Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Μόλις έβαλα το tplink hs110, μου φαίνονται πολλά τα watt η κάνω λάθος?? 9 βαθμοί έξω ζητούμενη 21 

Screenshot_20200126-224859_Kasa.jpg

Πιο κλιματιστικό είναι; Πολλά μου ακούγονται. Στα 22 δλδ πόσο καταναλώνει;

Επεξ/σία από RAS18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Curtis76 είπε

 

δες επισης τη διαφορα συμπεριφορας auto με manual λειτουργια στον ανεμιστηρα... ειδες στο λογικο διαγραμμα που αναφερει τους 42 βαθμους κελσιου. 

 

 

 

Από αλλού τον περιμέναμε τον κανόνα των 42C και από αλλού μας ήρθε ! 🤫

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Μόλις έβαλα το tplink hs110, μου φαίνονται πολλά τα watt η κάνω λάθος?? 9 βαθμοί έξω ζητούμενη 21 

Screenshot_20200126-224859_Kasa.jpg

Το κλιματιστικό θα κάψει όσο χρειάζεται για να καλύψει τις απώλειες.

Μπορείς αν θες να βάλεις και αυτό

https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

ASYG24KLCA θα δοκιμάσω να το πάω να δω 

Πόση ώρα το λειτουργείς; Για δοκίμασε 22-23 βαθμούς να δούμε καταναλώσεις 

Εμένα τώρα με 10 βαθμούς παίζει 250-270w στους 22. Και νωρίς το απόγευμα που λείπαμε είχαμε ανοιχτά παράθυρα για αερισμό του χώρου για πάνω από 2 ώρες 

Έχεις μεγάλες απώλειες;

Άσχετο, πως μηδενίζει ο hs110 δεν βγάζεις άκρη έτσι όπως καταγράφει τις τελευταίες 30 ημέρες. Υπάρχει τρόπος να μηδενίζει κάθε τέλος του μήνα;

Επεξ/σία από RAS18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, RAS18 είπε

Πόση ώρα το λειτουργείς; Για δοκίμασε 22-23 βαθμούς να δούμε καταναλώσεις 

Εμένα τώρα με 10 βαθμούς παίζει 250-270w στους 22. Και νωρίς το απόγευμα που λείπαμε είχαμε ανοιχτά παράθυρα για αερισμό του χώρου για πάνω από 2 ώρες 

Έχεις μεγάλες απώλειες;

Άσχετο, πως μηδενίζει ο hs110 δεν βγάζεις άκρη έτσι όπως καταγράφει τις τελευταίες 30 ημέρες. Υπάρχει τρόπος να μηδενίζει κάθε τέλος του μήνα;

Τώρα έχει πέσει στα 660 εκεί τριγύρω στους 21 στους 22 πήγε στα 850 και στους 23 στα 1010 και ναι έχω πολύ μεγάλες απώλειες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, apostolisep3 είπε

Τώρα έχει πέσει στα 660 εκεί τριγύρω στους 21 στους 22 πήγε στα 850 και στους 23 στα 1010 και ναι έχω πολύ μεγάλες απώλειες 

Αν έχεις μεγάλες απώλειες είναι φυσιολογικο. Άστο ανοιχτό κάποιες ώρες και δες που θα σταθεροποιηθεί 

https://www.elith.gr/calc/index.php

εδώ μπορείς να υπολογίσεις κατά προσέγγιση τις απώλειες του χώρου σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, RAS18 είπε

Αν έχεις μεγάλες απώλειες είναι φυσιολογικο. Άστο ανοιχτό κάποιες ώρες και δες που θα σταθεροποιηθεί 

https://www.elith.gr/calc/index.php

εδώ μπορείς να υπολογίσεις κατά προσέγγιση τις απώλειες του χώρου σου

 

Screenshot_20200126-233159_Chrome.jpg

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχοντας περάσει 2-3 μερες σε επίπεδο σχιζοφρένειας εξακολουθώ να αμφιταλαντευομαι.

Στο υπνοδωμάτιο με το Mirai στους 21 κατω στα ποδια θέλω παντόφλα.  πανω ειμαι οκ.

