Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Io

56 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Με διαφορά το Mitsubishi  καλύτερο σε κατανάλωση απο το Daikin  τόσο σε ψύξη όσο και σε θέρμανση . 
Το Daikin έχει SEER = 5.75 και SCOP= 5.11 ενώ το Mitsubishi SEER= 9.5 και SCOP= 6.5 
Όσο πιο μεγάλο το SCOP τόσο πιο οικονομικό στην θέρμανση και όσο πιο μεγάλο το SEER τόσο πιο οικονομικό στην ψύξη . 
Οπότε είναι ξεκάθαρο για εμένα: Mitsubishi . Το μόνο μείον του η μικρή εγγύηση και τα ακριβά ανταλλακτικά:   7 χρόνια στο συμπιεστή και 3 χρόνια στα υπόλοιπα μέρη με προϋπόθεση να γίνεται ετήσια συντήρηση . 

Εναλλακτικά δες το Toshiba που σου πρότεινε ο Liakjim . Εξίσου καλό σε καταναλώσεις με το Mitsubishi, λίγο πιο ακριβό αλλά έχει μεγαλύτερη εγγύηση : 7 χρόνια σε όλα τα μέρη με προϋπόθεση να γίνονται ετήσιες συντηρήσεις . 

Άλλες εξίσου καλές προτάσεις πιο οικονομικές με υψηλούς δείκτες SCOP SEER :

https://www.skroutz.gr/s/16636324/Inventor-King-K1VI32-12WiFi-K1VO32-12.html
SEER=  9.0  SCOP= 6.0 
Eγγύηση: 10 χρόνια σε όλα τα μέρη χωρίς να χρειάζονται ετήσιες συντηρήσεις . 
Καλύτερη τιμή: 899 ευρώ  
https://www.alphaclimagr.gr/product/1409378/inventor-king-k1vi32-12wifi-k1vo32-12-12-000btu-a.html?ref=bestprice.gr


https://www.skroutz.gr/s/18541344/Carrier-Platinum-42QHP12E8S-38QHP12E8S.html
SEER= 9.0 SCOP= 6.2
Εγγύηση:  5 χρόνια σε όλα τα μέρη με προϋπόθεση να γίνονται ετήσιες συντηρήσεις . 
Καλύτερη τιμή: 829 ευρώ.

https://www.aaceg.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=12782&skr_prm=WyJiM2YwMDdlNC05ZDQxLTQ1NDMtYmQ1NC01OGNiYzc2NzUwODYiLDE1NzkzNTI5NTQzNzUseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0






 

Μην κοιτάς μόνο scop seer αλλά και με τι φορτίο το επιτυγχάνουν. Δες στο Carrier π.χ. ότι το φορτίο για το scop στη θερμή ζωνη είναι μεγαλύτερο από ότι στην μέση. Συνεπώς θα δουλέψει πολύ on-off με υψηλή κατανάλωση ρεύματος. 

@liakjimτο Asyg24klca απλά σκοτώνει στη θέρμανση σε χώρο 50τμ με μέτρια θερμομόνωση και απλά δίπλα τζάμια ξύλινα. Δεν καίει τίποτα. Φασαρία ωστόσο έχει. Όποιος θέλει θέρμανση, το αγοράζει με κλειστά μάτια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, juneman είπε

 

Μην κοιτάς μόνο scop seer αλλά και με τι φορτίο το επιτυγχάνουν. Δες στο Carrier π.χ. ότι το φορτίο για το scop στη θερμή ζωνη είναι μεγαλύτερο από ότι στην μέση. Συνεπώς θα δουλέψει πολύ on-off με υψηλή κατανάλωση ρεύμα

