Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Χοντρικα αν η καθημερινη χρηση για το Νοεμβριο ειναι ακριβως οπως στην περιγραφη:

Fujitsu 30 ημερες x 10,5 ωρες = 315 ωρες λειτουργιας       46kwh / 315 = 146w την ωρα

Daikin 30 ημερες x 4.5 ωρες = 135 ωρες λειτουργιας         30.5kwh / 135 = 225w την ωρα

Έτσι όπως το γράψα έχεις δίκιο να καταλάβεις 10,5 ώρες χρήση στο Fuji ,ξέχασα ένα κόμμα 😀,το σύνολο που δούλευε ήταν 5 ,6 ώρες σύνολο όλη ημέρα,κανά μισάωρο με 1 ώρα το πολύ το πρωί, και το υπόλοιπο από το απόγευμα και μετά άρα 30 Χ 5.5 ώρες την ημέρα σύνολο 165 ώρες και κατανάλωση ανά ώρα περίπου 280w.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, aris1964 είπε

Έτσι όπως το γράψα έχεις δίκιο να καταλάβεις 10,5 ώρες χρήση στο Fuji ,ξέχασα ένα κόμμα 😀,το σύνολο που δούλευε ήταν 5 ,6 ώρες σύνολο όλη ημέρα,κανά μισάωρο με 1 ώρα το πολύ το πρωί, και το υπόλοιπο από το απόγευμα και μετά άρα 30 Χ 5.5 ώρες την ημέρα σύνολο 165 ώρες και κατανάλωση ανά ώρα περίπου 280w.

Δεν ειναι συγκρίσιμα τα δεδομενα. Με αλλαγη κατα μιση  ωρα παραπανω οι τιμες ερχονται πολυ κοντα.

επισης το ενα ειχε συνεχομενη λειτουργια, το αλλο λιγο και το πρωι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, aris1964 είπε

κάνει πολύ θόρυβο το ρημάδι εάν το έχεις πάνω από τον καναπέ που κάθεσαι...

...το Fujitsu έβγαζε ένα χλιαρό προς δροσερό αέρα...

Η αλήθεια είναι ότι θα μπορούσε να είχε μια σκάλα ακόμα πιο κάτω από την quiet. Σε αυτήν έχει ήδη 580m3/hr και 37dB. Θα μπορούσε να έχει μια πιο κάτω. Δυστυχώς δεν έχει κάποια ρύθμιση που αλλάζει τις ταχύτητες.

Προφανώς η Fujitsu πάει με κριτήριο τη μέγιστη δυνατή απόδοση για αυτό έχει μεγάλη ροή αέρα τόσο στη μέσα όσο και στην έξω μονάδα.

Ο θόρυβος της εξωτερικής του 18αριού πως είναι στη θέρμανση;

Εδώ 24άρι με ζήτηση 22 και εξωτερική τώρα 14.6 και 220W είναι έτσι :

 

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ίδιο θόρυβο κάνει έξω ,αλλά ο θόρυβος έξω δεν με ενοχλεί γιατί δεν τον ακούω,και δεν σηκώνει και όλη την γειτονιά στο πόδι.Μεσα είναι πρόβλημα και ιδίως στο σαλόνι που το έχω κοντά στον μεγάλο καναπέ.Στην κουζίνα που είναι σχεδόν ενιαία με το σαλόνι ακούγεται λίγο και δεν ενοχλεί.Οντως το χαμηλό του ανεμιστήρα θα έπρεπε να ήταν πιο ήσυχο, είναι το μοναδικό παράπονο που έχω από αυτό το κλιματιστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, giorgoskouro είπε

Εμένα μου χρέωσε ο Κωτσοβολος 23 ευρώ και καλά μεταφορικά επειδή είχα το θράσος να κάνω την παραγγελία από το κατάστημα τους και όχι από το ιντερνετ. Εγώ πήγα να το παραγγείλω από το μαγαζί επειδή περνούσα κοντά από εκεί και λέω ας ξεμπερδευω από τώρα πριν πάω σπίτι. Εκτός από αυτό μου έδωσαν 50 ευρώ δωροεπιταγη αντί για 100 που έγραφαν. Τα μεταφορικά θα υπήρχαν έτσι κι αλλιώς δεν θα έρθει στο σπίτι με τηλεπάθεια το μηχάνημα. Δεν πρόκειται να ξαναπάρω τίποτα από αυτούς. 

Εως 100 ευρω ελεγε για δωροεπιταγη απο οσο θυμαμαι. Λογικα τις 100αρες τις εδινε στα μεγαλα/ακριβα.

