Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, rbx1000 είπε

Σε ενα τυπικο ελληνικο χειμωνα απο 2 ως 12 βαθμους σε ενα χωρο με σχετικα μεγαλες απωλειες που για να συντηρηθει χρειαζεται απο 5000 ως 9000btu γιατι να παρει το Shorai που θα χρειαζεται να καιει απο 400 ως 800 βατ και οχι το atxm50ν και να καταναλωνει απο 250 ως 550?

9αρι δεν θα έβαζα shorai γιατί είναι ακριβο. Το shorai είναι εκπληκτικό από >18.000btus. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παρεμπιπτόντως επειδή λέτε για το σοραι ο αδερφός μου που μένει Σαντορίνη δεν βλέπει ποτέ κάτω από 400 watt σε σπίτι 66 τετραγωνικών με μόνωση 5 εκατοστών και τριπλά τζάμια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, guzel είπε

9αρι δεν θα έβαζα shorai γιατί είναι ακριβο. Το shorai είναι εκπληκτικό από >18.000btus. 

Για 18αρια μιλαω.
Ξερω επεσες απο τα συννεφα αλλα υπαρχουν και 18αρια με καλυτερη αποδοση στο part load απο το Shorai.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Παρεμπιπτόντως επειδή λέτε για το σοραι ο αδερφός μου που μένει Σαντορίνη δεν βλέπει ποτέ κάτω από 400 watt σε σπίτι 66 τετραγωνικών με μόνωση 5 εκατοστών και τριπλά τζάμια. 

Εκπληκτικό με τέτοιο υψόμετρο 😁

2 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Για 18αρια μιλαω.
Ξερω επεσες απο τα συννεφα αλλα υπαρχουν και 18αρια με καλυτερη αποδοση στο part load απο το Shorai.

Στα χαρτιά μπορεί, φέρε μετρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Τα δύο πρώτα είναι κατανοητά φαντάζομαι . Το τρίτο σε προβληματίζει .   Στους όρους οι εταιρείες προσπαθούν να καλύψουν και την  πιο παρανοϊκή περίπτωση. Έχω δει σε εγγύηση οικιακής ηλεκτρικής μικροσυσκευής να γράφει ότι η συσκευή δεν καλύπτεται απο εγγύηση αν ο χρήστης την βουτήξει σε νερό ή στη θάλασσα . Τρελό έτσι ; Φαντάζεσαι να το έκανε κανένας αυτό;  :P . Εγώ θα σου πώ ότι  τους είναι αδιάφορο αν θα το έκανε κάποιος . Τους ενδιαφέρει όμως να είναι νομικά καλυμμένοι απο χαζομάρες  αφού κανένας δεν μπορεί να προβλέψει το όριο της ανθρώπινης βλακείας . 


Αναφέρουν ενδεικτικά  Υψηλές/Χαμηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος  . Οι θερμοκρασίες αυτές μπορεί να προέρχονται και απο κάποια πηγή θερμότητας στο περιβάλλον αυτό .  Να σου πω ένα τρελό παράδειγμα. Βάζει ο άλλος την εξωτερική μονάδα στο χωριό πάνω απο το ξυλόφουρνο που έχει στο κήπο του   .Δουλεύει το φούρνο το καλοκαίρι με καύσωνα και  λιώνουν τα πλαστικά της εξωτερικής μονάδας .  Υψηλή θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι .  Μπορεί να σου φαίνεται αδύνατο να συμβεί τέτοιο περιστατικό αλλά μόνο αδύνατο δεν είναι για κάποιους ανθρώπους . Trust me ! 

