Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αχα αλλα η εγκατάσταση ήταν δωρεάν απο το μαγαζι αγοράς κωτσόβολος

Θα σας πω για νεότερα

Επεξ/σία από bill2015
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λοιπόν το ξεκίνησα στο auto αλλά όχι στους 24 αλλά στους 21, με εσωτερική εκείνη τη στιγμή 18,5. Έδωσε για λίγο μέχρι τα 2000W περίπου και μετά άρχισε να πέφτει. Το ανέβασα σταδιακά μέχρι το 24, στο 24 εφτασε 2600W και μετά συντήρηση. Μου φαίνεται έτσι θα το κάνω από δω και πέρα για να μην το ζορίζω (αυτό ή το HS110). Επισυνάπτω και ένα διάγραμμα σημερινό, περιοχή Ηλιούπολη, Αθήνα, με καλές θερμοκρασίες γενικά (~14 εξωτερική), 21 εσωτερική (με ρυθμιση στο AC για 24). Τις προηγούμενες μέρες με τα κρύα έπαιζε στα ~ 800 - 1000. Defrost δεν έχω δει ή παρατηρήσει μέχρι στιγμής. Ο χώρος που θερμαίνει είναι σαλόνι ~ 55τμ (εδώ έιναι 21 C) και μέσω πόρτας κουζίνα 14τμ (εδώ ειναι 20,2 C) και wc (είναι 4ος όροφος σε μεζονέτα 2 ορόφων με από πάνω ταράτσα, εσωτερική σκάλα που οδηγεί στον τρίτο όροφο, δεξιά και αριστερά εφάπτεται με τις διπλανές πολυκατοικίες). Αλουμίνια με διπλά τζάμια, μόνωση η τυπική, κατασκευή το 2007. Φαντάζομαι τα καινούργια θα είναι πιο αποδοτικά ενεργειακά αλλά δεν το λες και άσχημα. Το μηχάνημα από ότι ειδα στο indoor unit είναι το MITSUBISHI HEAVY IND SRK63ZE-S1, αγορά το 2007.

Annotation 2020-02-10 222742.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θέμα της θερμικής άνεσης παιδιά Επειδή κάπου με πήρε η μπάλα τον έρμο, όσο και να το αγαπώ το mirai 9k τοσιμπακι για τα καλά του, οπως η άψογη ποιότητα κατασκευής, η αθόρυβη λειτουργία κτλ, εχω να πω ότι συμβιωνοντας μαζί του αρκετά πια, έχοντας καταλήξει ότι κάθε δωμάτιο πρέπει να έχει τη πόρτα του κλειστή κτλ. Τόσο επιμένω ότι θερμικά αισθάνομαι καλύτερα με το ινβερτορ ομνια το οποίο το ψεγω και του τα σουρνω για διάφορα πράγματα.

Κ πως να μη γίνει αυτό που το τοσιμπα παίζει μόνιμα στα 230w όπου βγάζει 27 βαθμούς αέρα, ενώ το ινβερτορ με 70 w παραπάνω δίνει 35+ άρα πιο ζεστό αεράκι άρα πιο ζεστό κοκαλάκι?

Αυτό βιώνω, αυτό παραθέτω, χωρίς φανμποισμους, οποιος διαβάζει τις απόψεις μας ας έχει και την κριτική σκέψη να κρίνει τα γραφόμενα του καθενός, και αν δεν την έχει γι'αυτό είναι τα φόρουμ, ας τη διαμορφωσει.

Και για να δώσω στον μελλοντικό αγοραστή τροφή για σκέψη να πω ότι με βαση τα παραπάνω δεδομένα αν αγόραζα ξανά 9αρι δε ξέρω τι θα επαιρνα.

Μάλλον θα επαιρνα την απόδοση του omnia ( με follow me) με κατασκευή τοσιμπα:) αν υπήρχε αυτό το πράγμα.