Εγω πηρα 50 ευρω δωροεπιταγη στο Mirai Plus και τοσο ελεγε και στο site.

Μεταφορικα για αγορα απο καταστημα χρεωνει 10-11 ευρω. Λογικο καθως ειναι βαρυ μηχανημα, δυο κιβωτια και θα ερθει με φορτηγο και καποιος πρεπει να στο ανεβασει και στο διαμερισμα. Απο site νομιζω ηταν δωρο τα μεταφορικα.

Απεγκατασταση αν την παραγγειλεις ειναι 19 ευρω.

Η μονη βλακεια ειναι οτι για αγορα απο καταστημα δεν δινει 50 ποντους ανα 1€ αλλα μονο Χ4.

Αν αγορασεις απο ιντερνετ σου δινει τους Χ50

Το Daikin το 9αρι ειχε εξαντληθει και ηθελε 15-20 μερες αναμονη. Κατεληξα στο Mirai Plus.

Γενικα αν το αγοραζες απο το site κερδιζες συν 19-20 χιλιαδες ποντους και γλιτωνες το 10αρι μεταφορικα απλα επρεπε να προσεξεις να αγορασεις την απεγκατασταση και να εχεις το νου σου τι επιταγη θα σου δωσουν.

Το κακο ειναι οτι το NoScript στο πισι μου εκοβε τη διαφημιση της Alpha Bank για τους Χ50 ποντους και τους ειδα απο το κινητο οταν ηταν αργα.

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλό χειμώνα!!!!

Toshiba shorai 18.000 BTUs ,εξωτερική 16, επιθυμητή 23, ενιαίος 60τμ 

spacer.png

Βίντεο: (κατανάλωση + θόρυβος εξωτερικής)

https://streamable.com/n0z26

Επεξ/σία από guzel
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Η αλήθεια είναι ότι θα μπορούσε να είχε μια σκάλα ακόμα πιο κάτω από την quiet. Σε αυτήν έχει ήδη 580m3/hr και 37dB. Θα μπορούσε να έχει μια πιο κάτω. Δυστυχώς δεν έχει κάποια ρύθμιση που αλλάζει τις ταχύτητες.

Προφανώς η Fujitsu πάει με κριτήριο τη μέγιστη δυνατή απόδοση για αυτό έχει μεγάλη ροή αέρα τόσο στη μέσα όσο και στην έξω μονάδα.

Ο θόρυβος της εξωτερικής του 18αριού πως είναι στη θέρμανση;

Εδώ 24άρι με ζήτηση 22 και εξωτερική τώρα 14.6 και 220W είναι έτσι :

Τελειως αθορυβο ουαου!!!

Εμενα ενα παλιο 10ετιας κανει σαν τρενο 🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Sebu είπε

Τελειως αθορυβο ουαου!!!

Εμενα ενα παλιο 10ετιας κανει σαν τρενο 🤣🤣

Ε όχι και αθόρυβο.

Στη θέρμανση κάνει σαν ελικόπτερο όταν Τ>7C. Κάτω από 7 πέφτει σε mode λειτουργίας αντι-defrost (προσπάθεια αποφυγής πάγου και ρίχνει πολύ στροφές).

Τότε ναι, είναι αθόρυβο (όπως αθόρυβο είναι και στη ψύξη):

 

 

13 λεπτά πριν, guzel είπε

Καλό χειμώνα!!!!

Toshiba shorai 18.000 BTUs ,εξωτερική 16, επιθυμητή 23, ενιαίος 60τμ 

spacer.png

Βίντεο: (κατανάλωση + θόρυβος εξωτερικής)

https://streamable.com/n0z26

Εργαλείο! Πραγματικά εντυπωσιακό και μάθημα σε όσους ακόμα υποστηρίζουν κινεζο/φασόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ε όχι και αθόρυβο.

Στη θέρμανση κάνει σαν ελικόπτερο όταν Τ>7C. Κάτω από 7 πέφτει σε mode λειτουργίας αντι-defrost (προσπάθεια αποφυγής πάγου και ρίχνει πολύ στροφές).

Τότε ναι, είναι αθόρυβο (όπως αθόρυβο είναι και στη ψύξη):

Εργαλείο! Πραγματικά εντυπωσιακό και μάθημα σε όσους ακόμα υποστηρίζουν κινεζο/φασόν.

