Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Sebu είπε

Εως 100 ευρω ελεγε για δωροεπιταγη απο οσο θυμαμαι. Λογικα τις 100αρες τις εδινε στα μεγαλα/ακριβα.

Εγω πηρα 50 ευρω δωροεπιταγη στο Mirai Plus και τοσο ελεγε και στο site.

 

Καλορίζικο το MIRAI PLUS! Εισαι ο πρώτος που το έχει πάρει to 9αρη στο forum. Θα χαρούμε να ακούσουμε εντυπώσεις! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 30/11/2019 στις 10:05 ΠΜ, CorumD είπε

1. Τα DAIKIN τα πάνε μια χαρά εναντίον του ανταγωνισμού...προπαντός αυτού του ανταγωνισμού που έχει EUROVENT και όχι αυτού με τα 'μαϊμού' SEER/SCOP και χωρίς πιστοποιήσεις, όπως τα INVENTOR/FINLUX/FLUO/NOBU. Διότι εκεί ανήκουν σαν κατηγορία  τα INVENTOR ως γνήσια Κινεζοφασον. Αλήθεια γιατί δεν έχεις αναφέρει έστω μια φορά ότι τα INVENTOR είναι Κινέζικα φασον;

2. Δεν έχεις δει MIRAI PLUS στην πράξη, είμαι σίγουρος. Διότι αν το είχες δει, θα έβλεπες την πολιτισμένη λειτουργία του και την ποιότητα κατασκευής του. Ναι, δεν έχει τα καλύτερα SEER/SCOP αλλά είμαι βεβαίως ότι είναι πιο οικονομικό από τα οποιαδήποτε INVENTOR. Εξάλλου η TOSHIBA μας έχει δείξει ότι τα SEER/SCOP της είναι συντηρητικά αλλά στην πράξη τα κλιματιστικά της είναι πολύ οικονομικά.

3. Εγώ χαίρομαι για αυτά τα 5-6 άτομα που λες και τα οποία πληθαίνουν καθημερινός. Βοηθούν στο να δει ο κόσμος πως λειτουργούν τα σωστά κλιματιστικά και τι πρέπει να κοιτάζουμε.

4. Όσο για την DAIKIN(αλλά και TOSHIBA/FUJITSU) είναι κατασκευαστής...μην κάνεις την οποιαδήποτε σύγκριση με INVENTOR...H πρώτη κάνει έρευνα και παραγωγή, η δεύτερη έχει μια στάμπα που την πατάει στο εξωτερικό του οποιουδήποτε φασόν έχει αποφασίσει να πουλήσει. Σύγκρινε την INVENTOR με FLUO/NOBU και όχι με σοβαρούς κατασκευαστές. 

Και τέλος, συμφωνούμε ότι τα σωστά πειράματα θέλουν σταθερές συνθήκες. Αλλά να που ορισμένα κλιματιστικά φέρνουν καλά αποτελέσματα σε όλες τις συνθήκες και άλλα σε καμία...

Σε τελική ανάλυση, δεν μου αρέσει ότι δεν σε έχω ακούσει έστω ΜΙΑ φορά να παραδεχτείς οτιδήποτε αρνητικό για την INVENTOR. Επίσης, σε έχω ρωτήσει και ευθέως αν έχεις σχέση με την INVENTOR...δεν απάντησες.

Βλέπεις, μου λες συνεχώς στο post σου ότι 'δεν κατάλαβες' ....αλλά έχω καταλάβει πολύ καλά εδώ και καιρό. Και καταλαβαίνω την διαφορά ανάμεσα σε hobbyist και διαφημιστή.

Σε ρωτώ και πάλι, έχεις σχέση με την INVENTOR;

Ευχαριστώ και ζητώ συγγνώμη από τους συμφορουμιτες. Απλώς θέλω να ξεκαθαριστεί ποιός μιλάει σαν xoμπίστας και ποιος μιλάει από συμφέρον σε αυτό το ,πραγματικά εξαιρετικό, forum.