Από την άλλη μπορώ απλα οντως να ανεβάσω τη ζητούμενη στο τοσιμπα να ισοφάρισω την κατανάλωση με το ομνια λογω αυτού αλλά να κερδίσω σε θερμική ανεση.

Και κάτι τελευταίο για τογιοτομι που σίγουρα δε θα επαιρνα ξανά. Του χρόνου θα το αλλάξω, αν στα 500-600 watt συνεχομενα που καίει αυτο δεν εχω καλύτερη θερμική άνεση από αυτά που προτείνετε θα το κάνω το νημα κουγκι .

Αστειεύομαι σαφώς

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Για το θέμα της θερμικής άνεσης παιδιά Επειδή κάπου με πήρε η μπάλα τον έρμο, όσο και να το αγαπώ το mirai 9k τοσιμπακι για τα καλά του, οπως η άψογη ποιότητα κατασκευής, η αθόρυβη λειτουργία κτλ, εχω να πω ότι συμβιωνοντας μαζί του αρκετά πια, έχοντας καταλήξει ότι κάθε δωμάτιο πρέπει να έχει τη πόρτα του κλειστή κτλ. Τόσο επιμένω ότι θερμικά αισθάνομαι καλύτερα με το ινβερτορ ομνια το οποίο το ψεγω και του τα σουρνω για διάφορα πράγματα.

Κ πως να μη γίνει αυτό που το τοσιμπα παίζει μόνιμα στα 230w όπου βγάζει 27 βαθμούς αέρα, ενώ το ινβερτορ με 70 w παραπάνω δίνει 35+ άρα πιο ζεστό αεράκι άρα πιο ζεστό κοκαλάκι?

Αυτό βιώνω, αυτό παραθέτω, χωρίς φανμποισμους, οποιος διαβάζει τις απόψεις μας ας έχει και την κριτική σκέψη να κρίνει τα γραφόμενα του καθενός, και αν δεν την έχει γι'αυτό είναι τα φόρουμ, ας τη διαμορφωσει.

Και για να δώσω στον μελλοντικό αγοραστή τροφή για σκέψη να πω ότι με βαση τα παραπάνω δεδομένα αν αγόραζα ξανά 9αρι δε ξέρω τι θα επαιρνα.

Μάλλον θα επαιρνα την απόδοση του omnia ( με follow me) με κατασκευή τοσιμπα:) αν υπήρχε αυτό το πράγμα.

Από την άλλη μπορώ απλα οντως να ανεβάσω τη ζητούμενη στο τοσιμπα να ισοφάρισω την κατανάλωση με το ομνια λογω αυτού αλλά να κερδίσω σε θερμική ανεση.

Και κάτι τελευταίο για τογιοτομι που σίγουρα δε θα επαιρνα ξανά. Του χρόνου θα το αλλάξω, αν στα 500-600 watt συνεχομενα που καίει αυτο δεν εχω καλύτερη θερμική άνεση από αυτά που προτείνετε θα το κάνω το νημα κουγκι .

Αστειεύομαι σαφώς

Έχεις τη δυνατότητα να ρυθμίσεις το Mirai χειροκίνητα στην κατώτατη σκάλα του ανεμιστήρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα 

Αναγκάστηκα να καλέσω  στο τοπικό service να μάθω πότε θα έρθει κάποιος 

Μου είπε εντός της εβδομάδας θα σας καλέσει ο τεχνικός μας 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, bill2015 είπε

Καλημέρα 

Αναγκάστηκα να καλέσω  στο τοπικό service να μάθω πότε θα έρθει κάποιος 

Μου είπε εντός της εβδομάδας θα σας καλέσει ο τεχνικός μας 

Το κλιματιστικό δουλεύει τώρα η το έχεις κλειστό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δουλέυει 

Απλά έβγαλε τους 2 κωδικούς το Σάββατο απο την toyotomi είπαν προληπτικά θα έρθει αφού δουλεύει τώρα όλα καλά 

Επεξ/σία από bill2015
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/2/2020 στις 1:31 ΜΜ, gmenex είπε