Αυτο ειναι ενα αυθαιρετο συμπερασμα. Κανεις εδω μεσα δεν ξερει τι σημαινουν ακριβως αυτοι οι αριθμοι, οποτε πως βγαζεις αυτο το συμπερασμα; Δηλαδη να δωσουμε βαση στα λογια μελων ενος φορουμ χωρις να εχουν τις απαραιτητες γνωσεις, και να μην δωσουμε βαση σε καποια διεθνη πιστοποιηση. Συγνωμη αλλα διαφωνω με αυτο.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Είμαι καινούργιος στο blog και ενδιαφέρομαι να αγοράσω κλιματιστικό κυρίως για θέρμανση. Θα ήθελα τη συμβουλή σας. Το σπίτι ενοικιαζόμενο, τελευταίο όροφο με μέτρια μόνωση. Οι εξωτερικές θερμοκρασίες τη νύχτα είναι 5-10 βαθμούς C με αρκετή υγρασία και πολύ σπάνια να πέσουν κοντά στο 0 C το χειμώνα. Παραθέτω την κάτοψη του σπιτιού μαζί με το εμβαδόν των χώρων καθαρό χωρίς τις ντουλάπες...

20200118_125932.jpg.0aa5bb74681e16d8a505e3dcb86c64d8.jpg

Προς ώρας χρησιμοποιούμε ένα παλιο συμβατικό 9αρι inventor για το σαλόνι που επαρκει αν δεν πιάσει πολύ κρύο και σόμπες ρεύματος για τα δωμάτια...Επειδή έχουμε 2 παιδάκια και πάντα είναι κάποιος σπίτι το κόστος ρεύματος είναι μεγάλο.

Σκεφτομουν αρχικά να τοποθετήσω ένα 12άρι στο διαδρομο με σωλήνες μέσα από το πατάρι πάνω από το μπάνιο, τελικά πιστεύω πως θέλω 14-18άρι (ώστε να πιάνει όλο το σπίτι ή τμηματικά σαλόνι-κουζίνα/δωμάτια μπανιο επειδή υπάρχει συρόμενη πόρτα στο διάδρομο, δεν θέλουμε κλιματισικό μέσα στα υπνοδωμάτια).. ο Διάδρομος έχει χώρο 94cm ...οπότε θέλω κάτι με μήκος ως 800-850mm στην εσωτερική, Για εξωτερική δεν θέλω κάτι τεράστιο έτσι ωστε να μπει ψηλά. Η λύση των δύο κλιματιστικών (12άρι σαλόνι και 12άρι διάδρομο μου φαίνεται ακριβή) Θέλω το κλιματιστικό να έχει καλούς δείκτες scop.

Η πρώτη μου επιλογή

https://www.skroutz.gr/s/15157257/Fujitsu-KG-Series-ASYG12KGTA.html#reviews

Έχει τους καλύτερους δείκτες scop για χαμηλότερα kw σε σχέση με τα 18άρια τουλάχιστον ..Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο για μεγαλύτερα φορτία και αν επαρκεί, δίνει μέγιστα btu 20800 και 700m3/h

Η δεύτερη επιλογή 

https://www.skroutz.gr/s/15038380/Fujitsu-ASYG18KLCA.html

Έχει τον καλύτερο δείκτη scop για χαμηλό φορτίο αλλά από ό,τι κατάλαβα έχει μόνο τα κλασικά παλιά φίλτρα και είναι λίγο θορυβώδες και 990m3/h

3η επιλογή

https://www.skroutz.gr/s/15167419/Fujitsu-KG-Series-ASYG14KGTA.html

Αρκετά χειρότεροι δείκτες scop από το 12άρι για μεγαλύτερες αποδόσεις kw,  21800btu μεγιστη απόδοση και 770m3/h. Επίσης για αυτό και για το 12άρι μερικά καταστήματα γράφουν ότι έχει φίλτρο απόσμησης ιόντων μακράς διαρκείας και Φίλτρο με Απόσταγμα Κατεχίνης Μήλου..Στο επίσημο site τα αναφέρει ως προαιρετικά...Δεν ξέρω τι παίζει...

4η επιλογή

https://www.skroutz.gr/s/2775686/Mitsubishi-MSZ-MUZ-SF42VE.html

Λίγο καλύτερα scop από fujitsu κgta14, 20500btu μέγιστα αλλά 684 m3/h

Άλλη επιλογή

Hitachi ή Toshiba...

Δεν έχουν καλά scop αλλά έχουν αυτοκαθαρισμό...Πόσο απαραίτητο το θεωρείτε ότι είναι;

Εν κατακλείδι

Δεν βρίσκω μικρά σε μήκος κλιματιστικά με καλές αποδόσεις από άλλες φθηνές μάρκες ή με ιονιστή. 