Στο υπνοδωμάτιο με το inventor στους 21 είναι να κυκλοφορείς γυμνός. Ωστόσο, σπαταλα ενέργεια, αλλά είναι αλήθεια οτι οπότε εμπαινα μέσα με έπιανε άμεσα νύστα (γιατί είχε φτάσει στο 24) μέχρι που εκλεισε βεβαια και επεσε στους 21 όπου Ναι αυτή η διαφορά ήταν αισθητή.

Το μεγαλυτερο γέλιο ήταν να βγαίνεις από το δωμάτιο με το omnia  και να μπαίνεις στο αλλο με το Mirai που διατηρούσε τους 21 του κυριλέ. Αίσθηση να βάλεις μπουφάν.

Προφανώς, στο 23-24 θα είναι ιδια η αίσθηση αλλα εκει θα χαθεί το πλεονεκτημα της κατανάλωσης.

Συνεπως καποιος θα μπορούσε να πει ότι προτιμα για υπνοδωματια τα κινέζικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, apostolisep3 είπε

Screenshot_20200126-233159_Chrome.jpg

Και καλύπτεις όλο αυτόν τον χώρο που δυνητικά θα έχει τόσες απώλειες??? (δεν ξέρω με πόση εξωτερική τις υπολογίζει)

Με μόλις 600-700W ???? Τούμπανο το εργαλείο!

Χθες ήταν πάντως μια πολύ ζεστή ημέρα, ειδικά στις ελάχιστες της προηγούμενης νύχτας.

Το σπίτι είχε απορροφήσει ζέστη και αυτό φάνηκε από το Fujitsu που έκαψε τις μισές (~6) από τις περίπου 12 που έκαιγε τις προηγούμενες ημέρες.

Και το Carrier με follow me , όλη τη νύχτα καθόταν και έκαψε μόλις 0,66KWh με ζήτηση 21 (τελικά το δωμάτιο αυτό έχει μικρές απώλειες):

1162909384_Annotation2020-01-27064807.png.8138ae17f613d53ab4be9842ea2c7316.png

ενώ το Daikin έκαψε τα 2πλάσια (1.2) αλλά και αυτό έκοβε από τα 180W

 

279572610_Annotation2020-01-27064944.png.1b4f9d91b3eefa1e8766f227726e07e2.png

 

6 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Συνεπως καποιος θα μπορούσε να πει ότι προτιμα για υπνοδωματια τα κινέζικα.

Αν έχει τσάμπα ρεύμα...

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Πάντως έχοντας περάσει 2-3 μερες σε επίπεδο σχιζοφρένειας εξακολουθώ να αμφιταλαντευομαι.

Στο υπνοδωμάτιο με το Mirai στους 21 κατω στα ποδια θέλω παντόφλα.  πανω ειμαι οκ.

Στο υπνοδωμάτιο με το inventor στους 21 είναι να κυκλοφορείς γυμνός. Ωστόσο, σπαταλα ενέργεια, αλλά είναι αλήθεια οτι οπότε εμπαινα μέσα με έπιανε άμεσα νύστα (γιατί είχε φτάσει στο 24) μέχρι που εκλεισε βεβαια και επεσε στους 21 όπου Ναι αυτή η διαφορά ήταν αισθητή.

Το μεγαλυτερο γέλιο ήταν να βγαίνεις από το δωμάτιο με το omnia  και να μπαίνεις στο αλλο με το Mirai που διατηρούσε τους 21 του κυριλέ. Αίσθηση να βάλεις μπουφάν.

Προφανώς, στο 23-24 θα είναι ιδια η αίσθηση αλλα εκει θα χαθεί το πλεονεκτημα της κατανάλωσης.

Συνεπως καποιος θα μπορούσε να πει ότι προτιμα για υπνοδωματια τα κινέζικα.

Καταλαβαινω πως το εννοεις γιατι και εγω χθες μπερδευτηκα αφου ειχα μαθει με το kuro.χθες το βραδυ το αφησα το toshiba 22 και auto καποια στιγμη μεσα στο βραδυ σηκωθηκα και το κατεβασα στο 21(στο δωματιο δεν σκας αλλα νιωθεις οτι εχει διατηρησει την θερμοκρασια που του εχεις ορισει). πιστευω  λοιπον οτι το toshiba διατηρει τις θερμοκρασιες εκει που πρεπει γιαυτο και χθες μπηκα στο δωματιο και δεν το ενιωθα φουλ ζεστο.τα κινεζικα πιστευω υπερθερμενουν τους χωρους αφου δινουν φουλ απο την αρχη εως το τελος ενω το toshiba παει πιο πολιτισμενα.αυτο με το κανονα 42 που εγραψες τι ειναι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ANTONIO202 είπε

