Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, c-max είπε

Ειδες; αυτο που λεω, εχεις πανω απο μισο μετρο απο ταβανι και ετσι δεν σου παρουσιαζει υπερθερμανση. Εχω μετρησει και υπαρχει διαφορα 2 βαθμων τουλαχιστον 30 ποντους πιο κατω, και με λιγοτερη διακυμανση.

ακουσε με λιγο .......ειμαι σιγουρος οτι αν πας 30 εκατοστα κατω δεν θα αλλαξει τιποτε και γιατι το λεω αυτο .....και εγω παρατηρησα οτι οταν ζητω π.χ 23  το μεσημερι με μεγαλη εξωτερικη και την πορτα κλειστη σε 18 τετραγωνικα οτι κανει πριονι ιδιο με αυτο που κανει σε εσενα....αλλα δεν φταιει ουτε το κλιματιστικο ουτε το ψηλα......φταινε 3πραγματα 1) οτι δεν στελνω τον αερα μακρυα και μπερδευεται (πατησα μια φορα καταλαθος το περσιδες τερμα δεξια αν θυμαμαι καλα και ειδα πριονι...ενω το δωματιο ηταν κρυο).2)ο χωρος εχει λιγοτερες απατησεις απο το ελαχιστο του μηχανηματος 3) το δωματιο που το εχω εχει 6 τετραγωνικα μετρα τζαμι και οταν το χτυπα ο ηλιος γινεται θερμοκηπειο..... στην περιπτωση σου ξεκαθαρα ειναι μεγαλο για τον χωρο ...δοκιμασε ομως και το 25 .....αν δεν κανει ον οφφ ισως με την ιδια καταναλωση εχεις + 3 βαθμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

liakjim ΑΡΧΙΚΑ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΤΟ MIRAI ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΤΙΜΗΣ ΣΤΟ SKROUTZ ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΟΥ ΤΟ ΔΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ(ΝΟΜΙΖΩ 540) ΟΠΟΤΕ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ CARRIER .ΒΑΣΙΚΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΒΑΖΟΥΝ CARRIER KAI TOSHIBA ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΚΟ ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΤΟ CARRIER ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑΣ .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ!!

Επεξ/σία από ANTONIO202
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Mην είμαστε υπερβολικοί . Την πιθανότητα να έχεις on-off δεν την γλιτώνεις με κανένα inverter μηχάνημα . Όλα τα κλιματιστικά του εμπορίου έχουν ένα κατώτερο εύρος απόδοσης σε btu/h που δεν είναι σταθερό σε όλες τις συνθήκες . Το πως τελικά θα συμπεριφερθεί ένα μοντέλο  εξαρτάται απο το πόσο χαμηλά μπορεί να πέσει σε διάφορες συνθήκες το κάθε μοντέλο αλλά εξαρτάται όμως και απο τις απαιτήσεις του χώρου σου στις διάφορες αυτές συνθήκες . 
Μπορεί το συγκεκριμένο Daikin να κάνει on-off στη περίπτωση του Grizos στην αρχή για τις απαιτήσεις που έχει ο χώρος του , σε έναν άλλο χώρο όμως μπορεί να είχε πολλά on-off  και σε έναν άλλο χώρο ούτε ένα on-off . 

3 στα 3 daikin στην αρχη κανουν ον οφ ......μπορει ενα τεταρτο να μην παρει ποτε μπροστα , συμφωνουμε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

lol

Αν αυτά τα λες on-off, του carrier τι τα λες;

1468512479_Annotation2020-01-24080316.thumb.png.6542c3a72af1f947769de0bb841a618f.png

τζιμ παλμογραφος ..να το συνδεσουμε  με το χερι για να μετραμε χτυπους και πιςεση !!!!χχαχαχαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Curtis76 να σε ρωτησω κατι που μολις παρατηρησα το ειχα στους 23 και δευτερη σκαλα .μπηκα τωρα στο δωματιο και ο αερας του ειναι χλιαρος.το ανεβασα στους 25 μηπως στρωσει λιγο.εχεις παρατηρησει εσυ κατι αναλογο;(μετα απο λιγα λεπτα τωρα στους 25 βγαζει πιο ζεστο)

