Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, smav82 είπε

Λίγα ζήτησε εγώ έσκασα 35 

Όλοι, είτε είναι ανεξάρτητοι ψυκτικοί είτε συνεργεία εμπορικών εταιριών, χρεώνουν την απεγκατάσταση παλαιού κλιματιστικού (όταν συνοδεύεται με εγκατάσταση νέου στην ίδια θέση) από 15-25 ευρώ.

1 ώρα πριν, anergos13 είπε

οτι να ναι ...εγω 30€!!

Ο Κωτσόβολος στις προ black Friday ιστοσελίδες του έγραφε πως η απεγκατάσταση παλαιού κλιματιστικού χρεώνεται με 20 ευρώ.

Εσείς σε ποιόν δώσατε 35 και 30 ευρώ, σε συνεργείο του Κωτσόβολου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εμένα μου χρέωσε ο Κωτσοβολος 23 ευρώ και καλά μεταφορικά επειδή είχα το θράσος να κάνω την παραγγελία από το κατάστημα τους και όχι από το ιντερνετ. Εγώ πήγα να το παραγγείλω από το μαγαζί επειδή περνούσα κοντά από εκεί και λέω ας ξεμπερδευω από τώρα πριν πάω σπίτι. Εκτός από αυτό μου έδωσαν 50 ευρώ δωροεπιταγη αντί για 100 που έγραφαν. Τα μεταφορικά θα υπήρχαν έτσι κι αλλιώς δεν θα έρθει στο σπίτι με τηλεπάθεια το μηχάνημα. Δεν πρόκειται να ξαναπάρω τίποτα από αυτούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, filipN είπε

Όλοι, είτε είναι ανεξάρτητοι ψυκτικοί είτε συνεργεία εμπορικών εταιριών, χρεώνουν την απεγκατάσταση παλαιού κλιματιστικού (όταν συνοδεύεται με εγκατάσταση νέου στην ίδια θέση) από 15-25 ευρώ.

Ο Κωτσόβολος στις προ black Friday ιστοσελίδες του έγραφε πως η απεγκατάσταση παλαιού κλιματιστικού χρεώνεται με 20 ευρώ.

Εσείς σε ποιόν δώσατε 35 και 30 ευρώ, σε συνεργείο του Κωτσόβολου;

Στο ίδιο συνεργείο του Κωτσόβολου απλά δεν το έκλεισα μέσο Κωτσόβολου , το ξέχασα και τους το είπα τηλεφωνικά. 35 μαζί με ΦΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filipN είπε

Όλοι, είτε είναι ανεξάρτητοι ψυκτικοί είτε συνεργεία εμπορικών εταιριών, χρεώνουν την απεγκατάσταση παλαιού κλιματιστικού (όταν συνοδεύεται με εγκατάσταση νέου στην ίδια θέση) από 15-25 ευρώ.

Ο Κωτσόβολος στις προ black Friday ιστοσελίδες του έγραφε πως η απεγκατάσταση παλαιού κλιματιστικού χρεώνεται με 20 ευρώ.

Εσείς σε ποιόν δώσατε 35 και 30 ευρώ, σε συνεργείο του Κωτσόβολου;

Και εμένα ζήτησαν επίσης 10€ μεταφορικά....Αποσταση από Μαγαζί 800μ...χαχαχα

PhotoPictureResizer_191130_225849713_crop_3973x1301.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι, γιατί ενώ έλεγε επιταγή ανακύκλωσης 100 ευρώ, μου έδωσε μια των 30 ευρώ κ μάλιστα για αγορές άνω των 99 ευρώ; Το κακό είναι ότι το πήρα χαμπάρι τώρα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, g-e-o είπε

Εμένα πάλι, γιατί ενώ έλεγε επιταγή ανακύκλωσης 100 ευρώ, μου έδωσε μια των 30 ευρώ κ μάλιστα για αγορές άνω των 99 ευρώ; Το κακό είναι ότι το πήρα χαμπάρι τώρα.. 

Θα πρέπει να πάρεις τηλέφωνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, g-e-o είπε

Εμένα πάλι, γιατί ενώ έλεγε επιταγή ανακύκλωσης 100 ευρώ, μου έδωσε μια των 30 ευρώ κ μάλιστα για αγορές άνω των 99 ευρώ; Το κακό είναι ότι το πήρα χαμπάρι τώρα.. 