Καλησπέρα και από εμένα! Μιλάω πάντα για το Shorai Premium 12000

Καιρό θέλω να ανεβάσω εικόνα με καταναλώσεις αλλά το Raspberry χαλάει συνέχεια τα διαγράμματα. Με λίγα λόγια όμως: αν το έχω κλειστό όσο είμαι στη δουλειά και το ανοίξω όταν πάω θα ξεκινήσει με 1400+- watt και θα παίσει σε περίπου 30'-40' ανάλογα με το τι θερμοκρασία το βάζω 21-24 και με το αν έχω και τις πόρτες ανοιχτές(σημειώνω ότι στα άλλα δωμάτια οι απώλειες είναι χαοτικές). μετά πάει 300-400 και σταδιακά πάει μέχρι 150-220 ακόμα και με 24 επιθυμητή αν το αφήσω 2 μέρες αναμένω (τα ΣΚ συνήθως) . Η θερμοκρασία στο χώρο είναι συνήθως 2-3 βαθμούς κάτω από την επιθυμητή και στους άλλους χώρους -2 ακόμα που όμως είναι ανεκτικά τα πράγματα(μια γλυκιά θερμοκρασία που καταλαβαίνεις τη διαφορά ναι μεν αλλά είσαι εντάξει). Γενικά είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από την επένδυση που έκανα τελικά σε AC σε σχέση με το καλοριφέρ που είχα. Σίγουρα αντιλαμβάνομαι τη διαφορά με το καλοριφέρ αλλά με τα χρήματα που θα γλιτώσω θα επενδύσω στη μόνωση του σπιτιού και τα πράγματα θα βελτιωθούν άμεσα.

Έχω προσέξει ότι κάθε φορά που αλλάζω τη ρύθμιση της θερμοκρασίας ή κατεβαίνει η κατανάλωση μέχρι να πάει στην ελάχιστη κάνει κάποια θόρυβο τύπου τακ τακ ο οποίος ακριβώς επειδή είναι στην αρχή του ή έκανα κάποια αλλαγή δε με πειράζει. Κάνει όμως τον ίδιο σχεδόν θόρυβο αν το βάλω οι περσίδες σε συνεχή κίνηση πάνω κάτω που δε μπορώ να κοιμηθώ με αυτό. Είναι φυσιολογικό αυτό?

Επίσης έχετε κάποια λύση που μπορώ να ελέγχω μέσω υπολογιστή εσωτερική και εξωτερική θερμοκρασία/υγρασία? Έτσι ώστε να μπορώ να τα τσεκάρω με ακρίβεια και απομακρυσμένα?

Πρέπει να προσπεράστηκε και δεν απάντησε κανένας...

Ξέρει κανείς να πει για τον θόρυβο και τον έλεγχο της θερμοκρασίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gmenex είπε

Πρέπει να προσπεράστηκε και δεν απάντησε κανένας...

Ξέρει κανείς να πει για τον θόρυβο και τον έλεγχο της θερμοκρασίας?

Δοκίμασε να ανοιξεις το καπάκι οταν κανει τακ τακ τακ, να δεις αν ειναι θέμα συντονισμου... Για εσωτερικη θερμοκρασία /υγρασια κτλ έχω το A1 Smart Air Quality Detector,οπου σε συνδυασμο με το broadlink rm mini 3, διαχειρίζομαι απομακρυσμένα το κλιματιστικο.

Για την διαφορα θερμοκρασίας προσπάθησε να αποφύγεις το Auto στον ανεμιστήρα, γιατι ρίχνει παρα πολυ τις στροφές...

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gmenex είπε

Πρέπει να προσπεράστηκε και δεν απάντησε κανένας...

Ξέρει κανείς να πει για τον θόρυβο και τον έλεγχο της θερμοκρασίας?

Για το θόρυβο πιεσε λίγο το κλιματιστικό να δεις αν σταματάει. Αν ναι έχει να κάνει με συντονισμό σε σχέση με τη βάση τοίχου. Άνοιξε το καπάκι. Αν σταματήσει ίσως συντονίζει το καπάκι.

