Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την Τρίτη έγινε εγκατάσταση του https://www.skroutz.gr/s/18323328/Daikin-ATXC25B-ARXC25B-Siesta-Sensira.html

και του Mitsubishi Heavy Industries SRK/SRC-25 ZS-W R32  (δεν βάζω λινκ επειδή βλέπω ότι υπάρχουν στην αγορά με το ίδιο όνομα και R410 .......)

Περιληπτικά : και τα 2 είναι 9αρια και η εγκατάσταση   έγινε με αντλία κενού και μήκος σωληνώσεων 3 μέτρα

Το daikin τοποθετήθηκε σε χώρο 16 περίπου τετραγωνικά και το mhi σε χώρο 18 τετραγωνικά.

Πρώτες εντυπώσεις και τα 2 δείχνουν καλά και ινβερτάρουν, το πρώτο από 181 watt έως 1540 και το δεύτερο απο 210 εως 1600 (τα είδα στιγμιαία σε Μαξ ζήτηση.)

Με το Daikin δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα απλά το άφησα   σε θερμοκρασία χώρου 14 με ζήτηση 21 και auto fan +eco για 10 περίπου ώρες  την τετάρτη και μετά από ώρες  έβλεπα το βατόμετρο    απο 181 εως 250 βατ και το θερμόμετρο να είναι κάπου στο 19 .

Το mhi αντικατέστησε το https://www.skroutz.gr/s/15145484/Cvmore-Intense-CVINTI-12-CVINTO-12.html που το είχα εγκαταστήσει Φλεβάρη του ίδιου έτους.

Το άφησα on από την Τρίτη το μεσημέρι εώς σήμερα το μεσημέρι και αν εξαιρέσω την αρχή που το έβαλα ζήτηση 18 σε χώρο με θερμοκρασία 16 ,όπου εκεί παρατήρησα συμπεριφορά on off, h οποία όμως σε καμία περίπτωση δεν ήταν ενοχλητική και δεν θύμιζε σε τίποτε την αίσθηση πού είχε το cvmore.

Μετά  από μερικούς πειραματισμούς με ταχύτητα ανεμιστήρα και eco το έβαλα ζήτηση 21 και  auto fan με εσωτερική κάπου 17 σε ένα από τα πολλά θερμόμετρα του χώρου και δεν το ξαναπείραξα μέχρι που το έσβησα σήμερα το μεσημέρι.

Εν συντομία, πρώιμα συμπεράσματα και διαφορές από το cvmore  : 1)Είναι πραγματικό inverter, οχι σαν το cvmore 2) H ΘΕΡΜΙΚΗ ΑΝΕΣΗ  συγκρίνεται άνετα με άλλους χώρους του σπιτιού μου που θερμαίνονται με σώματα καλοριφέρ τύπου ακαν και  δεν κατάλαβα κάποια διαφορά όταν πήγαινα από τον ένα χώρο στον άλλο πράμα που δεν το πρόσφερε το cvmore.3)δεν έσβησε ποτέ (του πρόσθεσα το διπλανό χώλ 9 ακόμη τετραγωνικά επειδή έπεφτε συχνά στά όρια του off) 4)πραγματικά αθόρυβο τόσο σε σχέση με cvmore όσο και daikin, κανένα τρίξιμο η θόρυβος 5)για να καταλάβεις αν δουλέυει πρέπει να πάς δίπλα, οι κουρτίνες και το φωτιστικό πλέον δεν κουνιούνται(πράγμα που θεωρούσα φυσιολογικό με το cvmore) 6) δεν έψαξα να βρώ πότε το control απλά γιατί δεν χρειαζόταν 7)κάθομαι άνετα στο ίδιο σημείο με το θερμόμετρο να λέει 19 όταν το ίδιο θερμόμετρο με το cvmore έλεγε 23 και κρύωνα.....8)αρχίζω και καταλαβαίνω γιατί οι σοβαροί κατασκευαστές δίνουν λίγο χρόνο εγγύησης,τα μηχανήματα τους δουλεύουν 24/7 ενώ με το cvmore  στο μεγαλύτερο μέρος του χειμώνα έβαζα το καλοριφέρ και αυτό δεν δούλευε(ακόμη και να το έβαζα 24/7 τον μισό χρόνο ήταν off.) 9)Τα τεχνικά χαρακτηριστικά όπως Power consumption 0.74 ( 0.20 - 1.42 ) είναι αληθινά (0,21-1,54) μέτρησα  εγώ ,και όχι παραμύθια της χαλιμάς που διάβαζα στο cvmore .10) το μόνο αρνητικό είναι η κατανάλωση αναμονής 2,5 watt έναντι 0,5 του cvmore.

Τελικό συμπέρασμα,για μένα no more cvmore . 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, teachertza είπε

Οκ, ευχαριστώ.

Ποιόν φωνάζω? την τοσίμπα ή τον εγκαταστάτη?

