Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, lordkorter είπε

Καλησπερα στην Παρεα, 

Εχω το fujitsu asyg24klca το πηρα για θερμανση κυριως. Τωρα που εποιασαν τα κρυα αρχησα να το δουλευω. Το εχω βαλει σε heat mode και το fan σε аuto Θερμοκρασια 22.

Ο αερας που βγαζει ομως ειναι χλιαρος, και η αισθηση δεν ειναι οτι πιανει την θερμοκρασια. Δουλευει συνεχεια το κλιματιστικο και πολυ σπανια κλεινει ισως μια φορα καθε ωρα και αυτο για ενα λεπτο. Αν ανεβασω την θερμοκρασια στους 24 δεν κλεινει ποτε. Εχω απογοητευτει μιας και ειναι η μονη συσκευη για θερμανση την πηρα για οικονομια και ζεστη και προς το παρων δεν νιωθω να βγαζει την ζεστη που θα επρεπε. 

Δοκιμασα να ανεβασω την θερμοκρασια το πηγα 28 παλι ο αερας δεν ειναι ζεστος αλλα χλιαρος. 

Καταρχάς ηρεμία. Πριν καταλήξουμε σε ελαττωματικό προϊόν, ή λάθος εγκατάσταση ή απώλεια φρέον, ας κάνουμε ένα reset σε αυτά που κακώς μας έχουν εκπαιδεύσει είτε τα παλιά on/off κλιματιστικά ή τα κακά inventer.

1. Τα σωστά inventer δεν κλείνουν ποτέ. Κατεβάζουν τα ρεύματα μέχρι όσο πάει.

2. Το ASYG24KLCA , που το έχω και εγώ, είναι το 24άρι με την μεγαλύτερη ικανότητα να κατέβει χαμηλά. Input 150W.

3. Επίσης ακόμα και σε χαμηλή ταχύτητα βγάζει πολλά κυβικά (ξεκινάει από 580m/hr).

4. Στο Auto αν ανεβάσεις θερμοκρασία, ανεβάζει και ταχύτητα ανεμιστήρα κοντά στο maximum που είναι σαν ανεμοστρόβιλος.

Αποτέλεσμα είναι ότι ο αέρας δεν είναι ποτέ καυτός. Αλλά είναι ζεστός Χ τρελά κυβικά = άμεση θέρμανση του χώρου.

Το πιθανότερο λοιπόν είναι ότι απλά πρέπει να αλλάξεις αυτά που ήξερες.

Το θέμα είναι αν πιάνει τη θερμοκρασία που θέλεις.

Έχεις μετρητή κατανάλωσης και θερμόμετρο;

Αν ναι πες είσοδο αέρα από πάνω από την μονάδα και έξοδο από περσίδες και κατανάλωση.

Εδώ όταν είναι σε συντήρηση με 220W σε θέρμανση έχω μόλις 27-28C να βγαίνει ο αέρας στις περσίδες !

Όχι απλά χλιαρό θα έλεγες.

19333745077326bebfcae1a6138c1062.png

 

Δοκίμασα και ανέβασα 1C, από 22->23.

Είσοδο αέρα ψηλά στα φίλτρα 26 :

8c3f05b0e2061b8bccfb173587b91f84.png

'Εξοδος 43

f41e8a27bfe3d43a3db56c98b894610b.png

Η κατανάλωση πήδηξε λίγο στα 665W

f6138ef8d1c916510e21d9cfdba29aca.png

Αν το πάω στους 30C, η κατανάλωση θα πάει κάπου 2600W αλλά το πολύ να δω 50C στην έξοδο μιας και ο αέρας θα είναι τόσο πολύς που θα διατηρείται εκεί.

ΠΡΟΣΟΧΗ, δεν λέω ότι αποκλείεται να έχεις πρόβλημα , αλλά μάλλον είναι φυσιολογικό αυτό που βλέπεις.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, lordkorter είπε

Καλησπερα στην Παρεα, 

Εχω το fujitsu asyg24klca το πηρα για θερμανση κυριως. Τωρα που εποιασαν τα κρυα αρχησα να το δουλευω. Το εχω βαλει σε heat mode και το fan σε аuto Θερμοκρασια 22.

