Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, kostakiss είπε

Σωστή μελέτη δύσκολα, καθώς δεν βρίσκω εξειδικευμένο άτομο  . έστειλα όμως και σε μερικές ακόμη εταιρείες να μου δώσουν προτάσεις 

Επειδή καιρό παρακολουθώ το τοπικ , 14αρι δε θυμάμαι να έχει αναφερθεί κάτι παρά μόνο για 13αρι η 16αρι shorai .


το θέμα είναι τώρα που θα σκάσουν οι προσφορές μήπως να πάρω ένα 18αρι να τελειώνω ; Όλο και κάποιο θα βγει σε προσφορά 

Θα βγαλουν τίποτε προσφορές σύντομα λες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, mihawk88 είπε

Θα βγαλουν τίποτε προσφορές σύντομα λες; 

Πάντα βγάζουν. Αν και φυσικά κανείς μας δεν ξέρει τι θα βγάλουν ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, liakjim said:

Δυστυχώς οι περισσότεροι όσοι ζητούν συμβουλές, ξεχνούν να δώσουν feeback όταν προβαίνουν στην αγορά ώστε να έχουμε μια εικόνα.

Παράδειγμα οι @apostolisep3, @Jamess, @eastend7 οι οποίοι έχουν αγοράσει ASYGXXKGTA, ASYGΧΧKMTA.

Είναι και αυτό μια άποψη αν και εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι μεγάλο το 18άρι. Αν βρεις κάποιο καλό σε προσφορά οκ.

Αν βγάλουν προσφορά ένα 12αρι καλό και ένα 18αρι καλό όμως , εκεί τι θα έκανες ;

το μεγαλύτερο δεν θα καλύψει καλύτερα και ένα δωμάτιο με έμμεσο τρόπο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostakiss είπε

Αν βγάλουν προσφορά ένα 12αρι καλό και ένα 18αρι καλό όμως , εκεί τι θα έκανες ;

το μεγαλύτερο δεν θα καλύψει καλύτερα και ένα δωμάτιο με έμμεσο τρόπο ;

Είμαι της λογικής το κλιματιστικό να πέφτει κουτί μιας και έχουμε δει τι προβλήματα προκύπτουν από το υπερδιαστασιολογημενο μηχάνημα. Φυσικά αν δεν ήμουν σίγουρος, θα προτιμούσα να έχω μεγαλύτερο, παρά μικρότερο.

Το 18αρι Shorai premium το οποίο πέφτει σε απίστευτα χαμηλά επίπεδα κατανάλωσης θα ήταν ότι έπρεπε αλλά αν ο χώρος θα μπορούσε να καλυφθεί με ένα 12αρι θα έχουν δοθεί χρήματα τσάμπα ή θα μπορούσαν να είχαν δοθεί σε ένα άριστο 12αρι με φοβερή απόδοση  αντί για ένα καλό 18αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερω άσχετο με το θέμα κατα λέξη, αλλά επειδή πολυ κουβέντα εχει γίνει για αυτα...με 17€ δεν νομιζω να το ξαναείδα...

https://www.e-shop.gr/tp-link-hs110eu-wifi-smart-plug-with-energy-monitoring-p-PER.612806

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είμαι της λογικής το κλιματιστικό να πέφτει κουτί μιας και έχουμε δει τι προβλήματα προκύπτουν από το υπερδιαστασιολογημενο μηχάνημα. Φυσικά αν δεν ήμουν σίγουρος, θα προτιμούσα να έχω μεγαλύτερο, παρά μικρότερο.

Το 18αρι Shorai premium το οποίο πέφτει σε απίστευτα χαμηλά επίπεδα κατανάλωσης θα ήταν ότι έπρεπε αλλά αν ο χώρος θα μπορούσε να καλυφθεί με ένα 12αρι θα έχουν δοθεί χρήματα τσάμπα ή θα μπορούσαν να είχαν δοθεί σε ένα άριστο 12αρι με φοβερή απόδοση  αντί για ένα καλό 18αρι.

Επίσης το συγκεκριμένο έχει και το power select που από 18000 το μετατρέπει σε 12000 η και 9000btu

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, liakjim said:

Είμαι της λογικής το κλιματιστικό να πέφτει κουτί μιας και έχουμε δει τι προβλήματα προκύπτουν από το υπερδιαστασιολογημενο μηχάνημα. Φυσικά αν δεν ήμουν σίγουρος, θα προτιμούσα να έχω μεγαλύτερο, παρά μικρότερο.

Το 18αρι Shorai premium το οποίο πέφτει σε απίστευτα χαμηλά επίπεδα κατανάλωσης θα ήταν ότι έπρεπε αλλά αν ο χώρος θα μπορούσε να καλυφθεί με ένα 12αρι θα έχουν δοθεί χρήματα τσάμπα ή θα μπορούσαν να είχαν δοθεί σε ένα άριστο 12αρι με φοβερή απόδοση  αντί για ένα καλό 18αρι.

προβληματα εννοεις με την καταναλωση?

