Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, g-e-o είπε

Όχι.. Θα έρθει Σάββατο, να το φέρουμε μέσα στο μπαλκονι τελικά.. 

Πάντως αν δεν έχει βάλει λαστιχακια , υπάρχει μια πιθανότητα να σε γλιτώσουν από τη μεταφορά. Συζητα το με τον ψυκτικό σου. Ξέρει καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, chaosrampant είπε

Ήμουν Σάββατο της Black Friday στον Κωτσοβολο για κλιματιστικό, με το μυαλό μου όλα θα ήταν άμεσα διαθέσιμα και είχα τελικά καταλήξει σε ένα passion eco. Η πωλήτρια εκεί μου είπε γύρω στις 10-15 μέρες λέει για παραλαβή, αφού εξεπλάγην και έκανα μια βόλτα να το σκεφτώ και ξαναπέρασα, άλλη πωλήτρια μου είπε γύρω στο 20ημερο. Παίρνοντας την αίσθηση οτι τα λένε στα κουτουρού, ρώτησα μια τρίτη, η έγνοια φυσικά ήταν να προλάβουμε όχι μόνο κρύα (που τελικά μας πρόλαβαν) αλλά και γιορτές, η τρίτη μου είπε με περισσότερη συναίσθηση του θέματος οτι 'μπορεί και πιο νωρίς αλλά σας λέω γύρω στον μήνα για να είστε καλυμμένος'. Το passion eco ήταν ένα απο αυτά που 'αναμένονται σύντομα' στο σιτε.

Τελικά έκανα αγορά απο σκρουτζομάγαζο (ούτε τα 'άμεσα διαθέσιμα' του σιτε ήμουν πια σε θέση να εμπιστευτώ), το οποίο για 18αρι με δωρεάν παράδοση και εγκατάσταση δική μου (συν για μένα) έβγαινε στα ίδια λεφτά.

Τόση φασαρία για ένα Inventor?

Τόση πλύση εγκεφάλου δεν πήγε χαμένη τελικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, afterhours είπε

Και υστερα γραφανε οτι το black friday ειναι απατη. Για ψαγμενους χρηστες που αγορασανε μονο οτι χρειαζοντουσαν και δεν καναν αγορες αυθορμητες υπηρξαν καλες ευκαιριες...Οπως και το κουπονι στο ebay -20% που προσωπικα το στακαρα με μια  προσφορα που ο πωλητης ειχε βαλει ηδη -40% σε προιον που θα το αγοραζα ουτως η αλλως και εκτος προσφορας.

 

Ισχυει.. Ηταν να παρω φουρνο εστια απορροφυτηρα και κλιματιστικο αρχες νοεμβριου.. Με ενα νορμαλ 24αρη κλιμα και τα υπολοιπα το συνολο μου ηταν κοντα 2000 ευρω.. Τελικα δε τα πηρα παρολο που μου ειχαν κανει καλυτερες τιμες απο τις αναγραφομενες και κατεληξα να παρω το toshiba shorai 24αρη στα 1199 στο black friday, και μαζι με τα υπολοιπα που αγορασα δεν πλησιασα στι 2000 ενω πηρα και πολυ καλυτερο ac.. Θελει ψαξιμο και υπομονη.. και μετρημενες κινησεις πριν το black friday..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, TRILOBYTER είπε

Ισχυει.. Ηταν να παρω φουρνο εστια απορροφυτηρα και κλιματιστικο αρχες νοεμβριου.. Με ενα νορμαλ 24αρη κλιμα και τα υπολοιπα το συνολο μου ηταν κοντα 2000 ευρω.. Τελικα δε τα πηρα παρολο που μου ειχαν κανει καλυτερες τιμες απο τις αναγραφομενες και κατεληξα να παρω το toshiba shorai 24αρη στα 1199 στο black friday, και μαζι με τα υπολοιπα που αγορασα δεν πλησιασα στι 2000 ενω πηρα και πολυ καλυτερο ac.. Θελει ψαξιμο και υπομονη.. και μετρημενες κινησεις πριν το black friday..

Υπάρχει και η εξέλιξη τιμών που έχει το σκρουτζ...

Άμα παρατηρήσεις σε προϊόντα που υπάρχουν 1 χρόνο+  στην αγορά όπως λευκές συσκευές, AC, εξοπλισμός AV υπάρχουν αρκετές ευκαιρίας αγοράς κατά την διάρκεια της χρονιάς.

Η blackfriday είναι απλά μια απ αυτές.

Προσωπικά φέτος δεν αγόρασα τπτ...

Ότι θέλω παρακολουθώ την τιμή του για κάποιο καιρό και καταλαβαίνω αν όντως το -60% είναι -60% και όχι απλά -60% από μια τρελή τιμή που έχει ανέβει σε ένα κατάστημα κάποια στιγμή.  

