Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Παιδια στο calculator απο ποιο πεδιο βγαζουμε συμπερασμα για το ποσα btu χρειαζεται ο χωρος μας; 

Από τις θερμικές απώλειες σε Watt. Πρέπει οι απώλειες σε BTU (Αφού έχου γίνει convert απο Watt εδώ https://www.rapidtables.com/convert/power/Watt_to_BTU.html) να είναι μικρότερες ή ίσες (ιδανικά) από τα BTU του κλιματιστικού σου.

Επεξ/σία από Mzoutsos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LLLEFTERIS είπε

Ωραια στα 420 λοιπον υπομονη τωρα μεχρι να μπει το επιδομα τεκνων γιατι ξεμειναμε.

400€ έπαιξε στο black Friday, οπότε είναι καλή τιμή.

56 λεπτά πριν, Mzoutsos είπε

Από τις θερμικές απώλειες σε Watt. Πρέπει οι απώλειες σε BTU (Αφού έχου γίνει convert απο Watt εδώ https://www.rapidtables.com/convert/power/Watt_to_BTU.html) να είναι μικρότερες ή ίσες (ιδανικά) από τα BTU του κλιματιστικού σου.

Η αλήθεια είναι ότι είναι πιο πολύπλοκο.

Θα πρέπει το capacity του μηχανήματος να υπερβαίνει τις απώλειες του χώρου για τις θερμοκρασίες που θα συναντήσουμε.

Και επειδή τα BTUs που βλέπουμε στα χαρακτηριστικά είναι πάντα υπολογισμένα στους 7βκ , θα πρέπει να βρούμε από το capacity table ή γράφημα σε άλλους , πόσα BTUs δίνει πχ στους μηδέν για όσους έχουν τέτοιες θερμοκρασίες τον χειμώνα και για μένα πάντα με περιθώριο.

Επίσης το tool του Ίντερνετ όπως και κάθε τόσο εργαλείο είναι εντελώς μπακαλιστικο και φυσικά δεν μπορεί να δώσει με ακρίβεια αποτελέσματα για τον δικό μας χώρο.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω εκει που θελω να το βαλω εχει δοκαρι απο πανω ποσο κενο πρεπει να αφησω απο το δοκαρι;

Θελω να παει οσο ποιο κοντα μπορω στο δοκαρι γιατι οι σωληνες θα βγουν στο πλαϊ και επειδη εκει εχει την κουκετα ο γιος μου θελω να εχει την καταλληλη κλιση για να φευγει το νερο εξω.

Παραδειγμα τωρα ακουμπαει το κρεβατι πανω στους σωληνες θελω να πανε πανω απο το καγκελο.

Το κλιματιστικο δεν μπορει να μπει πουθενα αλλου γιατι εκανε την μαλακια ο πεθερος που εχει το σπιτι και ενα δωματιο το χωρισε στην μεση και το εκανε διπλο με εσωτερικη πορτα.

IMG-20191204-133248.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Να ρωτησω εκει που θελω να το βαλω εχει δοκαρι απο πανω ποσο κενο πρεπει να αφησω απο το δοκαρι;

Θελω να παει οσο ποιο κοντα μπορω στο δοκαρι γιατι οι σωληνες θα βγουν στο πλαϊ και επειδη εκει εχει την κουκετα ο γιος μου θελω να εχει την καταλληλη κλιση για να φευγει το νερο εξω.

Παραδειγμα τωρα ακουμπαει το κρεβατι πανω στους σωληνες θελω να πανε πανω απο το καγκελο.

Το κλιματιστικο δεν μπορει να μπει πουθενα αλλου γιατι εκανε την μαλακια ο πεθερος που εχει το σπιτι και ενα δωματιο το χωρισε στην μεση και το εκανε διπλο με εσωτερικη πορτα.

IMG-20191204-133248.jpg

Εξαρτάται το μοντέλο. Οι οδηγίες με τα κενά διαφέρουν. Έχω δει από 6εκ έως 15. Βέβαια δεν είναι ταβάνι οπότε δεν πιστεύω ότι παίζει τόσο ρόλο, πιθανότατα να είναι σαν να μην υπάρχει .

Πχ το Fujitsu που έχω, η είσοδος του αέρα από πάνω είναι αρκετά έξω από τον τοίχο οπότε και δοκάρι να είχα ίσως να μην επηρέαζε καθόλου.

Πόσα εκατοστά είναι η εσοχή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ομνια μπορει να ειναι θορυβωδες αλλα εχει φωτιζομενο κοντρολ. ειναι απαραδεκτοι οσοι πουλάνε 500-700-900 ευρω μοναδες χωρις φωτισμο κοντρολ. δλδ ελεος ρε μαγκες, 2020 εχουμε και δινω τοσα λεφτα, βαλτε λιγο φως. και να πεις οτι δεν ειναι απαραιτητο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εξαρτάται το μοντέλο. Οι οδηγίες με τα κενά διαφέρουν. Έχω δει από 6εκ έως 15. Βέβαια δεν είναι ταβάνι οπότε δεν πιστεύω ότι παίζει τόσο ρόλο, πιθανότατα να είναι σαν να μην υπάρχει .

