Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, ANTONIO202 είπε

Ευχαριστω για την συμβουλη σας.Απλα ο αντιπροσωπος στο νησι που εχω βρει και μπορει να παει μεσω εξοικονομω φερνει μονο toshiba και carrier γι αυτο θα παω στο toshiba.βεβαια θα κανω αυτο που λες και ισως βαλω ενα 18 shorai στην θεση του toyo.το 18 πως ειναι εννοω αξιολογο καταναλωσεις ;Διοτι στα scop και seer ειναι τα ιδια περιπου με το kuro (το 18 το χρειαζομαι περισσοτερο για θερμανση)ευχαριστω πολυ !!

Ευχαριστω για την συμβουλη σας.Απλα ο αντιπροσωπος στο νησι που εχω βρει και μπορει να παει μεσω εξοικονομω φερνει μονο toshiba και carrier γι αυτο θα παω στο toshiba.βεβαια θα κανω αυτο που λες και ισως βαλω ενα 18 shorai στην θεση του toyo.το 18 πως ειναι εννοω αξιολογο καταναλωσεις ;Διοτι στα scop και seer ειναι τα ιδια περιπου με το kuro (το 18 το χρειαζομαι περισσοτερο για θερμανση)ευχαριστω πολυ !!

Το καλύτερο!

Όχι Daikin, έχουν μόλις 3 χρόνια εγγύηση 

25 λεπτά πριν, energy52 είπε

Kαλησπερα στην παρεα! Επειδη ψαχνουμε για wifi μετρητες κτλ μηπως ετουτο δω ειναι ευκαιρια; https://www.germanos.gr/product/smart-home-mydlink-wi-fi-range-extender/20306460/?fname=&fvalue=  η φωτογραφια να ειναι ενδεικτικη; γιατι αν χρειαζεται ανταπτορα δε θα συμφερει..

@liakjim το broablink RM MINI 3 εχει ημερησιο/εβδομαδιαιο προγραμματισμο για ON/OFF?

Το χτύπησα και εγώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, grizos είπε

Από ότι φαίνεται το μηχάνημα είναι ήρεμη δύναμη και μεγάλο για τα 18 τετραγωνικά με τις τρέχουσες εξωτερικές θερμοκρασίες, απόψε άφησα ανοιχτές τις πόρτες από το χωλ και προστέθηκαν έμεσα  ακόμη 35 τετραγωνικά (συνολο περίπου 50 τετραγωνικά )στα οποία διατήρησε την θερμοκρασία στους 18,5 όλη νύχτα με ζητούμενη  21 και θερμοκρασία 20+ στο χώρο που είναι τοποθετημένο .Το βατόμετρο όσες φορές το κοίταξα ήταν στα 300 +- watt. Μακάρι να μπορούσε να κατέβει ποιό χαμηλά.....Οι μετρήσεις είναι απο 3 καταγραφικά rc-5 το ένα ήταν πάνω στην εσωτερική μονάδα  το άλλο κρεμασμένο μπροστά στήν έξοδο ζεστού αέρα και το τρίτο 3 μιση μέτρα ευθεία μπροστά από το κλιματιστικό πάνω σε ένα τραπεζάκι ύψους 50 περίπου πόντους .Σαφέστατα υπάρχουν αποκλίσεις στην θερμοκρασιά εξόδου λόγο απόστασης του καταγραφικού από τον ανεμιστήρα (μια τυχαία μέτρηση με θερμόμετρο type k δίπλα στον ανεμιστήρα έδειξε 35,6) και σαφώς οι πόρτες εσωτερικές και εξωτερικές ανοιγοκλείνουν πολλές φορές και ίσως τα γραφήματα αδικούν το μηχάνημα.Θα επανέλθω με καλύτερες μετρήσεις ελπίζω στο μέλλον.

mhi1testroomtemp.pdf 86 kB · 3 downloads mhitest1eksodos.pdf 81 kB · 3 downloads mhitest1eisodos.pdf 74 kB · 2 downloads

Μου εκανε εντυπωση που η θερμοκρασαια εξοδου ειναι σταθερα καπου στα 29c. Οπως ειδα εσενα δεν εκλεισε καθολου, και το δικο μου αυτη τη στιγμη που γραφω με 13,8 εξω και 22 ζητουμενη κανει καποιους κυκλους επανεκινησης οπου για λιγο σταθεροποιητε στα 244w με θερμοκρασια εξοδου 39c. Ιδιο μηχανημα με εντελως διαφορετικη συμπεριφορα. Βεβαια ο χωρος μου ειναι σχετικα μικρος 13 τμ . Τι ρυμθισεις το εχεις; Εγω σε auto ανεμιστηρα και 3d περσιδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gamsgr είπε

Καλησπέρα στη κοινότητα .

