Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Ξεκάθαρος ήμουν . Όλα τα specs και οι κωδικοί που αναγράφονται σε αυτά τα δύο service manuals είναι 100 % ίδια.

Thank you!
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, alex19871987 είπε

Για υπνοδωμάτιο 10τμ .σπίτι του 2005 ένα παράθυρο με διπλά τζάμια μήκος 1,2μ,ύψος 2,6μ, βόρειος τοίχος είναι σε επαφή με άλλο διαμερισμα.κυριως ψύξη με ενδιαφέρει.τι προτείνετε??έλεγα για daikin atxc25b 9000 αλλα λίγο με κολλάει τα ον οφ που είχε άλλο μέλος και τα θέματα.τι λέτε? μήπως επειδή είναι μικρό το δωμάτιο θα έχω πολλά ον οφ και δεν θα πέφτει χαμηλά σε κατανάλωση??

Έχω το ATXC25b σε ένα δωμάτιο 12τμ(αλλά με ύψος 3.15 και μεγάλη τζαμαρία με μονά τζαμιά, ισόγειο) και το ATXC35b σε δωμάτιο 20τμ(αλλά στο 4ο και να χτυπάει ο ήλιος όλη μέρα). Στην θέρμανση έβαλα το tρ-110 και το πρόγραμμα από το GitHub και είχα αρκετά On-off όπως και οι liakjim kai dimostr. Αλλά η κατανάλωση παρέμεινε σε πολύ καλά επίπεδα. Δεν νομίζω να είναι σχεδιαστικό λάθος, η DAIKIN έχει σχεδιάσει το μηχάνημα να δουλεύει κατά αυτό τον τρόπο. Απλά, υπάρχουν ανησυχίες αν ο compressor θα έχει προβλήματα μακροπρόθεσμα από τα πολλά on-off. Αλλά επειδή δεν είμαι μηχανολόγος, δεν μπορώ να πω κάτι παραπάνω. Γενικά, η DAIKIN φημίζεται για την ποιότητα των κομπρεσέρ της(έχω 2 που δουλεύουν ασταμάτητά από το 1999). Τώρα στην ψύξη, και τα 2 κλιματιστικά δούλευαν πέρυσι το καλοκαίρι μεταξύ 150-180w αλλά δεν θυμάμαι αν τα είχα στους 24 η 25 βαθμούς. Γενικά, έμεινα πολύ ευχαριστημένος και στην ψύξη και στην θέρμανση. Αν σου αρέσει και η αισθητική του, είναι  πολύ καλή επιλογή. Επίσης κοίτα το TOSHIBA MIRAI Plus 10 το οποίο κατεβαίνει πιο χαμηλά από το DAIKIN σε BTU. To έχει ο SEBU και είναι, επίσης, πολύ ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι για την ιστορία AUX ονοφ είχα πριν το Μόρις

Υπήρξε καλοκαίρι που έκλεινε μόνο ενα 2ωρο την ημέρα για 4+ μήνες

Χωρίς να σχολιάσω την κατανάλωση που τους για λόγους που δεν μπορώ να αναφέρω δεν με ένοιαζε, το μηχάνημα δούλευε μια χαρά, φυσικά με φίλτρα σέρβις κλπ όλα στην ώρα τους 

Κρατούσε όσο γίνεται την θερμοκρασία σωστή με απόκλιση ακριβώς στο 1 βαθμό, δηλαδή ήθελα 26 και έπαιρνε ακριβώς στο 27 και έσβηνε στο 25

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, CorumD είπε

Έχω το ATXC25b σε ένα δωμάτιο 12τμ(αλλά με ύψος 3.15 και μεγάλη τζαμαρία με μονά τζαμιά, ισόγειο) και το ATXC35b σε δωμάτιο 20τμ(αλλά στο 4ο και να χτυπάει ο ήλιος όλη μέρα). Στην θέρμανση έβαλα το tρ-110 και το πρόγραμμα από το GitHub και είχα αρκετά On-off όπως και οι liakjim kai dimostr. Αλλά η κατανάλωση παρέμεινε σε πολύ καλά επίπεδα. Δεν νομίζω να είναι σχεδιαστικό λάθος, η DAIKIN έχει σχεδιάσει το μηχάνημα να δουλεύει κατά αυτό τον τρόπο. Απλά, υπάρχουν ανησυχίες αν ο compressor θα έχει προβλήματα μακροπρόθεσμα από τα πολλά on-off. Αλλά επειδή δεν είμαι μηχανολόγος, δεν μπορώ να πω κάτι παραπάνω. Γενικά, η DAIKIN φημίζεται για την ποιότητα των κομπρεσέρ της(έχω 2 που δουλεύουν ασταμάτητά από το 1999). Τώρα στην ψύξη, και τα 2 κλιματιστικά δούλευαν πέρυσι το καλοκαίρι μεταξύ 150-180w αλλά δεν θυμάμαι αν τα είχα στους 24 η 25 βαθμούς. Γενικά, έμεινα πολύ ευχαριστημένος και στην ψύξη και στην θέρμανση. Αν σου αρέσει και η αισθητική του, είναι  πολύ καλή επιλογή. Επίσης κοίτα το TOSHIBA MIRAI Plus 10 το οποίο κατεβαίνει πιο χαμηλά από το DAIKIN σε BTU. To έχει ο SEBU και είναι, επίσης, πολύ ευχαριστημένος.