Καταλαβαινω πως το εννοεις γιατι και εγω χθες μπερδευτηκα αφου ειχα μαθει με το kuro.χθες το βραδυ το αφησα το toshiba 22 και auto καποια στιγμη μεσα στο βραδυ σηκωθηκα και το κατεβασα στο 21(στο δωματιο δεν σκας αλλα νιωθεις οτι εχει διατηρησει την θερμοκρασια που του εχεις ορισει). πιστευω  λοιπον οτι το toshiba διατηρει τις θερμοκρασιες εκει που πρεπει γιαυτο και χθες μπηκα στο δωματιο και δεν το ενιωθα φουλ ζεστο.τα κινεζικα πιστευω υπερθερμενουν τους χωρους αφου δινουν φουλ απο την αρχη εως το τελος ενω το toshiba παει πιο πολιτισμενα.αυτο με το κανονα 42 που εγραψες τι ειναι;

Εφόσον δεν έχουν follow me , γιατί το δικό μου κινεζοφασόν midea (Carrier) πάει ακριβώς εκεί που θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Και καλύπτεις όλο αυτόν τον χώρο που δυνητικά θα έχει τόσες απώλειες??? (δεν ξέρω με πόση εξωτερική τις υπολογίζει)

Με μόλις 600-700W ???? Τούμπανο το εργαλείο!

Χθες ήταν πάντως μια πολύ ζεστή ημέρα, ειδικά στις ελάχιστες της προηγούμενης νύχτας.

Το σπίτι είχε απορροφήσει ζέστη και αυτό φάνηκε από το Fujitsu που έκαψε τις μισές (~6) από τις περίπου 12 που έκαιγε τις προηγούμενες ημέρες.

Και το Carrier με follow me , όλη τη νύχτα καθόταν και έκαψε μόλις 0,66KWh με ζήτηση 21 (τελικά το δωμάτιο αυτό έχει μικρές απώλειες):

1162909384_Annotation2020-01-27064807.png.8138ae17f613d53ab4be9842ea2c7316.png

ενώ το Daikin έκαψε τα 2πλάσια (1.2) αλλά και αυτό έκοβε από τα 180W

279572610_Annotation2020-01-27064944.png.1b4f9d91b3eefa1e8766f227726e07e2.png

Αν έχει τσάμπα ρεύμα...

Χθες κατα τις 2 παρα το βραδυ επεσε στα 530 watt και εμεινε εκει για ωρα... 
ειναι παρα πολλες οι απωλειες το ξερω και σκεφτομαι μηπως βαλω το fuji στα αλλα δωματια και παρω το mitsubishi το heavy για το σαλονι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Χθες κατα τις 2 παρα το βραδυ επεσε στα 530 watt και εμεινε εκει για ωρα... 
ειναι παρα πολλες οι απωλειες το ξερω και σκεφτομαι μηπως βαλω το fuji στα αλλα δωματια και παρω το mitsubishi το heavy για το σαλονι.

Στον έβγαλε τον χειμώνα έτσι δεν είναι;

Ζορίστηκε βέβαια.

Προσωπικά θα κοίταγα και για το Haier Tundra.

Μάλλον όμως είναι άλλη κλάση από ποιότητα το μιτσου. Δεν ξέρω.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στον έβγαλε τον χειμώνα έτσι δεν είναι;

Ζορίστηκε βέβαια.

Προσωπικά θα κοίταγα και για το Haier Tundra.

Μάλλον όμως είναι άλλη κλάση από ποιότητα το μιτσου. Δεν ξέρω.

βεβαιως και τον εβγαλε με ζορι μεν αλλα τον εβγαλε και ζεσταθηκαμε σε σχεση με το καλοριφερ που πλεον καταλαβα γιατι οσο και να το εκαιγα δεν ζεσταινοταν το σπιτι με τπτ.
αν και να πω την αληθεια μου δεν νομιζω οτι το μιτσου θα προσφερει κατι περισσοτερο απο το φουτζι γιατι το σπιτι ειναι εκτεθειμενο απο παντου και οι μονωσεις του ειναι επιεικως χαλια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...