1.  Το πιθανότερο για τα  Inventor είναι ότι κατασκευάζονται στους δύό μεγάλους παίκτες (βάση όγκου πωλήσεων παγκοσμίως) . Στην Midea και στην Gree . 
Όπως μάλλον θα έχεις καταλάβει αποφεύγω να χαρακτηρίζω κάτι χωρίς να έχω αποδείξεις .  Υποθέτω λοιπόν το παραπάνω .  Δε μπορώ να καταλάβω ποιες είναι οι πηγές σου και γράφεις με σιγουριά οτιδήποτε περί φασόν και εσύ και άλλοι εδώ μέσα . Γενικά (και φιλικά πάντα) άλλο να υποθέτεις κάτι και άλλο να μιλάς με σιγουριά . Πολλές φορές βλέπω να συγχέονται αυτά τα δύο εδώ μέσα . 

2. Άλλο σου είπα εγώ...  σε άλλο μου κάνεις αντίλογο εσύ . Δεν έθιξα καμία λειτουργία , αξιοπιστία και ότι άλλο θες .  Τα Mirai στη τιμή που δίνονται και για τα SCOP SEER που έχουν δεν είναι ανταγωνιστικά . Υπάρχουν καλύτερες επιλογές σε άλλους κατασκευαστές  αν κάποιον τον ενδιαφέρει η σχέση τιμής και συντελεστών απόδοσης . Για τα Toshiba όπως έχω ξαναπεί στο παρελθόν είναι αξιόλογα μηχανήματα . 

3. Συμφωνώ μαζί σου . Η ανταλλαγή απόψεων είναι σημαντική . 

4. Όταν θέλω να αγοράσω κάτι, συγκρίνω χαρακτηριστικά τιμή και εγγύηση. Με ενδιαφέρει το τελικό προϊόν. Αυτό που πληρώνω . Μου είναι αδιάφορο ποιος κάνει τι . Ποιος έχει R&D και ποιος δεν έχει ή ποιος έχει γραμμή παραγωγής και ποιος δεν έχει . In house είτε outsource  (οπου είναι της μόδας το outsourcing σε πολλές πολυεθνικές) .  Δε χρειάζεται να συμφωνήσεις σε κάτι . Ο καθένας το βλέπει διαφορετικά και σέβομαι την άποψη σου . Πληρώνω προϊόν αδιαφορώντας για το σήμα ή την ιστορία του σήματος .  

5. Σου έχω απαντήσει κάποιες σελίδες πίσω όταν με ρώτησες και συγκεκριμένα:  "Δεν προωθώ καμία εταιρεία"  Δικαίωμα σου να πιστεύεις ότι θες . 

 

Στις 30/11/2019 στις 5:02 ΜΜ, ri3per είπε

βγαινει και μπαινει αλλου δηλαδη.  ενταξει, δεν γνωριζω σχεδον τιποτα απο κλιματιστικα γι αυτο ρωτησα

Όλα βγαίνουν . Μην σε αγχώνει . Απλά θα πληρώσεις το κόστος απεγκατάστασης που συνήθως είναι 20-40 ευρώ . Δεν νομίζω να ζητήσει κάποιος παραπάνω . 

4 ώρες πριν, kazantzidis είπε

Αγορασα ενα κλιματιστικο 18αρι toyotomi απο τον Κωτσοβολο. Σε λιγο καιρο θα ερθει τεχνικος να το βαλει. Διαβαζω οτι χρειαζεται αντλια κενου αλλα οπως διαβαζω σχεδον κανεις δεν εχει και τα βαζουν χωρις αντλια κενου γιατι ολοι λενε "ελα μωρε δεν χρειαζεται". Μπορει κανεις να μου εξηγησει στα γρηγορα γιατι χρειαζεται και αν μου πει καμια βλακεια τετοια να του απαντησω;

Επισης, αφου ειναι ο επισημος εγκαταστατης, δεν πρεπει να ακολουθει και τα στανταρς για την εγκατασταση; Μπορω να το παω παραπερα, αν δεν κανει σωστη δουλεια; πχ να τον υποχρεωσω να κάνει σωστή εγκατάσταση κτλ; 

"Proper evacuation after initial installation or after service where the system has been opened to atmosphere is critical to proper operation of an air conditioning system. Evacuation is a two step process of degassing and dehydration. Degassing removes non condensibles which cause increased head pressures and increased operating cost.  Where high temperatures are frequent, non condensibles combined with moisture will also cause oil failure, decreased capacity and increased compressor wear and potential failure. Losses associated with improper evacuation can be very high.

