Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, guzel είπε

Αυτό που λες είναι λίγο παραπλανητικό. Πώς γίνεται όλα τα shorai είτε βρίσκονται στην κρητη ή στην Θεσσαλονίκη ή οπουδήποτε αλλου να έχουν ακριβώς την ίδια συμπεριφορά  ενώ άλλα να επηρεάζονται από παράγοντες όπως λες;

Δεν μας τα λες καλά 😜

Για αυτό υπάρχουν οι μετρητές κατανάλωσης 

Είναι δυνατόν 5KWh με 18 επιθυμητή για τη φουτζισαρα; Αν ήταν κανένα inventor θα κραζαμε όλη μέρα..

Ναι είναι δυνατόν π.χ. και σε μένα αν αφήσω το σπίτι να κρυώσει(δεν έχει πέσει ποτε κάτω από 21) να είσαι σίγουρος ότι θα δω αλλη κατανάλωση..και θα συνεχίσω να βλέπω άλλη κατανάλωση για αρκετό χρονικό διάστημα..Δεν ξέρω πόσο χρόνο θα χρειαστεί για να φτάσει σε αυτήν την θερμική ισορροπία που έχει τώρα το σπίτι μου..Αν κρυώσει σπίτι αέρας, τουβλα, έπιπλα κτλ.. θέλει άλλη, αυξημένη κατανάλωση για να έχεις μια σταθερή θερμοκρασία μέσα..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, guzel είπε

Αυτό που λες είναι λίγο παραπλανητικό. Πώς γίνεται όλα τα shorai είτε βρίσκονται στην κρητη ή στην Θεσσαλονίκη ή οπουδήποτε αλλου να έχουν ακριβώς την ίδια συμπεριφορά  ενώ άλλα να επηρεάζονται από παράγοντες όπως λες;

Δεν μας τα λες καλά 😜

 

Αν είχατε ASYG το οποίο έχει πιστοποιημένα μεγαλύτερο scop , θα είχατε εγγυημένα μικρότερες καταναλώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ναι είναι δυνατόν και σε μένα αν αφήσω το σπίτι να κρυώσει(δεν έχει πέσει ποτε κάτω από 21) να είσαι σίγουρος ότι θα δω αλλη κατανάλωση..και θα συνεχίσω να βλέπω άλλη κατανάλωση για αρκετό χρονικό διάστημα..Δεν ξέρω πόσο χρόνο θα χρειαστεί για να φτάσει σε αυτήν την θερμική ισορροπία που έχει τώρα το σπίτι μου..Αν κρυώσει σπίτι αέρας, τουβλα, έπιπλα κτλ.. θέλει άλλη, αυξημένη κατανάλωση για να έχεις μια σταθερή θερμοκρασία μέσα..

Κάτσε να δούμε όταν ζεσταθούν τα ντουβάρια πόσο θα πάει 

@andrapos κράτα μας ενήμερους για τις επόμενες ημέρες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, guzel είπε

Κάτσε να δούμε όταν ζεσταθούν τα ντουβάρια πόσο θα πάει 

Σε μένα αυτό (να κρυώσουν ντουβαρια) θα γίνει μόνο εάν πάω κάνα μεγάλο ταξίδι.. το οποίο δεν προβλέπεται σύντομα ! Είτε ac είτε καλοριφέρ κάτι θα είναι ανοιχτό.

Και κάτι ακόμα που επηρεάζει απίστευτα την κατανάλωση είναι υγρασία των σπιτιών... Το νερό που υπαρχει στον αέρα ζεσταίνεται πολύ πιο δύσκολα σε σχέση με τον "στεγνό" αέρα.. Με λίγα λόγια είναι άτοπο/άκυρο να συγκρίνουμε καταναλώσεις σε διαφορετικά σπίτια.

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, DjAde είπε

Ψψψ, τι ειπες τωρα, μονος σου το σκέφτηκες;

Εσυ και ο αλλος πρεπει να ειστε απ τους λιγους.

Ώπα μωρέ έτοιμοι ολοι για παρεξήγηση ....χαλάρωσε λιγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, guzel είπε

Αυτό που λες είναι λίγο παραπλανητικό. Πώς γίνεται όλα τα shorai είτε βρίσκονται στην κρητη ή στην Θεσσαλονίκη ή οπουδήποτε αλλου να έχουν ακριβώς την ίδια συμπεριφορά  ενώ άλλα να επηρεάζονται από παράγοντες όπως λες;

Δεν μας τα λες καλά 😜

Για αυτό υπάρχουν οι μετρητές κατανάλωσης 

Είναι δυνατόν 5KWh με 18 επιθυμητή και εξωτερική 13 για τη φουτζισαρα; Αν ήταν κανένα inventor θα κραζαμε όλη μέρα..

Ποιος είπε για επιθυμητή 18 και εξωτερική 13 ,φίλε έχεις μπερδέψει τα μηνύματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, guzel είπε

Αυτό που λες είναι λίγο παραπλανητικό. Πώς γίνεται όλα τα shorai είτε βρίσκονται στην κρητη ή στην Θεσσαλονίκη ή οπουδήποτε αλλου να έχουν ακριβώς την ίδια συμπεριφορά  ενώ άλλα να επηρεάζονται από παράγοντες όπως λες;

Δεν μας τα λες καλά 😜

Για αυτό υπάρχουν οι μετρητές κατανάλωσης 

Είναι δυνατόν 5KWh με 18 επιθυμητή και εξωτερική 13 για τη φουτζισαρα; Αν ήταν κανένα inventor θα κραζαμε όλη μέρα..

