Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Αξιόπιστο στατιστικό δείγμα μπορεί να μην υπάρχει εδώ μέσα,αλλά τουλάχιστον υπάρχει ένα  δείγμα,αλλιώς πάμε με τον σταυρό στο χέρι... Άποψη μου, συμπεράσματα βγαίνουν και είναι πολύ πιο ασφαλή σε σχέση με μερικα νούμερα που διαβάζουμε σχετικά με τα κλιματιστικά (ειδικά από κάποια μη πιστοποιημένα)

Άλλο ένδειξη, άλλο απόδειξη και το σημαντικότερο δεν έχουμε γνώσεις σε R&D  και σχεδιασμό γενικότερα κλιματισμού  για να μπορέσουμε να καταλάβουμε τους λόγους ή τους φυσικούς περιορισμούς που οδηγούν έναν κατασκευαστή να σχεδιάσει και να προγραμματίσει το μοντέλο του με το Χ τρόπο . 

Ο  @rbx1000 έχει δίκιο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Άλλο ένδειξη, άλλο απόδειξη και το σημαντικότερο δεν έχουμε γνώσεις σε R&D  και σχεδιασμό γενικότερα κλιματισμού  για να μπορέσουμε να καταλάβουμε τους λόγους ή τους φυσικούς περιορισμούς που οδηγούν έναν κατασκευαστή να σχεδιάσει και να προγραμματίσει το μοντέλο του με το Χ τρόπο . 

Ο  @rbx1000 έχει δίκιο . 

Εμπειρίες μοιράζομαστε εδώ μέσα.. ούτε R&D ούτε τίποτα γνωρίζουμε. Απλά όταν οι ίδιες οι αντιπροσωπείες δεν ξέρουν τι πουλάνε..  η πώς δουλεύουν τα μηχανήματα τους τι μπορούμε να κάνουμε; ( Η τα κρύβουνε...) Θεωρίες και θεωρίες όσο μπορούμε, μήπως και καταλάβουμε εμείς μόνοι μας τι παίζει..

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Εν τω μεταξύ, η εμμονή με τον κανόνα των 42C που δεν είναι κανόνας τελικά και το daikin που τελικά είναι υποδεέστερο από το carrier ( μόνο ως προς τη θερμική άνεση και μόνο στον δικό μου χώρο...μάλλον...), είναι (και) δικά μου "κατορθώματα" και με κάνεις να συνειδητοποιώ είναι ότι μάλλον πιο πολύ ζημιά έκανα εδώ μέσα παρά καλό και μάλλον πρέπει να γίνω πολύ πιο προσεκτικός στις διατυπώσεις / συμπεράσματά μου. 

@ThReSh

δεν μου ρίχνεις και μένα ένα μπαν να γλιτώσετε;;; 😁🤫

 Σιγά μην σε δικάσουμε κιόλας . Ο πρώτος ή ο τελευταίος είσαι που έχεις  μια λάθος άποψη ; Όλοι κάνουμε λάθη φίλε μου  και τα λάθη είναι περισσότερα όταν δεν κατανοούμε βασικά πράγματα σχεδιασμού μοντέλων  και αυτό ισχύει για όλους μας (βάζω και μένα μέσα σε αυτό . ) .  Τουλάχιστον δεν βγάζεις χολή και λάσπη  ή ειρωνείες . 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, guzel είπε

ok dude 😂

άρα δε χρειάζεται να προχωρήσουμε στη σύγκριση των υπολοίπων χαρακτηριστικών (παροχή αέρα στα 17 μέτρα, power select, volts κλπ κλπ).

Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.

Στο καινουριο τα 17 εγιναν 7 (2:00)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Εμπειρίες μοιράζομαστε εδώ μέσα.. ούτε R&D ούτε τίποτα γνωρίζουμε. Απλά όταν οι ίδιες οι αντιπροσωπείες δεν ξέρουν τι πουλάνε..  η πώς δουλεύουν τα μηχανήματα τους τι μπορούμε να κάνουμε; Θεωρίες και θεωρίες όσο μπορούμε, μήπως και καταλάβουμε εμείς μόνοι μας τι παίζει..

Μαζί σου αλλά ειλικρινά .Να το ψάξεις αλλά με προσοχή ΚΑΙ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ.  Εδώ και πολύ καιρό κυριαρχεί μια παράνοια . Τσουβάλιασμα κλιματιστικών με βάση την χώρα κατασκευής , τον τύπο του συμπιεστή κ.α . Μερικοί ανακάλυψαν νέες ορολογίες στο production . Κλιματιστικά διαλογή; Α Β Γ  !!! 
Πόσες φορές εχω διαβάσει  κάποιος να έχει ένα κλιματιστικό της Χ εταιρείας και στο χώρο του να κάνει on-off . Μετά να βγαίνει το συμπέρασμα ότι αφού κάνει αυτό το μοντέλο on-off τότε όλα της εταιρείας αυτής είναι on-off και μετά  ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΜΑΓΙΚΟ τρόπο έχει πληροφορηθεί απο το εργοστάσιο ότι αυτό το κλιματιστικό είναι φασόν της τάδε εταιρείας (???!!!) ΚΑΙ ΑΦΟΥ είναι φασόν άρα όλα τα ΦΑΣΟΝ  είναι μπουρ...λα !!!!  