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, g-e-o είπε

https://streamable.com/q5ewe

video μέσα από το σπίτι.. ίσως χρειαστεί να δυναμώσετε λίγο τον ήχο για να ακούσετε τον βομβο.. 

Απ'την στιγμή που ακούγεται μόνο μέσα στο σπίτι είναι συντονισμός.Το ιδανικό είναι να βάζουμε την εξωτερική μοναδα με αντικραδασμικα στο πάτωμα και όχι κρεμασμένο.Ομως μερικές φορές αυτό δεν είναι δυνατο,με τα αντικραδασμικα πιθανόν να μην ακούγεται μέσα στο σπίτι και ας είναι κρεμασμένο..Υπάρχουν και σκληρά, και μαλακά αντικραδασμικα ανάλογα με την συχνότητα του ήχου , βουητο  (έτσι μου είπαν).. Στο toyotomi δεν είχα αντικραδασμικα και πραγματικά συντόνιζε το σύμπαν σε κάποιες ταχύτητες(συχνότητες) του συμπιεστή,με τα αντικραδασμικα σχεδόν το εξαφάνισαν.. (δεν έχω ακουστικά δεν άκουσα τον ήχο/βουητό από το video)

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, g-e-o είπε

Δυστυχώς δεν έχω μετρητή κατανάλωσης.. Πιο πολύ με ανησυχεί ότι δεν σταματάει, κ με στεναχωρεί ο έντονος θόρυβος.. 

Γίνεται τώρα, να το κατεβάσω από τον τοίχο, κ να το βάλω πάτωμα; 

Τα inverter είναι σχεδιασμένα με την λογική να μην σταματάνε να λειτουργούν . Έχουν ένα κατώτερο εύρος btu/h όπου μπορούν να δουλέψουν το οποίο εξαρτάται απο τις εξωτερικές θερμοκρασίες .  Αν το κλιματιστικό σε συγκεκριμένες συνθήκες μπορεί να πέσει στα 2000 btu/h αλλά εκείνη τη δεδομένη χρονική στιγμή ο χώρος σου χρειάζεται 1000 btu/h για να διατηρηθεί η θερμοκρασία του τότε αναγκαστικά θα κλείσει . 

Μην τοποθετείτε τις εξωτερικές κλιματιστικές μονάδες στο τοίχο . Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μεταφερθεί θόρυβος μέσα στο χώρο .  Προτιμήστε στο δάπεδο . Επιτοίχια τοποθέτηση αναγκαστικά μόνο όταν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με το χώρο . 

Ναι γίνεται να το κατεβάσεις  με το ανάλογο κόστος το οποίο θα ναι μικρότερο από το κόστος εγκατάστασης . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, g-e-o είπε

https://streamable.com/xohcq

video από το μπαλκόνι.. 

Μου φαίνεται υπερβολικός ο θόρυβος σε σύγκριση με το δικό μου.

Βέβαια εσένα είναι κρεμαστό και μάλιστα απέναντι έχεις άλλο κτίσμα και κάνει αντίχηση.

Επίσης σε εμένα σε καμιά περίπτωση δεν περνάει ο ήχος μέσα.

Ανεβάζω video όπου το τραβάω από την ίδια γωνία, εννοείται με άλλο κινητό και άρα και μικρόφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξωτερική 11.5 και ζήτηση στους 22.

Inventor nemesis pro 12αρι

Ξεκίνησε με 1400 watts.κατεβηκε σιγά σιγά στα 800 και μετά στα 600 περίπου στο μισάωρο και στην ώρα έκατσε στα 190watts.τριξιματα ελάχιστα από διαστολές.

 

Screenshot_2019-12-04-22-52-35-748_com.tuya.smartlife.png

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Εξωτερική 11.5 και ζήτηση στους 22.

Inventor nemesis pro 12αρι

Ξεκίνησε με 1400 watts.κατεβηκε σιγά σιγά στα 800 και μετά στα 600 περίπου στο μισάωρο και στην ώρα έκατσε στα 190watts.τριξιματα ελάχιστα από διαστολές.

Screenshot_2019-12-04-22-52-35-748_com.tuya.smartlife.png

Πολύ καλά. Φαίνεται nemesis και kuro ότι είναι από τις καλές σειρές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TRILOBYTER είπε

Ισχυει.. Ηταν να παρω φουρνο εστια απορροφυτηρα και κλιματιστικο αρχες νοεμβριου.. Με ενα νορμαλ 24αρη κλιμα και τα υπολοιπα το συνολο μου ηταν κοντα 2000 ευρω.. Τελικα δε τα πηρα παρολο που μου ειχαν κανει καλυτερες τιμες απο τις αναγραφομενες και κατεληξα να παρω το toshiba shorai 24αρη στα 1199 στο black friday, και μαζι με τα υπολοιπα που αγορασα δεν πλησιασα στι 2000 ενω πηρα και πολυ καλυτερο ac.. Θελει ψαξιμο και υπομονη.. και μετρημενες κινησεις πριν το black friday..

