Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Καλημέρα . 

Μάλλον δεν έχει καταλάβει τί γράφω  εδώ μέσα :
Η Daikin αυτή τη στιγμή έχει μηχανήματα με καλά SCOP στη θέρμανση τουλάχιστον στα μικρά μηχανήματα 9άρια και 12άρια  και πλέον με πιο φυσιολογικές τιμές . Πριν 2-3 χρόνια αυτό δε γινόταν . Ούτε είχαν καλά SCOP ούτε νορμάλ τιμές . Το μόνο  μείον στα Daikin αυτή τη στιγμή είναι η μικρή εγγύηση . Στο SEER δεν τα πάνε τόσο καλά έναντι του ανταγωνισμού . Βέβαια όλα σχετικά είναι και εξαρτάται τί ψάχνει ο καθένας . 

Επίσης δεν κατάλαβες τί είπα και τί έχω ξαναπεί για τα Mirai . Δεν έθιξα καμία  αξιοπιστία .  Η συγκεκριμένη σειρά της Toshiba δεν έχει να προσφέρει κάτι για τα λεφτά της  αν δεις τα SCOP και SEER  . Υπάρχουν τόσες άλλες προτάσεις στο εμπόριο με καλύτερους συντελεστές καλύτερη ή παρόμοια τιμή και ενδεχομένως μεγαλύτερη εγγύηση . 

Για το 4 δεν καταλαβαίνω την λογική σου . Τις καταναλώσεις εδώ μέσα τις ανεβάζουν χρήστες των μηχανημάτων που έχουν την όρεξη ή επέτρεψε μου να πώ την κ@υλα να πειραματιστούν με τις ώρες. 5-6 άτομα ασχολούνται εδώ μέσα με αυτό το κομμάτι . Το ότι δεν έχει ανεβάσει κάποιος κάτοχος Inventor κάποιο διάγραμμα καταναλώσεων τί σχέση έχει με το τί θα κάνει η εταιρεία ; Πολύ απλά δεν έχουν όλη την όρεξη να ασχοληθούν με αυτό και δεν έχει βρεθεί κάποιος με την όρεξη του π.χ liakjim να κάνει αυτό το πράγμα . Δε μπορώ να καταλάβω με ποια λογική έκανες αυτή την σύνδεση  !? Στο παρελθόν βέβαια έχουν αναφερθεί κατα καiρους καταναλώσεις για Inventor . Ψάξε το φορουμ απο την αρχή . 

 Όπως είπα σε προηγούμενο post  κάποιου που ανέφερε ένα Daikin Μαλαισίας απο Βουλγαρία . Τίποτα απολύτως δε σημαίνει η χώρα κατασκευής . Τα standards ποιότητας τα θέτει η  Daikin και η κάθε Daikin .  Είτε κατασκευάζεται σε ιδιόκτητο εργοστάσιο είτε σε στρατηγικό κατασκευαστή, είτε είναι φασόν μοντέλο  . H Daikin (και η κάθε Daikin) θα αξιολογεί τους υποψήφιους κατασκευαστές της , η Daikin θα αποφασίσει αν θα συνεργαστεί με εργοστάσιο που εφαρμόζει Six sigma , Lean ή οτιδήποτε άλλο . Το πρώτο  λόγο η εταιρεία τον έχει . Αυτή επιλέγει εργοστάσιο

Σύγκριση κατανάλωσης πως ακριβώς θα γίνει σε διαφορετικούς χώρους και διαφορετικές απαιτήσεις  συντήρησης θερμοκρασίας ; Αν θέλουμε να συγκρίνουμε το έχω ξαναπεί πολλές φορές . Στον ίδιο χώρο και τα δύο μηχανήματα και τα πειράματα αυτών με  τα ίδια κλιματολογικά δεδομένα και την ίδια εσωτερική θερμοκρασία και set point .  Πρέπει να αναπαράγεις το πείραμα στις ίδιες συνθήκες .  

