Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δε χρειάζεται να αποδίδουμε τέτοιους χαρακτηρισμούς , εμείς που έχουμε αυτά τα κλιματιστικα μπορούμε εύκολα με τα σχεδιαγράμματα να δείξουμε πως συμπεριφέρεται το κλιματιστικό , οποίος έχει μάτια βλέπει που λένε ,ας αποφασίσουν οι μελλοντικοί αγοραστές χρήστες ποια συμπεριφορά θα προτιμήσουν 

Δεν χαρακτηρισα. Εγραψα μια κατασταση. Μεχρι πριν κανα διμηνο αν εγραφες οτι εχεις Τογιοτομι που κατεβαινει κατω απο 900w σε λεγανε πρακτορα του αντιπροσωπου. Θυμασαι κατι pm που ειχες παρει.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δε χρειάζεται να αποδίδουμε τέτοιους χαρακτηρισμούς , εμείς που έχουμε αυτά τα κλιματιστικα μπορούμε εύκολα με τα σχεδιαγράμματα να δείξουμε πως συμπεριφέρεται το κλιματιστικό , οποίος έχει μάτια βλέπει που λένε ,ας αποφασίσουν οι μελλοντικοί αγοραστές χρήστες ποια συμπεριφορά θα προτιμήσουν 

το kuro ειναι οτι καλυτερο σε ινβερταρισμα απο οσα ειδα και διαβασα ...(μακαρι να με διαψευσετε) ..κατω απο τους κορυφαιους ....να τα λεμε και αυτα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rbx1000 είπε

Δεν χαρακτηρισα. Εγραψα μια κατασταση. Μεχρι πριν κανα διμηνο αν εγραφες οτι εχεις Τογιοτομι που κατεβαινει κατω απο 900w σε λεγανε πρακτορα του αντιπροσωπου. Θυμασαι κτι pm που ειχες παρει.

Δυστυχώς ακόμα και ένα forum είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας , πάντα θα υπάρχουν ακραίοι , είναι στο χέρι μας να απομονωθούν 

Ναι εγώ και pm πήρα που έλεγαν ότι δουλεύω στην toyotomi και έλεγαν επισης ότι προσπαθώ να δημιουργήσω εντάσεις για να κλειδώσει το θέμα , αλλά όπως είπα και πιο πριν,,,,,,οποίος έχει μάτια βλέπει .....καλή καρδιά που λένε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, grizos είπε

το kuro ειναι οτι καλυτερο σε ινβερταρισμα απο οσα ειδα και διαβασα ...(μακαρι να με διαψευσετε) ..κατω απο τους κορυφαιους ....να τα λεμε και αυτα.....

Το 9αρι και το 12αρι ειναι οκ. Για τα μεγαλυτερα δεν εχουμε εικονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, c-max είπε

Εχω δοκιμασει διαφορες θεσεις τον αερα. Το πιστευω οτι ζεστενει τον χωρο ευκολα, απλα αναρωτιεμαι αν με χαμηλοτερη τοποθετηση αποφευγοταν η υπερθεμανση. Οσο για 25 βαθμους οκ μη βγαλουμε και το σωβρακο 🤣... Το δοκιμασα με 24 και οντως εστρωσε ωσπου μετα απο καποιες ωρες ζεσταθηκε πολυ ο χωρος και αρχισε παλι ον οφ.

20200126_202148 1.jpg

λοιπον......1) στελεις τον αερα λιγο αριστερα οπως κοιτας το κλιματιστικο και οχι απολυτα καθετα δοκιμασε κατι σε 50 μοιρες,2) αν δεν σε ενοχλει ανεβαζεις ταχυτητα ανεμιστηρα 3) εχω την αισθηση οτι ινβερταρει στα μονα καλυτερα (19,21,23 ενω το σενσιρα στα ζυγα...ξερω δεν παιζουμε ρουλετα ουτε ειμαι τζογαδορος),μην ρωτας γιατι ...κανε ολα αυτα που σου ειπα και αν δεν δεις βελτιωση εδω ειμαστε....θα σου βγαλω φωτο σε λιγο .......