Ο αερας που βγαζει ομως ειναι χλιαρος, και η αισθηση δεν ειναι οτι πιανει την θερμοκρασια. Δουλευει συνεχεια το κλιματιστικο και πολυ σπανια κλεινει ισως μια φορα καθε ωρα και αυτο για ενα λεπτο. Αν ανεβασω την θερμοκρασια στους 24 δεν κλεινει ποτε. Εχω απογοητευτει μιας και ειναι η μονη συσκευη για θερμανση την πηρα για οικονομια και ζεστη και προς το παρων δεν νιωθω να βγαζει την ζεστη που θα επρεπε. 

Δοκιμασα να ανεβασω την θερμοκρασια το πηγα 28 παλι ο αερας δεν ειναι ζεστος αλλα χλιαρος. 

Είναι inverter, προσαρμόζει το φορτίο του ανάλογα τις ανάγκες του χώρου. Γιατί να κλείνει; 

Βάλε ένα θερμόμετρο στην μέση του χώρου και δες την θερμοκρασία που καταγράφει.

Τι εννοείς με αυτό που αναφέρεις ότι κλείνει κάθε ώρα για ένα λεπτό;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως να εννοεί ότι δεν έχει την ποιότητα θέρμανσης των καλοριφέρ και ναι αυτό συμβαίνει με τα κλιματιστικά αλλά η θερμοκρασία χώρου φτάνει σε καλύτερα επίπεδα με μεγαλύτερη οικονομία σε σχέση με το πετρέλαιο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Τα shorai τα δεκαρια ειναι 300 ευρω πιο ακριβα απο Daikin ATXC25B/ARXC25B Siesta Sensira

Στα 3 σου μενει κι ενα 18αρι στην ακρη να αλλαξεις και το τογιο.

Η μπορεί να πάρει 3 12άρια Daikin με150ευρό περισσότερα απο τα 9άρια και να μην χρειάζεται αντικαταστάτης του kuro. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, c-max είπε

Μου εκανε εντυπωση που η θερμοκρασαια εξοδου ειναι σταθερα καπου στα 29c. Οπως ειδα εσενα δεν εκλεισε καθολου, και το δικο μου αυτη τη στιγμη που γραφω με 13,8 εξω και 22 ζητουμενη κανει καποιους κυκλους επανεκινησης οπου για λιγο σταθεροποιητε στα 244w με θερμοκρασια εξοδου 39c. Ιδιο μηχανημα με εντελως διαφορετικη συμπεριφορα. Βεβαια ο χωρος μου ειναι σχετικα μικρος 13 τμ . Τι ρυμθισεις το εχεις; Εγω σε auto ανεμιστηρα και 3d περσιδες

Λεω ότι Σαφέστατα υπάρχουν αποκλίσεις στην θερμοκρασιά εξόδου λόγο απόστασης του καταγραφικού από τον ανεμιστήρα (μια τυχαία μέτρηση με θερμόμετρο type k δίπλα στον ανεμιστήρα έδειξε 35,6) Ο λόγος που συμβαίνει αυτό είναι ότι το καταγραφικό δεν τοποθετήθηκε καλά στο κέντρο του ρεύματος αέρα ( θα βρω τρόπο για να το τοποθετήσω καλλίτερα ) οπότε το 35,6 δεν απέχει και πολύ από το  39.

Τα 13 τμ  είναι λίγα ,δοκίμασε  με ζητούμενη 23 , και  βγάλε το 3d γιατί φέρνει τον ζεστό αέρα ποιο κοντά  στο κλιματιστικό και το κοροϊδεύει ,γενικά αν είναι τοποθετημένο στο κέντρο άσε τελείως ίσες τις κάθετες περσίδες και στείλε τον ζεστό αέρα όσο ποιο μακρυά μπορείς . Ανεμιστήρα άσε στο auto και πες μου αν είδες βελτίωση. Εγώ το έχω  21 και auto σήμερα άρχισα να πειραματίζομαι με περσίδες .