Επειδή βλέπω μεγάλη συζητήσιμη για τα κλιματιστικά και για τη θέρμανση το χειμώνα ήθελα να σας ρωτήσω εάν συμφέρουν από ότι το πετρέλαιο. Έχω ένα σπίτι 120τμ στη Κηφισιά Αττικής , κύριο πρόβλημα είναι η υψηλή υγρασία (80-90%) επειδή είναι μέσα στα δέντρα. Έχω αγοράσει ένα αφυγραντήρα Morris για όλο το σπίτι (το μεγάλο μοντέλο το μαύρο) και στα δύο υπνοδωμάτια έχω 2 A/C inventor Passion 9.000BTU , στο 3ο Υ/Δ ένα Morris 9.000BTU Inverter και στο σαλόνι ένα Morris 12.000BTU όλα με wifi . Δυστυχώς πέρσυ δοκίμασα τα κλιματιστικά για τη θέρμανση και δεν ζεσταίναν τόσο καλά το σπίτι , επίσης ερχόταν και ο λογαριασμός πολύ αυξημένος 450-500€ ανά μήνα (κατανάλωση 3.000kwh/ 31 μέρες περίπου) . Ποια είναι η γνώμη σας;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Τα a/c τα είχες ανοιχτά συνέχεια ή τα ανοιγοκλείνεις;Γιατί αν τα είχες συνέχεια αναμμένα και δεν σε καλύπτουν πρέπει να έχεις πολλές απώλειες.Εκτος και αν το σαλόνι που έχεις το 12αρι είναι μεγάλο.Με πετρέλαιο πόσα θες το χρόνο;Και η ΔΕΗ πόσο σου ερχόταν πριν τα a/c το χειμώνα;Εγώ στη Σαλαμίνα σε μονοκατοικία 120τμ είχα αναμμένα συνέχεια 2 12αρια inverter(της πλάκας) και ένα 24αρι fujitsu παλιό και είχα περίπου ίδιες καταναλώσεις με εσένα όμως είχα στο σπίτι καλές θερμοκρασίες όλο το χειμώνα.Με πετρέλαιο αν έκανα συνεχή χρήση 4 τόνοι δεν με έφταναν.Με 2 τόνους(που αντιστοιχούν στην κατανάλωση των a/c )πρέπει να το κλείνω συχνά κ το σπίτι πέφτει στους 14-15 βαθμούς για πλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, guzel είπε

Παίζει να θέλει ανταπτορα;

Το παραγγειλα κι εγω αλλα εβαλα παραλαβη κ πληρωμη στο καταστημα, οποτε αν δω οτι θελει ανταπτορα και δεν βολευει δε θα το παρω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, andrapos είπε

Τα a/c τα είχες ανοιχτά συνέχεια ή τα ανοιγοκλείνεις;Γιατί αν τα είχες συνέχεια αναμμένα και δεν σε καλύπτουν πρέπει να έχεις πολλές απώλειες.Εκτος και αν το σαλόνι που έχεις το 12αρι είναι μεγάλο.Με πετρέλαιο πόσα θες το χρόνο;Και η ΔΕΗ πόσο σου ερχόταν πριν τα a/c το χειμώνα;Εγώ στη Σαλαμίνα σε μονοκατοικία 120τμ είχα αναμμένα συνέχεια 2 12αρια inverter(της πλάκας) και ένα 24αρι fujitsu παλιό και είχα περίπου ίδιες καταναλώσεις με εσένα όμως είχα στο σπίτι καλές θερμοκρασίες όλο το χειμώνα.Με πετρέλαιο αν έκανα συνεχή χρήση 4 τόνοι δεν με έφταναν.Με 2 τόνους(που αντιστοιχούν στην κατανάλωση των a/c )πρέπει να το κλείνω συχνά κ το σπίτι πέφτει στους 14-15 βαθμούς για πλάκα.