Θα καλέσεις την γραμμή ζεστασιάς που λειτουργεί από τις 08:00 έως τις 22:00 (εκτός Κυριακής):

801 11 19000 ή 210 679 6360 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, guzel είπε

Θα καλέσεις την γραμμή ζεστασιάς που λειτουργεί από τις 08:00 έως τις 22:00 (εκτός Κυριακής):

801 11 19000 ή 210 679 6360 

Γραμμη ζεστασιας...

Αφου δεν ξεκιναει απο 090 παλι καλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν παρεις μηχανηματα απο τους Ιαπωνες κατασκευαστες δεν ξαναπας σε Κινεζο και Κινεζοφασον...Δυστυχως ο πολυς κοσμος δεν γνωριζει forums σαν αυτο και αγοραζει με βαση την διαφημιση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, smav82 είπε

Διπλανά δωμάτια  το μεγάλο με μπαλκοπορτα  ξύλινη το άλλο παράθυρο ξύλινο, μονοκατοικία με στέγη κεραμίδια του 83 τα χτυπά ο ήλιος το πρωί.  Το πρώτο 20 τμ το άλλο 15 τμ στο περίπου . Απλά το toyotomi invertarει στα 450watt ενώ το daikin μπορεί πέσει ακόμα και στα 160. Κανειις δεν το έκλεισε . Θερμοκρασία δωματίου πρην την έναρξη 17 . Το καλοκαίρι είχαν ακριβώς ίδια λειτουργία αλλά στην θέρμανση τελείως διαφορετική.

Μπορείς να δεις τα σώματα του καλοριφέρ αν υπάρχουν και ποιο είναι μεγαλύτερο? βάση αυτών στο περίπου θα καταλάβεις ποιος χώρος έχει μεγαλύτερες  θερμικές ανάγκες, και να υπολογίσεις στο περίπου μπακαλίστικα μεν συγκρίσιμα δε.(όχι και καλά απόψε και αύριο μέρα είναι)

12 λεπτά πριν, CorumD είπε

Οταν παρεις μηχανηματα απο τους Ιαπωνες κατασκευαστες δεν ξαναπας σε Κινεζο και Κινεζοφασον...Δυστυχως ο πολυς κοσμος δεν γνωριζει forums σαν αυτο και αγοραζει με βαση την διαφημιση...

Kαι όταν η διαφήμιση έχει γιαπωνέζικο όνομα π.χ toyotomi και (έχει ο αδερφός μου 15 ατιας + made in japan ) κάποτε ήταν κορυφή..........μπορεί και να την πατήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, SM81 είπε

Μπορεί να χαλασε ο θερμοστάτης . Όχι του κλιματιστικού !

Ψψψ, τι ειπες τωρα, μονος σου το σκέφτηκες;

Εσυ και ο αλλος πρεπει να ειστε απ τους λιγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, teachertza είπε

Καλησπέρα σας. Έχω ένα σοράι 16άρι στο σαλόνι.

Καίει περίπου 500 βάτ στο ρελαντί 22 βαθμούς.

Το πρόβλημα μου είναι οτι κάνει ένα ήχο ο ανεμιστήρας σαν τακ τακ τακ πολύ σιγά μέν ενοχλητικά δέ. 

Ξέρετε τί είναι?

Πολλά τα watts για 25τμ εκτός αν είναι σουρωτηρι ο χώρος. Τι αποτέλεσμα σου λέει αυτό

https://www.elith.gr/calc/index.php

Μήπως ο μετρητής έχει πρόβλημα; Ποιον έχεις; Μπορείς να τον τσεκαρεις με ένα γνωστό φορτίο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πολλά τα watts για 25τμ εκτός αν είναι σουρωτηρι ο χώρος. Τι αποτέλεσμα σου λέει αυτό

https://www.elith.gr/calc/index.php

Μήπως ο μετρητής έχει πρόβλημα; Ποιον έχεις; Μπορείς να τον τσεκαρεις με ένα γνωστό φορτίο;

Θα το μετρήσω αύριο.

ποια είναι η καλή θερμοκρασία για άνεση; 22 η 20;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, teachertza είπε

Θα το μετρήσω αύριο.

ποια είναι η καλή θερμοκρασία για άνεση; 22 η 20;

Καλή θερμοκρασία γιά άνεση είναι αυτή που εσύ νοιώθεις καλά , μία παραδεκτή τιμή για τους περισσότερους είναι το 21 τον χειμώνα , ο έφηβος  γιος μου όμως έχει τώρα στο δωματιό του 17 και δεν με αφήνει να ανάψω τα κλιματιστικό του που θέλω να μετρήσω με τίποτε....... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, grizos είπε

Θέλει να δει κανείς αρχεία από 3 καταγραφικά θερμοκρασίας rc-5 για το mhi? 