Στείλει email να πάρεις εγγράφως απάντηση αν κάτι σε προβληματίζει . Ότι και να πώ είναι απλά η άποψη μου  . Μέχρι τώρα αυτή η εταιρεία δείχνει να έχει το κορυφαίο aftersales  της αγοράς 


 

Το ότι έχει το κορυφαίο after sales η inventor δεν θα αμφιβάλλω..δεν έχω ακούσει κάτι κακό μέχρι στιγμής και δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω.. Για τα υπόλοιπα,όπως είπες αν ο χρήστης βουτήξει την συσκευή στην θάλασσα..προσπαθούν να γλιτώσουν από τα "χαζά" που μπορεί να κάνει ο χρήστης.

Τώρα πως αυτό συνδέεται με τις εξαιρετικά υψηλές/χαμηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος.. εγώ δεν μπορώ να συνδυάσω όπως και εσύ.. :) εγώ διαβάζω εξαιρετικά υψηλές / χαμηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τέτοιες απώλειες δεν θα πρέπε να κοιμάται κανονικά το σοραι??? 

 

Screenshot_20200209-230341_Chrome.jpg

Μην με φάτε ρωτάω... 

Επεξ/σία από apostolisep3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Με τέτοιες απώλειες δεν θα πρέπε να κοιμάται κανονικά το σοραι??? 

Screenshot_20200209-230341_Chrome.jpg

Μην με φάτε ρωτάω... 

Εξαρτάται το σοραι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, guzel είπε

Στα χαρτιά μπορεί, φέρε μετρήσεις.

Εχεις αρχισει και παραλογιζεσαι αλλα κατι μπορει να γινει
Αν βοηθησεις μπορω να το κανονισω.
Αγοραζουμε ενα shοrai μισο-μισο και το βαζουμε στο χωρο που ειναι το atxm50n.
Κανουμε τις μετρησεις.
Αν καιει λιγοτερο το shorai το κρατας εσυ. Αν καιει περισσοτερο το κραταω εγω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Το ότι έχει το κορυφαίο after sales η inventor δεν θα αμφιβάλλω..δεν έχω ακούσει κάτι κακό μέχρι στιγμής και δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω.. Για τα υπόλοιπα,όπως είπες αν ο χρήστης βουτήξει την συσκευή στην θάλασσα..προσπαθούν να γλιτώσουν από τα "χαζά" που μπορεί να κάνει ο χρήστης.

Τώρα πως αυτό συνδέεται με τις εξαιρετικά υψηλές/χαμηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος.. εγώ δεν μπορώ να συνδυάσω όπως και εσύ.. :)

Ρώτα τους γραπτώς. Μόνο έτσι θα λυθούν οι απορίες σου . Προφανώς έχουν κάποιο λόγο που έθεσαν αυτό τον όρο και εμείς μπορούμε να τον ερμηνεύουμε λάθος . Σου είπα το παράδειγμα με το φούρνο . Όσο κουλό και αν σου φαίνεται η ανθρώπινη βλακεία δεν έχει όρια .  Σοβαρή εταιρεία είναι και δεν έχει ταλαιπωρήσει κανέναν στα πλαίσια της εγγύησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Με τέτοιες απώλειες δεν θα πρέπε να κοιμάται κανονικά το σοραι??? 

Screenshot_20200209-230341_Chrome.jpg

Μην με φάτε ρωτάω... 

Μια απλή εκτίμηση/σκέψη ειναι ότι το ανοίγει τα απογεύματα μόνο που δεν εργάζεται(όπως κάνουν πολλοί) Τα πρωινά παγώνει το σπίτι. Οι τιμές που αναφέρουμε κάποιοι εδώ μέσα ,είναι για 24/7 χρήση. Και εγώ αν το κλείνω τα πρωίνα, είμαι 100% σίγουρος ότι το απόγευμα δεν θα πέφτει τόσο χαμηλά όπως πέφτει τώρα.. η όπως είναι οι τιμές των υπολοίπων εδώ μέσα.. Άλλοι το ανοίγουν μόνο το απόγευμα π.χ...πρωι/βράδυ κλειστό.. ε δεν γίνεται να βλέπει τόσο χαμηλά σαν 24/7

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, apostolisep3 είπε

18ρι

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#5239
κοιτά το αποτέλεσμα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Με τέτοιες απώλειες δεν θα πρέπε να κοιμάται κανονικά το σοραι??? 