NO SENSE !!!  Συγνώμη αλλά αυτά τα "συμπεράσματα" είναι παρανοϊκά ! Προσέχετε τί γράφετε και ότι δεν μπορείτε να το αποδείξετε μην προσπαθείτε με το ζόρι να δώσετε μια επιπόλαια απάντηση στο ερώτημα που σας βασανίζει . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Στο καινουριο τα 17 εγιναν 7 (2:00)

Μέχρι τα 13.000 BTUs που παρουσιάζει το βίντεο πάντα 7 ήταν , στα μεγάλα λόγω και μεγαλύτερης εσωτερικής είναι 17

1 λεπτό πριν, Dare-Devil είπε

Μαζί σου αλλά ειλικρινά .Να το ψάξεις αλλά με προσοχή ΚΑΙ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ.  Εδώ και πολύ καιρό κυριαρχεί μια παράνοια . Τσουβάλιασμα κλιματιστικών με βάση την χώρα κατασκευής , τον τύπο του συμπιεστή κ.α . Μερικοί ανακάλυψαν νέες ορολογίες στο production . Κλιματιστικά διαλογή; Α Β Γ  !!! 
Πόσες φορές εχω διαβάσει  κάποιος να έχει ένα κλιματιστικό της Χ εταιρείας και στο χώρο του να κάνει on-off . Μετά να βγαίνει το συμπέρασμα ότι αφού κάνει αυτό το μοντέλο on-off τότε όλα της εταιρείας αυτής είναι on-off και μετά  ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΜΑΓΙΚΟ τρόπο έχει πληροφορηθεί απο το εργοστάσιο ότι αυτό το κλιματιστικό είναι φασόν της τάδε εταιρείας (???!!!) ΚΑΙ ΑΦΟΥ είναι φασόν άρα όλα τα ΦΑΣΟΝ  είναι μπουρδέλα !!!!  

NO SENSE !!!  Συγνώμη αλλά αυτά τα "συμπεράσματα" είναι παρανοϊκά ! Προσέχετε τί γράφετε και ότι δεν μπορείτε να το αποδείξετε μην προσπαθείτε με το ζόρι να σώσετε μια επιπόλαια απάντηση στο ερώτημα που σας βασανίζει . 

Θυμίζω ότι τα δικά μου είναι τεκμηριωμένα με έκθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, argitt είπε

Όπως έγραψα και παραπάνω,βλέπω τα fujishiba που κατεβαίνουν σε πολύ χαμηλά νούμερα και λέω να το δώσω στην μάνα μου και να χτυπήσω ένα...Αλλά θα κατεβαίνει χαμηλά η θα παίζει και αυτό στα ίδια νούμερα με το chinaman...Στις καλές μέρες σίγουρα θα κατεβαίνει...Αλλά στα κρύα;;

Άποψή μου . Από το eurovent https://www.eurovent-certification.com/en/search-engine#/

κατεβάζεις τα πιστοποιητικά των μοντέλων που σε ενδιαφέρουν κ βλέπεις τα επιμέρους cop  για τις θερμοκρασίες που θες.

πχ το 18αρι Shorai καίει λίγο λιγότερο από το αντίστοιχο ASYG στους 2 και 7C

RAS-18PAVSG-ERAS-18PKVSG-E_1581270851.958.pdf

AOYG18KLTAASYG18KLCA_1581270911.5391.pdf

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dare-Devil δεν τα τσουβαλιαζουμε εμείς. Έχουν τσουβαλιαστεί από την παραγωγή. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και ότι αυτόν συμφέρει. Αλλά το να κοροϊδεύεις τον καταναλωτή δεν είναι καλό! Βλέπε toyo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Μαζί σου αλλά ειλικρινά .Να το ψάξεις αλλά με προσοχή ΚΑΙ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ.  Εδώ και πολύ καιρό κυριαρχεί μια παράνοια . Τσουβάλιασμα κλιματιστικών με βάση την χώρα κατασκευής , τον τύπο του συμπιεστή κ.α . Μερικοί ανακάλυψαν νέες ορολογίες στο production . Κλιματιστικά διαλογή; Α Β Γ  !!! 
Πόσες φορές εχω διαβάσει  κάποιος να έχει ένα κλιματιστικό της Χ εταιρείας και στο χώρο του να κάνει on-off . Μετά να βγαίνει το συμπέρασμα ότι αφού κάνει αυτό το μοντέλο on-off τότε όλα της εταιρείας αυτής είναι on-off και μετά  ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΜΑΓΙΚΟ τρόπο έχει πληροφορηθεί απο το εργοστάσιο ότι αυτό το κλιματιστικό είναι φασόν της τάδε εταιρείας (???!!!) ΚΑΙ ΑΦΟΥ είναι φασόν άρα όλα τα ΦΑΣΟΝ  είναι μπουρδέλα !!!!  

