Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, guzel είπε

Οκ εντάξει 🤣🤣 

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. 

350ευρω λέει!!! 🤣 20 ευρώ κοστίζει η συντηρηση στον Κωτσόβολο, 30 ευρώ αν το κάνει η toshiba. Μπορει και 0 αν έχεις γνωστό ψυκτικό και σου κόψει μια απλή αποδειξουλα.

Guzel . Ρώτησες ποιος έχει καλύτερη εγγύηση .  Σου απαντάει ο Liakjim σωστά ότι TCL και Inventor δίνουν την μεγαλύτερη εγγύηση της αγοράς και δεν ζητάνε συντηρήσεις . 
Σου αναφέρει   ότι μια συντήρηση κοστίζει 50 ευρώ  δηλαδή ένα κόστος 350 ευρώ που δεν συμφωνώ διότι μπορεί να έχεις γνωστό και να σου κόβει  απλά μια απόδειξη  όπως σωστά είπες και συμφωνώ μαζί σου σε αυτό.

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί κολλάς στην λάθος εκτίμηση του κόστους συντηρήσεων απο τον @liakjim και δεν μένεις to THE POINT ! Γιατί εμένα μου φαίνεται ότι ανακατευθύνεις την κουβέντα  εκεί που σε βολεύει για να δημιουργήσεις χάος ;  Άποψη μου  ! Ίσως όχι μόνο δική μου άποψη . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Με 36000 btu πας για mitsubishi heavy είτε αυτό που πήρα εγώ είτε άλλο της σειράς είτε Haier tundra οπ ς έχει προτείνει και ο @liakjimκατά καιρούς 

Αυτό το mitsu που έχεις τι καταναλώσεις βαράει ας πούμε τώρα;;;Αν κατάλαβα καλά είναι 24αρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Δυστυχώς mitsu έχει τρία χρόνια εγγύηση και εφτά για τον συμπιεστή...

Daikin τιμές δεν βλέπω επέκτασης εγγύησης και.. αμφιβάλλω..

Όσο για την inventor άνευ όρων εγγύηση αλλά σε εξαιρετικά υψηλές/χαμηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος ακυρώνεται η εγγύηση..Το οποίο απο πάντα όπως και τώρα μου φαίνεται κάπως...

Εξωγενείς παράγοντες για τους οποίους δεν ευθύνεται το εργοστάσιο παραγωγής (ενδεικτικά αναφέρονται, μεγάλες διακυμάνσεις ή/και συχνές διακοπές ηλεκτρικής τροφοδότησης, εκτός των προδιαγραφόμενων ορίων λειτουργίας της συσκευής, εξαιρετικά υψηλές/χαμηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος, κλπ.).

Αν σπάσουν οι σωληνώσεις νερού απο παγετό (ακραίο φυσικό φαινόμενο), την ευθύνη την έχει η Χαλκορ που κατασκεύασε τις σωληνώσεις ;   Αυτό που σου λένε  το χω διαβάσει σε πολλές εγγυήσεις ακόμη και σε αυτοκίνητα .  
Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι θερμοκρασίες λειτουργίας της μονάδας είναι εντός προδιαγραφών . Δηλαδή -15  , -20 βαθμούς στην θέρμανση ανάλογα το μοντέλο  και στην τελική κάτω απο αυτή την θερμοκρασία λειτουργίας η μονάδα θα κόψει την λειτουργία της απο ασφαλιστική διάταξη .   Αν θες διευκρίνιση στείλε ένα email να σου δώσουν μια αναλυτική απάντηση πάνω σε αυτό . Πάντως ένα είναι το μόνο σίγουρο . ΚΑΜΙΑ εταιρεία δεν είναι υποχρεωμένη να καλύψει βλάβες που προέκυψαν απο εξωγενείς παράγοντες . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί κολλάς στην λάθος εκτίμηση του κόστους συντηρήσεων απο τον @liakjim και δεν μένεις to THE POINT ! Γιατί εμένα μου φαίνεται ότι ανακατευθύνεις την κουβέντα  εκεί που σε βολεύει για να δημιουργήσεις χάος ;  Άποψη μου  ! Ίσως όχι μόνο δική μου άποψη . 

