Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To shorai έχει αποδείξει την αξία του, δεν χρειάζονται μη αντικειμενικές μετρήσεις και συγκρίσεις.

Προσωπικά το ζηλεύω όσον αφορά την στάθμη θορύβου και είναι ο λόγος που θα ήθελα να είχα πάρει αυτό αντί για το Fujitsu, το οποίο παρόλο που είναι αποδοτικότατο ο θόρυβος της εσωτερικής με αποτρέπει από το να το έχω 24/7 ανοιχτό με τίμημα να χάνω το όποιο πλεονέκτημα από το υψηλό scop. Είμαι ευαίσθητος στον θόρυβο και πραγματικά με ενοχλεί όταν δεν έχω άλλη πηγή θορύβου πχ τηλεόραση.

Σήμερα αν θα αγόραζα κλιματιστικό θα πήγαινα 100% στο shorai.

6 λεπτά πριν, prefuse είπε

καλησπέρα σε όλους!

επειδή εκανα ήδη παραγγελία Sonoff POW R2 και αμέσως μετά είδα οτι υπάρχουν SONOFF® TH16 DIY που δείχνουν θερμοκρασία και υγρασία. Γνωρίζει κάποιος τις διαφορές και αν αξίζει (για κλιματιστικό) να αγοραστεί το SONOFF® TH16 DIY αντί του απλού Sonoff POW R2;

https://www.banggood.com/search/sonoff-16a.html?from=nav

Το TH16 ανοιγοκλείνει ανάλογα με θερμοκρασία ή/και υγρασία. Τι να το κάνεις ;

Προσωπικά το έχω μέσα στον χώρο χωρίς εντολές, απλά για να βλέπω από το κινητό πόσο έχω στο σπίτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

To shorai έχει αποδείξει την αξία του, δεν χρειάζονται μη αντικειμενικές μετρήσεις και συγκρίσεις.

Προσωπικά το ζηλεύω όσον αφορά την στάθμη θορύβου και είναι ο λόγος που θα ήθελα να είχα πάρει αυτό αντί για το Fujitsu, το οποίο παρόλο που είναι αποδοτικότατο ο θόρυβος της εσωτερικής με αποτρέπει από το να το έχω 24/7 ανοιχτό με τίμημα να χάνω το όποιο πλεονέκτημα από το υψηλό scop. Είμαι ευαίσθητος στον θόρυβο και πραγματικά με ενοχλεί όταν δεν έχω άλλη πηγή θορύβου πχ τηλεόραση.

Σήμερα αν θα αγόραζα κλιματιστικό θα πήγαινα 100% στο shorai.

Το TH16 ανοιγοκλείνει ανάλογα με θερμοκρασία ή/και υγρασία. Τι να το κάνεις ;

Προσωπικά το έχω μέσα στον χώρο χωρίς εντολές, απλά για να βλέπω από το κινητό πόσο έχω στο σπίτι.

ευχαριστώ,

αν τα βάλω στο καλώδιο που παει στο κλιματιστικό θα μετράει κατανάλωση της εσωτερικής και της εξωτερικής μονάδας;

ενω αν μπει στο καλώδιο που πηγαίνει απο την εσωτερική μονάδα στην εξωτερική, θα μετράει την κατανάλωση, μόνο της εξωτερικής μονάδας.. ή λεω χαζομάρα;

μπορώ να βάλω ενα Sonoff ROW R2 για να μετράω κατανάλωση θερμοσίφωνα και να τον ανοιγοκλείνω απομακρυσμένα ή πρεπει να ειναι περισσότερα απο 16A;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, liakjim είπε

To shorai έχει αποδείξει την αξία του, δεν χρειάζονται μη αντικειμενικές μετρήσεις και συγκρίσεις.