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δυστυχώς ακόμα και ένα forum είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας , πάντα θα υπάρχουν ακραίοι , είναι στο χέρι μας να απομονωθούν 

Ναι εγώ και pm πήρα που έλεγαν ότι δουλεύω στην toyotomi και έλεγαν επισης ότι προσπαθώ να δημιουργήσω εντάσεις για να κλειδώσει το θέμα , αλλά όπως είπα και πιο πριν,,,,,,οποίος έχει μάτια βλέπει .....καλή καρδιά που λένε 

εχεις απολυτο δικαιο ............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, c-max είπε

Εχω δοκιμασει διαφορες θεσεις τον αερα. Το πιστευω οτι ζεστενει τον χωρο ευκολα, απλα αναρωτιεμαι αν με χαμηλοτερη τοποθετηση αποφευγοταν η υπερθεμανση. Οσο για 25 βαθμους οκ μη βγαλουμε και το σωβρακο 🤣... Το δοκιμασα με 24 και οντως εστρωσε ωσπου μετα απο καποιες ωρες ζεσταθηκε πολυ ο χωρος και αρχισε παλι ον οφ.

20200126_202148 1.jpg

Δεν μου φαίνεται κακή η απόσταση. Είναι εντός ορίων;

7 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δυστυχώς ακόμα και ένα forum είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας , πάντα θα υπάρχουν ακραίοι , είναι στο χέρι μας να απομονωθούν 

Ναι εγώ και pm πήρα που έλεγαν ότι δουλεύω στην toyotomi και έλεγαν επισης ότι προσπαθώ να δημιουργήσω εντάσεις για να κλειδώσει το θέμα , αλλά όπως είπα και πιο πριν,,,,,,οποίος έχει μάτια βλέπει .....καλή καρδιά που λένε 

Το ίδιο τρολ δυστυχώς με διαφορετικό προφίλ μας χαλάει το θέμα πάλι. Είναι καιρός να επιληφθεί κάποιος αντμιν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

lol

Αν αυτά τα λες on-off, του carrier τι τα λες;

1468512479_Annotation2020-01-24080316.thumb.png.6542c3a72af1f947769de0bb841a618f.png

liakjim σκεφτομαι τα αλλα 2 να ειναι αυτο της carrier  42QHB09D8SC Coastal plus ωστε να με φτασουν τα χρηματα και να αλλαξω το kuro στο σαλονι.Πιστευει αξιζει η να παω παλι σε toshiba?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

παντως το ιδιο γινεται και το asya futjitsu στους γονεις μου που το εχουν εδω και 18 χρονια, την περιοδο που δεν εχουν πιασει ακομα τα κρυα.

Είπαμε καπου κυκλοφορει μια μυγα και τα γαργαλαει και φυσανε να φυγει. Ετσι μονο εξηγειται επιστημονικα το φαινομενο.

Στο carrier νομίζω ότι έχω δώσει αρκετά επιστημονικοφανη εξήγηση ( οριακά κρατιέμαι από το να αγοράσω μια θερμική κάμερα για να δω τι παίζει).

2 λεπτά πριν, grizos είπε

TimePhoto_20200126_203620.jpg.a37ea882dcf2c923e4b0200b3d172ef0.jpg

Ωχ

Βρε τρελέ, κάτω από το κουρτινόξυλο το καημένο το μιτσου???

🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, grizos είπε

TimePhoto_20200126_203620.jpg.a37ea882dcf2c923e4b0200b3d172ef0.jpg

Ειδες; αυτο που λεω, εχεις πανω απο μισο μετρο απο ταβανι και ετσι δεν σου παρουσιαζει υπερθερμανση. Εχω μετρησει και υπαρχει διαφορα 2 βαθμων τουλαχιστον 30 ποντους πιο κατω, και με λιγοτερη διακυμανση.Εκει θα ειχα σαφως καλυτερη συμπεριφορα

Επεξ/σία από c-max
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, c-max είπε

Εχω δοκιμασει διαφορες θεσεις τον αερα. Το πιστευω οτι ζεστενει τον χωρο ευκολα, απλα αναρωτιεμαι αν με χαμηλοτερη τοποθετηση αποφευγοταν η υπερθεμανση. Οσο για 25 βαθμους οκ μη βγαλουμε και το σωβρακο 🤣... Το δοκιμασα με 24 και οντως εστρωσε ωσπου μετα απο καποιες ωρες ζεσταθηκε πολυ ο χωρος και αρχισε παλι ον οφ.