TimePhoto_20191206_105656.jpg

https://www.8com.gr/catalog/product/view/id/65453/tp-link-wifi-repeater-white-v3 + https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor =

 

μήπως κανένας καλλίτερος μακγκαιβερ από μένα ξέρει τον τρόπο να κρατάμε την καταγραφή σε αρχείο αυτών που βλέπω τώρα στο μόνιτορ και ίσως και να επέμβει στον κώδικα να αλλάξει τον χρόνο καταγραφής? (αυτή την στιγμή βλέπω στο πισι την κατανάλωση του daikin,ξέρω ζητάω πολλά.)

 

 

 

 

image.png

Επεξ/σία από grizos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Την ονομαστική  απόδοση κοιτάμε . Οι μέγιστες τιμές είναι αυτές που μπορεί να πιάσει ένα μηχάνημα όταν η θερμοκρασία έξω το ευνοεί . 
Για να  κατάλαβεις . Η ονομαστική απόδοση στη θέρμανση την μετράνε με 7 βαθμούς κελσίου εξωτερική θερμοκρασία και 20 βαθμούς μέσα , ενώ στην ψύξη με 35 βαθμούς έξω και 25-26 βαθμούς μέσα .  Στη θέρμανση  όσο αυξάνεται η εξωτερική θερμοκρασία θα ανεβαίνει και η απόδοση του μηχανήματος και όσο μειώνεται η εξωτερική θα πέφτει η απόδοση του μηχανήματος . Ίδια λογική και στην ψύξη . 

Ευχαριστώ για την επεξήγηση φίλε μου.
κάποιο από αυτά αξίζει?
https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198809-fujitsu-asyg14kmta
https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198904-toshiba-shorai-premium-13j2avrg-e-b13j2kvrg
https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198887-toshiba-mirai-plus-18tavg-e-18tkvg-e
ήταν να πάρω το https://www.skroutz.gr/s/18325103/Daikin-ATXC50B-ARXC50B-Siesta-Sensira.html αλλά ακόμα αμφιταλαντεύομαι μηπως το 18αρι ειναι overkill.

edit : η τιμή του Fujitsu ειναι χωρίς την εγκατάσταση,μόλις το πρόσεξα...ήδη φεύγω από το Budget μου για όλα, αλλά αν η χρηματική διαφορά του αξίζει θα κάνουμε υπέρβαση(στην υπέρβαση)
σημ. Με ενδιαφέρει η ποιότητα θέρμανσης(μιας κ θα είναι η μοναδική πηγή θέρμανσης στο σπίτι) και φυσικά η κατανάλωση
 

Επεξ/σία από dimvou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, lordkorter είπε

Καλησπερα στην Παρεα, 

Εχω το fujitsu asyg24klca το πηρα για θερμανση κυριως. Τωρα που εποιασαν τα κρυα αρχησα να το δουλευω. Το εχω βαλει σε heat mode και το fan σε аuto Θερμοκρασια 22.

Ο αερας που βγαζει ομως ειναι χλιαρος, και η αισθηση δεν ειναι οτι πιανει την θερμοκρασια. Δουλευει συνεχεια το κλιματιστικο και πολυ σπανια κλεινει ισως μια φορα καθε ωρα και αυτο για ενα λεπτο. Αν ανεβασω την θερμοκρασια στους 24 δεν κλεινει ποτε. Εχω απογοητευτει μιας και ειναι η μονη συσκευη για θερμανση την πηρα για οικονομια και ζεστη και προς το παρων δεν νιωθω να βγαζει την ζεστη που θα επρεπε. 

Δοκιμασα να ανεβασω την θερμοκρασια το πηγα 28 παλι ο αερας δεν ειναι ζεστος αλλα χλιαρος. 

1. Βάλε ένα θερμόμετρο στο δωμάτιο να δεις τι γίνεται, το "έχω την αίσθηση" δεν λέει τίποτα. Ενδέχεται να έπιασε την θερμοκρασία αλλά εσύ να είσαι μαθημένος από ΄το προηγούμενο on/off κλιματιστικό που δούλευε καταναλώνοντας περισσότερα.

2. Το inverter ποτέ δεν κλείνει αλλά μειώνει ισχύ μέχρι να φτάσει την επιθυμητή θερμοκρασία. 