Μου θυμίζει σε άλλες κοινότητες αυτοκινήτων που συμμετέχω το κλασσικό θέμα που συγκρίνουν καταναλώσεις καυσίμου. Ο ένας είναι σε εθνική σε κατηφορικό σημείο , Ο άλλος σε ανηφορικό , ο άλλος στο κέντρο της Αθήνας , ο άλλος στο χωριό  και βγάζουν έτσι συμπέρασμα ποιο αμάξι και μοτέρ είναι πιο οικονομικό .   :lol:
Ούτε καν αξίζει να ανοίξεις τέτοια κουβέντα όταν δεν μπορείς να αναπαράγεις σταθερές συνθήκες . 

 

1. Τα DAIKIN τα πάνε μια χαρά εναντίον του ανταγωνισμού...προπαντός αυτού του ανταγωνισμού που έχει EUROVENT και όχι αυτού με τα 'μαϊμού' SEER/SCOP και χωρίς πιστοποιήσεις, όπως τα INVENTOR/FINLUX/FLUO/NOBU. Διότι εκεί ανήκουν σαν κατηγορία  τα INVENTOR ως γνήσια Κινεζοφασον. Αλήθεια γιατί δεν έχεις αναφέρει έστω μια φορά ότι τα INVENTOR είναι Κινέζικα φασον;

2. Δεν έχεις δει MIRAI PLUS στην πράξη, είμαι σίγουρος. Διότι αν το είχες δει, θα έβλεπες την πολιτισμένη λειτουργία του και την ποιότητα κατασκευής του. Ναι, δεν έχει τα καλύτερα SEER/SCOP αλλά είμαι βεβαίως ότι είναι πιο οικονομικό από τα οποιαδήποτε INVENTOR. Εξάλλου η TOSHIBA μας έχει δείξει ότι τα SEER/SCOP της είναι συντηρητικά αλλά στην πράξη τα κλιματιστικά της είναι πολύ οικονομικά.

3. Εγώ χαίρομαι για αυτά τα 5-6 άτομα που λες και τα οποία πληθαίνουν καθημερινός. Βοηθούν στο να δει ο κόσμος πως λειτουργούν τα σωστά κλιματιστικά και τι πρέπει να κοιτάζουμε.

4. Όσο για την DAIKIN(αλλά και TOSHIBA/FUJITSU) είναι κατασκευαστής...μην κάνεις την οποιαδήποτε σύγκριση με INVENTOR...H πρώτη κάνει έρευνα και παραγωγή, η δεύτερη έχει μια στάμπα που την πατάει στο εξωτερικό του οποιουδήποτε φασόν έχει αποφασίσει να πουλήσει. Σύγκρινε την INVENTOR με FLUO/NOBU και όχι με σοβαρούς κατασκευαστές. 

Και τέλος, συμφωνούμε ότι τα σωστά πειράματα θέλουν σταθερές συνθήκες. Αλλά να που ορισμένα κλιματιστικά φέρνουν καλά αποτελέσματα σε όλες τις συνθήκες και άλλα σε καμία...

Σε τελική ανάλυση, δεν μου αρέσει ότι δεν σε έχω ακούσει έστω ΜΙΑ φορά να παραδεχτείς οτιδήποτε αρνητικό για την INVENTOR. Επίσης, σε έχω ρωτήσει και ευθέως αν έχεις σχέση με την INVENTOR...δεν απάντησες.

Βλέπεις, μου λες συνεχώς στο post σου ότι 'δεν κατάλαβες' ....αλλά έχω καταλάβει πολύ καλά εδώ και καιρό. Και καταλαβαίνω την διαφορά ανάμεσα σε hobbyist και διαφημιστή.