NO SENSE !!!  Συγνώμη αλλά αυτά τα "συμπεράσματα" είναι παρανοϊκά ! Προσέχετε τί γράφετε και ότι δεν μπορείτε να το αποδείξετε μην προσπαθείτε με το ζόρι να σώσετε μια επιπόλαια απάντηση στο ερώτημα που σας βασανίζει . 

Συμφωνώ 100% με αυτά που λες..

το τεκμηριωμένα..?  εδώ πχ η Άλφα εταιρεία δεν μπόρεσε να δώσει τεκμηριωμένη απάντηση για το θέμα αυτό..και ήταν ίσως ίσως ίσως ίσως και μάλλον και και.. θα μας πει το εργοστάσιο, θα δώσω εγώ η κάποιος εδώ μέσα απάντηση; 

Με το τσουβαλιασμα 100% μαζί σου,με τις ακρότητες κάποιων 100% μαζί σου..όπως και με  τα υπόλοιπα

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, guzel είπε

Μέχρι τα 13.000 BTUs που παρουσιάζει το βίντεο πάντα 7 ήταν , στα μεγάλα λόγω και μεγαλύτερης εσωτερικής είναι 17

Κανεις λαθος. Τα μικρα δεν εχουν δευτερο κουμπι fix που δειχνει στο 2:13. Το βιντεο ειναι για ολη τη σειρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rbx1000 είπε

Κανεις λαθος. Τα μικρα δεν εχουν δευτερο κουμπι fix που δειχνει στο 2:13. Το βιντεο ειναι για ολη τη σειρα.

Θα το δούμε από τον Μάρτιο. Δεν το ξέρω. Υποθετικά θεωρώ χαζό να άλλαξε. Θα δείξει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όπως έχω ξαναπεί, δεν θα μιλήσω για καλά και κακά κλιματιστικά, έχω μια παραπάνω εμπιστοσύνη για τις ιαπωνικές εταιρείες ανεξαρτήτως αν ειναι made in China η made in moon. Αμέσως μετά κατατάσσω μάρκες που τις έχει αρκετός κόσμος ώστε να έχουμε κριτικές, δεν θα τις χαρακτηρίσω κακές η μέτριες αλλά σχετικά καλές και σχετικά αξιόπιστες, το βασικό κριτήριο σε αυτές είναι η εγγυηση. Μετά βάζω τις μέτριες και τέλος τις άγνωστες μάρκες η μάρκες με κακές, με πολυ λίγες έως ανύπαρκτες κριτικές. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, argitt είπε

Όπως έγραψα και παραπάνω,βλέπω τα fujishiba που κατεβαίνουν σε πολύ χαμηλά νούμερα και λέω να το δώσω στην μάνα μου και να χτυπήσω ένα...Αλλά θα κατεβαίνει χαμηλά η θα παίζει και αυτό στα ίδια νούμερα με το chinaman...Στις καλές μέρες σίγουρα θα κατεβαίνει...Αλλά στα κρύα;;

Εμένα με 17kw απώλειες σε ζόρικη περιοχή στα πολλά κρύα έπαιζε στα 700 800watt με αρκετά ντεφροστ την μέρα... Δεν ξέρω που μένεις και τι καταναλώσεις επιθυμείς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Εμένα με 17kw απώλειες σε ζόρικη περιοχή στα πολλά κρύα έπαιζε στα 700 800watt με αρκετά ντεφροστ την μέρα... Δεν ξέρω που μένεις και τι καταναλώσεις επιθυμείς 

Βόρεια Εύβοια...Εννοείται κοντά στα 500 με 600...Αλλά παραπάνω εάν διαβάσεις μου είπαν ότι έχω απώλειες 36000 btu.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, argitt είπε

Βόρεια Εύβοια...Εννοείται κοντά στα 500 με 600...Αλλά παραπάνω εάν διαβάσεις μου είπαν ότι έχω απώλειες 36000 btu.. 

Με 36000 btu πας για mitsubishi heavy είτε αυτό που πήρα εγώ είτε άλλο της σειράς είτε Haier tundra οπ ς έχει προτείνει και ο @liakjimκατά καιρούς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...