Εγώ που το έχω η θερμοκρασία πήγε και παραπάνω σε δωμάτιο 32τμ. Οπότε βάλε πρώτα θερμόμετρο και μετά βλέπεις τι γίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, στο ένα παιδικό δωμάτιο  έχω και ένα άλλο κλιματιστικό της HITACHI, το RAS-X10EAG. Κάθε φορά που ξεκινάει στη θέρμανση ακούγεται ένα χουρχουρητό για περίπου 30 δευτερόλεπτα και στη συνέχεια ο  θόρυβος αυτός σβήνει σταδιακά. Και όταν κλείνει κανει το ίδιο για λιγότερα δευτερόλεπτα. Επίσης κάποιες λίγες φορές, εμφανίζεται αυτός ο θόρυβος κατά τη διάρκεια της λειτουργίας και μετά χάνεται πάλι σταδιακά. Έχει σχέση με το ψυκτικό υγρό; Δεν μου ακούγεται φυσιολογικό...

Επεξ/σία από pannarab
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, grizos είπε

Λεω ότι Σαφέστατα υπάρχουν αποκλίσεις στην θερμοκρασιά εξόδου λόγο απόστασης του καταγραφικού από τον ανεμιστήρα (μια τυχαία μέτρηση με θερμόμετρο type k δίπλα στον ανεμιστήρα έδειξε 35,6) Ο λόγος που συμβαίνει αυτό είναι ότι το καταγραφικό δεν τοποθετήθηκε καλά στο κέντρο του ρεύματος αέρα ( θα βρω τρόπο για να το τοποθετήσω καλλίτερα ) οπότε το 35,6 δεν απέχει και πολύ από το  39.

Τα 13 τμ  είναι λίγα ,δοκίμασε  με ζητούμενη 23 , και  βγάλε το 3d γιατί φέρνει τον ζεστό αέρα ποιο κοντά  στο κλιματιστικό και το κοροϊδεύει ,γενικά αν είναι τοποθετημένο στο κέντρο άσε τελείως ίσες τις κάθετες περσίδες και στείλε τον ζεστό αέρα όσο ποιο μακρυά μπορείς . Ανεμιστήρα άσε στο auto και πες μου αν είδες βελτίωση. Εγώ το έχω  21 και auto σήμερα άρχισα να πειραματίζομαι με περσίδες .

TimePhoto_20191206_105656.jpg

https://www.8com.gr/catalog/product/view/id/65453/tp-link-wifi-repeater-white-v3 + https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor =

μήπως κανένας καλλίτερος μακγκαιβερ από μένα ξέρει τον τρόπο να κρατάμε την καταγραφή σε αρχείο αυτών που βλέπω τώρα στο μόνιτορ και ίσως και να επέμβει στον κώδικα να αλλάξει τον χρόνο καταγραφής? (αυτή την στιγμή βλέπω στο πισι την κατανάλωση του daikin,ξέρω ζητάω πολλά.)

image.png

Ναι το διαβασα για τον αισθητηρα, αλλα αυτο δεν αλλαζει το οτι δεν εκανε on-off. Ποιο πολυ πιστευω οτι μαλλον ειναι αρκετο για τον χωρο μου και λογο και σχετικα καλης μονωσης πιανει ευκολα θερμοκρασια ( ειχα 22c , ενω εσυ ειχες κοντα 20c. Ακομη το οτι ειχα εξοδο 39 με 240w και εσυ εστω 35 με 300w μας δειχνει οτι ειχες χαμηλοτερες θερμοκρασιες) .βλεπω οτι εχεις αρκετο κενο απο το ταβανι. (εχω 13cm) Οπως και να εχει, αυτη η συγκριση δειχνει οτι η συζητηση που εχει ξεκινησει στο thread με την συμπεριφορα των κλιματιστικων δεν εχει τοσο νοημα. Μονο  για τον  θορυβο και ποιοτητα λειτουργειας συμφωνουμε και ισως μονο για αυτα βγαζουμε καποιο νοημα αναφορας

Επεξ/σία από c-max
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, grizos είπε

μήπως κανένας καλλίτερος μακγκαιβερ από μένα ξέρει τον τρόπο να κρατάμε την καταγραφή σε αρχείο αυτών που βλέπω τώρα στο μόνιτορ και ίσως και να επέμβει στον κώδικα να αλλάξει τον χρόνο καταγραφής? (αυτή την στιγμή βλέπω στο πισι την κατανάλωση του daikin,ξέρω ζητάω πολλά.)