Προσωπικά το ζηλεύω όσον αφορά την στάθμη θορύβου και είναι ο λόγος που θα ήθελα να είχα πάρει αυτό αντί για το Fujitsu, το οποίο παρόλο που είναι αποδοτικότατο ο θόρυβος της εσωτερικής με αποτρέπει από το να το έχω 24/7 ανοιχτό με τίμημα να χάνω το όποιο πλεονέκτημα από το υψηλό scop. Είμαι ευαίσθητος στον θόρυβο και πραγματικά με ενοχλεί όταν δεν έχω άλλη πηγή θορύβου πχ τηλεόραση.

Σήμερα αν θα αγόραζα κλιματιστικό θα πήγαινα 100% στο shorai.

Σημερα ισως. Με τιμες black friday ομως, εγω μετα απο επικοινωνια με τους αντιπροσωπους και το pre sales support προτιμησα αυτο:

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198244-daikin-atxm50n-siesta-perfera

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο αλλα μιας και με βοθησατε με την αγορα κλματιστικου να το παω και ενα σκαλι παρακάτω....Μετα απο πολλα χρονια μια εξωτερικη μοναδα αρχιζει να σκουριάζει...Την αντιμετωπιζω οπως καθε άλλο μεταλλο δηλαδη ξυσιμο σκουρίας αστάρωμα και βαψιμο ή ειναι ακυρα αυτα που λέω...Το χει κανει  κανεις να καθοδηγησει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tera2 είπε

Ασχετο αλλα μιας και με βοθησατε με την αγορα κλματιστικου να το παω και ενα σκαλι παρακάτω....Μετα απο πολλα χρονια μια εξωτερικη μοναδα αρχιζει να σκουριάζει...Την αντιμετωπιζω οπως καθε άλλο μεταλλο δηλαδη ξυσιμο σκουρίας αστάρωμα και βαψιμο ή ειναι ακυρα αυτα που λέω...Το χει κανει  κανεις να καθοδηγησει?

Εχω κλιματιστικα 20+ ετων χωρις θεμα. Νομιζω οτι μαλλον θα αλλαξεις κλιματιστικο πριν σε απασχολησει το θεμα της σκουριας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

19 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Εχω κλιματιστικα 20+ ετων χωρις θεμα. Νομιζω οτι μαλλον θα αλλαξεις κλιματιστικο πριν σε απασχολησει το θεμα της σκουριας.

Μην το λες ρε ειναι 13+ χρονων fiji και δεν παιζει να αλλαχτει μετα την φολα του τουτομι που τα παιξε σε 4 μολις χρονια......Οποτε αν μπορω να κανω κατι θα το κανω....Ελπιζω με το daikin poy anamenv na mhn exv problhma

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και συγνωμη για το οφ τοπικ.Επειδη ψαχνω και δεν βρισκω κατι οργανωμενο οπως αυτο το νημα καποιο  θρεντ για θερμοπομπους υπαρχει;; Τον θελω για θερμανση σε χωρο που θα ειναι (πρωτα ο θεος)  νεογεννητο και δεν θελω να του εχω το αιρκοντισιον που υπαρχει  ηδη τις πρωτες βδομαδες τουλαχιστον. Αν υπαρχει κατι στειλτε μου ενα λινκ μπας και βρω καποια προταση γιατι εχω πληρη αγνοια . Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, prefuse είπε

ευχαριστώ,

αν τα βάλω στο καλώδιο που παει στο κλιματιστικό θα μετράει κατανάλωση της εσωτερικής και της εξωτερικής μονάδας;

ενω αν μπει στο καλώδιο που πηγαίνει απο την εσωτερική μονάδα στην εξωτερική, θα μετράει την κατανάλωση, μόνο της εξωτερικής μονάδας.. ή λεω χαζομάρα;

μπορώ να βάλω ενα Sonoff ROW R2 για να μετράω κατανάλωση θερμοσίφωνα και να τον ανοιγοκλείνω απομακρυσμένα ή πρεπει να ειναι περισσότερα απο 16A;

Η εσωτερική μονάδα στο 99% των περιπτώσεων τροφοδοτούνται από την εξωτερική (κάποια μοντέλα μπορούν και το ανάποδο).