Moisture is the second issue. Moisture brakes down POE oil in HFC systems, (like R410a) causing premature failure of the oil.   Because POE breaks down into its fundamental components, it can clog the metering device and contaminate line sets. This could result in the need for complete system replacement. Moisture refrigerant and mineral oils form acids that will cause system failure due to copper plating and damage to compressor windings.

A vacuum gauge is used to determine the level of atmosphere (degassing and dehydration) in the system."

https://www.trutechtools.com/Vacuum-Training_c_1100.html

Διάβασε και εδώ:
https://www.airconditioning-systems.com/air-conditioning-vacuum-pump.html

1 ώρα πριν, basilis_k6 είπε

ερωτηση

στην μετεγκατάσταση πρεπει πάλι να κάνουμε κενο?

Οπωσδήποτε !

50 λεπτά πριν, john_petrucci7 είπε

Δεν το ανοιγω καν για θερμανση. οπως εχω πει κι ετσι ο κοσμος ξεκινησε ν αγοραζει a/c ηταν για να δροσιστει απο οταν βγηκανε. Εγω δεν προτεινω καν a/c καλυτερα σομπα υγραεριου για ζεστη. Προσωπικα ανοιγω το φ.αεριο και εχω ΖΕΣΤΗ, οχι ψεμματα. Σε αυτο ακομα και φιλους ψυκτικους που εχω μου λενε αν μπορεις να το αποφυγεις για θερμανση καντο

 Ότι η θέρμανση με ενδοδαπέδια ή σώματα είναι  ποιοτικότερη απο την χρήση κλιματιστικών για θέρμανση συμφωνώ . Αλλά μην τα παραλέμε . Δεν είναι ψέμα η θέρμανση με κλιματιστικό  . Καλή είναι  και μια χαρά ζεσταίνεσαι .  Δυστυχώς ή ευτυχώς η θέρμανση με κλιματιστικά συμφέρει την τσέπη σου συγκριτικά με  άλλες πηγές   .  Αν όμως το κεφάλαιο επέδνυσης δεν είναι πρόβλημα καλύτερα μονοσωλήνιο σύστημα με αντλία θερμότητας . Ίδια ποιότητα θέρμανσης με φυσικό αέριο ή πετρέλαιο ή ξυλολέβητα ή λέβητα βιομαζας κτλ κτλ . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τρέχεις λίγο το tool να μας πεις τι βγάζει;

https://www.elith.gr/calc/index.php

Το θες για θέρμανση ή ψύξη;

Ποιο μοντέλο παρηγγειλες;

Μένεις κάπου με πολλά κρύα; Περιοχή;

 αυτό πήρα https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/164862-toyotomi-kuro-wifi-tkn-tkg-656r32

 

Δράμα μένω. Αλλά πιο πολύ το θέλω για ψύξη γιατί μένω σε σοφίτα και το καλοκαίρι βραζω εδώ μέσα 😛.  Τώρα έχω ένα Fujitsu 18αρι - 20 χρονών και είπα να το αλλάξω. Θέλω να πιστεύω ότι θα είναι πολύ πιο καλό το καινούργιο απ αυτό που έχω 

EBA56CAD-E853-469A-9CC5-E9243D071D64.png

Επεξ/σία από kazantzidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kazantzidis είπε

 αυτό πήρα https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/164862-toyotomi-kuro-wifi-tkn-tkg-656r32

Δράμα μένω. Αλλά πιο πολύ το θέλω για ψύξη γιατί μένω σε σοφίτα και το καλοκαίρι βραζω εδώ μέσα 😛.  Τώρα έχω ένα Fujitsu 18αρι - 20 χρονών και είπα να το αλλάξω. Θέλω να πιστεύω ότι θα είναι πολύ πιο καλό το καινούργιο απ αυτό που έχω 

EBA56CAD-E853-469A-9CC5-E9243D071D64.png

Τι θερμοκρασία έβαλες για τον χώρο σου κατα τον υπολογισμό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Τι θερμοκρασία έβαλες για τον χώρο σου κατα τον υπολογισμό ;