 

Καλημέρα, χρησιμοποιώ την ίδια εφαρμογή και χωρίς να έχω κάνει κάποια αλλαγή, μου δείχνει καταγραφή κατανάλωσης ακόμα και για ημέρες που δεν είχα ανοικτή την εφαρμογή, αλλά μόνο το Tp-Link. Επίσης, έχει ιστορικό καταγραφής, π.χ. μου δείχνει την κατανάλωση των δώδεκα μηνών.

Εάν θέλεις, μπορείς να κάνεις μια μικρή παρέμβαση στο αρχείο με το μέγιστο αριθμό καταγραφών. ανοίγεις το αρχείο "logger-config.json" στο φάκελο της εφαρμογής με το notepad και αλλάζεις την τιμή π.χ. 1440. Πρόσεξε αν το κάνεις να πάρεις πρώτα backup το αρχείο πριν το πειράξεις. Επίσης, το αρχείο που βλέπεις από πάνω με τους πολλούς αριθμούς και τα γράμματα, περιέχει τις καταγραφές, οπότε το κρατάς αν θέλεις και αυτό ως backup κάπου.

 

Πήρε το μάτι μου σε προηγούμενες σελίδες αναφορά για τη χρήση πρίζας ασφαλείας και εάν μπαίνουν πριν ή μετά τις άλλες πρίζες. Ενημερωτικά, όταν αγόρασα το APC μου τόνισε ο υπάλληλος ότι πάνω του θα βάλω μόνο μία συσκευή. Στην ερώτηση εάν είναι οκ να βάλω πάνω στο APC το "εξυπνο πριζάκι" και μετά το κλιματιστικό, μου απάντησε έτσι θα προστατεύεται το δεύτερο πριζάκι και όχι το κλιματιστικό. Ρώτησα τον ηλεκτρολόγο που ήρθε για την εγκατάσταση και μου το επιβεβαίωσε. Ο ηλεκτρολόγος δε, μου είπε ότι δε χρειάζεται καν το APC στα καινούρια κλιματιστικά, καθώς αντέχουν μεγάλες διακυμάνσεις. Ίσως κάποιος ηλεκτρολόγος να μπορεί να μας διαφωτίσει περισσότερο.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, bobadil είπε

Καλημέρα, χρησιμοποιώ την ίδια εφαρμογή και χωρίς να έχω κάνει κάποια αλλαγή, μου δείχνει καταγραφή κατανάλωσης ακόμα και για ημέρες που δεν είχα ανοικτή την εφαρμογή, αλλά μόνο το Tp-Link. Επίσης, έχει ιστορικό καταγραφής, π.χ. μου δείχνει την κατανάλωση των δώδεκα μηνών.

Εάν θέλεις, μπορείς να κάνεις μια μικρή παρέμβαση στο αρχείο με το μέγιστο αριθμό καταγραφών. ανοίγεις το αρχείο "logger-config.json" στο φάκελο της εφαρμογής με το notepad και αλλάζεις την τιμή π.χ. 1440. Πρόσεξε αν το κάνεις να πάρεις πρώτα backup το αρχείο πριν το πειράξεις. Επίσης, το αρχείο που βλέπεις από πάνω με τους πολλούς αριθμούς και τα γράμματα, περιέχει τις καταγραφές, οπότε το κρατάς αν θέλεις και αυτό ως backup κάπου.

Πήρε το μάτι μου σε προηγούμενες σελίδες αναφορά για τη χρήση πρίζας ασφαλείας και εάν μπαίνουν πριν ή μετά τις άλλες πρίζες. Ενημερωτικά, όταν αγόρασα το APC μου τόνισε ο υπάλληλος ότι πάνω του θα βάλω μόνο μία συσκευή. Στην ερώτηση εάν είναι οκ να βάλω πάνω στο APC το "εξυπνο πριζάκι" και μετά το κλιματιστικό, μου απάντησε έτσι θα προστατεύεται το δεύτερο πριζάκι και όχι το κλιματιστικό. Ρώτησα τον ηλεκτρολόγο που ήρθε για την εγκατάσταση και μου το επιβεβαίωσε. Ο ηλεκτρολόγος δε, μου είπε ότι δε χρειάζεται καν το APC στα καινούρια κλιματιστικά, καθώς αντέχουν μεγάλες διακυμάνσεις. Ίσως κάποιος ηλεκτρολόγος να μπορεί να μας διαφωτίσει περισσότερο.