Σε ρωτώ και πάλι, έχεις σχέση με την INVENTOR;

Ευχαριστώ και ζητώ συγγνώμη από τους συμφορουμιτες. Απλώς θέλω να ξεκαθαριστεί ποιός μιλάει σαν xoμπίστας και ποιος μιλάει από συμφέρον σε αυτό το ,πραγματικά εξαιρετικό, forum.

 

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Όπως φαντάζεσαι το εργαλείο δεν υποκαθιστά μια μελέτη θερμικών απωλειών.

Τα 5.6kw με κάνουν και φοβάμαι να σε πάω σε 16αρι ή ακόμα και 18αρι ειδικά για Θεσσαλονίκη.

Πάρε και μια άποψη επαγγελματία αλλά προσωπικά θα αγόραζα το 24αρι Fujitsu.

Αν το εργαλείο τα βγάζει παραπάνω, θα σε κάλυπτε το 16αρι  shorai premium.

Δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου. Οπότε πάρε και μια ακόμη γνώμη καλύτερα.

Ευχαριστώ για την απάντησή σου!

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Μοντέλο πες μας και εξήγησε λίγο τί εννοείς  με αυτό  "τι κατηγορια παει" 

Το fujitsu έχεις τους καλύτερους βαθμούς απόδοσης τόσο στη θέρμανση (SCOP= 6.3) όσο και στην  ψύξη άρα το πιο οικονομικό σε λειτουργία . 
Εγγύηση 3 χρόνια σε όλα τα μέρη  + 7 χρόνια μόνο στο συμπιεστή εφόσον κάνεις ετήσιες συντηρήσεις απο το τρίτο έτος και μετά . 
Οπότε αν ψάχνεις την μέγιστη οικονομία κοιτάς το Fujitsu  .
https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/186363-fujitsu-asyg18klca 

Αν σε ενδιαφέρει μεγάλη εγγύηση wifi ενσωματωμένο, ιονιστής , follow me κτλ  κοιτάς αυτό :
https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198496-inventor-p9vi32-18wf-passion-eco

Εξίσου οικονομικό στη ψύξη  με το Fujitsu αλλά το Fujitsu είναι καλύτερο σε οικονομία στην θέρμανση . 
10 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη χωρίς να χρειάζονται συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση . 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγειλα και εγώ εχθές το fujitsu asyg24klca.Απο media 969 με δωρεάν μεταφορικά και εγκατάσταση.Θα αντικαταστήσει 24αρι non-inverter fujitsu το οποίο καλύπτει το χώρο αλλά καίει τα άντερα του.Περσυ είχα κατανάλωση Δεκεμβρίου-μαρτιου 8000 kwh(συνολική κατανάλωση σπιτιού με full χρήση a/c).Να δούμε πόσο θα δείξει το κοντέρ φέτος..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στοιχεία θερμοκρασίας δωματίου με μέτρηση από data logger

Στοιχεία καιρού

image.png.9de74a9166a335ee7cd3527094cfa73d.png

Κλιματιστικό carrier crystal II 9000btus με follow me και ζήτηση στους 22.

Το logger ήταν δίπλα από το τηλεκοντρόλ.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Cb7Tlexvh4LUVYYudG_3ZZlUuasdxLuvEtIOpMzKa-w/edit?usp=sharing

EFE199G00797_20191130104001.pdf

image.png.d626afddad526791db74b41a93fc3b35.png

 

 

Για το 8άωρο 00:00-08:00 έκαψε 1.44kwh δλδ 0.18 την ώρα κατά μέσο όρο.

Ουσιαστικά όπως το βλέπω, δούλεψε από τις 00:45 μέχρι τις 01:45, ήταν σβηστό μέψρι και 06:45 όπου δούλεψε άλλη μια ώρα που συνάδει με τα 700κάτι watts που το βλέπω συνήθως να στέκεται.

Προσωπικά το θεωρώ μια χαρά. Κυμάνθηκε από 21.3-22.8 δλδ  +/- 0.7-0.8 γύρω από τον στόχο. Passable από μένα.