20200126_202148 1.jpg

Ίσως να δούμε σε κάποιο τεχνικό manual που έχει τοποθετημένο τον αισθητήρα θερμοκρασίας..μήπως είναι τέρμα δεξιά όπως το βλέπουμε..

4 λεπτά πριν, c-max είπε

Ειδες; αυτο που λεω, εχεις πανω απο μισο μετρο απο ταβανι και ετσι δεν σου παρουσιαζει υπερθερμανση. Εχω μετρησει και υπαρχει διαφορα 2 βαθμων τουλαχιστον 30 ποντους πιο κατω, και με λιγοτερη διακυμανση.Εκει θα ειχα σαφως καλυτερη συμπεριφορα

Έχει ομως και μια απλά, κενό δεξιά όπως το βλέπουμε.. 

Φοβάμαι ότι τον έχει δεξιά πάνω τον αισθητήρα και κάνει "φωλιτσα" εγκλωβίζεται ο ζεστός αέρας στην γωνία.. (λόγο δοκαριού που προεξέχει)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Ίσως να δούμε σε κάποιο τεχνικό manual που έχει τοποθετημένο τον αισθητήρα θερμοκρασίας..μήπως είναι τέρμα δεξιά όπως το βλέπουμε..

Σε αυτο το σημειο ειναι, αλλα απο οσο εχω δει δεν αλλαζει ιδιαιτερα πιο αριστερα.

20200126_202148 1_LI (2).jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ANTONIO202 είπε

liakjim σκεφτομαι τα αλλα 2 να ειναι αυτο της carrier  42QHB09D8SC Coastal plus ωστε να με φτασουν τα χρηματα και να αλλαξω το kuro στο σαλονι.Πιστευει αξιζει η να παω παλι σε toshiba?

Τί να σου πω;

Αν παίζει σαν το crystal, ίδια φαίνονται σχεδόν, μπορείς να διαβάσεις την κριτική μου στο Σκρουτζ.

Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος με το follow me. Για κρεβατοκάμαρα το συνιστώ.

Από το Mirai είδαμε όμως πολύ καλή εικόνα.

Αν το είχα θα σου έλεγα ως σύγκριση τι σκέφτομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, RAS18 είπε

Δλδ στα Daikin είναι αποδεκτά ενώ σε κινεζικά δεν είναι; ΔΕΝ είναι αποδεκτά για εμένα, αν το είχα θα τους είχα ξεσκίσει στα τηλέφωνα και εδώ θα γινόταν γλέντι.

Mην είμαστε υπερβολικοί . Την πιθανότητα να έχεις on-off δεν την γλιτώνεις με κανένα inverter μηχάνημα . Όλα τα κλιματιστικά του εμπορίου έχουν ένα κατώτερο εύρος απόδοσης σε btu/h που δεν είναι σταθερό σε όλες τις συνθήκες . Το πως τελικά θα συμπεριφερθεί ένα μοντέλο  εξαρτάται απο το πόσο χαμηλά μπορεί να πέσει σε διάφορες συνθήκες το κάθε μοντέλο αλλά εξαρτάται όμως και απο τις απαιτήσεις του χώρου σου στις διάφορες αυτές συνθήκες . 
Μπορεί το συγκεκριμένο Daikin να κάνει on-off στη περίπτωση του Grizos στην αρχή για τις απαιτήσεις που έχει ο χώρος του , σε έναν άλλο χώρο όμως μπορεί να είχε πολλά on-off  και σε έναν άλλο χώρο ούτε ένα on-off . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...