Δε το ήξερα αυτό, έχω και εγώ πριζακι apc και πάνω του τον μετρητή! Δλδ τόσο καιρό προστατεύω τον κινεζομετρητη; Κουλο ακούγεται...

Ναι τα καινούργια κλιματιστικά αντέχουν , γράφει στο manual πόσα μπορούν να αντέξουν. Τα shorai πχ αντέχουν 10.000 volts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, bobadil είπε

Καλημέρα, χρησιμοποιώ την ίδια εφαρμογή και χωρίς να έχω κάνει κάποια αλλαγή, μου δείχνει καταγραφή κατανάλωσης ακόμα και για ημέρες που δεν είχα ανοικτή την εφαρμογή, αλλά μόνο το Tp-Link. Επίσης, έχει ιστορικό καταγραφής, π.χ. μου δείχνει την κατανάλωση των δώδεκα μηνών.

Εάν θέλεις, μπορείς να κάνεις μια μικρή παρέμβαση στο αρχείο με το μέγιστο αριθμό καταγραφών. ανοίγεις το αρχείο "logger-config.json" στο φάκελο της εφαρμογής με το notepad και αλλάζεις την τιμή π.χ. 1440. Πρόσεξε αν το κάνεις να πάρεις πρώτα backup το αρχείο πριν το πειράξεις. Επίσης, το αρχείο που βλέπεις από πάνω με τους πολλούς αριθμούς και τα γράμματα, περιέχει τις καταγραφές, οπότε το κρατάς αν θέλεις και αυτό ως backup κάπου.

Πήρε το μάτι μου σε προηγούμενες σελίδες αναφορά για τη χρήση πρίζας ασφαλείας και εάν μπαίνουν πριν ή μετά τις άλλες πρίζες. Ενημερωτικά, όταν αγόρασα το APC μου τόνισε ο υπάλληλος ότι πάνω του θα βάλω μόνο μία συσκευή. Στην ερώτηση εάν είναι οκ να βάλω πάνω στο APC το "εξυπνο πριζάκι" και μετά το κλιματιστικό, μου απάντησε έτσι θα προστατεύεται το δεύτερο πριζάκι και όχι το κλιματιστικό. Ρώτησα τον ηλεκτρολόγο που ήρθε για την εγκατάσταση και μου το επιβεβαίωσε. Ο ηλεκτρολόγος δε, μου είπε ότι δε χρειάζεται καν το APC στα καινούρια κλιματιστικά, καθώς αντέχουν μεγάλες διακυμάνσεις. Ίσως κάποιος ηλεκτρολόγος να μπορεί να μας διαφωτίσει περισσότερο.

Σε ευχαριστώ πολύ ,με γλίτωσες από πολύ διάβασμα , θα ασχοληθώ μόλις βρώ χρόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, bobadil είπε

Καλημέρα, χρησιμοποιώ την ίδια εφαρμογή και χωρίς να έχω κάνει κάποια αλλαγή, μου δείχνει καταγραφή κατανάλωσης ακόμα και για ημέρες που δεν είχα ανοικτή την εφαρμογή, αλλά μόνο το Tp-Link. Επίσης, έχει ιστορικό καταγραφής, π.χ. μου δείχνει την κατανάλωση των δώδεκα μηνών.

Εάν θέλεις, μπορείς να κάνεις μια μικρή παρέμβαση στο αρχείο με το μέγιστο αριθμό καταγραφών. ανοίγεις το αρχείο "logger-config.json" στο φάκελο της εφαρμογής με το notepad και αλλάζεις την τιμή π.χ. 1440. Πρόσεξε αν το κάνεις να πάρεις πρώτα backup το αρχείο πριν το πειράξεις. Επίσης, το αρχείο που βλέπεις από πάνω με τους πολλούς αριθμούς και τα γράμματα, περιέχει τις καταγραφές, οπότε το κρατάς αν θέλεις και αυτό ως backup κάπου.

