Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rbx1000 είπε

Παραδειγμα:

Σε ενα τυπικο ελληνικο χειμωνα απο 2 ως 12 βαθμους σε ενα χωρο με σχετικα μεγαλες απωλειες που για να συντηρηθει χρειαζεται απο 5000 ως 9000btu γιατι να παρει το Shorai που θα χρειαζεται να καιει απο 400 ως 800 βατ και οχι το atxm50n και να καταναλωνει απο 250 ως 550?

Γιατί το shorai στο παράδειγμά σου θα καίει παραπάνω;

11 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Με 1kw input στους 2 βαθμους το Shorai βγαζει 3kw. 4.5 cop βγαζει με input 140w. Για να βγαλει 4.5kw στους 2 χρειαζεται 1.5kw που ειναι παραπανω απο 100% load. Στο 100% load στους 2 θελει 1.4kw για να δωσει 4.3kw.

Στους 7 για να βγαλει 3kw χρειαζεται input 756w.

Από πού τα είδες αυτά; Στο eurovent που έχω ανεβάσει έχει διαφορετικά στοιχεία.

Edit Ok το βρήκα.

11 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Στα χαρτια ποσο ειναι το max input?

Έλα μου ντε, δεν το λένε. Θα το δω στο μανουαλ αύριο.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Τα δύο πρώτα είναι κατανοητά φαντάζομαι . Το τρίτο σε προβληματίζει .   Στους όρους οι εταιρείες προσπαθούν να καλύψουν και την  πιο παρανοϊκή περίπτωση. Έχω δει σε εγγύηση οικιακής ηλεκτρικής μικροσυσκευής να γράφει ότι η συσκευή δεν καλύπτεται απο εγγύηση αν ο χρήστης την βουτήξει σε νερό ή στη θάλασσα . Τρελό έτσι ; Φαντάζεσαι να το έκανε κανένας αυτό;  :P . Εγώ θα σου πώ ότι  τους είναι αδιάφορο αν θα το έκανε κάποιος . Τους ενδιαφέρει όμως να είναι νομικά καλυμμένοι απο χαζομάρες  αφού κανένας δεν μπορεί να προβλέψει το όριο της ανθρώπινης βλακείας . 

Φίλος μου είχε αγοράσει ένα πολυοργανο ηλεκτρικών μετρήσεων από αυτά που έχουν οι ηλεκτρολόγοι για τις επιθεωρήσεις ηλεκτρικών εγκαταστάσεων. Το όργανο ήταν μεσα σε έναν σάκο στο πισω μέρος ενός τζιπ που ήταν ξεσκεπαστο σαν φορτηγάκι. Το αμαξι περνούσε από κάποιο μέρος στην Ηλεία σαν μικρό ποταμάκι η χαντακι με νερό, από το τράνταγμα ο σακος πετάγεται φεύγει και πέφτει μέσα στο νερό. Μέχρι να βγουν και να το αρπαξουν το νερο είχε ήδη εισέλθει στο εσωτερικό του οργάνου. 

Για κάτι τέτοιες περιπτώσεις γράφουν αυτά που γράφουν στις εγγυήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, rbx1000 είπε

1062380128_atxmrascapacity.jpg.713882b54fdaefa02d7125c3bceb55b4.jpg

Εντυπωσιακό το Daikin!

Μήπως θα μπορούσες να ανεβάσεις το manual για το Daikin?

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Εντυπωσιακό το Daikin!

Μήπως θα μπορούσες να ανεβάσεις το manual για το Daikin?

Από ότι έχω δει στο δικό μου, στο manual δεν αναφέρει διαγράμματα για απόδοση του κλιματιστικού σε διάφορες θερμοκρασίες. Πιθανόν ο φίλος να πήρε τα διάφορα cop από το Eurovent στις μετρήσεις που κάνουν και να έφτιαξε τον πίνακα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Εντυπωσιακό το Daikin!

Μήπως θα μπορούσες να ανεβάσεις το manual για το Daikin?

Γιατί στο ένα κλιματιστικό υπάρχει μια στήλη ενώ το άλλο έχει περισσότερες στήλες ποια η διαφορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Και όμως τα έχουν φόρα παρτίδα!

Ελπιζω να τα εχω γραψει σωστα πριν.

 

 

8 λεπτά πριν, dimostr είπε

Γιατί στο ένα κλιματιστικό υπάρχει μια στήλη ενώ το άλλο έχει περισσότερες στήλες ποια η διαφορά 

Δεν εχω βρει ολο τον πινακα του Daikin και απο τα στοιχεια που δινει εβαλα αντιστοιχα απο το Shorai τι βγαζει με το ιδιο input και τι input χρειαζεται για να βγαλει ιδιο capacity (περιπου).

Οποιαδηποτε παρατηρηση/διορθωση ευπροσδεκτη.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν , ξανά παγωνιά .