Τα ανοιγοκλείνα και δεν ήταν όλη τη μέρα αναμμένα μόνο όση ώρα ήμασταν σπίτι . Πετρέλαιο ήθελα 1.200 λίτρα περίπου .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ηλεκτρολογος που μου εβγαλε τις γραμμες των κλιματιστικων στα υπνοδωματια οταν εφτιαχνε το σχεδιο, τα βαλε σε ξεχωριστη ασφαλεια στον πινακα.. Καλο αυτο πιστευω! επειδη λοιπον το life pro μου κανει κατι νουμερα (υπερθερμανση χωρου με on/off συμπεριφορα)) τωρα με τα κρυα, πρεπει να του βαλω μετρητη να δω τι παιζει..Εχω μετρητη που καθεται, τον    https://www.banggood.com/SONOFF-POW-R2-AC90-250V-16A-3500W-WIFI-Wireless-APP-Remote-Control-Switch-Timer-Socket-Power-Monitor-Current-Tester-Works-with-Amazon-Alexa-Amazon-Echo-Dot-Amazon-Tap-Google-Home-Nest-Assistant-IFTTT-p-1279097.html?akmClientCountry=America&admitad_uid=2afb510dda80aff8fe1a07b2bb39720d&tagtag_uid=2afb510dda80aff8fe1a07b2bb39720d&utm_source=google&utm_medium=cpc_ods&utm_campaign=nancy-content-sdsrm-usb-list-content&utm_content=nancy&gclid=EAIaIQobChMIxYKM0aCk5gIVzOF3Ch0GzwysEAAYASAAEgJ4PvD_BwE&cur_warehouse=CN Αν κοψω το καλωδιο στην εξωτερικη μοναδα και τον συνδεσω (αφου τον ασφαλισω μεσα σε ηλεκρολογικο κουτι εννοειται) μ αυτο τον τροπο; πως το βλεπετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, energy52 είπε

Αν κοψω το καλωδιο στην εξωτερικη μοναδα και τον συνδεσω (αφου τον ασφαλισω μεσα σε ηλεκρολογικο κουτι εννοειται) μ αυτο τον τροπο; πως το βλεπετε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gamsgr είπε

Τα ανοιγοκλείνα και δεν ήταν όλη τη μέρα αναμμένα μόνο όση ώρα ήμασταν σπίτι . Πετρέλαιο ήθελα 1.200 λίτρα περίπου .

1200 λιτρα πετρελαιο τη σεζον για 120 τμ στην Κηφισια με τις συνθηκες που περιγραφεις δεν ειναι πολυ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

πολυ ωραια, σ ευχαριστω! θα κοιταξω να το κανω ετσι, βεβαια θα πρεπει να πιανει το wi-fi σ εκεινο το σημειο εξωτερικα αλλιως τζιφος..μηπως γνωριζεις αν συνεργαζεται ο μετρητης με wi-fi repeater;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα στην Παρεα, 

Εχω το fujitsu asyg24klca το πηρα για θερμανση κυριως. Τωρα που εποιασαν τα κρυα αρχησα να το δουλευω. Το εχω βαλει σε heat mode και το fan σε аuto Θερμοκρασια 22.

Ο αερας που βγαζει ομως ειναι χλιαρος, και η αισθηση δεν ειναι οτι πιανει την θερμοκρασια. Δουλευει συνεχεια το κλιματιστικο και πολυ σπανια κλεινει ισως μια φορα καθε ωρα και αυτο για ενα λεπτο. Αν ανεβασω την θερμοκρασια στους 24 δεν κλεινει ποτε. Εχω απογοητευτει μιας και ειναι η μονη συσκευη για θερμανση την πηρα για οικονομια και ζεστη και προς το παρων δεν νιωθω να βγαζει την ζεστη που θα επρεπε. 

Δοκιμασα να ανεβασω την θερμοκρασια το πηγα 28 παλι ο αερας δεν ειναι ζεστος αλλα χλιαρος. 

Επεξ/σία από lordkorter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, energy52 είπε

πολυ ωραια, σ ευχαριστω! θα κοιταξω να το κανω ετσι, βεβαια θα πρεπει να πιανει το wi-fi σ εκεινο το σημειο εξωτερικα αλλιως τζιφος..μηπως γνωριζεις αν συνεργαζεται ο μετρητης με wi-fi repeater;

Ο μετρητής έχω δει ότι έχει πολύ ευαίσθητη κεραία. Σε εμένα το ρούτερ είναι έναν όροφο κάτω και σε αντιδιαμετρικό δωμάτιο και δείχνει 2/4 σήμα :

image.png.2baf2ad2b81f8506a5e9190b2ecc73f7.png

Γενικά γουστάρω πολύ sonoff. Σταδιακά θα αλλάξω όλα τα Blitzwolf με δαύτα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, lordkorter είπε

Καλησπερα στην Παρεα, 

Εχω το fujitsu asyg24klca το πηρα για θερμανση κυριως. Τωρα που εποιασαν τα κρυα αρχησα να το δουλευω. Το εχω βαλει σε heat mode και το fan σε аuto Θερμοκρασια 22.