Επίσης θεωρείτε ότι μπορεί να έχει θέμα το κλιματιστικό στον διάδρομο και να σβήνει συμπιεστή πιο γρήγορα από ότι πρέπει; Δεν βρήκα αξιοπιστης μάρκας και μαζεμένο σε διαστάσεις με λειτουργία follow me...

Επίσης σε τι είναι σημαντική η παροχή αέρα ανά ώρα; Παίζει τόσο ρόλο επειδή κλίνω προς Mitsubishi που έχει όμως χαμηλή...

Τελος τι θεωρείτε πιο αξιόπιστο από αυτές τις επιλογές; Για mitsubishi μερικοί εχουν καμια φορά θέμα..Επίσης hitachi έχουν από ό,τι βλέπω θέμα πιο συχνα...

Θέλω να ακούσω και ό,τι άλλο έχετε να προτείνετε. Ευχαριστώ πολύ...

Συγνώμη για το σεντόνι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

 

Τί ορίζουμε παραμικρό ζόρι και τί  είδους συγκρίσεις έχουν γίνει για να βγάζουμε τέτοιο συμπέρασμα τσουβαλιάζοντας  ότι τα φασόν έχουν θέμα με αποψύξεις στο παραμικρό ζόρι ;  Η οποία λογική είναι εξορισμού λάθος γιατί δεν γνωρίζουμε με αποδείξεις τί κάνει το κάθε Brand στην αγορά . 

 Να υπενθυμίσω και πάλι τι μπορεί να ισχύει για μια εταιρεία:
1. Παίρνω το ίδιο μοντέλο ακριβώς που δίνει το εργοστάσιο με την δική του επωνυμία στο εμπόριο και κολλάω τη στάμπα μου . 
2. Παίρνω κάποιο μοντέλο που αφορά εταιρικούς πελάτες . 
3. Εχω σχεδιάσει-αναπτύξει κλιματιστικό και ζητάω απο εργοστάσιο να αναλάβει την κατασκευή του . 
4. Σχεδιάζω-αναπτύσσω και κατασκευάζω in house . 

Αυτά ισχύουν σε όλα τα τεχνολογικά αγαθά .  Έχει γεμίσει το νήμα το τελευταίο διάστημα με αυθαίρετα συμπεράσματα . Η λογική απουσιάζει .

Ο φίλος δεν υπονόησε ότι τα κινέζικα είναι επιρρεπή στις αποψυξεις. Είπε ότι το μεγάλο μέγεθος της εξωτερικής μονάδας του Mitsubishi του δημιουργεί εμπιστοσύνη.

4 λεπτά πριν, c-max είπε

Αυτο ειναι ενα αυθαιρετο συμπερασμα. Κανεις εδω μεσα δεν ξερει τι σημαινουν ακριβως αυτοι οι αριθμοι, οποτε πως βγαζεις αυτο το συμπερασμα; Δηλαδη να δωσουμε βαση στα λογια μελων ενος φορουμ χωρις να εχουν τις απαραιτητες γνωσεις, και να μην δωσουμε βαση σε καποια διεθνη πιστοποιηση. Συγνωμη αλλα διαφωνω με αυτο.

Αυθαίρετο όντως. Υπάρχουν από πίσω όμως βάσιμες υποψίες ότι πέφτει μαγείρεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Αυτοι που απλα μεταπωλουν πρεπει να πεισουν οτι στοκαρουν ανταλλακτικα σε αποθηκες... Οταν απλα μεταπωλεις δε μπορεις να υποσχεθεις τιποτα. Εδω το ιδο μοντελο αλλα πραγματα εχει μεσα τη μια χρονια και αλλα την αλλη. Πως εισαι σιγουρος οτι θα βρεις ανταλλακτικα απο τετοια κατασταση εγγυημενα σου εχει πει κανενας φασον αντιπροσωπος οτι εχει ανταλλακτικα ?

Προσωπικα οταν αγορασα το toshiba ο μηχανικος του μαγαζιου μου ειπε σιγουρα  στα 20 χρονια θα βρισκω ανταλλακτικα.