Κοίτα αν η κατανάλωση είναι χαμηλά αυτό με νοιάζει.πχ εγώ ψύξη το βάζω 26 ...αλλά δεν θέλω όλο ον οφ... το σπίτι είναι 2.63 περίπου...εκεί προβληματίζομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alex19871987 είπε

Κοίτα αν η κατανάλωση είναι χαμηλά αυτό με νοιάζει.πχ εγώ ψύξη το βάζω 26 ...αλλά δεν θέλω όλο ον οφ... το σπίτι είναι 2.63 περίπου...εκεί προβληματίζομαι

Λογικά από εβδομάδα που ξεκινάνε τα +30αρια θα ξεκινήσουν και αναφορές για τη συμπεριφορά των κλιματιστικών σε λειτουργία ψύξης, οπότε μιας δεν έχουμε δει ακόμα καμιά προσφορά της προκοπής, προτείνω να περιμένεις λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, marioboni είπε

Έτσι για την ιστορία AUX ονοφ είχα πριν το Μόρις

Υπήρξε καλοκαίρι που έκλεινε μόνο ενα 2ωρο την ημέρα για 4+ μήνες

Χωρίς να σχολιάσω την κατανάλωση που τους για λόγους που δεν μπορώ να αναφέρω δεν με ένοιαζε, το μηχάνημα δούλευε μια χαρά, φυσικά με φίλτρα σέρβις κλπ όλα στην ώρα τους 

Κρατούσε όσο γίνεται την θερμοκρασία σωστή με απόκλιση ακριβώς στο 1 βαθμό, δηλαδή ήθελα 26 και έπαιρνε ακριβώς στο 27 και έσβηνε στο 25

Ποιο μόρις έχεις; μπορείς να μας πεις 2 λόγια και αν είσαι ευχαριστημένος; τα έχει σε πολύ καλή προσφορά ο κωτσόβολος (18,24 btu) και το σκέφτομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pareisaktos είπε

Ποιο μόρις έχεις; μπορείς να μας πεις 2 λόγια και αν είσαι ευχαριστημένος; τα έχει σε πολύ καλή προσφορά ο κωτσόβολος (18,24 btu) και το σκέφτομαι

Φέτος στην ουσία θα το δουλέψω

Μόνο τεστακια του έχω κάνει τα οποία τα έχω αναφέρει αρκετά αναλυτικά παλιότερα αν ψάξεις 

24αρι έχω 

 

Τα δείγματα για τα λεφτά που πλήρωσα για τα δικά μου δεδομένα πάντα είναι σούπερ. Στην ουσία άλλαξα το 12αρι ον οφ μου με 600-100 δωροεπιταγη-100 εγκατάσταση- 150 πουλώντας το παλιό μου (με 250 δηλαδή έκανα αλλαγή στο 24αρι)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To daikin atxc25b 9000 λέω να το πάρω για δωμάτιο  14-15 τ.μ. με οροφή και ένα εξωτερικό τοίχο χωρίς μόνωση και μία μπαλκονόπορτα καινούργια, για αντικατάσταση ενός panasonic 9000 BTU 25 ετίας που δεν δουλεύει καλά στην θέρμανση. Θα το χρησιμοποιεί η ηλικιωμένη μητέρα μου που όμως αφήνει την πόρτα του δωματίου ανοικτή προς το χωλ οπότε τα τ.μ. είναι περισσότερα. Σε Στην ψύξη με το 9000 BTU πιστεύω ότι δεν θα υπάρχει θέμα επειδή υπάρχει εμπειρία. Εκτιμάτε ότι θα επαρκεί στην ζέστη ή όχι, οπότε θα πρέπει να κινηθώ προς 12000 BTU; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, aegean32 είπε

To daikin atxc25b 9000 λέω να το πάρω για δωμάτιο  14-15 τ.μ. με οροφή και ένα εξωτερικό τοίχο χωρίς μόνωση και μία μπαλκονόπορτα καινούργια, για αντικατάσταση ενός panasonic 9000 BTU 25 ετίας που δεν δουλεύει καλά στην θέρμανση. Θα το χρησιμοποιεί η ηλικιωμένη μητέρα μου που όμως αφήνει την πόρτα του δωματίου ανοικτή προς το χωλ οπότε τα τ.μ. είναι περισσότερα. Σε Στην ψύξη με το 9000 BTU πιστεύω ότι δεν θα υπάρχει θέμα επειδή υπάρχει εμπειρία. Εκτιμάτε ότι θα επαρκεί στην ζέστη ή όχι, οπότε θα πρέπει να κινηθώ προς 12000 BTU; 

Από την στιγμή που είναι ουσιαστικά το ίδιο μηχάνημα, με τα ίδια ελάχιστα watts και στα δύο και αφού δεν έχετε καλή μόνωση, θα έλεγα ότι δεν είναι κακό να υπάρχει η καβατζα της έξτρα δύναμης που προσφέρει το 12αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2020 στις 7:08 ΠΜ, liakjim είπε