να δω μηπως για το 13αρι η το 16αρι?

1 hour ago, Rnd1978 said:

Επίσης το συγκεκριμένο έχει και το power select που από 18000 το μετατρέπει σε 12000 η και 9000btu

ισχυει? δε βρηκα κατι στο ιντερνετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Επίσης το συγκεκριμένο έχει και το power select που από 18000 το μετατρέπει σε 12000 η και 9000btu

To power select νομιζω εχει να κανει με την τη ζητουμενη ενεργεια απο το δικτυο και τα αμπερ που τραβαει και οχι με το capacity της μοναδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

To power select νομιζω εχει να κανει με την τη ζητουμενη ενεργεια απο το δικτυο και τα αμπερ που τραβαει και οχι με το capacity της μοναδας.

Ελαττώνει την μέγιστη ισχύ/καταναλωση του μηχανήματος.. σε 75% και σε 50%.. αφού ελαττώνεται η μέγιστη ισχύ πέφτει και το μέγιστο capacity. (Στα χαμηλά δεν έχει θέμα το twin rotary,παίζει στα ίδια χαμηλά σαν ένα 9000btu και χωρίς power select)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, liakjim είπε

Περίεργο. Δεν το δείχνουν ως δυνατότητα στο εγχειρίδιο. Μήπως είναι πασπαρτου τηλεχειριστήριο και το κουμπί δεν κάνει κάτι στην πράξη; Όπως με τα ΧΑ51 τα οποία αν και έχουν το mute δεν έχει τη δυνατότητα ως μηχάνημα. Έχεις αντιληφθεί διαφοροποίηση όταν το πατάς;

Θα μπορούσε να είναι πασπαρτού . Μέ έχει μπερδέψει τώρα η TCL .....  @Damned7 στείλε ένα email στην TCL να τους ρωτήσεις . 

18 ώρες πριν, Damned7 είπε

Δεν το έχω δουλέψει ακόμα. Πως θα καταλάβω ότι το iFeel που έχει δεν είναι μόνο μια ένδειξη στο τηλεχειριστήριο και ότι δουλεύει πραγματικά.

Αν πχ βάλω το τηλεχειριστήριο μέσα στο ψυγείο και του πω να πάει την θερμοκρασία στους 16 τότε εάν δουλεύει το iFeel λογικά θα πρέπει να βγάζει μόνο αέρα χωρίς κρύο γιατί υποτίθεται ότι η θερμοκρασία χώρου(ψυγείο) είναι ήδη στους 16 βαθμούς.

Η μαλακία είπα?

Δε θα δουλέψει μέσα στο ψυγείο διότι το χειριστήριο δε θα μπορεί να επικοινωνεί με την μονάδα . Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να στείλεις ένα email στην TCL να μάθεις γιατί στο manual δεν αναφέρουν τίποτα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Ελαττώνει την μέγιστη ισχύ/καταναλωση του μηχανήματος.. σε 75% και σε 50%.. αφού ελαττώνεται η μέγιστη ισχύ πέφτει και το μέγιστο capacity. (Στα χαμηλά δεν έχει θέμα το twin rotary,παίζει στα ίδια χαμηλά σαν ένα 9000btu και χωρίς power select)

Απο το εγχειριδιο:
Αυτή
η λειτουργία χρησιμοποιείται όταν ο ασφαλειοδιακόπτης είναι κοινός και για άλλες ηλεκτρικές συσκευές. Περιορίζει τη μέγιστη κατανάλωση ρεύματος και ισχύος σε 100%, 75% ή 50%, μέσω της επιλογής POWER-SELECTION. Όσο χαμηλότερο το ποσοστό, τόσο υψηλότερη η εξοικονόμηση και τόσο μεγαλύτερη η διάρκεια ζωής του
συμπιεστή.

This function is used when the circuit breaker is shared with other electrical appliances. It limits the maximum current and power consumption to 100%, 75%, or 50% and can be implemented by POWER-SELECTION. The lower percentage, the higher saving and also longer compressor lifetime.

Due to the reason that POWER-SELECTION function limits the maximum current, inadequate cooling or heating capacity may occur.

 

 

Περιγραφη απο εγχειριδιο αλλου κατασκευαστη:
This is a function which enables efficient operation by limiting the maximum power consumption value. This function is useful for cases in which attention should be paid to ensure a circuit breaker will not trip when the product runs alongside other appliances.
'
reduces power consumption of the outdoor unit by limiting the rotation speed of the compressor
'

Ειναι μια λειτουργια για οικονομια και εχει να κανει καθαρα με energy consumption και οχι με output capacity.

Θα μου πεις το ενα δε φερνει το αλλο? Ναι αλλα οχι ελεγχομενα στα btu.
Με λιγα λογια αν δουλευε ετσι οπως το λες θα επρεπε να εχει 3 διαφορετικα capacity tables.
Tωρα μειωνει τις στροφες του συμπιεστη κατα καποιο ποσοστο και βαζει και καποιο κοφτη στο max input.