Πχ το Fujitsu που έχω, η είσοδος του αέρα από πάνω είναι αρκετά έξω από τον τοίχο οπότε και δοκάρι να είχα ίσως να μην επηρέαζε καθόλου.

Πόσα εκατοστά είναι η εσοχή;

13 ποντοι και το μηνσουσβησει του 1996 εχει εξω εξω την εισαγωγη αερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

400€ έπαιξε στο black Friday, οπότε είναι καλή τιμή.

Η αλήθεια είναι ότι είναι πιο πολύπλοκο.

Θα πρέπει το capacity του μηχανήματος να υπερβαίνει τις απώλειες του χώρου για τις θερμοκρασίες που θα συναντήσουμε.

Και επειδή τα BTUs που βλέπουμε στα χαρακτηριστικά είναι πάντα υπολογισμένα στους 7βκ , θα πρέπει να βρούμε από το capacity table ή γράφημα σε άλλους , πόσα BTUs δίνει πχ στους μηδέν για όσους έχουν τέτοιες θερμοκρασίες τον χειμώνα και για μένα πάντα με περιθώριο.

Επίσης το tool του Ίντερνετ όπως και κάθε τόσο εργαλείο είναι εντελώς μπακαλιστικο και φυσικά δεν μπορεί να δώσει με ακρίβεια αποτελέσματα για τον δικό μας χώρο.

Ξερεις τι γινεται μου εκανε εντυπωση που ειδα το τογιοτομι να κατεβαινει χθες στα 370w και με ανοιχτη τη πορτα που οδηγει στα υπνοδωματια και αναρωτιεμαι κατα ποσο θαναι χρησιμη η μεταβαση σε 24 αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Ξερεις τι γινεται μου εκανε εντυπωση που ειδα το τογιοτομι να κατεβαινει χθες στα 370w και με ανοιχτη τη πορτα που οδηγει στα υπνοδωματια και αναρωτιεμαι κατα ποσο θαναι χρησιμη η μεταβαση σε 24 αρι.

Αν ήμουν μηχανολόγος και είχα κάνει μελέτη θερμικών απωλειών στο σπίτι σου θα σου έλεγα. Πάντως να ξέρεις είναι πολύ διαφορετική η κατάσταση στους 12 και στους 2 όπου ένα κλιματιστικό μπορεί να έχει χάσει ένα 20,30 ή και 40% του capacity και οι απώλειες σου έχουν ξέρω γω διπλασιαστεί. Εκεί θα φτάνει να σε καλύψει; Θα πρέπει να ρωτήσεις επαγγελματία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.... 

Ξέρετε κάποιον ψυκτικό στα βπ (γέρακα μένω) που να κάνει σωστή συντήρηση κλίματιστικου κ όχι να κοροϊδεύει?

Έχω αυτό το κλιματιστικό Hitachi RAK-60PPA / RAC-60WPA κ δεν έχω κάνει συντήρηση κάνα 4αρι χρόνια... Δουλεύει 99%στη ζέστη. Το καλοκαίρι σπάνια το ανάβω... 

Ευχαριστώ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά χθες τοποθετήθηκε το fujitsu asyg24klca... Απο θέμα απόδοσης, το μηχάνημα σκοτώνει.. ΑΛΛΑ... Η εξωτερική μονάδα, κάνει τρομερό θόρυβο, κ οταν λέω θόρυβο, δεν εννοώ αυτή καθεαυτή η μονάδα, αλλά όπως έχει βιδωθεί στον τοίχο, δημιουργείται ένας τεράστιος βομβος.. Επίσης, το μηχάνημα δεν κόβει καθόλου.. Θεωρείτε, ότι οι 25 βαθμοί που του έχω ορίσει, είναι τόσο πολύ, που δεν καταφέρνει ποτέ να τους πιάσει, ώστε να μην σταματάει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, g-e-o είπε

Παιδιά χθες τοποθετήθηκε το fujitsu asyg24klca... Απο θέμα απόδοσης, το μηχάνημα σκοτώνει.. ΑΛΛΑ... Η εξωτερική μονάδα, κάνει τρομερό θόρυβο, κ οταν λέω θόρυβο, δεν εννοώ αυτή καθεαυτή η μονάδα, αλλά όπως έχει βιδωθεί στον τοίχο, δημιουργείται ένας τεράστιος βομβος.. Επίσης, το μηχάνημα δεν κόβει καθόλου.. Θεωρείτε, ότι οι 25 βαθμοί που του έχω ορίσει, είναι τόσο πολύ, που δεν καταφέρνει ποτέ να τους πιάσει, ώστε να μην σταματάει; 

Ο θόρυβος που κάνει η εξωτερική μονάδα τον ακούς όταν είσαι έξω στο μπαλκόνι; Η μόνο μέσα; Αν ακούγεται μονο μέσα τότε πρέπει να βάλεις αντικραδασμικα στα ποδαράκια της εξ. μονάδας.