Προσωπικά θα ρώταγα απευθείας την Toshiba για το ποια είναι η πολιτική της στην επάρκεια ανταλλακτικών για το μοντέλου που θα με ενδιέφερε . Όχι μηχανικό , ψυκτικό ή κατάστημα . 

Ανεξάρτητα αν μεταπωλείς ή δε μεταπωλείς, μπορείς να υποσχεθείς επάρκεια ανταλλακτικών. Η κάθε αντιπροσωπεία έχει την δική της πολιτική στην επάρκεια ανταλλακτικών και δεν έχει καμία σχέση αν είναι Έλληνας εισαγωγέας ή μητρική εταιρεία . Κάθε εταιρεία κάνει Forecast και Demand planning για να καλύψει την ζήτηση για τα χρόνια που έχει ορίσει . Παίρνεις τηλέφωνο και ρωτάς την κάθε εταιρεία ποια είναι η πολιτική της .  Τα περισσότερα τεχνολογικά αγαθά στην Ελλάδα εισάγονται από Ελληνικές εταιρίες και όχι απο εταιρίες που ανήκουν σε μητρικές εταιρίες . 

Όσον αφορά το μοντέλο και τις αλλαγές στα ανταλλακτικά  αυτό δεν είναι καθόλου παράξενο . Το ίδιο γίνεται και στα μοντέλα των αυτοκινητοβιομηχανιών .  Αλλάζουν συχνά τα ανταλλακτικά το ίδιου μοντέλου που υπάρχει στην αγορά . 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ο φίλος δεν υπονόησε ότι τα κινέζικα είναι επιρρεπή στις αποψυξεις. Είπε ότι το μεγάλο μέγεθος της εξωτερικής μονάδας του Mitsubishi του δημιουργεί εμπιστοσύνη.

Αυθαίρετο όντως. Υπάρχουν από πίσω όμως βάσιμες υποψίες ότι πέφτει μαγείρεμα.

Υποψιες απο ποιους; Και πως μια Αλφα εταιρια δεχετε μια Βητα εταιρια να παρουσιαζετε καλυτερη απο αυτην και το δεχετε; Ειναι χαζοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, c-max είπε

Αυτο ειναι ενα αυθαιρετο συμπερασμα. Κανεις εδω μεσα δεν ξερει τι σημαινουν ακριβως αυτοι οι αριθμοι, οποτε πως βγαζεις αυτο το συμπερασμα; Δηλαδη να δωσουμε βαση στα λογια μελων ενος φορουμ χωρις να εχουν τις απαραιτητες γνωσεις, και να μην δωσουμε βαση σε καποια διεθνη πιστοποιηση. Συγνωμη αλλα διαφωνω με αυτο.

 

25 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ο φίλος δεν υπονόησε ότι τα κινέζικα είναι επιρρεπή στις αποψυξεις. Είπε ότι το μεγάλο μέγεθος της εξωτερικής μονάδας του Mitsubishi του δημιουργεί εμπιστοσύνη.

Αυθαίρετο όντως. Υπάρχουν από πίσω όμως βάσιμες υποψίες ότι πέφτει μαγείρεμα.

 

29 λεπτά πριν, c-max είπε

Αυτο ειναι ενα αυθαιρετο συμπερασμα. Κανεις εδω μεσα δεν ξερει τι σημαινουν ακριβως αυτοι οι αριθμοι, οποτε πως βγαζεις αυτο το συμπερασμα; Δηλαδη να δωσουμε βαση στα λογια μελων ενος φορουμ χωρις να εχουν τις απαραιτητες γνωσεις, και να μην δωσουμε βαση σε καποια διεθνη πιστοποιηση. Συγνωμη αλλα διαφωνω με αυτο.

Ποιος σου είπε ότι δεν ξέρω τι σημαίνουν; Επειδή δεν ξέρεις εσύ, δεν σημαίνει ότι δεν ξέρω και δεν εγώ. Έκατσα και διάβασα όλο το manual των μετρήσεων για το πώς βγαίνουν scop seer και με την καθοδήγηση ανθρώπου που έχει διδακτορικό στο θέμα και εμπειρία στην GE 20ετιας το έλυσα. Αυτό που σου γράφω, δες το λίγο σε ενεργειακά ταμπελακια και θα πάρεις μυρωδιά πως οι Κινέζοι κοροϊδεύουν το σύστημα. 