 23. Μπορείς να εξηγήσεις τι βγήκε από το αποτέλεσμα;  Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Οτι η θέρμανση με ενδοδαπέδια ή σώματα είναι  ποιοτικότερη απο την χρήση κλιματιστικών για θέρμανση συμφωνώ . Αλλά μην τα παραλέμε . Δεν είναι ψέμα η θέρμανση με κλιματιστικό  . Καλή είναι  και μια χαρά ζεσταίνεσαι .  Δυστυχώς ή ευτυχώς η θέρμανση με κλιματιστικά συμφέρει την τσέπη σου συγκριτικά με  άλλες πηγές   .  Αν όμως το κεφάλαιο επέδνυσης δεν είναι πρόβλημα καλύτερα μονοσωλήνιο σύστημα με αντλία θερμότητας . Ίδια ποιότητα θέρμανσης με φυσικό αέριο ή πετρέλαιο ή ξυλολέβητα ή λέβητα βιομαζας κτλ κτλ . 

Ναι αυτο εννοω θερμανση κανονικη με σωματα οπως αυτο και να λεγεται...οχι κατι που βγαζει ζεστη και ξεραινει τον αερα. Αποψη μου παντα φυσικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kazantzidis είπε

 23. Μπορείς να εξηγήσεις τι βγήκε από το αποτέλεσμα;  Ευχαριστώ!

Ότι ο χώρος σου για 23 βαθμούς κελσίου εσωτερικά και για τα μέσα κλιματολογικά δεδομένα της περιοχής θέλει προσεγγιστικά κλιματιστικό όπου έχει στην θέρμανση ονομαστική απόδοση  6.5 kw   δηλαδή 22178 btu/h .  Στο περίπου όλα αυτά . 
Το 18άρι που είχες σε αυτό το χώρο σε κάλυπτε άνετα στην θέρμανση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, basilis_k6 είπε

mirai plus γιατι εχει μονο ο κοτσο? ειναι καλη τιμη η να παω στο avant?

Είναι αποκλειστικό. Από αλλού έχει διαφορετικό όνομα, λέγεται seiya

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, basilis_k6 είπε

mirai plus γιατι εχει μονο ο κοτσο? ειναι καλη τιμη η να παω στο avant?

Διότι είναι εμπορική συμφωνία με τον εισαγωγέα να το πουλάει μόνο ο Κώτσος !

Ποιο mirai plus κοιτάς δεν μας είπες . Το θες για ψύξη και θέρμανση ή μονο  ψύξη ;

3 λεπτά πριν, john_petrucci7 είπε

Ναι αυτο εννοω θερμανση κανονικη με σωματα οπως αυτο και να λεγεται...οχι κατι που βγαζει ζεστη και ξεραινει τον αερα. Αποψη μου παντα φυσικα

Μερικούς ανθρώπους τους ενοχλεί η θέρμανση με AC .  Εμένα δεν με ενοχλεί . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Ότι ο χώρος σου για 23 βαθμούς κελσίου εσωτερικά και για τα μέσα κλιματολογικά δεδομένα της περιοχής θέλει προσεγγιστικά κλιματιστικό όπου έχει στην θέρμανση ονομαστική απόδοση  6.5 kw   δηλαδή 22178 btu/h .  Στο περίπου όλα αυτά . 
Το 18άρι που είχες σε αυτό το χώρο σε κάλυπτε άνετα στην θέρμανση ;

 

Ναι δεν είχα πρόβλημα στην θέρμανση όταν το χρησιμοποιουσα. Ίσως γιατί είναι σοφίτα και είναι "χαμηλοταβανο" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Διότι είναι εμπορική συμφωνία με τον εισαγωγέα να το πουλάει μόνο ο Κώτσος !

Ποιο mirai plus κοιτάς δεν μας είπες . Το θες για ψύξη και θέρμανση ή μονο  ψύξη ;

Μερικούς ανθρώπους τους ενοχλεί η θέρμανση με AC .  Εμένα δεν με ενοχλεί . 

