Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Mamalios είπε

Καλησπέρα,

Είμαι καινούργιος στο blog και ενδιαφέρομαι να αγοράσω κλιματιστικό κυρίως για θέρμανση. Θα ήθελα τη συμβουλή σας. Το σπίτι ενοικιαζόμενο, τελευταίο όροφο με μέτρια μόνωση. Οι εξωτερικές θερμοκρασίες τη νύχτα είναι 5-10 βαθμούς C με αρκετή υγρασία και πολύ σπάνια να πέσουν κοντά στο 0 C το χειμώνα. Παραθέτω την κάτοψη του σπιτιού μαζί με το εμβαδόν των χώρων καθαρό χωρίς τις ντουλάπες...

20200118_125932.jpg.0aa5bb74681e16d8a505e3dcb86c64d8.jpg

Προς ώρας χρησιμοποιούμε ένα παλιο συμβατικό 9αρι inventor για το σαλόνι που επαρκει αν δεν πιάσει πολύ κρύο και σόμπες ρεύματος για τα δωμάτια...Επειδή έχουμε 2 παιδάκια και πάντα είναι κάποιος σπίτι το κόστος ρεύματος είναι μεγάλο.

Σκεφτομουν αρχικά να τοποθετήσω ένα 12άρι στο διαδρομο με σωλήνες μέσα από το πατάρι πάνω από το μπάνιο, τελικά πιστεύω πως θέλω 14-18άρι (ώστε να πιάνει όλο το σπίτι ή τμηματικά σαλόνι-κουζίνα/δωμάτια μπανιο επειδή υπάρχει συρόμενη πόρτα στο διάδρομο, δεν θέλουμε κλιματισικό μέσα στα υπνοδωμάτια).. ο Διάδρομος έχει χώρο 94cm ...οπότε θέλω κάτι με μήκος ως 800-850mm στην εσωτερική, Για εξωτερική δεν θέλω κάτι τεράστιο έτσι ωστε να μπει ψηλά. Η λύση των δύο κλιματιστικών (12άρι σαλόνι και 12άρι διάδρομο μου φαίνεται ακριβή) Θέλω το κλιματιστικό να έχει καλούς δείκτες scop.

Η πρώτη μου επιλογή

https://www.skroutz.gr/s/15157257/Fujitsu-KG-Series-ASYG12KGTA.html#reviews

Έχει τους καλύτερους δείκτες scop για χαμηλότερα kw σε σχέση με τα 18άρια τουλάχιστον ..Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο για μεγαλύτερα φορτία και αν επαρκεί, δίνει μέγιστα btu 20800 και 700m3/h

Η δεύτερη επιλογή 

https://www.skroutz.gr/s/15038380/Fujitsu-ASYG18KLCA.html

Έχει τον καλύτερο δείκτη scop για χαμηλό φορτίο αλλά από ό,τι κατάλαβα έχει μόνο τα κλασικά παλιά φίλτρα και είναι λίγο θορυβώδες και 990m3/h

3η επιλογή

https://www.skroutz.gr/s/15167419/Fujitsu-KG-Series-ASYG14KGTA.html

Αρκετά χειρότεροι δείκτες scop από το 12άρι για μεγαλύτερες αποδόσεις kw,  21800btu μεγιστη απόδοση και 770m3/h. Επίσης για αυτό και για το 12άρι μερικά καταστήματα γράφουν ότι έχει φίλτρο απόσμησης ιόντων μακράς διαρκείας και Φίλτρο με Απόσταγμα Κατεχίνης Μήλου..Στο επίσημο site τα αναφέρει ως προαιρετικά...Δεν ξέρω τι παίζει...

4η επιλογή

https://www.skroutz.gr/s/2775686/Mitsubishi-MSZ-MUZ-SF42VE.html

Λίγο καλύτερα scop από fujitsu κgta14, 20500btu μέγιστα αλλά 684 m3/h

Άλλη επιλογή

Hitachi ή Toshiba...

Δεν έχουν καλά scop αλλά έχουν αυτοκαθαρισμό...Πόσο απαραίτητο το θεωρείτε ότι είναι;

Εν κατακλείδι

Δεν βρίσκω μικρά σε μήκος κλιματιστικά με καλές αποδόσεις από άλλες φθηνές μάρκες ή με ιονιστή. 