και βίντεο εσωτερικης:

https://streamable.com/pq0jq

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασα ενα κλιματιστικο 18αρι toyotomi απο τον Κωτσοβολο. Σε λιγο καιρο θα ερθει τεχνικος να το βαλει. Διαβαζω οτι χρειαζεται αντλια κενου αλλα οπως διαβαζω σχεδον κανεις δεν εχει και τα βαζουν χωρις αντλια κενου γιατι ολοι λενε "ελα μωρε δεν χρειαζεται". Μπορει κανεις να μου εξηγησει στα γρηγορα γιατι χρειαζεται και αν μου πει καμια βλακεια τετοια να του απαντησω;

 

Επισης, αφου ειναι ο επισημος εγκαταστατης, δεν πρεπει να ακολουθει και τα στανταρς για την εγκατασταση; Μπορω να το παω παραπερα, αν δεν κανει σωστη δουλεια; πχ να τον υποχρεωσω να κάνει σωστή εγκατάσταση κτλ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, kazantzidis είπε

Αγορασα ενα κλιματιστικο 18αρι toyotomi απο τον Κωτσοβολο. Σε λιγο καιρο θα ερθει τεχνικος να το βαλει. Διαβαζω οτι χρειαζεται αντλια κενου αλλα οπως διαβαζω σχεδον κανεις δεν εχει και τα βαζουν χωρις αντλια κενου γιατι ολοι λενε "ελα μωρε δεν χρειαζεται". Μπορει κανεις να μου εξηγησει στα γρηγορα γιατι χρειαζεται και αν μου πει καμια βλακεια τετοια να του απαντησω;

Επισης, αφου ειναι ο επισημος εγκαταστατης, δεν πρεπει να ακολουθει και τα στανταρς για την εγκατασταση; Μπορω να το παω παραπερα, αν δεν κανει σωστη δουλεια; πχ να τον υποχρεωσω να κάνει σωστή εγκατάσταση κτλ; 

Αν τους πεις ότι θέλεις δεν θα σου αρνηθούν. Πιο μοντέλο αγόρασες και πόσο;

Αν δεν το έχεις βγάλει από κούτα γυρνα το με συνοπτικές διαδικασίες.

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kazantzidis είπε

Αγορασα ενα κλιματιστικο 18αρι toyotomi απο τον Κωτσοβολο. Σε λιγο καιρο θα ερθει τεχνικος να το βαλει. Διαβαζω οτι χρειαζεται αντλια κενου αλλα οπως διαβαζω σχεδον κανεις δεν εχει και τα βαζουν χωρις αντλια κενου γιατι ολοι λενε "ελα μωρε δεν χρειαζεται". Μπορει κανεις να μου εξηγησει στα γρηγορα γιατι χρειαζεται και αν μου πει καμια βλακεια τετοια να του απαντησω;

Επισης, αφου ειναι ο επισημος εγκαταστατης, δεν πρεπει να ακολουθει και τα στανταρς για την εγκατασταση; Μπορω να το παω παραπερα, αν δεν κανει σωστη δουλεια; πχ να τον υποχρεωσω να κάνει σωστή εγκατάσταση κτλ; 

18αρι toyotomi; Γιατί τέτοια λάθη;

Για την εγκατάσταση θα ζητήσεις 3μετρα σωλήνες και αντλία κενού γιατί έτσι λένε οι οδηγίες εγκατάστασης του κατασκευαστή.

Θέλουμε να μην υπάρχει ατμοσφαιρικός αέρας και άρα υγρασία και άλλα αέρια μέσα στο κύκλωμα που πρέπει να κυκλοφορήσει μόνο φρεον. Αν δεν το δεχθεί τον διώχνεις.

ΥΓ Αν το έχεις συσκευασμένο μήπως να σκεφτοσουν να το επιστρέψεις εκτός αν έχεις μαγαζί στη Ξάνθη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παρήγγειλα και θα έρθει Τρίτη η μεταφορική και Πέμπτη ο μάστορας περίπου . η εγκατάσταση είναι δωρεάν.αν τον διωξω πρέπει να πληρώσω 100 ευρώ την εγκατασταση. 

 

Τι εννοείς λάθος; Τι θα μου πρότεινες; -100 ευρώ την δωροεπιταγη μου βγήκε 700

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kazantzidis είπε

Το παρήγγειλα και θα έρθει Τρίτη η μεταφορική και Πέμπτη ο μάστορας περίπου . η εγκατάσταση είναι δωρεάν.αν τον διωξω πρέπει να πληρώσω 100 ευρώ την εγκατασταση. 

Τι εννοείς λάθος; Τι θα μου πρότεινες; -100 ευρώ την δωροεπιταγη μου βγήκε 700

Κράτα μαστορα, διώξε κλιματιστικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...