Τι λέτε;

Ακολουθεί το Daikin σήμερα το βράδυ.

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στοιχεία θερμοκρασίας δωματίου με μέτρηση από data logger

Στοιχεία καιρού

image.png.9de74a9166a335ee7cd3527094cfa73d.png

Κλιματιστικό carrier crystal II 9000btus με follow me και ζήτηση στους 22.

Το logger ήταν δίπλα από το τηλεκοντρόλ.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Cb7Tlexvh4LUVYYudG_3ZZlUuasdxLuvEtIOpMzKa-w/edit?usp=sharing

EFE199G00797_20191130104001.pdf 88 kB · 0 downloads

image.png.d626afddad526791db74b41a93fc3b35.png

Για το 8άωρο 00:00-08:00 έκαψε 1.44kwh δλδ 0.18 την ώρα κατά μέσο όρο.

Ουσιαστικά όπως το βλέπω, δούλεψε από τις 00:45 μέχρι τις 01:45, ήταν σβηστό μέψρι και 06:45 όπου δούλεψε άλλη μια ώρα που συνάδει με τα 700κάτι watts που το βλέπω συνήθως να στέκεται.

Προσωπικά το θεωρώ μια χαρά. Κυμάνθηκε από 21.3-22.8 δλδ  +/- 0.7-0.8 γύρω από τον στόχο. Passable από μένα.

Τι λέτε;

Ακολουθεί το Daikin σήμερα το βράδυ.

Από αύριο σιγά σιγά μπαίνουμε στον χειμώνα.. σε τόσο μικρές απαιτήσεις θέρμανσης δεν νομίζω ότι αξίζει να γινει σύγκριση..κρατά δυνάμεις σύντομα αλλάζει ο καιρός :) πραγματικά ανυπομονώ για τα posts σου!

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κάποιο λάθος πρέπει να έχεις κάνει. Τεράστιο νούμερο.

Εχεις δικιο, ειχα καταλαβει λαθος στο υψος του κτηριου, ειχα καταλαβει για ολο το κτηριο

Capture.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ri3per είπε

Εχεις δικιο, ειχα καταλαβει λαθος στο υψος του κτηριου, ειχα καταλαβει για ολο το κτηριο

Capture.PNG

Και πάλι είναι πολύ μεγάλο.

Τι τιμές βάζεις; Βάλε μόνο τους χώρους που θες να καλύψεις.

Σήκωσε αν θες ένα screenshot από τα στοιχεία που στα μαζεύει στο τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, liakjim είπε

Και πάλι είναι πολύ μεγάλο.

Τι τιμές βάζεις; Βάλε μόνο τους χώρους που θες να καλύψεις.

Σήκωσε αν θες ένα screenshot από τα στοιχεία που στα μαζεύει στο τέλος.

 

Untitled-1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Εχω εναν ενδοιασμο στις μαρκες τυπου Haier, Inventor μετα απο τοσα που διαβασα σε αυτο το νημα και απ οτι καταλαβα τα γιαπωνεζικα ειναι τα καλυτερα. Ειναι ψιλοαυστηρο το budget μου γιατι θελω να δινω περιπου 20-22€ το μηνα για 36 δοσεις τον μηνα. Εσυ για τον εαυτο σου ποιο θα επαιρνες σε αυτη την τιμη; Οπως και να χει, ευχαριστω για τον χρονο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Έχω παραγγείλει το 24άρι Toshiba Shorai Premium από τον Κωτσόβολο μαζί με την βασική εγκατάσταση. Επειδή διάβασα πολλά στο νήμα για την εγκατάσταση που κάνουν οι πιο πολλοί ψυκτικοί , χωρίς να εφαρμόσουν αντλία κενού για την εξαέρωση, αλλά με τον τρόπο υπερχείλισης του φρέον μέσα από το σωλήνα, θέλω να ρωτήσω:

1) Μπορώ να αποσύρω το πακέτο της εγκατάστασης χωρίς να έχω κάποιο πρόβλημα με την εγγύηση;

2) Γνωρίζετε κάποιον καλό-πιστοποιημένο τεχνικό που να εφαρμόζει αντλία κενού αέρος στην Αθήνα;

3) Μήπως είμαι υπερβολικός με την εγκατάσταση και να αφήσω να δω τι θα κάνουν πρώτα;

Επεξ/σία από johnykim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, johnykim είπε

Καλησπέρα.