Ο αερας που βγαζει ομως ειναι χλιαρος, και η αισθηση δεν ειναι οτι πιανει την θερμοκρασια. Δουλευει συνεχεια το κλιματιστικο και πολυ σπανια κλεινει ισως μια φορα καθε ωρα και αυτο για ενα λεπτο. Αν ανεβασω την θερμοκρασια στους 24 δεν κλεινει ποτε. Εχω απογοητευτει μιας και ειναι η μονη συσκευη για θερμανση την πηρα για οικονομια και ζεστη και προς το παρων δεν νιωθω να βγαζει την ζεστη που θα επρεπε. 

Δοκιμασα να ανεβασω την θερμοκρασια το πηγα 28 παλι ο αερας δεν ειναι ζεστος αλλα χλιαρος. 

Φίλε πες μας σε τι χωρο το εχεις, και πριν βγει οποιοδηποτε συμπερασμα πρεπει τουλαχιστον να βαλεις ενα θερμομετρο χωρου να μας πεις τι θερμοκρασια εχεις. Μπορει απλα να μην εχει φρεον και να πρεπει να βρεθει το σημειο οπου χανει. Ποτε το εβαλες το κλιματιστικο? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gamsgr είπε

Καλησπέρα στη κοινότητα .

Επειδή βλέπω μεγάλη συζητήσιμη για τα κλιματιστικά και για τη θέρμανση το χειμώνα ήθελα να σας ρωτήσω εάν συμφέρουν από ότι το πετρέλαιο. Έχω ένα σπίτι 120τμ στη Κηφισιά Αττικής , κύριο πρόβλημα είναι η υψηλή υγρασία (80-90%) επειδή είναι μέσα στα δέντρα. Έχω αγοράσει ένα αφυγραντήρα Morris για όλο το σπίτι (το μεγάλο μοντέλο το μαύρο) και στα δύο υπνοδωμάτια έχω 2 A/C inventor Passion 9.000BTU , στο 3ο Υ/Δ ένα Morris 9.000BTU Inverter και στο σαλόνι ένα Morris 12.000BTU όλα με wifi . Δυστυχώς πέρσυ δοκίμασα τα κλιματιστικά για τη θέρμανση και δεν ζεσταίναν τόσο καλά το σπίτι , επίσης ερχόταν και ο λογαριασμός πολύ αυξημένος 450-500€ ανά μήνα (κατανάλωση 3.000kwh/ 31 μέρες περίπου) . Ποια είναι η γνώμη σας;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

- Δεν είναι θέμα γνώμης αλλά κοινής λογικής και μερικών απλών υπολογισμών.

- Με βάση τις σημερινές τιμές, το κόστος της θέρμανσης με κλιματιστικά δεν πρέπει να ξεπερνά το 50% του κόστους της θέρμανσης με πετρέλαιο.

- Αν αυτό δεν συμβαίνει, τότε έχουν γίνει κακές επιλογές κλιματιστικών και γίνεται εξίσου κακή χρήση τους. Ακόμα και αν όλα αυτά συμβαίνουν, τα νούμερα που αναφέρεις στην κατανάλωση ρεύματος, εξακολουθούν να μοιάζουν εξωπραγματικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, lordkorter είπε

Καλησπερα στην Παρεα, 

Εχω το fujitsu asyg24klca το πηρα για θερμανση κυριως. Τωρα που εποιασαν τα κρυα αρχησα να το δουλευω. Το εχω βαλει σε heat mode και το fan σε аuto Θερμοκρασια 22.

Ο αερας που βγαζει ομως ειναι χλιαρος, και η αισθηση δεν ειναι οτι πιανει την θερμοκρασια. Δουλευει συνεχεια το κλιματιστικο και πολυ σπανια κλεινει ισως μια φορα καθε ωρα και αυτο για ενα λεπτο. Αν ανεβασω την θερμοκρασια στους 24 δεν κλεινει ποτε. Εχω απογοητευτει μιας και ειναι η μονη συσκευη για θερμανση την πηρα για οικονομια και ζεστη και προς το παρων δεν νιωθω να βγαζει την ζεστη που θα επρεπε. 