βασικα οτι πηραμε οι περισσοτεροι ηταν ξανα σε αυτες τις τιμες. η απατη ηταν το συνολο, μεμονωμένα ναι ειχε κάποιες προσφορες.

και εγω φτιαχτηκα στο 90'. Τσίμπησα αφυγραντηρα -50ε, ac -100 με δωρεαν τοποθετηση και κανα δυο ακομα αχρηστα γκατζετ -100ε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, MySql είπε

Καλησπερα παιδια έχει καποιος εμπειρια απο κοτσοβολο και κλιματιστικα που αναγράφει οτι "αναμενεται συντομα";

Έχω κανει παραγγελια ένα daikin οταν ειχε προσφορα με εγκατασταση και μου λενε οτι μπορει να παρει και 15 μερες να παει στην αποθηκη τους.

Ο φόβος μου ειναι μην παρει πολύ περισσοτερο έχει καποιος εμπειρια από αντίστοιχη παραγγελια στον κοτσοβολο; 

Καλησπερα εγω την χειροτερη.

Πηρα κλιματιστικο την προηγουμενη εβδομαδα ετοιμοπαραδοτο "υποτιθεται" που θα παραδιδοταν χθες βασει SMS.

Δεν ηρθε ποτε και δεν ελαβα καμια περαιτερω ενημερωση.

Και στο τηλεφωνικο κεντρο ειρωνια, υφακι και αγενεια (αφου κανεις 40+ λεπτα να βγαλεις γραμμη) οτι δεν ξερουν τι γινεται και δεν ειναι υπευθυνοι για την μεταφορικη (λες και την προσελαβα εγω τη μεταφορικη για λογαριασμο τους).

Και φυσικα η παραγγελια αφαντη και παει για μερες μετα η παραδοση και αν θελω μου κανουν δλδ και χαρη γιατι κλεινουν λεει τα time slots για πλακα - παει τελη της αλλης πρωτα ο θεος. Οταν θα ηταν διαθεσιμο το Daikin το οποιο και εγω δεν το προτιμησα γιατι πηγαινε παραλαβη μετα τα μεσα Δεκεμβρη. Πηρα το Toshiba που ηταν ετοιμοπαραδοτο και θα εχω τα ιδια χαλια 🤣

Τα λεφτα βεβαια τα εχουν παρει. Τωρα πως εξηγειται οτι το προϊον εκανε βολτες μονο του με το φορτηγο και βαρεθηκε μαλλον ο οδηγος να κανει παραδοση και πως εξηγειται φορτωμενο προιον να μην παραδιδεται, να μην ενημερωνεται ο Κωτσοβολος, να ξεφορτωνεται και να μην μπορει να παραδοθει την επομενη ημερα και να πηγαινει 10 μερες μετα και να μην φταιει κανεις αλλα εγω που απαιτω οτι αγορασα, μονο ο Θεος ξερει πως εξηγειται.

Ή τα μοιρασαν στους δικους τους οπως ακουγεται και εχουν ξεμεινει απο προιοντα λογω BF και περιμενουν παραλαβες - την πατησαν πολλοι φιλοι και γνωστοι με λευκες συσκευες Κωτσου και τωρα τους λενε μεσα Δεκεμβρη και εαν και φυσικα οι δοσεις τρεχουν.

Κωτσοβολος πλεον για εμενα = μπακαλικο και παραμαγαζο. Ας φτιαξουν τα logistics, τη μεταφορικη, τις συνεργασιες τους και το ανυπαρκτο και απαραδεκτο μη πελατοκεντρικο customer care που εχουν και μετα το ξανασυζηταμε. Μεχρι τοτε δεν ξαναπαιρνω απο κει μεσα ουτε σακουλα και τσαμπα να μου την δινουν.

Ο μονος επαγγελματιας  ειναι ο ψυκτικος που εχει παρει 6-7 τηλεφωνα να δει τι γινεται και αν εχω παραλαβει. Και μου ειπε ευθαρσως οτι τα εχουν κανει μουτι απο τον Κωτσοβολο και εχουν κρεμασει πολλους πελατες και εκκρεμουν παμπολες παραδοσεις κλιματιστικων και εχουν παει ολα τα προγραμματα εγκαταστασεων πισω γιατι οι πελατες λαμβανουν SMS για μηχανηματα που δεν παραδιδονται ποτε απο τη μεταφορικη ενω οι ψυκτικοι εχουν λαβει λιστα πελατων και περιμενουν ραντεβου. Κωτσοβολος Μπαχαλιδης Ελλαδα απαρχες 2020, βοηθεια μας.

Επεξ/σία από Sebu
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...