Επεξ/σία από juneman
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, juneman είπε

Ποιος σου είπε ότι δεν ξέρω τι σημαίνουν; Επειδή δεν ξέρεις εσύ, δεν σημαίνει ότι δεν ξέρω και δεν εγώ. Έκατσα και διάβασα όλο το manual των μετρήσεων για το πώς βγαίνουν scop seer και με την καθοδήγηση ανθρώπου που σε έχει διδακτορικό στο θέμα και εμπειρία στην GE 20ετιας το έλυσα. Αυτό που σου γράφω, δες το λίγο σε ενεργειακά ταμπελακια και θα πάρεις μυρωδιά πως οι Κινέζοι κοροϊδεύουν το σύστημα. 

Ακριβως αυτο λεω. "Ξερεις εσυ" , δε μου λεει κατι αυτο.

Ακομη δεν το κανουν μονο οι κινεζοι.  Kαι οι γιαπωνεζοι, πχ το Mitsubishi Heavy srk/src zs-w που εχω

Επεξ/σία από c-max
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, juneman είπε

Ποιος σου είπε ότι δεν ξέρω τι σημαίνουν; Επειδή δεν ξέρεις εσύ, δεν σημαίνει ότι δεν ξέρω και δεν εγώ. Έκατσα και διάβασα όλο το manual των μετρήσεων για το πώς βγαίνουν scop seer και με την καθοδήγηση ανθρώπου που σε έχει διδακτορικό στο θέμα και εμπειρία στην GE 20ετιας το έλυσα. Αυτό που σου γράφω, δες το λίγο σε ενεργειακά ταμπελακια και θα πάρεις μυρωδιά πως οι Κινέζοι κοροϊδεύουν το σύστημα. 

Το λέμε μήνες τώρα. Το ότι υπάρχει η έξτρα πληροφορία που έθιξες , απλά δημιουργεί ισχυρότερη πεποίθηση ότι κάτι ύποπτο συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφιέρωσα σχεδόν τρεις μήνες από τον ελεύθερο χρόνο μου για να καταλάβω πως λειτουργεί το πράγμα. Φυσικά είναι πάρα πολύ απλό. Κατέβασα όλα τα στοιχεία για περίπου 600 κλιματιστικά που υπάρχουν στην Ευρώπη. Ως μηχανικός με διδακτορικό στην ανάλυση ποσοτικών δεδομένων από κορυφαίο αμερικανικο πανεπιστήμιο, σου λέω λοιπόν με σιγουριά ότι οι Κινέζοι για πάρουν το Α+++ στη θερμή ζώνη λειτουργούν ανάποδα. Δεν αφήνουν το κλιματιστικό να δουλέψει ελεύθερα στην διαδικασία μέτρησης της κατανάλωσης αλλά ρυθμίζουν την πλακέτα να λειτουργήσει πάνω ακριβώς στο scop 5.1 με ότι φορτίο επιτύχει αυτήν την επίδοση. Δεν είναι τυχαίο ότι σχεδόν όλα τα κινέζικα έχουν 5,1 scop, ούτε 5.2 ούτε 5.3 ούτε 5.5. Επίσης 95% των κινεζικών προϊόντων δουλεύουν με υψηλότερο φορτίο στη θερμή ζώνη από ότι στην μέση! Το οποίο είναι όχι παράδοξο αλλά και αντιοικολογικό. Σε πολλά Mitsubishi Heavy είδα αυτήν ακριβώς τη συμπεριφορά. Ωστόσο είναι μηχανήματα φτιαγμένα για ψύξη και για αυτό οι δείκτες seer που είθισται να έχουν είναι πολύ υψηλοί. 