Επίσης θεωρείτε ότι μπορεί να έχει θέμα το κλιματιστικό στον διάδρομο και να σβήνει συμπιεστή πιο γρήγορα από ότι πρέπει; Δεν βρήκα αξιοπιστης μάρκας και μαζεμένο σε διαστάσεις με λειτουργία follow me...

Επίσης σε τι είναι σημαντική η παροχή αέρα ανά ώρα; Παίζει τόσο ρόλο επειδή κλίνω προς Mitsubishi που έχει όμως χαμηλή...

Τελος τι θεωρείτε πιο αξιόπιστο από αυτές τις επιλογές; Για mitsubishi μερικοί εχουν καμια φορά θέμα..Επίσης hitachi έχουν από ό,τι βλέπω θέμα πιο συχνα...

Θέλω να ακούσω και ό,τι άλλο έχετε να προτείνετε. Ευχαριστώ πολύ...

Συγνώμη για το σεντόνι

Αν θέλετε να έχετε σωστή θέρμανση στα υπνοδωμάτια να βάλετε κλιματιστικο μέσα σε αυτά αλλιώς η θέρμανση δεν θα είναι καλή. Οπότε αν δεν θέλετε να βάλετε κλιματιστικο στα δωμάτια μείνετε με τις σομπες ρεύματος. Για το σαλόνι μπορείτε να αγοράσετε ένα καλύτερο κλιματιστικο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, juneman είπε

Αφιέρωσα σχεδόν τρεις μήνες από τον ελεύθερο χρόνο μου για να καταλάβω πως λειτουργεί το πράγμα. Φυσικά είναι πάρα πολύ απλό. Κατέβασα όλα τα στοιχεία για περίπου 600 κλιματιστικά που υπάρχουν στην Ευρώπη. Ως μηχανικός με διδακτορικό στην ανάλυση ποσοτικών δεδομένων από κορυφαίο αμερικανικο πανεπιστήμιο, σου λέω λοιπόν με σιγουριά ότι οι Κινέζοι για πάρουν το Α+++ στη θερμή ζώνη λειτουργούν ανάποδα. Δεν αφήνουν το κλιματιστικό να δουλέψει ελεύθερα στην διαδικασία μέτρησης της κατανάλωσης αλλά ρυθμίζουν την πλακέτα να λειτουργήσει πάνω ακριβώς στο scop 5.1 με ότι φορτίο επιτύχει αυτήν την επίδοση. Δεν είναι τυχαίο ότι σχεδόν όλα τα κινέζικα έχουν 5,1 scop, ούτε 5.2 ούτε 5.3 ούτε 5.5. Επίσης 95% των κινεζικών προϊόντων δουλεύουν με υψηλότερο φορτίο στη θερμή ζώνη από ότι στην μέση! Το οποίο είναι όχι παράδοξο αλλά και αντιοικολογικό. Σε πολλά Mitsubishi Heavy είδα αυτήν ακριβώς τη συμπεριφορά. Ωστόσο είναι μηχανήματα φτιαγμένα για ψύξη και για αυτό οι δείκτες seer που είθισται να έχουν είναι πολύ υψηλοί. 

Μήπως αυτό το "πείραγμα" ρύθμιση της πλακέτας.. έχει συνέπεια τον "κανόνα 42C"? Ο οποίος σύμφωνα με τις τελευταίες ένδειξεις του @liakjim ισχύει από μια εξ. θερμοκρασία και πάνω;  Και δεν έχει καμία σχέση με θερμική άνεση; Αν ήταν θέμα θερμικής άνεσης θα ίσχυε σε όλες τις θερμοκρασίες..

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Triple_HR21 είπε

και εκει που ειχα αποφασισει να παρω το toshiba shorai 24ari,καθησα και διαβασα, πολλα ατομα μιλανε για το ASYG24G24KLCA οποιο εχει και μεγαλυτερο δεικτη seer και scop και το οποιο ειναι και ποιο φθηνο κιολας.

Βαθμός ενεργειακής απόδοσης (SEER) ASYG24G24KLCA
7.1
Βαθμός θερμικής απόδοσης (SCOP) ASYG24G24KLCA
6.4
 
ενω το shorai εχει 6,2  seer με 5,5 αντισχτοιχα
 
τι προτεινετε τελικα? με ενδιαφερει κυριως και η θερμανση και η μοναδα να μην κανει θορυβο αρκετο.