Επεξ/σία από ANTONIO202
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/1/2020 στις 2:13 ΜΜ, liakjim είπε

Πες του να τρέξει αυτό

https://www.elith.gr/calc/index.php

Ευχαριστώ, τον είχα ενημερώσει γι' αυτό το ερωτηματολόγιο, αλλά δεν με ενημέρωσε.

Σχετικά τώρα για ένα κλιματιστικό 9.000 BTU που θα μπει σε υπνοδωμάτιο 15 τετραγωνικών με μικρό ύψος ταβανιού (~2.80m), έχω καταλήξει σε αυτά τα δυο:

https://www.skroutz.gr/s/14708722/Haier-Tundra-Green-AS25TABHRA-1U25BEFFRA.html

https://www.skroutz.gr/s/14742379/TCL-TAC-09CHSA-XA11.html#reviews

Προορίζεται για θέρμανση και για ψύξη. Υπάρχει κάτι καλύτερο ή οικονομικότερο σε κάποια προσφορά τώρα; Κοντά στα 300 ευρώ.

Επεξ/σία από johnykim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ANTONIO202 είπε

Curtis76 να σε ρωτησω κατι που μολις παρατηρησα το ειχα στους 23 και δευτερη σκαλα .μπηκα τωρα στο δωματιο και ο αερας του ειναι χλιαρος.το ανεβασα στους 25 μηπως στρωσει λιγο.εχεις παρατηρησει εσυ κατι αναλογο;(μετα απο λιγα λεπτα τωρα στους 25 βγαζει πιο ζεστο)

Ετσι δουλευουν τα inverter ριχνει στροφες και πεφτει η θερμοκρασια του αερα στις περσιδες. Το κλιματιστικο ειχε πιασει θερμοκρασια γι αυτο ενοιωσες ετσι. Το πηγες στους 25 αλλα μετα απο λιγη ωρα που θα πιασει τη θερμοκρασια παλι το ιδιο θα κανει. Ετσι δουλευει απλα. Αφου εναι για υπνοδωματιο να βαλεις τις περσιδες τερμα πανω και στο auto τον ανεμιστηρα. Καποια στιγμη θα πεσει τοσο κατω η ταχυτητα που δε θα ακους τιποτα. Οταν λεω θα πεσει κατω, εννοω οτι θα ειναι πιο αργη απο τη σκαλα 1 που εχεις σαν επιλογη στο χειριστηριο. Στο auto εχει πολυ περισσοτερες σκαλες.. πανω απο 10 νομιζω, ειναι inverter ο ανεμιστηρας.

Αυτα που σου εγραφα για το πως ρυθμιζω το δικο μου, ειναι για κλιματιστικο 22000 btu σε σαλονι, για υπνοδωματιο θα κανεις αλλες ρυθμισεις.

Δες απο το manual που εχω ποσες ταχυτητες εχει στο auto

image.png.d45b748f8ede34be1e4029fbfecde104.png

δες επισης τη διαφορα συμπεριφορας auto με manual λειτουργια στον ανεμιστηρα... ειδες στο λογικο διαγραμμα που αναφερει τους 42 βαθμους κελσιου.  Στο auto ισχυει η συνθηκη 5

image.png.e6a7050bcf1a7bcb522985cea6ae510e.png

image.png

image.png

Επεξ/σία από Curtis76
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, johnykim είπε

Ευχαριστώ, τον είχα ενημερώσει γι' αυτό το ερωτηματολόγιο, αλλά δεν με ενημέρωσε.