Χρησιμοποίησα την τιμή που ανέφερε κάποτε ο @guzel για το σέρβις της γραμμής δροσιάς (ή όπως αλλιώς λέγεται).  Νομίζω είχε πει και παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Guzel . Ρώτησες ποιος έχει καλύτερη εγγύηση .  Σου απαντάει ο Liakjim σωστά ότι TCL και Inventor δίνουν την μεγαλύτερη εγγύηση της αγοράς και δεν ζητάνε συντηρήσεις . 
Σου αναφέρει   ότι μια συντήρηση κοστίζει 50 ευρώ  δηλαδή ένα κόστος 350 ευρώ που δεν συμφωνώ διότι μπορεί να έχεις γνωστό και να σου κόβει  απλά μια απόδειξη  όπως σωστά είπες και συμφωνώ μαζί σου σε αυτό.

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί κολλάς στην λάθος εκτίμηση του κόστους συντηρήσεων απο τον @liakjim και δεν μένεις to THE POINT ! Γιατί εμένα μου φαίνεται ότι ανακατευθύνεις την κουβέντα  εκεί που σε βολεύει για να δημιουργήσεις χάος ;  Άποψη μου  ! Ίσως όχι μόνο δική μου άποψη . 

Ο ανθρωπος δεν μπορει να καταλαβει οτι για καποιον αλλο μπορει το Shorai να μην ειναι η καλυτερη επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Αν σπάσουν οι σωληνώσεις νερού απο παγετό (ακραίο φυσικό φαινόμενο), την ευθύνη την έχει η Χαλκορ που κατασκεύασε τις σωληνώσεις ;   Αυτό που σου λένε  το χω διαβάσει σε πολλές εγγυήσεις ακόμη και σε αυτοκίνητα .  
Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι θερμοκρασίες λειτουργίας της μονάδας είναι εντός προδιαγραφών . Δηλαδή -15  , -20 βαθμούς στην θέρμανση ανάλογα το μοντέλο  και στην τελική κάτω απο αυτή την θερμοκρασία λειτουργίας η μονάδα θα κόψει την λειτουργία της απο ασφαλιστική διάταξη .   Αν θες διευκρίνιση στείλε ένα email να σου δώσουν μια αναλυτική απάντηση πάνω σε αυτό . Πάντως ένα είναι το μόνο σίγουρο . ΚΑΜΙΑ εταιρεία δεν είναι υποχρεωμένη να καλύψει βλάβες που προέκυψαν απο εξωγενείς παράγοντες . 

Ενδεικτικά αναφέρονται,

1)μεγάλες διακυμάνσεις ή/και συχνές διακοπές ηλεκτρικής τροφοδότησης,

2)εκτός των προδιαγραφόμενων ορίων λειτουργίας της συσκευής

3) εξαιρετικά υψηλές/χαμηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος, κλπ

το τρίτο είναι ανεξάρτητο από το δεύτερο.. εγώ προσωπικά δεν έχω δει σε άλλες εγγυήσεις κλιματιστικων κάτι τέτοιο. Αν εννοεί ξανα τα όρια λειτουργίας,άντε πες το δέχομαι(αν και εννοείτε από το 2) αλλά από που το συμπεραίνεις ότι και στο 3 εννοεί αυτό;  Τι σημαίνει υψηλές και τι σημαίνει χαμηλές; Και γιατί το ξαναλέει αφού καλύπτεται από το 2?  Για το ρεύμα μαζί τους 100%, να γίνει σεισμός και να πέσει..μαζί τους.. να έχει παραπάνω ζέστη κρύο..ε όχι και να χαθεί η εγγύηση!!  λες ξαφνικά στην Ελλάδα να έχουμε φέτος 55C? Η -40C? Τι μπορεί να γίνει σε φυσιολογικές συνθήκες για να βάλουν ολόκληρο όρο για αυτό; Θερμόκρασια περιβάλλοντος λέει.. όχι να πάρει γυρω.φωτιά και να ανεβάσει θερμοκρασία παραπάνω.. 

απλα το αναφέρω γιατί την άνευ όρων εγγύηση  την ακούω συνεχώς εδώ μέσα..

και βεβαίως και δεν θα πάρω τηλέφωνο,αλλά ας πάρει κάποιος που ενδιαφέρεται για την 10ετη εγγύηση.. Αν μια μέρα σκεφτω να πάρω inventor ,βεβαίως και θα πάρω να δω τι σημαίνει αυτός ο όρος και γιατι τον τονίζουν τόσο πολύ.. 

