την αρχη δν με ενθουσιασε.... Δυστυχως ομως πρεπει να μπει κανουργιο στο παιδικο δωματιο οποτε

1) Προτασεις πολy οικονομικες στα 9000btu

2) Μπορει να κατσει στις ιδιες σωλήνες να μην εχω νεα τρυπήματα και ιστορίες μιας και ειναι σε δύσκολη θέση.....

Ευχαριστω προκαταβολικα

Κάτι ξέρουν και έχουν μόλις δύο χρόνια εγγύηση....

Ποιο μοντέλο είχες;

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...