Επεξ/σία από juneman
  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, juneman είπε

Αφιέρωσα σχεδόν τρεις μήνες από τον ελεύθερο χρόνο μου για να καταλάβω πως λειτουργεί το πράγμα. Φυσικά είναι πάρα πολύ απλό. Κατέβασα όλα τα στοιχεία για περίπου 600 κλιματιστικά που υπάρχουν στην Ευρώπη. Ως μηχανικός με διδακτορικό στην ανάλυση ποσοτικών δεδομένων από κορυφαίο αμερικανικο πανεπιστήμιο, σου λέω λοιπόν με σιγουριά ότι οι Κινέζοι για πάρουν το Α+++ στη θερμή ζώνη λειτουργούν ανάποδα. Δεν αφήνουν το κλιματιστικό να δουλέψει ελεύθερα στην διαδικασία μέτρησης της κατανάλωσης αλλά ρυθμίζουν την πλακέτα να λειτουργήσει πάνω ακριβώς στο scop 5.1 με ότι φορτίο επιτύχει αυτήν την επίδοση. Δεν είναι τυχαίο ότι σχεδόν όλα τα κινέζικα έχουν 5,1 scop, ούτε 5.2 ούτε 5.3 ούτε 5.5. Επίσης 95% των κινεζικών προϊόντων δουλεύουν με υψηλότερο φορτίο στη θερμή ζώνη από ότι στην μέση! Το οποίο είναι όχι παράδοξο αλλά και αντιοικολογικό. Σε πολλά Mitsubishi Heavy είδα αυτήν ακριβώς τη συμπεριφορά. Ωστόσο είναι μηχανήματα φτιαγμένα για ψύξη και για αυτό οι δείκτες seer που είθισται να έχουν είναι πολύ υψηλοί. 

Και τα Fujitsu πως καταφέρνουν να έχουν και υψηλότατο seer και κορυφαίο scop? ( Παράδειγμα το ASYG24KLCA που είναι το απολύτως κορυφαίο 24αρι σε δείκτες απόδοσης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dare-Devil είπε

Προσωπικά θα ρώταγα απευθείας την Toshiba για το ποια είναι η πολιτική της στην επάρκεια ανταλλακτικών για το μοντέλου που θα με ενδιέφερε . Όχι μηχανικό , ψυκτικό ή κατάστημα . 

Ανεξάρτητα αν μεταπωλείς ή δε μεταπωλείς, μπορείς να υποσχεθείς επάρκεια ανταλλακτικών. Η κάθε αντιπροσωπεία έχει την δική της πολιτική στην επάρκεια ανταλλακτικών και δεν έχει καμία σχέση αν είναι Έλληνας εισαγωγέας ή μητρική εταιρεία . Κάθε εταιρεία κάνει Forecast και Demand planning για να καλύψει την ζήτηση για τα χρόνια που έχει ορίσει . Παίρνεις τηλέφωνο και ρωτάς την κάθε εταιρεία ποια είναι η πολιτική της .  Τα περισσότερα τεχνολογικά αγαθά στην Ελλάδα εισάγονται από Ελληνικές εταιρίες και όχι απο εταιρίες που ανήκουν σε μητρικές εταιρίες . 

Όσον αφορά το μοντέλο και τις αλλαγές στα ανταλλακτικά  αυτό δεν είναι καθόλου παράξενο . Το ίδιο γίνεται και στα μοντέλα των αυτοκινητοβιομηχανιών .  Αλλάζουν συχνά τα ανταλλακτικά το ίδιου μοντέλου που υπάρχει στην αγορά . 

 

Ο μηχανικος ηταν μηχανικος της Toshiba. To πηρα απο αντιπροσωπια της Τoshiba και οχι ηλεκτρομαγαζο στυλ κωτσοβολου που και εσυ δεν συμφωνεις να αγοραζει ο κοσμος. Τωρα για τα φασον εχεις ρωτησει τη προβλεψη και για ποιο μοντελο ποιας χρονιας εχουν και ποσο χρονο για να λες οτι εχουν ανταλλακτικα. Εδω μεσα στην εγγυηση και δεν εχουν να στο αλλαξουν και σου βαζουν αλλο ακομα και καλυτερο οποτε φαντασου τι γινεται μετα την εγγυηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και εκει που ειχα αποφασισει να παρω το toshiba shorai 24ari,καθησα και διαβασα, πολλα ατομα μιλανε για το ASYG24G24KLCA οποιο εχει και μεγαλυτερο δεικτη seer και scop και το οποιο ειναι και ποιο φθηνο κιολας.