θερμανση ψυξη 16τμ υ/δ. θελω αθορυβο καλο μηχανημα και ας φτάνει 500ε

22 λεπτά πριν, guzel είπε

Είναι αποκλειστικό. Από αλλού έχει διαφορετικό όνομα, λέγεται seiya

οντως??

https://www.skroutz.gr/s/18861968/Toshiba-Seiya-RAS-B10J2KVG-E-RAS-10J2AVG-E.html

βγαζει αλλους κωδικους μοναδων αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, kazantzidis είπε

 αυτό πήρα https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/164862-toyotomi-kuro-wifi-tkn-tkg-656r32

Δράμα μένω. Αλλά πιο πολύ το θέλω για ψύξη γιατί μένω σε σοφίτα και το καλοκαίρι βραζω εδώ μέσα 😛.  Τώρα έχω ένα Fujitsu 18αρι - 20 χρονών και είπα να το αλλάξω. Θέλω να πιστεύω ότι θα είναι πολύ πιο καλό το καινούργιο απ αυτό που έχω 

EBA56CAD-E853-469A-9CC5-E9243D071D64.png

Δεν είναι ότι δεν θα σε καλύψει το Toyotomi , απλά στα ίδια λεφτά υπάρχουν κλιματιστικά με μεγαλύτερη οικονομία σε ψύξη που θες και με μεγαλύτερη εγγύηση πχ

https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198496-inventor-p9vi32-18wf-passion-eco

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CorumD είπε

Σου εκαψε λιγο παραπανω απο οτι θα περιμενα το DAIKIN. Εμενα δουλεύει 150-180w συνηθως...μαλλον ειναι λιγο πιο βαρυ το φορτιο σε εσενα...

Έχω δει και εγώ 180w αλλά για λίγο ,αυτή την στιγμή που το έχω ζητούμενη θερμοκρασία 22 και έξω έχει περίπου 10 έχει σταθεροποιηθεί στα 300w(στην αρχή είδα και 1200).

Ο χώρος που ζεσταίνει όμως είναι πολύ παραπάνω από τα περίπου 20 τετραγωνικά του δωματίου που το έχω βάλει,ζεσταίνει σχεδόν όλο τον κάτω όροφο του σπιτιού που είναι 50 τετραγωνικά με ανοιχτές πόρτες στα αλλά δωμάτια.Το δωμάτιο που το έχω δεν κλείνει με πόρτα,και ζεσταίνει σχεδόν και το διπλανό δωμάτιο και τον διάδρομο με το μπάνιο.

1 ώρα πριν, john_petrucci7 είπε

Δεν το ανοιγω καν για θερμανση. οπως εχω πει κι ετσι ο κοσμος ξεκινησε ν αγοραζει a/c ηταν για να δροσιστει απο οταν βγηκανε. Εγω δεν προτεινω καν a/c καλυτερα σομπα υγραεριου για ζεστη.

Και εγώ αυτό πίστευα αλλά με την αναζήτησή μέσα από το forum για την καλύτερη αγορά σύγχρονου inverter ac ,έχω αρχίσει και έχω άλλη γνώμη και αν και οι καταναλώσεις είναι αυτές που βλέπω μέχρι στιγμής στα κλιματιστικά που αγόρασα,πιστεύω ότι έκανα την καλύτερη κίνηση.Περισυ έκαψα περίπου 1000 ευρώ πετρέλαιο ,καμμία 300 ευρώ σε ξύλα ,και περίπου 200 ευρώ παραπάνω σε ρεύμα με τα αερόθερμα και τις σόμπες της πλάκας,και δεν ζεστάθηκα.(Μεζονέτα 100 τετραγωνικά).Φέτος είπα να επενδύσω σε κλιματιστικά για θέρμανση.Το αν έκανα σωστά θα το δείξει με το τέλος του χειμώνα η κατανάλωση σε ρεύμα,και εδώ θα είμαστε να το κουβεντιάσουμε.


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

θερμανση ψυξη 16τμ υ/δ. θελω αθορυβο καλο μηχανημα και ας φτάνει 500ε

Αν θελεις μηχανημα ποιοτικό και πιστοποιημένο απο EUROVENT(δηλαδή που έχει ελεχθεί απο ανεξάρτητο οργανισμό οτι αποδίδει αυτά που διαφημίζει ο κατασκευαστής) προτείνω τα εξης.

1. DAIKIN ATXC25b

2. TOSHIBA MIRAI PLUS10

3. FUJITSU 9KMTA

ΤΟ #3 είναι το πιο αποδοτικό αλλά και το πιο ακριβό. Και τα τρία πολυ καλα για τα χρήματα που δίνεις.

Επεξ/σία από CorumD
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...