Σχετικά τώρα για ένα κλιματιστικό 9.000 BTU που θα μπει σε υπνοδωμάτιο 15 τετραγωνικών με μικρό ύψος ταβανιού (~2.80m), έχω καταλήξει σε αυτά τα δυο:

https://www.skroutz.gr/s/14708722/Haier-Tundra-Green-AS25TABHRA-1U25BEFFRA.html

https://www.skroutz.gr/s/14742379/TCL-TAC-09CHSA-XA11.html#reviews

Προορίζεται για θέρμανση και για ψύξη. Υπάρχει κάτι καλύτερο ή οικονομικότερο σε κάποια προσφορά τώρα; Κοντά στα 300 ευρώ.

Θα έλεγα αυτό https://www.alphaclimagr.gr/product/1409384/tcl-elite-plus-tac-09chsa-xa412-klimatistiko-r32-inverter.html

Έχει 10χρόνια εγγύηση αρκεί να αγοραστεί μέσω του δικτύου Τουρνικιώτη (βλ στο tclgreece ).

Έχει δοκιμαστεί από παιδιά εδώ και έχει καλές κριτικές. wifi και mute λειτουργία για αθόρυβο.

Αν είναι να λειτουργήσει πολλές ώρες, ίσως να άξιζε να πήγαινες σε καλύτερα seer/scop (οικονομία σε ψύξη/θέρμανση αντίστοιχα) με το αντίστοιχο τίμημα.

46 λεπτά πριν, grizos είπε

3 στα 3 daikin στην αρχη κανουν ον οφ ......μπορει ενα τεταρτο να μην παρει ποτε μπροστα , συμφωνουμε .

Δεν καταλαβαίνω γιατί δίνεις τόση μεγάλη σημασία στην αρχή που το σύστημα πάει να ισορροπήσει σε ταλάντωση.

Το θέμα είναι όταν ισορροπήσει να υπάρχει σταθερότητα και οικονομία .

Παράδειγμα :

1753750925_Annotation2020-01-21060843.thumb.png.e957a054567817c7bbd46499531f65c7.png

 

Ταλαντώσεις στην αρχή, απόλυτη ισορροπία μετέπειτα.

Τα inventer είναι για να μην κλείνουν. Δεν θα έπρεπε να μας νοιάζει τι κάνουν στην αρχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Ετσι δουλευουν τα inverter ριχνει στροφες και πεφτει η θερμοκρασια του αερα στις περσιδες. Το κλιματιστικο ειχε πιασει θερμοκρασια γι αυτο ενοιωσες ετσι. Το πηγες στους 25 αλλα μετα απο λιγη ωρα που θα πιασει τη θερμοκρασια παλι το ιδιο θα κανει. Ετσι δουλευει απλα. Αφου εναι για υπνοδωματιο να βαλεις τις περσιδες τερμα πανω και στο auto τον ανεμιστηρα. Καποια στιγμη θα πεσει τοσο κατω η ταχυτητα που δε θα ακους τιποτα. Οταν λεω θα πεσει κατω, εννοω οτι θα ειναι πιο αργη απο τη σκαλα 1 που εχεις σαν επιλογη στο χειριστηριο. Στο auto εχει πολυ περισσοτερες σκαλες.. πανω απο 10 νομιζω, ειναι inverter ο ανεμιστηρας.

Αυτα που σου εγραφα για το πως ρυθμιζω το δικο μου, ειναι για κλιματιστικο 22000 btu σε σαλονι, για υπνοδωματιο θα κανεις αλλες ρυθμισεις.