Βαθμός ενεργειακής απόδοσης (SEER) ASYG24G24KLCA
7.1
Βαθμός θερμικής απόδοσης (SCOP) ASYG24G24KLCA
6.4
 
ενω το shorai εχει 6,2  seer με 5,5 αντισχτοιχα
 
τι προτεινετε τελικα? με ενδιαφερει κυριως και η θερμανση και η μοναδα να μην κανει θορυβο αρκετο.
Επεξ/σία από Triple_HR21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Και τα Fujitsu πως καταφέρνουν να έχουν και υψηλότατο seer και κορυφαίο scop? ( Παράδειγμα το ASYG24KLCA που είναι το απολύτως κορυφαίο 24αρι σε δείκτες απόδοσης).

Δεν αποκλείει το seer το scop. Είναι μηχανήματα που είναι φτιαγμένα για ψύξη. Ξεκάθαρα. Φαίνεται από την χαρακτηριστικά τους. Δουλεύουν με seer και φορτία παρά πολύ υψηλά. Υπάρχουν όμως και μηχανήματα που είναι πιο all around. Twin rotary π χ. σημαίνει ότι οι ρότορες μπορούν να ρυθμιστούν αυτόνομα. Η βελτιστοποίηση γίνεται σε άλλο επίπεδο. Η σειρά της Fujitsu klca 18 & 24 για τα χρήματα είναι πολύ καλή. Δανείζετε στοιχεία από τη σειρά την ακριβή. Daikin Sarara απόλυτα μηχανήματα. Daisekai επίσης. Χρειάζεται πολλή ανάλυση για τα ευρήματα. Θα γίνουν paper σε journal. 

9 λεπτά πριν, Triple_HR21 είπε

και εκει που ειχα αποφασισει να παρω το toshiba shorai 24ari,καθησα και διαβασα, πολλα ατομα μιλανε για το ASYG24G24KLCA οποιο εχει και μεγαλυτερο δεικτη seer και scop και το οποιο ειναι και ποιο φθηνο κιολας.

Βαθμός ενεργειακής απόδοσης (SEER) ASYG24G24KLCA
7.1
Βαθμός θερμικής απόδοσης (SCOP) ASYG24G24KLCA
6.4
 
ενω το shorai εχει 6,2  seer με 5,5 αντισχτοιχα
 
τι προτεινετε τελικα? με ενδιαφερει κυριως και η θερμανση και η μοναδα να μην κανει θορυβο αρκετο.

Το έβαλε ο αδελφός μου στο χώρο του. Φασαρία κάνει, δεν είναι αθόρυβο. Η θερμότητα που εκπέμπει είναι επί πο επίπεδου καλοριφέρ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, juneman είπε

Δεν αποκλείει το seer το scop. Είναι μηχανήματα που είναι φτιαγμένα για ψύξη. Ξεκάθαρα. Φαίνεται από την χαρακτηριστικά τους. Δουλεύουν με seer και φορτία παρά πολύ υψηλά. Υπάρχουν όμως και μηχανήματα που είναι πιο all around. Twin rotary π χ. σημαίνει ότι οι ρότορες μπορούν να ρυθμιστούν αυτόνομα. Η βελτιστοποίηση γίνεται σε άλλο επίπεδο. Η σειρά της Fujitsu klca 18 & 24 για τα χρήματα είναι πολύ καλή. Δανείζετε στοιχεία από τη σειρά την ακριβή. Daikin Sarara απόλυτα μηχανήματα. Daisekai επίσης. Χρειάζεται πολλή ανάλυση για τα ευρήματα. Θα γίνουν paper σε journal. 

Το έβαλε ο αδελφός μου στο χώρο του. Φασαρία κάνει, δεν είναι αθόρυβο. Η θερμότητα που εκπέμπει είναι επί πο επίπεδου καλοριφέρ. 

Ti θες να πεις ακριβως με το bold. Δε σε καταλαβα. Twin rotary ειναι η σχεδιαση του κομπρεσορα, που εχει δυο δακτυλιους συμπιεσης και δημιουργουν αντιθεττες ροπες για μικροτερους κραθασμους. Πετυγχανουν την ιδια συμπιεση σε μικροτερο χωρο σε σχεση με τους κλασιους. Τώρα σε σχεση με τους scroll εχουν τελειως αλλη σχεδιαση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...