Με τις δικές μου αγορές, τις εκοβαν σε 2 επιταγες των 50 ευρώ. Συνήθως η μια ερχόταν με μήνυμα και την άλλη μου την έδινε ο οδηγός οταν ερχόταν για να παραλάβει το κλιματιστικό προς ανακύκλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλό μήνα.

Παραθέτω παρακάτω καταναλώσεις για τον Νοέμβριο, από το Fujitsu Asyg 18 ,και το daikin 35 sensira.

Το Fujitsu είναι σε περίπου ενιαίο χώρο 45 τετραγωνικά,και δούλεψε περίπου 5 με 6 ώρες καθημερινά λίγο νωρίς το πρωί και σταθερά περίπου 5  ώρες τα απογεύματα με ζητούμενες θερμοκρασίες 23 - 24 βαθμούς σε auto fan και silence(κάνει πολύ θόρυβο το ρημάδι εάν το έχεις πάνω από τον καναπέ που κάθεσαι).

Το Daikin  είναι σε χώρο περίπου 20 τετραγωνικά αλλά συνορεύει με διάδρομο και άλλο δωμάτιο χωρίς πόρτες ,και αρκετές απώλειες,δούλεψε περίπου 4 με 5 ώρες σταθερά από τις 7 μέχρι 11 και  11,30  το βράδυ με ζητούμενες 23 και 24 βαθμούς και το fan επίσης στο auto .

Οι εξωτερικές θερμοκρασίες βέβαια το Νοέμβριο δεν ήταν και ιδιαιτέρως χαμηλές ,εκτός ίσως από το τελευταία δεκαήμερο,για αυτό και πολλές φορές το Fujitsu έβγαζε ένα χλιαρό προς δροσερό αέρα ,και με ανάγκαζε να παίζω με τις περσίδες πότε πάνω πότε κάτω για να μην έρχεται στο πρόσωπο.

6344360E-EA02-4469-99F7-F945A6A27D1D.png

26F78809-2CBA-4E30-976D-8C30C881A8AF.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, g-e-o είπε

Εμένα πάλι, γιατί ενώ έλεγε επιταγή ανακύκλωσης 100 ευρώ, μου έδωσε μια των 30 ευρώ κ μάλιστα για αγορές άνω των 99 ευρώ; Το κακό είναι ότι το πήρα χαμπάρι τώρα.. 

Μου το εκαναν και μένα,

Τους έπριξα λίγο και στείλαν τις 2 50άρες κανονικές.

Η πλάκα  είναι πως χρησιμοποίσα  τελικά και τις 3 !!!

Ενόχλησε λίγο να έρθουν οι κανονικές, χρησιμοποίησε τες και μετά δοκίμασε και τον κωδικό της 30άρας.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aris1964 είπε

Καλημέρα και καλό μήνα.

Παραθέτω παρακάτω καταναλώσεις για τον Νοέμβριο, από το Fujitsu Asyg 18 ,και το daikin 35 sensira.

Το Fujitsu είναι σε περίπου ενιαίο χώρο 45 τετραγωνικά,και δούλεψε περίπου 5 με 6 ώρες καθημερινά λίγο νωρίς το πρωί και σταθερά περίπου 5  ώρες τα απογεύματα με ζητούμενες θερμοκρασίες 23 - 24 βαθμούς σε auto fan και silence(κάνει πολύ θόρυβο το ρημάδι εάν το έχεις πάνω από τον καναπέ που κάθεσαι).

Το Daikin  είναι σε χώρο περίπου 20 τετραγωνικά αλλά συνορεύει με διάδρομο και άλλο δωμάτιο χωρίς πόρτες ,και αρκετές απώλειες,δούλεψε περίπου 4 με 5 ώρες σταθερά από τις 7 μέχρι 11 και  11,30  το βράδυ με ζητούμενες 23 και 24 βαθμούς και το fan επίσης στο auto .