10 χρόνια είναι πολλά....(ειδικά άνευ συντήρησης)

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, guzel είπε

@Dare-Devil δεν τα τσουβαλιαζουμε εμείς. Έχουν τσουβαλιαστεί από την παραγωγή. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και ότι αυτόν συμφέρει. Αλλά το να κοροϊδεύεις τον καταναλωτή δεν είναι καλό! Βλέπε toyo

Φίλε Guzel το ίδιο thread διαβάζεις και στο ίδιο απαντάς. Ξέρεις τί υποστηρίζει ο καθένας , ξέρεις και εσύ τί έχεις υποστηρίξει  :) 
Δεν με αφορά η toyo . Μιλάω γενικά . Προσοχή στο τί γράφετε και τί υποστηρίζετε μερικοί . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Guzel . Ρώτησες ποιος έχει καλύτερη εγγύηση .  Σου απαντάει ο Liakjim σωστά ότι TCL και Inventor δίνουν την μεγαλύτερη εγγύηση της αγοράς και δεν ζητάνε συντηρήσεις . 
Σου αναφέρει   ότι μια συντήρηση κοστίζει 50 ευρώ  δηλαδή ένα κόστος 350 ευρώ που δεν συμφωνώ διότι μπορεί να έχεις γνωστό και να σου κόβει  απλά μια απόδειξη  όπως σωστά είπες και συμφωνώ μαζί σου σε αυτό.

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί κολλάς στην λάθος εκτίμηση του κόστους συντηρήσεων απο τον @liakjim και δεν μένεις to THE POINT ! Γιατί εμένα μου φαίνεται ότι ανακατευθύνεις την κουβέντα  εκεί που σε βολεύει για να δημιουργήσεις χάος ;  Άποψη μου  ! Ίσως όχι μόνο δική μου άποψη . 

Μα υποτίθεται, όπως ο ίδιος έχει πει, ότι αναφερομαστε στην αφρόκρεμα (δική του έκφραση) των κλιματιστικών. Από πότε η inventor ανήκει σε αυτή τη κατηγορία; 

Τέλος , που είδε την συντήρηση στα 50 ευρώ, όταν η ίδια η Toshiba την κάνει με 30; Για να δημιουργηθούν εντυπώσεις απλά; 

4 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Ο ανθρωπος δεν μπορει να καταλαβει οτι για καποιον αλλο μπορει το Shorai να μην ειναι η καλυτερη επιλογη.

Μα δεν με βοηθάς να καταλάβω φίλε μου, δώσε ένα παράδειγμα, προφανώς αν έμενα σε βουνό με χιόνια προφανώς και το shorai δεν θα έκανε δουλειά. Αυτό εννοείς;

Αν ναι, συμφωνούμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, guzel είπε

Τέλος , που είδε την συντήρηση στα 50 ευρώ, όταν η ίδια η Toshiba την κάνει με 30; Για να δημιουργηθούν εντυπώσεις απλά;

Πάλι ψεύδεσαι ? Εσύ το είπες (έπεσα έξω λίγα ευρώ μετά από τόσους μήνες που το είπες)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πάλι ψεύδεσαι ? Εσύ το είπες (έπεσα έξω λίγα ευρώ μετά από τόσους μήνες που το είπες)

Ξαναδιάβασε λοιπόν γιατί το μόνο που τελικά κανείς είναι να αλλάζεις τα λεγόμενα άλλων.

Η αρχική τιμή το καλοκαίρι που το είχα ψάξει ήταν 43 ευρώ, στο ίδιο μήνυμα είχα βάλει και την τιμή του κωτσο στα 19.90. (Μάλιστα τότε είχε προτείνει ο @Dare-Devil να αγοράσω την συντήρηση του Κωτσοβολου). Όπως έχω ενημερώσει το thread η τιμή της Toshiba μεταβλήθηκε στα 30 ευρώ τελική. Για κάποιο δικό σου λόγο πήρες τιμή, η οποία πλέον δεν ισχύει, ενώ θα μπορούσες να πάρεις την κατώτατη του κωτσο στα 19.90.

Τέλος, προς πληροφόρηση σου οι συντηρήσεις είναι 6 και όχι 7. Του πρώτου χρόνου γίνεται από τον 2ο, το έχω ενημερώσει και αυτό. Συνέχισε την διαστρέβλωση, καλά το πας.

Τα 119.40 τα έκανες 350 ... Είσαι απίστευτος!!

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, argitt είπε

Αυτό το mitsu που έχεις τι καταναλώσεις βαράει ας πούμε τώρα;;;Αν κατάλαβα καλά είναι 24αρι

Δεν το έχω εγκαταστήσει ακόμα βασικά δεν το έχω παραλάβει ακόμα αλλά είναι από τα λίγα που φθάνουν τα 37000btu για να καλυψει παραπάνω τις απώλειες από το asyg24klca 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, guzel είπε

Μα δεν με βοηθάς να καταλάβω φίλε μου, δώσε ένα παράδειγμα, προφανώς αν έμενα σε βουνό με χιόνια προφανώς και το shorai δεν θα έκανε δουλειά. Αυτό εννοείς;

Αν ναι, συμφωνούμε!