Δες απο το manual που εχω ποσες ταχυτητες εχει στο auto

image.png.0c94b9cdcc227dab7d369eaaa95fbbf1.png

δες επισης τη διαφορα συμπεριφορας auto με manual λειτουργια στον ανεμιστηρα... ειδες στο λογικο διαγραμμα που αναφερει τους 42 βαθμους κελσιου. 

image.png.e6a7050bcf1a7bcb522985cea6ae510e.png

Καταλαβα.Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.Ειχα συνηθισει με το kuro που δινει αρχικα στα τερματα και on off συμπεριφορα και μου φανηκε περιεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Curtis76 είπε

Ετσι δουλευουν τα inverter ριχνει στροφες και πεφτει η θερμοκρασια του αερα στις περσιδες. Το κλιματιστικο ειχε πιασει θερμοκρασια γι αυτο ενοιωσες ετσι. Το πηγες στους 25 αλλα μετα απο λιγη ωρα που θα πιασει τη θερμοκρασια παλι το ιδιο θα κανει. Ετσι δουλευει απλα. Αφου εναι για υπνοδωματιο να βαλεις τις περσιδες τερμα πανω και στο auto τον ανεμιστηρα. Καποια στιγμη θα πεσει τοσο κατω η ταχυτητα που δε θα ακους τιποτα. Οταν λεω θα πεσει κατω, εννοω οτι θα ειναι πιο αργη απο τη σκαλα 1 που εχεις σαν επιλογη στο χειριστηριο. Στο auto εχει πολυ περισσοτερες σκαλες.. πανω απο 10 νομιζω, ειναι inverter ο ανεμιστηρας.

Αυτα που σου εγραφα για το πως ρυθμιζω το δικο μου, ειναι για κλιματιστικο 22000 btu σε σαλονι, για υπνοδωματιο θα κανεις αλλες ρυθμισεις.

Δες απο το manual που εχω ποσες ταχυτητες εχει στο auto

image.png.0c94b9cdcc227dab7d369eaaa95fbbf1.png

δες επισης τη διαφορα συμπεριφορας auto με manual λειτουργια στον ανεμιστηρα... ειδες στο λογικο διαγραμμα που αναφερει τους 42 βαθμους κελσιου.  Στο auto ισχυει η συνθηκη 5

image.png.e6a7050bcf1a7bcb522985cea6ae510e.png

images?q=tbn:ANd9GcRyPp7hXuf2QZPZqKe_4sx

😆🤓

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα έλεγα αυτό https://www.alphaclimagr.gr/product/1409384/tcl-elite-plus-tac-09chsa-xa412-klimatistiko-r32-inverter.html

Έχει 10χρόνια εγγύηση αρκεί να αγοραστεί μέσω του δικτύου Τουρνικιώτη (βλ στο tclgreece ).

Έχει δοκιμαστεί από παιδιά εδώ και έχει καλές κριτικές. wifi και mute λειτουργία για αθόρυβο.

Αν είναι να λειτουργήσει πολλές ώρες, ίσως να άξιζε να πήγαινες σε καλύτερα seer/scop (οικονομία σε ψύξη/θέρμανση αντίστοιχα) με το αντίστοιχο τίμημα.

Δεν προορίζεται για πάρα πολλές ώρες, οπότε πιστεύω θα είναι μια χαρά. Έχει καλή τιμή ως συγκεκριμένος συνεργάτης της TCL απ' ότι είδα συγκριτικά με το ιστορικό του skroutz, και ισχύει η εγγύηση των 10 χρόνων. Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται  ταυτόχρονα να  λειτουργεί κλιματιστικό και τζάκι; Τι προσέχουμε σε αυτή την περίπτωση; Πως ρυθμίζουμε το κλιματιστικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, g-e-o είπε

Δύο ερωτήσεις παιδιά...Γιατι αρκετές φορές στο fujitsu ενώ πατάω στο χειριστήριο, η εντολή δεν λαμβάνεται από την εσωτερική μονάδα, κ χρειάζεται να το κάνω 2 κ 3 φορες; Υπόψιν είμαι ακριβώς μπροστά στο κλιματιστικο.. Επίσης, έχετε να μου προτείνετε ένα καλό θερμόμετρο χώρου, γιατί έχω δει τόσα πολλά που έχω μπερδευτεί.. 

Ευχαριστώ πολύ!! 

Άθλιο remote , είμαι οριακά να παραγγείλω universal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...