Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

59 λεπτά πριν, guzel είπε

Εγώ νομίζω ότι πάλι 50 σου δίνει, απλά λόγω με

1 ώρα πριν, guzel είπε

Εγώ νομίζω ότι πάλι 50 σου δίνει, απλά λόγω μεγαλύτερης ροής αέρα δε προλαβαίνεις να τα διαβασεις.

γαλύτερης ροής αέρα δε προλαβαίνεις να τα διαβασεις.

Ανέβασα τη θερμοκρασία στους 23, στη δεύτερη σκάλα μου έδωσε 44. Στο αυτόματο (που ήταν η πρώτη σκάλα), μου έδωσε σχεδόν 47.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, guzel είπε

Αν μπορείς δοκίμασε θερμοκρασία 22-23 να δούμε καταναλώσεις. Με 18 επιθυμητή εμένα μου φαίνεται μεγάλη η κατανάλωση 

Δεν κρυώνετε με 18 βαθμούς;

18 σου λέω ότι το ρυθμισα το βράδυ που πήγαμε για ύπνο,το πρωί το έβαλα 20 και στο χώρο έχω 20,4 τώρα.Δεν κάθομαι με κοντομανικο στο σπίτι αλλά δεν κρυώνω κιόλας.Η κατανάλωση που έβαλες εσύ 13,5kwh σε 5 μέρες είναι σε ανάλογο χώρο με το δικό μου και 22-23 βαθμούς ζητουμενη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, andrapos είπε

18 σου λέω ότι το ρυθμισα το βράδυ που πήγαμε για ύπνο,το πρωί το έβαλα 20 και στο χώρο έχω 20,4 τώρα.Δεν κάθομαι με κοντομανικο στο σπίτι αλλά δεν κρυώνω κιόλας.Η κατανάλωση που έβαλες εσύ 13,5kwh σε 5 μέρες είναι σε ανάλογο χώρο με το δικό μου και 22-23 βαθμούς ζητουμενη;

Είναι σε χώρο 60τμ ενιαίο σε σπίτι 100τμ και το έχω στους 22. Είμαι στην Κρήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, guzel είπε

Δεν μου φαίνονται και πολύ αστείες.

Κατανάλωση 5 ημερών:

spacer.png

Εσύ ζεις πάνω από θύλακα θερμοπηγής και δεν το ξέρεις.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιες φορές το βάζω και 23

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Εσύ ζεις πάνω από θύλακα θερμοπηγής και δεν το ξέρεις.

Ότι πεις. Ζω σε σπίτι όπου βορά, νότο, δυση το χτυπάει αέρας. Μόνο ανατολικά υπάρχει άλλο σπίτι δίπλα. 

Και ο @Rnd1978 που μένει Θεσσαλονίκη είναι και αυτός πάνω σε θύλακα θερμοπηγής;

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, andrapos είπε

Ο χώρος είναι 50τ.μ. και έχει 2 μεγάλες μπαλκονόπορτες,1 μεγάλο παράθυρο,ένα μικρότερο παράθυρο,1 πόρτα που οδηγεί σε βεράντα και άλλη μία πόρτα εισόδου.Απο πάνω έχει ταράτσα(χωρίς μόνωση)και δύο τοίχοι βλέπουν αέρα(ο ένας από τους δύο είναι ο βόρειος).300w μέση κατανάλωση για 16 ώρες εγώ το βλέπω πολύ λίγο για αυτό το χώρο ακόμα και με αυτές τις εξωτερικές θερμοκρασίες(το είχα 18 το βράδυ αλλά ο χώρος ήταν 18,7).Με το παλιό on-off που είχα το ρυθμιζα 20 το βράδυ για να έχω 18,5 το πρωί και ο συμπιεστής δούλευε συχνά(όσο δούλευε ο συμπιεστής έκαιγε 3kw σχεδόν).

Με τις επικρατούσες συνθήκες (όπως εσύ τις αναφέρεις), έχει πάρα πολύ καλή απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, guzel είπε

Κάποιες φορές το βάζω και 23

Ότι πεις. Ζω σε σπίτι όπου βορά, νότο, δυση το χτυπάει αέρας. Μόνο ανατολικά υπάρχει άλλο σπίτι δίπλα. 

Και ο @Rnd1978 που μένει Θεσσαλονίκη είναι και αυτός πάνω σε θύλακα θερμοπηγής;

Δεν τα ξέρω τα σπίτια σας, αλλά οποιοδήποτε καλό κλιματιστικό και να είχατε με παρόμοιο SCOP, οι κιλοβατώρες σας θα ήταν παρόμοιες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, guzel είπε

Παντα

Έτσι το είχα και εγώ μέχρι πριν δυο τρεις μέρες αλλά τελικά πήγα σε χειροκίνητο ανεμιστήρα. Στο auto όταν φτάσει την επιθυμητή,και περάσει κάποια ώρα ρίχνει τον ανεμιστήρα στο super low,που ναι μεν δεν κανει κιχ και στο σαλονι είναι τέλεια,αλλά λόγο πολύ χαμηλής εισροής αέρα,ρίχνει παρά πολυ την κατανάλωση με αποτέλεσμα στα άλλα δωμάτια να πέφτει λίγο η θερμοκρασία.. Τώρα είναι σαν να έχω καλοριφέρ σε όλο το σπίτι,με 7kw κατανάλωση την ημέρα 24h :)

Ωστοσο να προσθέσω ότι και όταν χρησιμοποιούσα πετρέλαιο,η κατανάλωση/ανάγκη θέρμανσης του σπιτιού ήταν ιδιαίτερα χαμηλή..