Πήρε το μάτι μου σε προηγούμενες σελίδες αναφορά για τη χρήση πρίζας ασφαλείας και εάν μπαίνουν πριν ή μετά τις άλλες πρίζες. Ενημερωτικά, όταν αγόρασα το APC μου τόνισε ο υπάλληλος ότι πάνω του θα βάλω μόνο μία συσκευή. Στην ερώτηση εάν είναι οκ να βάλω πάνω στο APC το "εξυπνο πριζάκι" και μετά το κλιματιστικό, μου απάντησε έτσι θα προστατεύεται το δεύτερο πριζάκι και όχι το κλιματιστικό. Ρώτησα τον ηλεκτρολόγο που ήρθε για την εγκατάσταση και μου το επιβεβαίωσε. Ο ηλεκτρολόγος δε, μου είπε ότι δε χρειάζεται καν το APC στα καινούρια κλιματιστικά, καθώς αντέχουν μεγάλες διακυμάνσεις. Ίσως κάποιος ηλεκτρολόγος να μπορεί να μας διαφωτίσει περισσότερο.

To APC είναι surge protector https://www.apc.com/shop/bg/en/products/APC-Essential-SurgeArrest-1-outlet-230V-Germany/P-PM1W-GR#

Άρα προστατεύει οτιδήποτε είναι μετά από αυτό. Από την στιγμή που το κλιματιστικό τροφοδοτείται από το APC μέσω της έξυπνης πρίζας δεν βλέπω κάποιον λόγο να μην προστατευτεί και το κλιματιστικό αφού η υπέρταση θα σταματήσει στο APC. 

4 ώρες πριν, pannarab είπε

Καλημέρα, στο ένα παιδικό δωμάτιο  έχω και ένα άλλο κλιματιστικό της HITACHI, το RAS-X10EAG. Κάθε φορά που ξεκινάει στη θέρμανση ακούγεται ένα χουρχουρητό για περίπου 30 δευτερόλεπτα και στη συνέχεια ο  θόρυβος αυτός σβήνει σταδιακά. Και όταν κλείνει κανει το ίδιο για λιγότερα δευτερόλεπτα. Επίσης κάποιες λίγες φορές, εμφανίζεται αυτός ο θόρυβος κατά τη διάρκεια της λειτουργίας και μετά χάνεται πάλι σταδιακά. Έχει σχέση με το ψυκτικό υγρό; Δεν μου ακούγεται φυσιολογικό...

99% είναι το φρέον και είναι φυσιολογικό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

To APC είναι surge protector https://www.apc.com/shop/bg/en/products/APC-Essential-SurgeArrest-1-outlet-230V-Germany/P-PM1W-GR#

Άρα προστατεύει οτιδήποτε είναι μετά από αυτό. Από την στιγμή που το κλιματιστικό τροφοδοτείται από το APC μέσω της έξυπνης πρίζας δεν βλέπω κάποιον λόγο να μην προστατευτεί και το κλιματιστικό αφού η υπέρταση θα σταματήσει στο APC. 

99% είναι το φρέον και είναι φυσιολογικό.

Και εγώ αυτό υπέθεσα, αλλά μου κάνει εντύπωση διότι δεν το έχω ακούσει σε κανένα άλλο κλιματιστικό (έχω 3 διαφορετικά) αλλά και σε άλλα κλιματιστικά φίλων. Δεν ξέρω αν είναι τα HITACHI έτσι, ο ήχος πάντως είναι έντονος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έβαλα επιτηρητή τάσης στον πίνακα και τελείωσα για όλο το σπίτι από υπερτάσεις αλλά και από χαμηλές τάσεις, επίσης μετά από διακοπή έχει καθυστέρηση ώστε να αποφύγω τις αυξομειώσεις από την ΔΕΗ αλλά και το να μου δώσει στιγμιαία ρεύμα και να μου το ξανακόψει ώστε να μην επιβαρύνω τις συσκευές μου στο σπίτι .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...