Screenshot_20200209-230341_Chrome.jpg

Μην με φάτε ρωτάω... 

το shorai ποτέ δεν κοιμάται 😜 

Καλά ρε συ, είχε ο αδερφός σου shorai και εσύ έβαλες Fujitsu;;;; Είναι δυνατόν;

Επεξ/σία από guzel
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Με τέτοιες απώλειες δεν θα πρέπε να κοιμάται κανονικά το σοραι??? 

Screenshot_20200209-230341_Chrome.jpg

Μην με φάτε ρωτάω... 

Γιατί να κοιμάται;

Ας μη πάμε τόσο, ας πάμε στα 4.5KW απώλειες ας πούμε με εξωτερική 2C .

Το Shorai έχει 4.5 COP εκεί (βολεύουν και οι πράξεις) , οπότε θα πρέπει να καίει 1KW για να τα δώσει.

Αν πάμε στους 7C που έχει COP 6.1 και ας πούμε οι απώλειες έπεσαν στα 3.05KW (πάλι για βόλεψη), θα θέλει 500W για να τα δώσει.

Με λίγα λόγια , κανείς δεν μπορεί να κλέψει τους νόμους της φυσικής όσο και να προσπαθούν κάποιοι (χάχες) να περάσουν τέτοια εικόνα με μετρήσεις ότι να 'ναι.

ΥΓ Στην πράξη πρέπει να δούμε από το partial load table και το COP/C πόσο COP δίνει σε κάθε περίσταση. Οι τιμές που πήρα είναι από το eurovent όπου έχει διαφορετικά loads.

RAS-18PAVSG-ERAS-18PKVSG-E_1581270851.958.pdf

 

edit

΄Άσχετο, αλλά 1η φορά βλέπω 9άρι να ανεβάζει σχεδόν 1600W 😱

1815280136_Annotation2020-02-09232701.png.efda4e4e8c3e43aed73d4d99c1715989.png

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Γιατί να κοιμάται;

Ας μη πάμε τόσο, ας πάμε στα 4.5KW ας πούμε με εξωτερική 2C .

Το Shorai έχει 4.5 COP εκεί (βολεύουν και οι πράξεις) , οπότε θα πρέπει να καίει 1KW για να τα δώσει.

Αν πάμε στους 7C που έχει COP 6.1 και ας πούμε οι απώλειες έπεσαν στα 3.05KW (πάλι για βόλεψη), θα θέλει 500W για να τα δώσει.

Με λίγα λόγια , κανείς δεν μπορεί να κλέψει τους νόμους της φυσικής όσο και να προσπαθούν κάποιοι να περάσουν τέτοια εικόνα με μετρήσεις ότι να 'ναι.

ΥΓ Στην πράξη πρέπει να δούμε από το partial load table και το COP/C πόσο COP δίνει σε κάθε περίσταση. Οι τιμές που πήρα είναι από το eurovent όπου έχει διαφορετικά loads.

RAS-18PAVSG-ERAS-18PKVSG-E_1581270851.958.pdf 964 kB · 0 downloads

Με 1kw input στους 2 βαθμους το Shorai βγαζει 3kw. 4.5 cop βγαζει με input 140w. Για να βγαλει 4.5kw στους 2 χρειαζεται 1.5kw που ειναι παραπανω απο 100% load. Στο 100% load στους 2 θελει 1.4kw για να δωσει 4.3kw.

Στους 7 για να βγαλει 3kw χρειαζεται input 756w.

26 λεπτά πριν, liakjim είπε

΄Άσχετο, αλλά 1η φορά βλέπω 9άρι να ανεβάζει σχεδόν 1600W 😱

1815280136_Annotation2020-02-09232701.png.efda4e4e8c3e43aed73d4d99c1715989.png

Στα χαρτια ποσο ειναι το max input?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...