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν τα ξέρω τα σπίτια σας, αλλά οποιοδήποτε καλό κλιματιστικό και να είχατε με παρόμοιο SCOP, οι κιλοβατώρες σας θα ήταν παρόμοιες.

Συμφωνώ 100%

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το νήμα έχει καταντήσει διαγωνισμός κατανάλωσης ρεύματος κλιματιστικών με νικητή αυτόν που την έχει μικρότερη(την κατανάλωση).

Εγω θέλω να δω τους λογαριασμούς ηλεκτρικού στο τέλος του τετραμήνου  Όλων που θαυμάζουν τα υπέροχα inverter ac τους,για να δω ποιος πραγματικά νίκησε .

Παρεπιμπτωντος το Fujitsu το 18 το δικό μου θέλει χαλαρά 5 Κιλοβατώρες την ημέρα για λειτουργία 7-8 ωρών με ζητούμενη 21-22 και το Daikin το 12 το sensira 3.5 για 5-6 ώρες σε αντίστοιχες θερμοκρασίες και σε χώρους όχι ερμητικά κλειστούς με πόρτες.
Καλοριφερ βέβαια δεν έχω ανάψει καθόλου και το σπίτι είναι σε εντελώς εξοχή (Ωρωπό εκτός Αστικού ιστού).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aris1964 είπε

Νομίζω ότι το νήμα έχει καταντήσει διαγωνισμός κατανάλωσης ρεύματος κλιματιστικών με νικητή αυτόν που την έχει μικρότερη(την κατανάλωση).

Εγω θέλω να δω τους λογαριασμούς ηλεκτρικού στο τέλος του τετραμήνου  Όλων που θαυμάζουν τα υπέροχα inverter ac τους,για να δω ποιος πραγματικά νίκησε .

Παρεπιμπτωντος το Fujitsu το 18 το δικό μου θέλει χαλαρά 5 Κιλοβατώρες την ημέρα για λειτουργία 7-8 ωρών με ζητούμενη 21-22 και το Daikin το 12 το sensira 3.5 για 5-6 ώρες σε αντίστοιχες θερμοκρασίες και σε χώρους όχι ερμητικά κλειστούς με πόρτες.
Καλοριφερ βέβαια δεν έχω ανάψει καθόλου και το σπίτι είναι σε εντελώς εξοχή (Ωρωπό εκτός Αστικού ιστού).

Θα είχαν νόημα οι λογαριασμοί αν στην παροχή ήταν συνδεμένο μόνο το a/c. Άκυρο όπως αντιλαμβάνεσαι.

Και προφανώς δεν είναι η κατανάλωση, είναι ο συνδιασμός απόδοσης / κατανάλωσης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα είναι εντελώς διαφορετικά τα σπίτια. Παραλογισμός θα ήταν μια τέτοια σύγκριση ακόμα και για μένα και για τον @aris1964 που ζούμε και οι 2 Ωρωπό και έχουμε και 2 Fujitsu.

Ας τελειώνουμε λίγο με αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πέρσυ δεν είχα κλιματισμό για θέρμανση και μια αναγωγή στο περσινό λογαριασμό βγάζει χρήσιμα συμπεράσματα αγαπητέ ,guzel

 

Επεξ/σία από aris1964
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μα είναι εντελώς διαφορετικά τα σπίτια. Παραλογισμός θα ήταν μια τέτοια σύγκριση ακόμα και για μένα και για τον @aris1964 που ζούμε και οι 2 Ωρωπό και έχουμε και 2 Fujitsu.

Ας τελειώνουμε λίγο με αυτό.

Αυτό που λες είναι λίγο παραπλανητικό. Πώς γίνεται όλα τα shorai είτε βρίσκονται στην κρητη ή στην Θεσσαλονίκη ή οπουδήποτε αλλου να έχουν ακριβώς την ίδια συμπεριφορά  ενώ άλλα να επηρεάζονται από παράγοντες όπως λες;

Δεν μας τα λες καλά 😜

9 λεπτά πριν, aris1964 είπε

Εγώ πέρσυ δεν είχα κλιματισμό για θέρμανση και μια αναγωγή στο περσινό λογαριασμό βγάζει χρήσιμα συμπεράσματα αγαπητέ ,guzel

Για αυτό υπάρχουν οι μετρητές κατανάλωσης 

Είναι δυνατόν 5KWh με 18 επιθυμητή και εξωτερική 13 για τη φουτζισαρα; Αν ήταν κανένα inventor θα κραζαμε όλη μέρα..

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...