Υπαρχει και το σοραι το 16αρι που σε 25τμ στην Αθηνα δεν κατεβαινει κατω απο 500w.

Στο δικο μου χωρο και το 18αρι το δικο σου τοσο θα κραταγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Υπαρχει και το σοραι το 16αρι που σε 25τμ στην Αθηνα δεν κατεβαινει κατω απο 500w.

Στο δικο μου χωρο και το 18αρι το δικο σου τοσο θα κραταγε.

Μη τα βάζουμε όλα μαζί, ας περιμένουμε τι θα του πουν από service.

Το 16αρι είναι σπλιτ, δεν έχει twin rotary κλπ και φυσικά δεν μπορεί να συγκριθεί με κλιματιστική μονάδα 18-24BTUs.

Ίσως ο χώρος του ήθελε μεγαλύτερο και το 16αρι ζοριζεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, guzel είπε

Μη τα βάζουμε όλα μαζί, ας περιμένουμε τι θα του πουν από service.

Το 16αρι είναι σπλιτ, δεν έχει twin rotary κλπ και φυσικά δεν μπορεί να συγκριθεί με κλιματιστική μονάδα 18-24BTUs.

Ίσως ο χώρος του ήθελε μεγαλύτερο και το 16αρι ζοριζεται 

Δεν αντιλεγω αλλα ερχεσαι στα λογια μου. Ο καθε χωρος ειναι διαφορετικος.

Με την ιδια λογικη και ο δικος σου χωρος μπορει να ζεσταινοταν και με  μικροτερο και γι αυτο εχεις τοσο μικρη καταναλωση.

Δηλαδη με την καταναλωση που κανει και το scop που εχει με ποσα btu/kw ζεσταινεται ο χωρος σου?

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, guzel είπε

Κάτσε να δούμε όταν ζεσταθούν τα ντουβάρια πόσο θα πάει 

@andrapos κράτα μας ενήμερους για τις επόμενες ημέρες 

Μα δεν ήταν παγωμένο το σπίτι.Πριν δούλευε στο χώρο 24αρι on off fujitsu 15ετιας.Ο χώρος έχει απώλειες και για να τον κρατήσεις ακόμα και στους 19-20 βαθμούς απαιτεί ενέργεια.Τωρα εσύ με τις καταναλώσεις που δίνεις 13,5 kwh σε 5 μέρες είναι 130w την ώρα μέσος όρος.Τοσο καίνε οι ανεμιστήρες μόνο που λέει ο λόγος.Στο δικό μου χώρο τόσο θα καίει και όταν πέσουν οι θερμοκρασίες θα καίει και πάνω από 1500w την ώρα μέσο όρο.Το ξέρω γιατί το παλιό a/c με τα πολλά κρύα έκοβε μόνο για απόψυξη για να κρατήσει 18-19 στο χώρο(με κατανάλωση 2,8kw την ώρα).Όσο καλό και να είναι το a/c δεν μπορεί να κανει και θαύματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, andrapos είπε

Μα δεν ήταν παγωμένο το σπίτι.Πριν δούλευε στο χώρο 24αρι on off fujitsu 15ετιας.Ο χώρος έχει απώλειες και για να τον κρατήσεις ακόμα και στους 19-20 βαθμούς απαιτεί ενέργεια.Τωρα εσύ με τις καταναλώσεις που δίνεις 13,5 kwh σε 5 μέρες είναι 130w την ώρα μέσος όρος.Τοσο καίνε οι ανεμιστήρες μόνο που λέει ο λόγος.Στο δικό μου χώρο τόσο θα καίει και όταν πέσουν οι θερμοκρασίες θα καίει και πάνω από 1500w την ώρα μέσο όρο.Το ξέρω γιατί το παλιό a/c με τα πολλά κρύα έκοβε μόνο για απόψυξη για να κρατήσει 18-19 στο χώρο(με κατανάλωση 2,8kw την ώρα).Όσο καλό και να είναι το a/c δεν μπορεί να κανει και θαύματα.

Στο δικο μου σπιτι με 130w δε ζεσταινω ουτε ντιβανοκασελα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, guzel είπε

ο @andrapos , μάλλον εσύ μπερδεύτηκες.

Κανείς παράθεση στο δικό μου μήνυμα και μιλάς για άλλον.μαλλον τρολαρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σε όλους!

επειδή εκανα ήδη παραγγελία Sonoff POW R2 και αμέσως μετά είδα οτι υπάρχουν SONOFF® TH16 DIY που δείχνουν θερμοκρασία και υγρασία. Γνωρίζει κάποιος τις διαφορές και αν αξίζει (για κλιματιστικό) να αγοραστεί το SONOFF® TH16 DIY αντί του απλού Sonoff POW R2;

https://www.banggood.com/search/sonoff-16a.html?from=nav

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...