Το αυτοκίνητο στους πάγους :

Spoiler

IMG-20200210-061703.jpg

 

Εξωτερική τη νύχτα :

Screenshot-41.png.b9c0dcc22154564a329695fa53011c70.png

 

Δλδ θερμοκρασίες γύρω από το μηδέν και σχεδόν κορεσμός από υγρασία.

Όλα τα κλιματιστικά με ρύθμιση 21.

Το Daikin φαίνεται να ταλαιπωρήθηκε. Έκαψε 2.78KWh  :

Screenshot-43.png.d04217fa481d9cd67151881a0f85e229.png

 

Φαίνεται ότι έκανε 3 defrost . Λίγο απροσδιόριστο το σχήμα όμως, ίσως να είναι και 4.

Το Carrier έκαψε 1.91KWh. Τα γνωστά σχηματάκια με τις κεραιούλες, τα οποία πύκνωναν και άπλωναν όσο πέρναγε η ώρα και η θερμοκρασία έπεφτε. Πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα ενωνόντουσαν σε περισσότερη ζήτηση. Κανένα defrost

Screenshot-42.png.e7d8fdd17906c443bc9b2b6c34bc4c7f.png

 

Πάμε τώρα στο ζουμί :

Το Fujitsu έκαψε 5.27KWh.

Έκανε 5 φορές defrost . Στις 23:45, στις 01:05, ένα μεγάλο στις 04:11, στις 06:15 και στις 07:54

Screenshot-45.png.461ca88c75fc59074cfc4ed47c9ed7a2.png

 

Μάλιστα έτυχε να πετύχω το κλιματιστικό μέσα στους πάγους στις 6 το πρωί .

Οι στροφές του ανεμιστήρα ήταν πολύ υψηλές, είτε γιατί είχε φραγεί η ροή από τους πάγους, είτε γιατί είχαμε περάσει στην αύξηση των watts που βλέπουμε στο capacity table για να διατηρήσει το capacity ψηλά.

Βάλτε ακουστικά:

 

 

 

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο HS110, στα διαγράμματα που ανεβαίνουν και στο δικό μου, δεν πάει πάνω από 3000W ο δείκτης στο γράφημα (αλλά φαίνεται κανονικά στην γενικότερη καμπύλη). Υπάρχει κάποιος λόγος που γίνεται αυτό? Ρωτάω γιατί στο δικό μου όταν ξεκινάει μπορεί να ανεβάσει μέχρι και 4000W με πάνω από 16Α (εκεί κάπου στα 16,5Α). Παίζω με τα όρια της HS110 ή δεν έχω πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Στα χαρτια ποσο ειναι το max input?

Το μόνο που μπόρεσα να βρω κάπου είναι αυτό

IMG-20200210-081635.jpg

 

31 λεπτά πριν, jaguar13 είπε

Στο HS110, στα διαγράμματα που ανεβαίνουν και στο δικό μου, δεν πάει πάνω από 3000W ο δείκτης στο γράφημα (αλλά φαίνεται κανονικά στην γενικότερη καμπύλη). Υπάρχει κάποιος λόγος που γίνεται αυτό? Ρωτάω γιατί στο δικό μου όταν ξεκινάει μπορεί να ανεβάσει μέχρι και 4000W με πάνω από 16Α (εκεί κάπου στα 16,5Α). Παίζω με τα όρια της HS110 ή δεν έχω πρόβλημα?

16Α τη λέει στα specifications https://www.tp-link.com/gr/home-networking/smart-plug/hs110/#specifications

Ποιο κλιματιστικό έχεις και πάει τόσο πολύ;

Ίσως να το εκκινούσες με χαμηλή ρύθμιση θερμοκρασίας και να το ανέβαζες σιγά σιγά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το μόνο που μπόρεσα να βρω κάπου είναι αυτό

IMG-20200210-081635.jpg

16Α τη λέει στα specifications https://www.tp-link.com/gr/home-networking/smart-plug/hs110/#specifications

Ποιο κλιματιστικό έχεις και πάει τόσο πολύ;

Ίσως να το εκκινούσες με χαμηλή ρύθμιση θερμοκρασίας και να το ανέβαζες σιγά σιγά.

Καλά λέει...Αλλά και πάλι είναι πολλά τα γκαζια...Το δικό μου στα πολλά γκάζια φτάνει μέχρι 2800...Και μετά μέχρι να φτάσει -1βαθμο επιθυμητή κάθεται στα 2000...Αλλά πάνω από 3000 δν το δει ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, το είδα και εγώ που γράφει για 16Α, και με προβλημάτισε λίγο, αν και θεωρώ ότι και 18Α θα μπορεί να πάει χωρίς πρόβλημα. Έχω ένα mitsubishi heavy 24αρι δεκαετίας (θα ποστάρω το μοντέλο και διάγραμμα από HS110 με την πρώτη ευκαιρία). Το έχω στο auto, και όταν το ανοίγω φορτσάρει στα πρώτα 10-20 λεπτά και μετά πέφτει σταδιακά όσο χρειάζεται για συντήρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...