Ναι, εχω το ιδιο και θα ηθελα. Γενικα συμφωνω μαζι σου στο θεμα λειτουργιας, ειναι πολυ "γλυκο" και δεν ενοχλει κλεινει δε κλεινει. Παντως χωρις να το εχω δουλεψει πολυ εχω σβησιματα κατα την λειτουργια, εδω πιθανον να παιζει ρολο ο χωρος-σημειο τοποθετησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Γιατί δεν μπορείς να είσαι σίγουρος τί μετράει ακριβώς η χελώνα ανά πάσα στιγμή . Είναι λάθος για εμένα . Όταν θες να μετρήσεις μια συσκευή για να πάρεις σωστές μετρήσεις θα μετρήσεις την ίδια την συσκευή . 

Εχε στα υπόψιν σου το εξής . Στη θέρμανση, στον κλιματισμό ο ζεστός αέρας έχει την τάση να ανεβαίνει ψηλά . Οπότε να συσσωρεύεται η ζέστη στον επάνω όροφο . 

Αλλά άστο αυτό προς το παρόν . Κάνε αυτό που σου είπε και ο @liakjim . Βάλε σε μεγαλύτερη σκάλα τον ανεμιστήρα του κλιματιστικού και βάλε μια φυσιολογική θερμοκρασία . 22 βαθμοί είναι πολύ καλά .  

Edit: Αν έχεις ένα μήνα να καθαρίσεις τα φίλτρα του, καθάρισε τα . Είναι σημαντικό αυτό για την απόδοση των κλιματιστικών . 
 

Καλημέρα στην παρέα. Ακολούθησα (σχεδόν 😁) τις συμβουλές σας... Άφησα το κλιματιστικό να δουλεύει το βράδυ στους 23 βαθμούς (follow me) και στην δεύτερη σκάλα του ανεμιστήρα. Η θερμοκρασία χώρου που διάβαζε το τηλεχειριστήριο ήταν 22, καθόλη τη διάρκεια της νύχτας. Πριν μια ώρα που κατέβηκα στο σαλόνι, μέτρησα τη θερμοκρασία του εξερχόμενου αέρα στους 54 βαθμούς (εξωτερική θερμοκρασία 4 βαθμοί). Χαμήλωσα τη θερμοκρασία στους 22 και ανέβασα τον ανεμιστήρα στη τρίτη σκάλα. Μέτρησα με το θερμόμετρο 40 βαθμούς θερμοκρασία εξερχόμενου αέρα, κάτι που το είδα να συμβαίνει για πρώτη φορά. Λιγότερο από 50 βαθμούς θερμοκρασία εξερχόμενου αέρα δεν είχα μετρήσει έως τώρα. Σας παραθέτω κάποιες σχετικές φωτογραφίες. Η εξωτερική μονάδα ακούγεται να δουλεύει σε πιο χαλαρές στροφές, θα το ελέγξω και από τη χελώνα της ΔΕΗ.

Screenshot_20191207-074233.jpg

IMG_20191207_073126.jpg

Επεξ/σία από pannarab
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, c-max είπε

Ναι, εχω το ιδιο και θα ηθελα. Γενικα συμφωνω μαζι σου στο θεμα λειτουργιας, ειναι πολυ "γλυκο" και δεν ενοχλει κλεινει δε κλεινει. Παντως χωρις να το εχω δουλεψει πολυ εχω σβησιματα κατα την λειτουργια, εδω πιθανον να παιζει ρολο ο χωρος-σημειο τοποθετησης.

Από ότι φαίνεται το μηχάνημα είναι ήρεμη δύναμη και μεγάλο για τα 18 τετραγωνικά με τις τρέχουσες εξωτερικές θερμοκρασίες, απόψε άφησα ανοιχτές τις πόρτες από το χωλ και προστέθηκαν έμεσα  ακόμη 35 τετραγωνικά (συνολο περίπου 50 τετραγωνικά )στα οποία διατήρησε την θερμοκρασία στους 18,5 όλη νύχτα με ζητούμενη  21 και θερμοκρασία 20+ στο χώρο που είναι τοποθετημένο .Το βατόμετρο όσες φορές το κοίταξα ήταν στα 300 +- watt. Μακάρι να μπορούσε να κατέβει ποιό χαμηλά.....Οι μετρήσεις είναι απο 3 καταγραφικά rc-5 το ένα ήταν πάνω στην εσωτερική μονάδα  το άλλο κρεμασμένο μπροστά στήν έξοδο ζεστού αέρα και το τρίτο 3 μιση μέτρα ευθεία μπροστά από το κλιματιστικό πάνω σε ένα τραπεζάκι ύψους 50 περίπου πόντους .Σαφέστατα υπάρχουν αποκλίσεις στην θερμοκρασιά εξόδου λόγο απόστασης του καταγραφικού από τον ανεμιστήρα (μια τυχαία μέτρηση με θερμόμετρο type k δίπλα στον ανεμιστήρα έδειξε 35,6) και σαφώς οι πόρτες εσωτερικές και εξωτερικές ανοιγοκλείνουν πολλές φορές και ίσως τα γραφήματα αδικούν το μηχάνημα.Θα επανέλθω με καλύτερες μετρήσεις ελπίζω στο μέλλον.

 

mhi1testroomtemp.pdf mhitest1eksodos.pdf mhitest1eisodos.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...