Έχω παραγγείλει το 24άρι Toshiba Shorai Premium από τον Κωτσόβολο μαζί με την βασική εγκατάσταση. Επειδή διάβασα πολλά στο νήμα για την εγκατάσταση που κάνουν οι πιο πολλοί ψυκτικοί , χωρίς να εφαρμόσουν αντλία κενού για την εξαέρωση, αλλά με τον τρόπο υπερχείλισης του φρέον μέσα από το σωλήνα, θέλω να ρωτήσω:

1) Μπορώ να αποσύρω το πακέτο της εγκατάστασης χωρίς να έχω κάποιο πρόβλημα με την εγγύηση;

2) Γνωρίζετε κάποιον καλό-πιστοποιημένο τεχνικό που να εφαρμόζει αντλία κενού αέρος στην Αθήνα;

3) Μήπως είμαι υπερβολικός με την εγκατάσταση και να αφήσω να δω τι θα κάνουν πρώτα;

Κράτα του Κωτσόβολου και απλά να είσαι από πάνω τους. Όταν σε πάρουν τηλέφωνο για το ραντεβού πες τους να μην τολμήσουν να έρθουν χωρίς να κρατάνε αντλία κενού.

Ο Κωτσόβολος δίνει ένα χρόνο εγγύηση σωστής εγκατάστασης. 

Επίσης πρέπει να τους έχεις έτοιμη την παροχή ρεύματος , καθώς δεν συνδέουν κλιματιστικό 24.000 στο ρεύμα.

Καλορίζικο!!!! Πήρες το απόλυτο κλιματιστικό.

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, guzel είπε

Κράτα του Κωτσόβολου και απλά να είσαι από πάνω τους. Όταν σε πάρουν τηλέφωνο για το ραντεβού πες τους να μην τολμήσουν να έρθουν χωρίς να κρατάνε αντλία κενού.

Ο Κωτσόβολος δίνει ένα χρόνο εγγύηση σωστής εγκατάστασης. 

Επίσης πρέπει να τους έχεις έτοιμη την παροχή ρεύματος , καθώς δεν συνδέουν κλιματιστικό 24.000 στο ρεύμα.

Καλορίζικο!!!! Πήρες το απόλυτο κλιματιστικό.

Ευχαριστώ πολύ! Ήμουν ενδιάμεσα σε αυτό και το Fujitsu ASYG24KLCA. Τελικά έκανα την υπέρβαση χρημάτων για το Shorai.

Δεν θέλω μόνο να την κρατάνε, αλλά και να την χρησιμοποιήσουν σωστά 😛

Πίσω από την εσωτερική μονάδα που θέλω να μπει, υπάρχει δωμάτιο που ήταν παλιά κουζίνα. Υπάρχει δηλαδή η υποδομή για την παροχή ρεύματος, αλλά δεν υπάρχει η αντίστοιχη ασφάλεια στο πίνακα γιατί ο ηλεκτρολόγος την έβγαλε για να την βάλει στην καινούργια κουζίνα (σε άλλο χώρο του σπιτιού). Οπότε υποθέτω ότι χρειάζομαι μόνο μια ασφάλεια για τον πίνακα. Ο λόγος που δεν έχω φωνάξει όμως ηλεκτρολόγο, είναι γιατί θέλω να επιβεβαιώσω ότι μπορεί να μπει στο σημείο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...