Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Άποψή μου είναι να μην πας για οριακά, γιατί αν περάσεις το όριο θα κρυώνεις αφού δεν έχεις backup/.

Το 16άρι δεν είναι twin rotary για αυτό έχει χειρότερους δείκτες.

Το Fujitsu φυσικά και μπορεί να δουλέψει στο low. Αθόρυβο δεν είναι όμως. Ούτε η εξωτερική. Άκου τα video με ακουστικά.

Άποψή μου είναι να περιμένεις μέχρι την Παρασκευή και αποφασίζεις. Πάρε και μια 2η γνώμη.

Προσωπικά θα σε πήγαινα στο Fujitsu πάντως για να είσαι σίγουρος ότι θα έχεις επάρκεια.

Μην μπερδεύεις τους εποχιακούς βαθμούς απόδοσης (scop, seer) με το εύρος απόδοσης.

Το Fujitsu της λίστας ξέχνα το. Είναι φασόν midea.

@liakjim Σ' ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και για τον χρόνο σου. Έχεις δίκιο για το οριακά. Απο την αρχή κύτταζα για 18btu και ήμουν ανάμεσα στο fujistsu asyg18klca και στο toshiba mirai plus (18TAVG-E/18TKVG-E), το toshiba μου αρέσει περισσότερο για τα χαρακτηριστικά που έχει όπως τα φίλτρα ζεόλιθου και για το magic coil. Βέβαια δεν μπορώ να εκτιμήσω κατά πόσον θα είναι λειτουργικά. Επίσης το Τοσίμπα κατασκευάζεται Ταυλάνδη. Στην συνέχεια διάβασα σχόλια και μπερδεύτηκα και μάλλον μπερδεύτηκα γιατί αυτό που ήθελα είναι το Mitsubishi αλλά έχει υψηλή τιμή το άτιμο!  Θα πάω σήμερα το απόγευμα ή αύριο το πρωί. 

Όσον αφορά τα ακουστικά, εντάξει μου φαίνεται κάπως ακραίο γιατί θα το ακούω όπως απο τον υπολογιστή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

44 λεπτά πριν, Amarlie είπε

@liakjim Σ' ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και για τον χρόνο σου. Έχεις δίκιο για το οριακά. Απο την αρχή κύτταζα για 18btu και ήμουν ανάμεσα στο fujistsu asyg18klca και στο toshiba mirai plus (18TAVG-E/18TKVG-E), το toshiba μου αρέσει περισσότερο για τα χαρακτηριστικά που έχει όπως τα φίλτρα ζεόλιθου και για το magic coil. Βέβαια δεν μπορώ να εκτιμήσω κατά πόσον θα είναι λειτουργικά. Επίσης το Τοσίμπα κατασκευάζεται Ταυλάνδη. Στην συνέχεια διάβασα σχόλια και μπερδεύτηκα και μάλλον μπερδεύτηκα γιατί αυτό που ήθελα είναι το Mitsubishi αλλά έχει υψηλή τιμή το άτιμο!  Θα πάω σήμερα το απόγευμα ή αύριο το πρωί. 

Όσον αφορά τα ακουστικά, εντάξει μου φαίνεται κάπως ακραίο γιατί θα το ακούω όπως απο τον υπολογιστή. 

Και το Fujitsu made in Thailand είναι.

Αν σου αρέσει το Toshiba , πήγαινε εκεί.

ΥΓ αυτό με τα ακουστικά δεν το κατάλαβα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, liakjim είπε

Και το Fujitsu made in Thailand είναι.

Αν σου αρέσει το Toshiba , πήγαινε εκεί.

ΥΓ αυτό με τα ακουστικά δεν το κατάλαβα.

Εννοώ το να ακούσω το επίπεδο θορύβου με ακουστικά. Σωστό βέβαια αλλά μου φάνηκε κάπως υπερβολικό αφού ήδη έχω πάριε μια πολύ καλή γεύση απο τον ήχο του υπολογιστή. Στο low είναι σχεδόν αθόρυβο. Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, super7 είπε

Καλημέρα

Αγόρασα πρόσφατα 1 Fujitsu 18btu και 2 Daikin 9αρια. Και τα 3 συνδέονται σε πρίζα (με δική της ασφάλεια στον πίνακα ). Αξίζει να βάλω πριζακι ασφαλείας ? 