Το Fujitsu κάνει θόρυβο, αν σε ενδιαφέρει η ησυχία θα πας σε Shorai. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Μήπως αυτό το "πείραγμα" ρύθμιση της πλακέτας.. έχει συνέπεια τον "κανόνα 42C"? Ο οποίος σύμφωνα με τις τελευταίες ένδειξεις του @liakjim ισχύει από μια εξ. θερμοκρασία και πάνω;  Και δεν έχει καμία σχέση με θερμική άνεση; Αν ήταν θέμα θερμικής άνεσης θα ίσχυε σε όλες τις θερμοκρασίες..

Δεν μπόρεσα από την έρευνα μου να επιβεβαιώσω ή απορρίψω τα περί 42C. 

14 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Ti θες να πεις ακριβως με το bold. Δε σε καταλαβα. Twin rotary ειναι η σχεδιαση του κομπρεσορα, που εχει δυο δακτυλιους συμπιεσης και δημιουργουν αντιθεττες ροπες για μικροτερους κραθασμους. Πετυγχανουν την ιδια συμπιεση σε μικροτερο χωρο σε σχεση με τους κλασιους. Τώρα σε σχεση με τους scroll εχουν τελειως αλλη σχεδιαση. 

Δεν το έκανα bold. Δεν ξέρω πως έγινε. Η μικρότερη συμπίεση και τριβή οδηγεί σε χαμηλότερη κατανάλωση ρεύματος για την παραγωγή ίδιας ποσότητας έργου. Θα βρω το paper των μηχανικών της Toshiba να το δείτε. Θέλει όμως γνώσεις μαθηματικών και φυσικής. Είναι εξειδικευμένο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Triple_HR21 είπε

και εκει που ειχα αποφασισει να παρω το toshiba shorai 24ari,καθησα και διαβασα, πολλα ατομα μιλανε για το ASYG24G24KLCA οποιο εχει και μεγαλυτερο δεικτη seer και scop και το οποιο ειναι και ποιο φθηνο κιολας.

Βαθμός ενεργειακής απόδοσης (SEER) ASYG24G24KLCA
7.1
Βαθμός θερμικής απόδοσης (SCOP) ASYG24G24KLCA
6.4
 
ενω το shorai εχει 6,2  seer με 5,5 αντισχτοιχα
 
τι προτεινετε τελικα? με ενδιαφερει κυριως και η θερμανση και η μοναδα να μην κανει θορυβο αρκετο.

Μη πας στο Fujitsu αν δεν θες θόρυβο.

Ψάξε στο YouTube για video που έχω σηκώσει.

3 λεπτά πριν, juneman είπε

Δεν μπόρεσα από την έρευνα μου να επιβεβαιώσω ή απορρίψω τα περί 42C. 

Δεν το έκανα bold. Δεν ξέρω πως έγινε. Η μικρότερη συμπίεση και τριβή οδηγεί σε χαμηλότερη κατανάλωση ρεύματος για την παραγωγή ίδιας ποσότητας έργου. Θα βρω το paper των μηχανικών της Toshiba να το δείτε. Θέλει όμως γνώσεις μαθηματικών και φυσικής. Είναι εξειδικευμένο. 

Ναι το έχω σηκώσει πέρυσι το paper της Toshiba.

Edit να το

https://www.google.com/url?q=https://docs.lib.purdue.edu/cgi/viewcontent.cgi%3Farticle%3D1744%26context%3Dicec&sa=U&ved=2ahUKEwjexvrlyI3nAhVgzcQBHW6lCAEQFjAMegQIBxAB&usg=AOvVaw17dos6CY8WZYMTtxgQ_4v9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, juneman είπε

Δεν μπόρεσα από την έρευνα μου να επιβεβαιώσω ή απορρίψω τα περί 42C. 

Δεν το έκανα bold. Δεν ξέρω πως έγινε. Η μικρότερη συμπίεση και τριβή οδηγεί σε χαμηλότερη κατανάλωση ρεύματος για την παραγωγή ίδιας ποσότητας έργου. Θα βρω το paper των μηχανικών της Toshiba να το δείτε. Θέλει όμως γνώσεις μαθηματικών και φυσικής. Είναι εξειδικευμένο. 

Φιλε εγω το εκανα bold για να σε ρωτησω τι εννοεις.

7 λεπτά πριν, juneman είπε

Δεν μπόρεσα από την έρευνα μου να επιβεβαιώσω ή απορρίψω τα περί 42C. 