Οπότε θα πρέπει να μπει στο καλώδιο που δίνει στην εξωτερική .

Επειδή δεν σε βλέπω άνετο, άστο για κάποιον ηλεκτρολόγο καλύτερα.

Το TH16 ΔΕΝ μετράει κατανάλωση. Ανοιγοκλείνει με κανόνες θερμοκρασίες ή/και υγρασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, dimvou είπε

17400 το δινει η ιστοσελιδα της Carrier κ 13990 στη ψυξη.Oι μέγιστες τιμες δλδ. Για ποιό λογο θεωρειται 9αρι.τι παιζεi :)

Την ονομαστική  απόδοση κοιτάμε . Οι μέγιστες τιμές είναι αυτές που μπορεί να πιάσει ένα μηχάνημα όταν η θερμοκρασία έξω το ευνοεί . 
Για να  κατάλαβεις . Η ονομαστική απόδοση στη θέρμανση την μετράνε με 7 βαθμούς κελσίου εξωτερική θερμοκρασία και 20 βαθμούς μέσα , ενώ στην ψύξη με 35 βαθμούς έξω και 25-26 βαθμούς μέσα .  Στη θέρμανση  όσο αυξάνεται η εξωτερική θερμοκρασία θα ανεβαίνει και η απόδοση του μηχανήματος και όσο μειώνεται η εξωτερική θα πέφτει η απόδοση του μηχανήματος . Ίδια λογική και στην ψύξη . 

19 ώρες πριν, george1551 είπε

Καλησπέρα εγώ πάντως δεν θα το έκανα γιατί όλη η υγρασία θα πάει στον χώρο σου και το κόστος σε ρεύμα από τον αφυγραντήρα είναι πολύ για να μαζέψεις την υγρασία , εγώ προσπαθώ να κρατήσω την υγρασία κάτω από 60% για 50% δεν το συζητάω καν εχω βέβαια με ζεόλιθο τον eco air που καίει κάτι παραπάνω ενώ δεν θα μου χρειαζόταν με τις θερμοκρασίες που εχω στο σπίτι μου αυτήν την περίοδο αλλά τον έχω εδώ και 3 - 4 χρόνια από το παλιό μου σπίτι. 

Απο τη στιγμή που κρατάει τα ρούχα του μέσα στο χώρο . Είτε τα άφηνε σε μια γωνία να στεγνώσουν είτε με την πατέντα αυτή που έκανε το ίδιο πράγμα είναι  . Η υγρασία παραμένει στο χώρο . 

18 ώρες πριν, teachertza είπε

Καλησπέρα σας. Έχω ένα σοράι 16άρι στο σαλόνι.

Καίει περίπου 500 βάτ στο ρελαντί 22 βαθμούς.

Το πρόβλημα μου είναι οτι κάνει ένα ήχο ο ανεμιστήρας σαν τακ τακ τακ πολύ σιγά μέν ενοχλητικά δέ. 

Ξέρετε τί είναι?

Κάτι συμβαίνει με τον ανεμιστήρα . Κάλεσε την αντιπροσωπία να το δεί .  Νομίζω το καλοκαίρι και κάποιος άλλος είχε παρόμοιo θέμα με shorai . 

18 ώρες πριν, teachertza είπε

Οκ, ευχαριστώ.

Ποιόν φωνάζω? την τοσίμπα ή τον εγκαταστάτη?