Οι εξωτερικές θερμοκρασίες βέβαια το Νοέμβριο δεν ήταν και ιδιαιτέρως χαμηλές ,εκτός ίσως από το τελευταία δεκαήμερο,για αυτό και πολλές φορές το Fujitsu έβγαζε ένα χλιαρό προς δροσερό αέρα ,και με ανάγκαζε να παίζω με τις περσίδες πότε πάνω πότε κάτω για να μην έρχεται στο πρόσωπο.

6344360E-EA02-4469-99F7-F945A6A27D1D.png

26F78809-2CBA-4E30-976D-8C30C881A8AF.png

Δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω τι δείχνουν οι εικόνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω τι δείχνουν οι εικόνες.

Τις τελευταίες 30 ημέρες το ένα έκαψε 46 και το άλλο 30 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω τι δείχνουν οι εικόνες.

Η αριστερή δείχνει την στιγμιαία ,μέσος όρος εβδομαδιαίας και μηνιαίας κατανάλωσης,και η δεξιά τα σύνολα ημερήσιας ,εβδομαδιαίας και μηνιαίας κατανάλωσης.

4 λεπτά πριν, aris1964 είπε

Η αριστερή στήλη σε κάθε εικόνα  δείχνει την στιγμιαία ,μέσος όρος εβδομαδιαίας και μηνιαίας κατανάλωσης ανά ημέρα ,και η δεξιά τα σύνολα ημερήσιας ,εβδομαδιαίας και μηνιαίας κατανάλωσης.

 

Επεξ/σία από aris1964
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CorumD είπε

Με τις δικές μου αγορές, τις εκοβαν σε 2 επιταγες των 50 ευρώ. Συνήθως η μια ερχόταν με μήνυμα και την άλλη μου την έδινε ο οδηγός οταν ερχόταν για να παραλάβει το κλιματιστικό προς ανακύκλωση.

Ενδιαφέρον αυτό που λες πιθανόν να γίνει και σε μένα, περιμένω να δω τι θα πουν όταν θα τους μιλήσω στο τηλέφωνο. Πάντως θα τους πριξω μέχρι τέλους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, aris1964 είπε

Καλημέρα και καλό μήνα.

Παραθέτω παρακάτω καταναλώσεις για τον Νοέμβριο, από το Fujitsu Asyg 18 ,και το daikin 35 sensira.

Το Fujitsu είναι σε περίπου ενιαίο χώρο 45 τετραγωνικά,και δούλεψε περίπου 5 με 6 ώρες καθημερινά λίγο νωρίς το πρωί και σταθερά περίπου 5  ώρες τα απογεύματα με ζητούμενες θερμοκρασίες 23 - 24 βαθμούς σε auto fan και silence(κάνει πολύ θόρυβο το ρημάδι εάν το έχεις πάνω από τον καναπέ που κάθεσαι).

Το Daikin  είναι σε χώρο περίπου 20 τετραγωνικά αλλά συνορεύει με διάδρομο και άλλο δωμάτιο χωρίς πόρτες ,και αρκετές απώλειες,δούλεψε περίπου 4 με 5 ώρες σταθερά από τις 7 μέχρι 11 και  11,30  το βράδυ με ζητούμενες 23 και 24 βαθμούς και το fan επίσης στο auto .

Οι εξωτερικές θερμοκρασίες βέβαια το Νοέμβριο δεν ήταν και ιδιαιτέρως χαμηλές ,εκτός ίσως από το τελευταία δεκαήμερο,για αυτό και πολλές φορές το Fujitsu έβγαζε ένα χλιαρό προς δροσερό αέρα ,και με ανάγκαζε να παίζω με τις περσίδες πότε πάνω πότε κάτω για να μην έρχεται στο πρόσωπο.

6344360E-EA02-4469-99F7-F945A6A27D1D.png

26F78809-2CBA-4E30-976D-8C30C881A8AF.png

 

Χοντρικα αν η καθημερινη χρηση για το Νοεμβριο ειναι ακριβως οπως στην περιγραφη:

Fujitsu 30 ημερες x 10,5 ωρες = 315 ωρες λειτουργιας       46kwh / 315 = 146w την ωρα

Daikin 30 ημερες x 4.5 ωρες = 135 ωρες λειτουργιας         30.5kwh / 135 = 225w την ωρα

Επεξ/σία από rbx1000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...