Δεν το έκανα bold. Δεν ξέρω πως έγινε. Η μικρότερη συμπίεση και τριβή οδηγεί σε χαμηλότερη κατανάλωση ρεύματος για την παραγωγή ίδιας ποσότητας έργου. Θα βρω το paper των μηχανικών της Toshiba να το δείτε. Θέλει όμως γνώσεις μαθηματικών και φυσικής. Είναι εξειδικευμένο. 

Οκ αρα θες να πεις οτι για το ιδιο εργο σε σχεση με απλο συμπιεστη εχουν αλλη ρυθμιση στροφων αρα και καταναλωσης. Οκ το ιδιο λεμε τοτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, juneman είπε

Λέω για ένα πιο καινούριο του 2015. Θα το μελετήσω όμως και αυτό που έβαλες. Σε ευχαριστώ. 

Οκ αν το βρεις το καινούργιο θα με ενδιέφερε.

Προσωπικά βλέποντας το φασον στον χώρο πόσο αλλοπροσαλα δουλεύει, είναι ξεκάθαρο ότι είναι περίεργα ρυθμισμένο. Αρχικά νομίζα ότι ήταν ο κανόνας των 42 αλλά όχι, δεν τον ακολουθεί. Δλδ όχι πάντα. Αλλά ή θα δουλεύει 300 ή 700 . Γιατί;

Στον διπλανό χώρο το Daikin αβίαστα θα ψάξει να βρει τη χαμηλότερη κατανάλωση.

Άσε που το carrier, πάντα μα πάντα, θα κάψει από λίγο (20% ) έως πολύ πάνω σε λιγότερο επιβαρυμένο χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, juneman είπε

Αφιέρωσα σχεδόν τρεις μήνες από τον ελεύθερο χρόνο μου για να καταλάβω πως λειτουργεί το πράγμα. Φυσικά είναι πάρα πολύ απλό. Κατέβασα όλα τα στοιχεία για περίπου 600 κλιματιστικά που υπάρχουν στην Ευρώπη. Ως μηχανικός με διδακτορικό στην ανάλυση ποσοτικών δεδομένων από κορυφαίο αμερικανικο πανεπιστήμιο, σου λέω λοιπόν με σιγουριά ότι οι Κινέζοι για πάρουν το Α+++ στη θερμή ζώνη λειτουργούν ανάποδα. Δεν αφήνουν το κλιματιστικό να δουλέψει ελεύθερα στην διαδικασία μέτρησης της κατανάλωσης αλλά ρυθμίζουν την πλακέτα να λειτουργήσει πάνω ακριβώς στο scop 5.1 με ότι φορτίο επιτύχει αυτήν την επίδοση. Δεν είναι τυχαίο ότι σχεδόν όλα τα κινέζικα έχουν 5,1 scop, ούτε 5.2 ούτε 5.3 ούτε 5.5. Επίσης 95% των κινεζικών προϊόντων δουλεύουν με υψηλότερο φορτίο στη θερμή ζώνη από ότι στην μέση! Το οποίο είναι όχι παράδοξο αλλά και αντιοικολογικό. Σε πολλά Mitsubishi Heavy είδα αυτήν ακριβώς τη συμπεριφορά. Ωστόσο είναι μηχανήματα φτιαγμένα για ψύξη και για αυτό οι δείκτες seer που είθισται να έχουν είναι πολύ υψηλοί. 

Απο τα λεγομενα σου καταλαβαινω οτι ποιο μεγαλη σημασια εχει το kwh/annum παρα το scop seer. Οσο για το mitsubishi heavy ετσι φιανετε να ειναι η κατασταση αν κρινω απο την ταμπελα. Μου κανει ομως εντυπωση αν υχυουν αυτα που λες, μια εταιρια σαν τη mitsubishi να κανει τετοια. Τελικα τι πρεπει να κοιταμε;

 

1270564784_.thumb.jpg.e122a327b623a1ceba521a213e17c3ed.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, c-max είπε

Απο τα λεγομενα σου καταλαβαινω οτι ποιο μεγαλη σημασια εχει το kwh/annum παρα το scop seer. Οσο για το mitsubishi heavy ετσι φιανετε να ειναι η κατασταση αν κρινω απο την ταμπελα. Μου κανει ομως εντυπωση αν υχυουν αυτα που λες, μια εταιρια σαν τη mitsubishi να κανει τετοια. Τελικα τι πρεπει να κοιταμε;