Δοκιμασα να ανεβασω την θερμοκρασια το πηγα 28 παλι ο αερας δεν ειναι ζεστος αλλα χλιαρος. 

Επειδή το έβαλα και εγώ χτες έτσι είναι σχεδιασμένο να δουλεύει,δεν έχει πρόβλημα.Δουλευει συνέχεια και βγάζει αέρα όσο ζεστό απαιτείται για να διατηρήσει τη θερμοκρασία όσο του έχεις θέσει στόχο.Αν έχεις πχ 22 βαθμούς στο χώρο και έχεις θέσει στόχο τους 22-23 μπορεί να βγάζει 30 βαθμούς αέρα για να διατηρήσει τη θερμοκρασία στο χώρο.Το κακό είναι ότι επειδή οι 30 βαθμοί είναι λιγότεροι από τη θερμοκρασία του σώματος μας αν σε χτυπάει ο αέρας που βγάζει σου φαίνεται δροσερός.Το καλό είναι ότι δουλεύει συνέχεια με μικρή κατανάλωση.Αλλα κλιματιστικά δεν ρίχνουν τη θερμοκρασία του αέρα κάτω από 42 βαθμούς για αυτό το λόγο (ή και γιατί ο συμπιεστής τους δεν μπορεί να δουλέψει σε τόσο χαμηλό φορτίο)το οποίο όμως οδηγεί σε on-off λειτουργία με αυξημένη συνήθως κατανάλωση και όχι σταθερή θερμοκρασία στο χώρο.Εγω τσεκαρω τη θερμοκρασία με θερμόμετρο και δεν μεταβάλλεται σχεδόν καθόλου.

30 λεπτά πριν, lordkorter είπε

Καλησπερα στην Παρεα, 

Εχω το fujitsu asyg24klca το πηρα για θερμανση κυριως. Τωρα που εποιασαν τα κρυα αρχησα να το δουλευω. Το εχω βαλει σε heat mode και το fan σε аuto Θερμοκρασια 22.

Ο αερας που βγαζει ομως ειναι χλιαρος, και η αισθηση δεν ειναι οτι πιανει την θερμοκρασια. Δουλευει συνεχεια το κλιματιστικο και πολυ σπανια κλεινει ισως μια φορα καθε ωρα και αυτο για ενα λεπτο. Αν ανεβασω την θερμοκρασια στους 24 δεν κλεινει ποτε. Εχω απογοητευτει μιας και ειναι η μονη συσκευη για θερμανση την πηρα για οικονομια και ζεστη και προς το παρων δεν νιωθω να βγαζει την ζεστη που θα επρεπε. 

Δοκιμασα να ανεβασω την θερμοκρασια το πηγα 28 παλι ο αερας δεν ειναι ζεστος αλλα χλιαρος. 

Επειδή το έβαλα και εγώ χτες έτσι είναι σχεδιασμένο να δουλεύει,δεν έχει πρόβλημα.Δουλευει συνέχεια και βγάζει αέρα όσο ζεστό απαιτείται για να διατηρήσει τη θερμοκρασία όσο του έχεις θέσει στόχο.Αν έχεις πχ 22 βαθμούς στο χώρο και έχεις θέσει στόχο τους 22-23 μπορεί να βγάζει 30 βαθμούς αέρα για να διατηρήσει τη θερμοκρασία στο χώρο.Το κακό είναι ότι επειδή οι 30 βαθμοί είναι λιγότεροι από τη θερμοκρασία του σώματος μας αν σε χτυπάει ο αέρας που βγάζει σου φαίνεται δροσερός.Το καλό είναι ότι δουλεύει συνέχεια με μικρή κατανάλωση.Αλλα κλιματιστικά δεν ρίχνουν τη θερμοκρασία του αέρα κάτω από 42 βαθμούς για αυτό το λόγο (ή και γιατί ο συμπιεστής τους δεν μπορεί να δουλέψει σε τόσο χαμηλό φορτίο)το οποίο όμως οδηγεί σε on-off λειτουργία με αυξημένη συνήθως κατανάλωση και όχι σταθερή θερμοκρασία στο χώρο.Εγω τσεκαρω τη θερμοκρασία με θερμόμετρο και δεν μεταβάλλεται σχεδόν καθόλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...