Ευχαριστώ

Για εμένα αξίζει για να προστατεύσει (στο βαθμό που μπορεί ένα πριζάκι) απο υπερτάσεις . Σου προτείνω μόνο APC σε πριζάκια . TOP εταιρεία !  
https://www.skroutz.gr/s/7932649/APC-Essential-SurgeArrest-PM1W-GR.html

8 ώρες πριν, prefuse είπε

ευχαριστώ για την διευκρίνηση!

αν τα χαρακτηριστικά που δίνουν ειναι ορθά..

Πως γινεται το Daikin να έχει καλυτερο βαθμό SEER/SCOP και με καλυτερη ενεργειακή κλάση θέρμανσης θερμής ζώνης αλλα και λίγο μεγαλύτερη θερμική/ψυκτική απόδοση και να έχει μικρότερη ψυκτική και θερμική ισχύς απο τα άλλα δύο (fujitsu/toshiba); 

εχω μπερδευτεί, ποιο απο τα 3 ειναι καλύτερο/αποδοτικότερο σε θέρμανση;

ευχαριστώ

Σύγκριση Προϊόντων

Επιλέξατε να συγκρίνετε
τα παρακάτω προϊόντα:

Daikin

ATXC35B Siesta Sensira

c10500692-1s.jpg

198182

Fujitsu

ASYA12KLWA

c10502182-1s.jpg

198798

Toshiba

Mirai Plus 13TAVG-E/B13TKVG-E

c10502732-1s.jpg

198885

Αξιολόγηση:
4.0 star rating2 Αξιολογήσεις
 
 
 
5.0 star rating1 Αξιολόγηση
 
 
 
 
Τιμή: 479.00 €Αγορά 479.00 €Αγορά 519.00 €Αγορά
 
Τύπος Λειτουργίας Inverter  Inverter  Inverter 
Ονομαστική απόδοση (Btu/h) 12.000  12.000  13.000 
Ψυκτική απόδοση (Btu/h) 4.400 -13.600  2800-14200  3.412- 12.285 
Θερμική απόδοση (Btu/h) 4.400 - 16.400  2900-16300  3.755 - 15.354 
Ενεργειακή Κλάση Ψύξης Α++  Α++  Α++ 
Ενεργειακή Κλάση Θέρμανσης A+  A+  A+ 
Ενεργειακή Κλάση Θέρμανσης Θερμής Ζώνης A+++  A++  A++ 
Βαθμός ενεργειακής απόδοσης (SEER) 6,.8  6.1  6.1 
Βαθμός θερμικής απόδοσης (SCOP) 5.67  4.6  4,90 
Βαθμός ενεργειακής απόδοσης (EER) 3.3     
Βαθμός θερμικής απόδοσης (COP) 3.72     
Ψυκτικό Υγρό R32  R32  R32 
Ιονιστής Δεν διαθέτει   Δεν διαθέτει   Δεν διαθέτει  
Αφύγρανση lt/hr Διαθέτει  1.4 lt  1.8 lt 
Συνδεσιμότητα Wi-Fi Ready  χωρίς Wi-Fi   Wi-Fi Ready 
Λειτουργία Follow me cancel.png check.png cancel.png
Ψυκτική Ισχύς 3.44 kW  3.5 kW  3.6 kW 
Θερμική Ισχύς 2.24 kW  3.8 kW  4.5 kW 

Τα btu/h είναι η απόδοση σε θέρμανση ή ψύξη . 
Οι εποχικοί βαθμοί απόδοσης  (SCOP/SEER) μας δείχνουν πόσο πιο οικονομικό σε λειτουργία είναι ένα μηχάνημα .Όσο πιο μεγάλο το SCOP τόσο καλύτερο σε οικονομία στην θέρμανση το μοντέλο. Αντίστοιχα το SEER στη ψύξη . Συγκρίνουμε πάντα μηχανήματα ίδιας κατηγορίας π.χ  12άρι με 12άρι, 24άρι με 24αρι κτλ . 