1270564784_.thumb.jpg.e122a327b623a1ceba521a213e17c3ed.jpg

 κοιταμε SCOP /SEER αλλά σε συνάρτηση με το φορτίο σχεδιασμου που υπολογίστηκαν.  Ειδικά στο SCOP Θέρμης ζωνης,εκεί είναι που γίνονται οι "αλχημείες"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνει τίποτα παράνομο ή κακό. Απλά έχει επιλέξει σε αυτό το μοντέλο να δώσει βαρύτητα στην ψύξη. Δες πόσο μικρή διαφορά έχει η κατανάλωση μεταξύ δύο ζωνών. 

Bingo!

Μόλις τώρα, juneman είπε

Δεν κάνει τίποτα παράνομο ή κακό. Απλά έχει επιλέξει σε αυτό το μοντέλο να δώσει βαρύτητα στην ψύξη. Δες πόσο μικρή διαφορά έχει η κατανάλωση μεταξύ δύο ζωνών. 

Bingo!

 

39 λεπτά πριν, c-max είπε

Απο τα λεγομενα σου καταλαβαινω οτι ποιο μεγαλη σημασια εχει το kwh/annum παρα το scop seer. Οσο για το mitsubishi heavy ετσι φιανετε να ειναι η κατασταση αν κρινω απο την ταμπελα. Μου κανει ομως εντυπωση αν υχυουν αυτα που λες, μια εταιρια σαν τη mitsubishi να κανει τετοια. Τελικα τι πρεπει να κοιταμε;

1270564784_.thumb.jpg.e122a327b623a1ceba521a213e17c3ed.jpg

 

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

 κοιταμε SCOP /SEER αλλά σε συνάρτηση με το φορτίο σχεδιασμου που υπολογίστηκαν.  Ειδικά στο SCOP Θέρμης ζωνης,εκεί είναι που γίνονται οι "αλχημείες"

Bingo!

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Οκ αν το βρεις το καινούργιο θα με ενδιέφερε.

Προσωπικά βλέποντας το φασον στον χώρο πόσο αλλοπροσαλα δουλεύει, είναι ξεκάθαρο ότι είναι περίεργα ρυθμισμένο. Αρχικά νομίζα ότι ήταν ο κανόνας των 42 αλλά όχι, δεν τον ακολουθεί. Δλδ όχι πάντα. Αλλά ή θα δουλεύει 300 ή 700 . Γιατί;

Στον διπλανό χώρο το Daikin αβίαστα θα ψάξει να βρει τη χαμηλότερη κατανάλωση.

Άσε που το carrier, πάντα μα πάντα, θα κάψει από λίγο (20% ) έως πολύ πάνω σε λιγότερο επιβαρυμένο χώρο.

Στις ώρες που δουλεύει συνεχόμενα ένα κλιματιστικό προκειμένου να μελετηθεί η κατανάλωση του για να δημιουργηθεί το ενεργειακό ταμπέλακι , η πλακέτα ρυθμίζει το φορτίο είτε χαμηλό είτε υψηλό για να βγαίνει ο δείκτης scop π.χ. 5,1. Σε μηχανήματα που λειτουργούν χωρίς τέτοιο προγραμματισμό, βλέπεις ότι αρχικά ανεβάζει watt και σταδιακά κατεβαίνει σε watt όσο χαμηλά επιτρέπει ο σχεδιασμός του ρότορα. Π.χ. το Fujitsu ASYG18 επιτρέπει να κατεβάσει πολύ χαμηλά στα 2.070 btu. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ξανά,

μου εγκατέστησαν το tcl. Καλούτσικο είναι, μου συμπλήρωσε και την εγγύηση.

Βλέπω στο ρελαντί καίει γύρω στα 500watt. 9άρι. Πολύ δέν είναι?

22 βαθμούς εσωτερική. Περίπου 8 εξωτερική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, teachertza είπε

Καλησπέρα ξανά,

μου εγκατέστησαν το tcl. Καλούτσικο είναι, μου συμπλήρωσε και την εγγύηση.

Βλέπω στο ρελαντί καίει γύρω στα 500watt. 9άρι. Πολύ δέν είναι?

22 βαθμούς εσωτερική. Περίπου 8 εξωτερική.

Η κατανάλωση εξαρτάται από το πόσο καλή μόνωση έχεις ,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...