 

 

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rbx1000 είπε

Απο το εγχειριδιο:
Αυτή
η λειτουργία χρησιμοποιείται όταν ο ασφαλειοδιακόπτης είναι κοινός και για άλλες ηλεκτρικές συσκευές. Περιορίζει τη μέγιστη κατανάλωση ρεύματος και ισχύος σε 100%, 75% ή 50%, μέσω της επιλογής POWER-SELECTION. Όσο χαμηλότερο το ποσοστό, τόσο υψηλότερη η εξοικονόμηση και τόσο μεγαλύτερη η διάρκεια ζωής του
συμπιεστή.

This function is used when the circuit breaker is shared with other electrical appliances. It limits the maximum current and power consumption to 100%, 75%, or 50% and can be implemented by POWER-SELECTION. The lower percentage, the higher saving and also longer compressor lifetime.

Due to the reason that POWER-SELECTION function limits the maximum current, inadequate cooling or heating capacity may occur.

Περιγραφη απο εγχειριδιο αλλου κατασκευαστη:
This is a function which enables efficient operation by limiting the maximum power consumption value. This function is useful for cases in which attention should be paid to ensure a circuit breaker will not trip when the product runs alongside other appliances.
'
reduces power consumption of the outdoor unit by limiting the rotation speed of the compressor
'

Ειναι μια λειτουργια για οικονομια και εχει να κανει καθαρα με energy consumption και οχι με output capacity.

Θα μου πεις το ενα δε φερνει το αλλο? Ναι αλλα οχι ελεγχομενα στα btu.
Με λιγα λογια αν δουλευε ετσι οπως το λες θα επρεπε να εχει 3 διαφορετικα capacity tables.
Tωρα μειωνει τις στροφες του συμπιεστη κατα καποιο ποσοστο και βαζει και καποιο κοφτη στο max input.


 

Όπως τα λες είναι,δεν λέει περιορισμό απόδοσης αλλά μέγιστης κατανάλωσης.. χονδρικά πάνω κάτω θα είναι σαν ένα 12 και σαν ένα 9 περίπου η μεγιστη κατανάλωση άρα πιστεύω περίπου και σαν απόδοση..(δεδομένο ότι η Toshiba μου είχε πει ότι το power select δεν επηρεάζει την καμπύλη COP).  

Δεν λέω κάποιος που χρειάζεται να πάρει 9000btu να πάρει το το 18000btu ,αλλά εάν κάποιος θέλει να μειωσει την απόδοση (για κάποιον λόγο) λιγο η πολύ μπορεί.. (Ελαχιστη απόδοση θα μείνει ως έχει, περίπου ίδια με τα περισσότερα 9000btu, και η μέγιστη θα επηρεαστεί από το κόφτη power select)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kostakiss είπε

προβληματα εννοεις με την καταναλωση?

να δω μηπως για το 13αρι η το 16αρι?

Προβλήματα τύπου υπερθερμάνσεις και on-off αν ο χώρος είναι μικρός από άποψη απωλειών.

Προσωπικά θα άκουγα τη daikin και θα πήγαινα σε 12άρι. Αλλά δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου.

Η fail safe option είναι ένα ευέλικτο 18άρι , όπου το ευέλικτο πάει στη δυνατότητα να πέφτει χαμηλά. Το 18άρι shorai premium είναι μάλλον το πιο ευέλικτο 18άρι. Ή ίσως και το ASYG18KLCA.

Άλλη λύση θα ήταν ένα κινέζικο 18άρι με follow me/ifeel που θα παίρνει μόνο όταν χρειάζεται. Σαν καλοριφέρ. Παράδειγμα το midea mission II. Δεν θα έχεις τις αποδόσεις όμως (COP).

Αλλά όπως είπα και πιο πάνω, δεν θα ήταν να κρίμα αν μπορούσες να κάνεις τη δουλειά σου με ένα 12άρι με τα μισά λεφτά αντί για 1100€ που έχει το shorai ;

Ή αν αντί για το shorai να πήγαινες στο 13άρι daisekai με τα ίδια λεφτά που το έχουμε δει σε εκπτώσεις και είναι τέλειο μηχάνημα;

Καταλαβαίνω ότι έχεις μεγάλο ποσοστό αμφιβολίας, αλλά κανείς στο φόρουμ δεν μπορεί από το πληκτρολόγιό του να σε βοηθήσει.

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν είμαι μεταξύ του mitsubishi msz ap35vg (στα 737Ε) και του gree amber GRS-121 EI / JAM2-N3 Κλιματιστικό 12.000 btu (στα 775E) Με προβληματιζε αυτο που λέγατε οτι εχει κλείσει η αντιπροσωπεία της gree στην Ελλάδα αλλά βλέπω ότι υπάρχει (ΜΑΥΡΟΓΕΝΝΗΣ NIPPON) και μάλιστα δίνει 10 χρόνια εγγύηση σε όλο το κλιματιστικό, ισχύει;   https://greeaircondition.gr/oikiakos-klimatismos/klimatistika-toixou/amber/ 

Εσείς  πιο από τα δυο θα επιλέγατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...