7 ώρες πριν, giorgoskouro είπε

Γειά σας, είδα το θέμα σας και γράφτηκα γιατί θέλω να ρωτήσω κάτι. 

Σκοπεύουμε να αγοράσουμε το fujitsu asyg 18 klca. Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν γίνεται η τρύπα του κλιματιστικου να μην γίνει ακριβώς πίσω από την εσωτερική μονάδα αλλά κάτω από αυτήν περίπου 1.5 μετρο πιο κάτω λόγω του χώρου και περιορισμών. 

Οι σωληνώσεις στην εσωτερική μονάδα θα βγούμε απο το πλάι του κλιματιστικού (είτε αριστέρα είτε απο δεξιά ) και θα της οδηγήσει ο ψυκτικός μεχρι το σημείο που θες . 

Αν δεν θες να φαίνονται οι σωληνώσεις μέσα στο χώρο σου πες στο ψυκτικό ότι σου βάλει κανάλι και να στις περάσει απο κει μέσα . 

5 ώρες πριν, kostakiss είπε

μηπως δεν αξιζει που δεν εχει ανακυκλωση της προηγουμενης μοναδας χωρις τοποθετηση?

 



Μέχρι 1100 ευρώ μηχάνημα και 18άρι το Nemesis pro έχει το καλύτερο SEER = 7.6  άρα το πιο οικονομικό σε λειτουργία στη ψύξη . Μεγάλο συν ότι  δίνουν 10 χρόνια εγγύηση σε όλο το μηχάνημα χωρίς να χρειάζονται συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση . 

Αν το budget σου δεν σηκώνει αυτή την αγορά τότε αμέσως μετά δες το παρακάτω με SEER = 7.1  και την ίδια εγγύηση στα 619 ευρώ και δωρεάν εγκατάσταση :
https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198496-inventor-p9vi32-18wf-passion-eco

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε



Μέχρι 1100 ευρώ μηχάνημα και 18άρι το Nemesis pro έχει το καλύτερο SEER = 7.6  άρα το πιο οικονομικό σε λειτουργία στη ψύξη .

 

https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/164862-toyotomi-kuro-wifi-tkn-tkg-656r32

 

Επισης σε 24αρι με SEER =7.1 https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198529-general electric-ges-nmg70-prime

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δωρεάν εγκατάσταση και δώρο ο ΦΠΑ από το Πλαίσιο σε κλιματιστικά πάνω από 299€

Επεξ/σία από pantelikas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/11/2019 στις 9:19 ΜΜ, Dare-Devil είπε



Καλύτερα αυτό απο Κωτσόβολο σε καλύτερη τιμή:
https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198527-general electric-ges-nmg35-prime

350 ευρώ (με δωροεπιταγή)  και δωρεάν εγκατάσταση . 

ή αυτό με 10ετή εγγύηση σε όλα τα μέρη :
https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198495-inventor-p9vi32-12wf-passion-eco

380 ευρώ (με δωροεπιταγή)  και δωρεάν εγκατάσταση . 

 

Οταν εννοείς δωροεπιταγη ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Hey123456 είπε

καλησπέρα σας θα ηθέλα μια βοήθεια ποιό απο τα τρία αξίζει καλύτερα 

 1)Inventor P9VI32-12WF Passion ECO

2)Daikin ATXC35B Siesta Sensira

3)Bosch Serie 6 B1ZAI125w

ευχαριστώ 

Αν σκοπεύεις να το χρησιμοποιείς και για θέρμανση μόνο το 2ο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, omega είπε

Γιατι το Inventor P9VI32-12WF Passion ECO  δεν κανει για θερμανση ?

Inventor, Toyotomi κλπ κινέζικα φασόν που στις περισσότερες φορές τα αναγραφόμενα χαρακτηριστικά τους δεν ισχύουν, είναι και ο λόγος που δεν έχουν πιστοποίηση eurovent.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Hey123456 είπε

ναι θα ηθελα να το βαζω και λιγο το χειμωνα να ζεσταινει νομιζα το bosch ειναι πιο οικονομικο

Δεν θα το συνιστούσα. Είναι σαν το carrier crystal και το aria. Δλδ πλαστικά που τρίζουν, onoff συμπεριφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...