25 βαθμοί δεν είναι και τόσο πολύ,αλλά εξαρτάται από την θερμόκρασια που έχει ο χώρος,το μέγεθος του χώρου,την εξωτερική θερμοκρασία κτλ.. Επίσης, πόση ώρα δουλεύει και φοβάσαι ότι δεν καταφέρνει να τους πιάσει;(και ελπίζω να το έχεις στο auto το fan για να καταλάβεις πότε πλησιάζει την επιθυμητή θερμοκρασία) η θερμόμετρο κάπου..

Μην περιμένεις να φτάσει την θερμοκρασία και να κλείσει το κλιματιστικό σου.. είναι inverter θα δουλεύει όσο χρειάζεται ώστε να διατηρήσει την θερμοκρασία που εσύ έχεις διάλεξει.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Update morris 24αρι

Με εξωτερική 5, εσωτερική 20.5 με όλα ανοιχτά να αεριστει το σπίτι( τοίχοι πατώματα κλπ όλα κρυα) και ζητούμενη 23 σε σαλοκουζινα και ανοιχτά όλα τα δωμάτια(σύνολο 75τμ)

 

Εκκίνηση στα 1100 για 5 λεπτά, σκαλοπάτι στα 590-610 για 20-25 λεπτα και μετά στάση στα 300-310 για συντήρηση

 

Σε μερικά σημεία έκλεισε τελείως ο συμπιεστής, άνοιγε στα 600  1-2 λεπτά και έπεφτε στα 300 για συντήρηση

Όσο περνούσε η ώρα η συντήρηση στα 300 ήταν σταθερή χωρίς να κλείσει ο συμπιεστής, πράγμα που για μένα σημαίνει πως σε 24ωρη χρήση θα έχει άλλη συμπεριφορά...και δεν θα το μάθουμε ποτέ γιατί έχω φυσικό αέριο για θέρμανση

Εντάξει δεν είναι Fujitsu, Toshiba και λοιπές εταιρείες Α εθνική αλλά δεν καίει και τα άντερα του για θέρμανση, στην ψύξη είναι ευκολότερα τα πράγματα 

 

Η εξωτερική είναι παντελώς αθόρυβη( είναι στον τοίχο και χωρίς αντικραδασμικα), η εσωτερική δεν κάνει κρακ κλπ αλλά έχει παραπάνω θόρυβο, στο mute είναι μια χαρά 

 

Επεξ/σία από marioboni
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, g-e-o είπε

Παιδιά χθες τοποθετήθηκε το fujitsu asyg24klca... Απο θέμα απόδοσης, το μηχάνημα σκοτώνει.. ΑΛΛΑ... Η εξωτερική μονάδα, κάνει τρομερό θόρυβο, κ οταν λέω θόρυβο, δεν εννοώ αυτή καθεαυτή η μονάδα, αλλά όπως έχει βιδωθεί στον τοίχο, δημιουργείται ένας τεράστιος βομβος.. Επίσης, το μηχάνημα δεν κόβει καθόλου.. Θεωρείτε, ότι οι 25 βαθμοί που του έχω ορίσει, είναι τόσο πολύ, που δεν καταφέρνει ποτέ να τους πιάσει, ώστε να μην σταματάει; 

Τα 24αρια ποτέ σε τοίχο αλλά σε βάσεις με αντικραδασμικα στο πάτωμα.

Με πόσο μήκος σωλήνα συνδέθηκε;

Σε πόσα τμ μπήκε;

Τη θερμοκρασία τη μετράμε στην είσοδο στα φίλτρα .

Μπορείς να ανεβάσεις καμιά φωτογραφία από μέσα και έξω και κάνα video;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα 24αρια ποτέ σε τοίχο αλλά σε βάσεις με αντικραδασμικα στο πάτωμα.

Με πόσο μήκος σωλήνα συνδέθηκε;

Σε πόσα τμ μπήκε;

Τη θερμοκρασία τη μετράμε στην είσοδο στα φίλτρα .

Μπορείς να ανεβάσεις καμιά φωτογραφία από μέσα και έξω και κάνα video;

Μπήκε σε 80 τ. μ., κλείνω όμως τις πόρτες των υπνοδωματιων, κ ο χώρος, με περιορίζεται στα 45 τ. μ. Αυτο για το πάτωμα δεν το ήξερα γμτ.. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω video.. Το μήκος του σωλήνα είναι 2.80..

Επεξ/σία από g-e-o
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...