Toshiba

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας ,

Μεσω του εξοικονομω σκεφτομαι να βαλω 3 9αρια shorai toshiba.γνωριζει καποιος εαν το συγκεκριμενο μοντελο ειναι οn/off ; διοτι εχω ενα 18 toyotomi kuro και δεν θελω να την ξαναπατησω.ευχαριστω πολυ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, ANTONIO202 είπε

Γεια σας ,

Μεσω του εξοικονομω σκεφτομαι να βαλω 3 9αρια shorai toshiba.γνωριζει καποιος εαν το συγκεκριμενο μοντελο ειναι οn/off ; διοτι εχω ενα 18 toyotomi kuro και δεν θελω να την ξαναπατησω.ευχαριστω πολυ!!

Τα shorai τα δεκαρια ειναι 300 ευρω πιο ακριβα απο Daikin ATXC25B/ARXC25B Siesta Sensira

Στα 3 σου μενει κι ενα 18αρι στην ακρη να αλλαξεις και το τογιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την συμβουλη σας.Απλα ο αντιπροσωπος στο νησι που εχω βρει και μπορει να παει μεσω εξοικονομω φερνει μονο toshiba και carrier γι αυτο θα παω στο toshiba.βεβαια θα κανω αυτο που λες και ισως βαλω ενα 18 shorai στην θεση του toyo.το 18 πως ειναι εννοω αξιολογο καταναλωσεις ;Διοτι στα scop και seer ειναι τα ιδια περιπου με το kuro (το 18 το χρειαζομαι περισσοτερο για θερμανση)ευχαριστω πολυ !!

23 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Τα shorai τα δεκαρια ειναι 300 ευρω πιο ακριβα απο Daikin ATXC25B/ARXC25B Siesta Sensira

Στα 3 σου μενει κι ενα 18αρι στην ακρη να αλλαξεις και το τογιο.

Ευχαριστω για την συμβουλη σας.Απλα ο αντιπροσωπος στο νησι που εχω βρει και μπορει να παει μεσω εξοικονομω φερνει μονο toshiba και carrier γι αυτο θα παω στο toshiba.βεβαια θα κανω αυτο που λες και ισως βαλω ενα 18 shorai στην θεση του toyo.το 18 πως ειναι εννοω αξιολογο καταναλωσεις ;Διοτι στα scop και seer ειναι τα ιδια περιπου με το kuro (το 18 το χρειαζομαι περισσοτερο για θερμανση)ευχαριστω πολυ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα στην παρεα! Επειδη ψαχνουμε για wifi μετρητες κτλ μηπως ετουτο δω ειναι ευκαιρια; https://www.germanos.gr/product/smart-home-mydlink-wi-fi-range-extender/20306460/?fname=&fvalue=  η φωτογραφια να ειναι ενδεικτικη; γιατι αν χρειαζεται ανταπτορα δε θα συμφερει..

@liakjim το broablink RM MINI 3 εχει ημερησιο/εβδομαδιαιο προγραμματισμο για ON/OFF?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στη κοινότητα .

 

Επειδή βλέπω μεγάλη συζητήσιμη για τα κλιματιστικά και για τη θέρμανση το χειμώνα ήθελα να σας ρωτήσω εάν συμφέρουν από ότι το πετρέλαιο. Έχω ένα σπίτι 120τμ στη Κηφισιά Αττικής , κύριο πρόβλημα είναι η υψηλή υγρασία (80-90%) επειδή είναι μέσα στα δέντρα. Έχω αγοράσει ένα αφυγραντήρα Morris για όλο το σπίτι (το μεγάλο μοντέλο το μαύρο) και στα δύο υπνοδωμάτια έχω 2 A/C inventor Passion 9.000BTU , στο 3ο Υ/Δ ένα Morris 9.000BTU Inverter και στο σαλόνι ένα Morris 12.000BTU όλα με wifi . Δυστυχώς πέρσυ δοκίμασα τα κλιματιστικά για τη θέρμανση και δεν ζεσταίναν τόσο καλά το σπίτι , επίσης ερχόταν και ο λογαριασμός πολύ αυξημένος 450-500€ ανά μήνα (κατανάλωση 3.000kwh/ 31 μέρες περίπου) . Ποια είναι η γνώμη σας;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...