 

Όσο για τα Tesla νομίζω ότι και πάλι αντιδράς υπερβολικά. Ένας φίλος πιο πίσω είπε ότι από την αντιπροσωπεία ενημερώθηκε ότι είναι aux. Αν δεις στο Σκρουτζ, όλα τα aux έχουν καλές κριτικές. Ακόμα δεν τα ξέρουμε τα Tesla, αλλά λαμβάνοντας υπόψη τα χαρακτηριστικά τους και την τιμή τους, φαίνονται μια καλή επιλογή για όποιον ψάχνει κάτι φθηνό, μάλλον καλύτερη από τα TCL για θέρμανση μιας και τα πρώτα έχουν ifeel ενώ τα δεύτερα όχι. Για ψύξη μάλλον θα πήγαινα προς TCL μιας και η έλλειψη ifeel δεν νομίζω ότι προβληματίζει τόσο οπότε έρχεται η εγγύηση να πάρει το πάνω χέρι.

Ενημερωτικά εγώ πήρα to TCL Elegant 12CHSA/XA31I το οποίο έχει ifeel με αισθητήρα στο τηλεχειριστήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω εδω και 8 χρόνια έχω ενα Toyotomi Akira GAN/GAG A135GVR και είμαι υπέρ ευχαριστημένος.

Θέλω να προχωρήσω στην αγορά ενός ακόμη 12αριού για σαλόνι-κουζίνα περίπου 40τμ.

Στην μια πλευρά είναι το Toyotomi και στην άλλη πλευρά θα μπει το νεο.

Το σπίτι είναι βορινό αλλά με βαριά θερμοπρόσοψη και ταράτσα μονωμένη εξίσου.(άλλο σπίτι πλέον,νομίζω ότι έχω μετακομίσει)

Φανταστείτε ότι το Toyotomi αυτό το χώρο τον καλύπτει για πλάκα, θέλω όμως με την προσθήκη του δεύτερου να καλύψω και τα υπνοδωμάτια που βλέπουν την σαλονοκουζίνα! (2)

 

Αυτό Mitsubishi Electric / MSZ/MUZ AP35VG το έχει κανείς?

Κοίταζα και το  Toyotomi TKN / TKG 635R32

Άλλες προτάσεις στα 600€~750€ ?

 

Επεξ/σία από nemesi54
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2020 στις 7:08 ΠΜ, liakjim είπε

Αν δεις στο Σκρουτζ, όλα τα aux έχουν καλές κριτικές.

Αφού διαγράφουν κριτικές και αφήνουν αυτές που γουστάρουν μην τις θεωρείς αξιόπιστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nemesi54 είπε

Έχω εδω και 8 χρόνια έχω ενα Toyotomi Akira GAN/GAG A135GVR και είμαι υπέρ ευχαριστημένος.

Θέλω να προχωρήσω στην αγορά ενός ακόμη 12αριού για σαλόνι-κουζίνα περίπου 40τμ.

Στην μια πλευρά είναι το Toyotomi και στην άλλη πλευρά θα μπει το νεο.

Το σπίτι είναι βορινό αλλά με βαριά θερμοπρόσοψη και ταράτσα μονωμένη εξίσου.(άλλο σπίτι πλέον,νομίζω ότι έχω μετακομίσει)

Φανταστείτε ότι το Toyotomi αυτό το χώρο τον καλύπτει για πλάκα, θέλω όμως με την προσθήκη του δεύτερου να καλύψω και τα υπνοδωμάτια που βλέπουν την σαλονοκουζίνα! (2)

Αυτό Mitsubishi Electric / MSZ/MUZ AP35VG το έχει κανείς?

Κοίταζα και το  Toyotomi TKN / TKG 635R32

Άλλες προτάσεις στα 600€~750€ ?

Ψύξη ή θέρμανση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, aegean32 είπε

To daikin atxc25b 9000 λέω να το πάρω για δωμάτιο  14-15 τ.μ. με οροφή και ένα εξωτερικό τοίχο χωρίς μόνωση και μία μπαλκονόπορτα καινούργια, για αντικατάσταση ενός panasonic 9000 BTU 25 ετίας που δεν δουλεύει καλά στην θέρμανση. Θα το χρησιμοποιεί η ηλικιωμένη μητέρα μου που όμως αφήνει την πόρτα του δωματίου ανοικτή προς το χωλ οπότε τα τ.μ. είναι περισσότερα. Σε Στην ψύξη με το 9000 BTU πιστεύω ότι δεν θα υπάρχει θέμα επειδή υπάρχει εμπειρία. Εκτιμάτε ότι θα επαρκεί στην ζέστη ή όχι, οπότε θα πρέπει να κινηθώ προς 12000 BTU; 

Αν στην περιοχή σου δεν έχεις υπό το μηδέν θερμοκρασίες το χειμώνα πιστεύω θα σε καλύψει πλήρως στην θέρμανση το 9άρι . Μίλα και με ψυκτικό 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...