Το περιεργο είναι ότι κατεβάζει κατανάλωση και συντηρεί χωρίς να έχει πιάσει στόχο. Μήπως δείχνει λαθος το θερμόμετρο σου?

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Για το θόρυβο πιεσε λίγο το κλιματιστικό να δεις αν σταματάει. Αν Ναι έχει να κάνει με συντονισμό σε σχέση με τη βάση τοίχου. Άνοιξε το καπάκι. Αν σταματήσει ίσως συντονίζει το καπάκι.

Το περιεργο είναι ότι κατεβάζει κατανάλωση και συντηρεί χωρίς να έχει πιάσει στόχο. Μήπως δείχνει λαθος το θερμόμετρο σου?

Γιαυτό ρωτάω τι έχετε για μέτρηση θερμοκρασίας γιατί έχω τα παλιά τα κλασικά. Πόσο ρόλο παίζει που το κλιματιστικό είναι ψηλά σχεδόν 3 μέτρα ενώ το θερμόμετρο είναι στο ύψος του γραφείου κρεμασμένο στο τοίχο? 

Αν είναι και κάνει το θερμόμετρο λάθος τότε θα είναι κρίμα που δεν έχει λειτουργία Follow me...

Όταν γυρίσω σπίτι σε 3 ώρες θα τσεκάρω για το θόρυβο και θα ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, gmenex είπε

Γιαυτό ρωτάω τι έχετε για μέτρηση θερμοκρασίας γιατί έχω τα παλιά τα κλασικά. Πόσο ρόλο παίζει που το κλιματιστικό είναι ψηλά σχεδόν 3 μέτρα ενώ το θερμόμετρο είναι στο ύψος του γραφείου κρεμασμένο στο τοίχο? 

Αν είναι και κάνει το θερμόμετρο λάθος τότε θα είναι κρίμα που δεν έχει λειτουργία Follow me...

Όταν γυρίσω σπίτι σε 3 ώρες θα τσεκάρω για το θόρυβο και θα ενημερώσω.

Φυσική. Ο θερμός αέρας πάει πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, gmenex είπε

Γιαυτό ρωτάω τι έχετε για μέτρηση θερμοκρασίας γιατί έχω τα παλιά τα κλασικά. Πόσο ρόλο παίζει που το κλιματιστικό είναι ψηλά σχεδόν 3 μέτρα ενώ το θερμόμετρο είναι στο ύψος του γραφείου κρεμασμένο στο τοίχο? 

Αν είναι και κάνει το θερμόμετρο λάθος τότε θα είναι κρίμα που δεν έχει λειτουργία Follow me...

Όταν γυρίσω σπίτι σε 3 ώρες θα τσεκάρω για το θόρυβο και θα ενημερώσω.

Οι περισσότεροι εδώ έχουν ψηφιακά που σε γενικές γραμμές είναι αξιόπιστα.

70 πόντους με ένα μέτρο από το έδαφος είναι μια χαρα να βλέπεις θερμοκρασία χώρου αρκεί να μην είναι στη ροή αέρα του κλιματιστικού.

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Φυσική. Ο θερμός αέρας πάει πάνω.

Για να βλέπει χώρου κι όχι τι διαβάζει το κλιματιστικό μια χαρα ειναι στο ύψος του γραφείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gmenex είπε

Πρέπει να προσπεράστηκε και δεν απάντησε κανένας...

Ξέρει κανείς να πει για τον θόρυβο και τον έλεγχο της θερμοκρασίας?

Διαστολές συστολές των πλαστικών πρέπει να είναι . Όταν ρίχνει κατανάλωση ρίχνει θερμοκρασία προσαγωγής .  Το ίδιο και όταν χαμηλώνεις την επιθυμητή θερμοκρασία . 

Ο θόρυβος απο την περσίδα πρέπει να είναι άλλο πράγμα άσχετο με το πρώτο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...