Παραδειγμα:

Σε ενα τυπικο ελληνικο χειμωνα απο 2 ως 12 βαθμους σε ενα χωρο με σχετικα μεγαλες απωλειες που για να συντηρηθει χρειαζεται απο 5000 ως 9000btu γιατι να παρει το Shorai που θα χρειαζεται να καιει απο 400 ως 800 βατ και οχι το atxm50n και να καταναλωνει απο 250 ως 550?

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ενδεικτικά αναφέρονται,

1)μεγάλες διακυμάνσεις ή/και συχνές διακοπές ηλεκτρικής τροφοδότησης,

2)εκτός των προδιαγραφόμενων ορίων λειτουργίας της συσκευής

3) εξαιρετικά υψηλές/χαμηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος, κλπ

το τρίτο είναι ανεξάρτητο από το δεύτερο.. εγώ προσωπικά δεν έχω δει σε άλλες εγγυήσεις κλιματιστικων κάτι τέτοιο. Αν εννοεί ξανα τα όρια λειτουργίας,άντε πες το δέχομαι(αν και εννοείτε από το 2) αλλά από που το συμπεραίνεις ότι και στο 3 εννοεί αυτό;  Τι σημαίνει υψηλές και τι σημαίνει χαμηλές; Και γιατί το ξαναλέει αφού καλύπτεται από το 2?  Για το ρεύμα μαζί τους 100%, να γίνει σεισμός και να πέσει..μαζί τους.. να έχει παραπάνω ζέστη κρύο..ε όχι..  λες ξαφνικά στην Ελλάδα να έχουμε φέτος 55C? Η -40C? Τι μπορεί να γίνει σε φυσιολογικές συνθήκες για να βάλουν ολόκληρο όρο για αυτό;

Τα δύο πρώτα είναι κατανοητά φαντάζομαι . Το τρίτο σε προβληματίζει .   Στους όρους οι εταιρείες προσπαθούν να καλύψουν και την  πιο παρανοϊκή περίπτωση. Έχω δει σε εγγύηση οικιακής ηλεκτρικής μικροσυσκευής να γράφει ότι η συσκευή δεν καλύπτεται απο εγγύηση αν ο χρήστης την βουτήξει σε νερό ή στη θάλασσα . Τρελό έτσι ; Φαντάζεσαι να το έκανε κανένας αυτό;  :P . Εγώ θα σου πώ ότι  τους είναι αδιάφορο αν θα το έκανε κάποιος . Τους ενδιαφέρει όμως να είναι νομικά καλυμμένοι απο χαζομάρες  αφού κανένας δεν μπορεί να προβλέψει το όριο της ανθρώπινης βλακείας . 


Αναφέρουν ενδεικτικά  Υψηλές/Χαμηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος  . Οι θερμοκρασίες αυτές μπορεί να προέρχονται και απο κάποια πηγή θερμότητας στο περιβάλλον αυτό .  Να σου πω ένα τρελό παράδειγμα. Βάζει ο άλλος την εξωτερική μονάδα στο χωριό πάνω απο το ξυλόφουρνο που έχει στο κήπο του   .Δουλεύει το φούρνο το καλοκαίρι με καύσωνα και  λιώνουν τα πλαστικά της εξωτερικής μονάδας .  Υψηλή θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι .  Μπορεί να σου φαίνεται αδύνατο να συμβεί τέτοιο περιστατικό αλλά μόνο αδύνατο δεν είναι για κάποιους ανθρώπους . Trust me ! 

Στείλει email να πάρεις εγγράφως απάντηση αν κάτι σε προβληματίζει . Ότι και να πώ είναι απλά η άποψη μου  . Μέχρι τώρα αυτή η εταιρεία δείχνει να έχει το κορυφαίο aftersales  της αγοράς 


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, argitt είπε

Δλδ από ότι κατάλαβα ξηλώνεις fuji-βαζεις mitsu...Και από ότι πάλι κατάλαβα ο δικός σου χώρος έχει μεγαλύτερες απώλειες από τον δικό μου.Σωστα;;

Ίσως τις μεγαλύτερες από όλους εδώ χεχε. 17kw απώλειες και ναι θα βάλω το φούτζι για το υπόλοιπο σπίτι και θα βάλω το μιτσου στην σαλονοκουζινα που έχει πολύ μεγαλύτερη μονάδα και εσωτερική και κυρίως εξωτερική για να μην έχω και τόσο συχνά ντεφροστ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...