Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τα Toshiba απαιτείται ετήσια συντήρηση για να ισχύει η εγγύηση? Επίσης, στη θέρμανση στα max βλέπω toshiba fujitsu στα 26000btu ενώ ινβερτορ παει και μέχρι 36000. Για τα πεθερικά προβληματίζομαι κυρίως.

Επεξ/σία από jaguar13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Το tundra green θα ήταν καλή επιλογή??τι κατασκευή είναι??εννοώ φασον??έχει νομίζω και eurovent.το έχει κανείς να τις ζει μετρήσει??80% με ενδιαφέρει η ψύξη.

H Haier είναι Κινέζος κατασκευαστής ηλεκτρικών συσκευών και κατασκευάζει κλιματιστικά . Δικά της είναι τα κλιματιστικά .  Ναι έχει eurovent . 
Δεν θα καταλάβεις τίποτα με το να σου παραθέσουν μετρήσεις κατανάλωσης για το μοντέλο. Δε μπορεί να γίνει σύγκριση . Η κατανάλωση διαφέρει απο χώρο σε χώρο διότι αλλάζουν οι ψυκτικές και οι θερμικές ανάγκες . Τα τετραγωνικά απο μόνα τους δεν καθορίζουν τις αναγκες ενός χώρου . Είναι απλώς μια μικρή μεταβλητή στις δεκάδες μεταβλητές για τον υπολογισμό των αναγκών σε ψύξη και θέρμανση ενός χώρου . Επίσης η κατανάλωση εξαρτάται απο τη ρύθμιση της επιθυμητής θερμοκρασίας . 
On off μπορεί να αντιμετωπίσεις με οποιοδήποτε μοντέλο της αγοράς . Εξαρτάται απο τις ανάγκες που έχει ο χώρος κάθε στιγμή και σίγουρα και απο τις δυνατότητες του μηχανήματος . 
Inverter δε σημαίνει ότι δεν κλείνει πότε όποιες και αν είναι οι συνθήκες που επικρατούν . Inverter σημαίνει ότι προσαρμόζει το φορτίο του σύμφωνα με τις ανάγκες του χώρου και τις δυνατότητες του μηχανήματος . Ενα Χ κλιματιστικό σε ένα χώρο Α μπορεί να μην κλείνει ποτε ή σπανίως . Σε έναν χώρο Β με άλλες ανάγκες το ίδιο κλιματιστικό όμως μπορεί να έχει συχνά On-off .



 

2 λεπτά πριν, jaguar13 είπε

Για τα Toshiba απαιτείται ετήσια συντήρηση για να ισχύει η εγγύηση? Επίσης, στη θέρμανση στα max βλέπω toshiba fujitsu στα 26000btu ενώ ινβερτορ παει και μέχρι 36000. Για τα πεθερικά προβληματίζομαι κυρίως.

Ναι το λένε στους όρους  παράγραφος 3 https://toshiba-aircon.gr/wp-content/uploads/2020/01/toshiba_residential_hiwall_7_years.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dare-Devil είπε

H Haier είναι Κινέζος κατασκευαστής ηλεκτρικών συσκευών και κατασκευάζει κλιματιστικά . Δικά της είναι τα κλιματιστικά .  Ναι έχει eurovent . 
Δεν θα καταλάβεις τίποτα με το να σου παραθέσουν μετρήσεις κατανάλωσης για το μοντέλο. Δε μπορεί να γίνει σύγκριση . Η κατανάλωση διαφέρει απο χώρο σε χώρο διότι αλλάζουν οι ψυκτικές και οι θερμικές ανάγκες . Τα τετραγωνικά απο μόνα τους δεν καθορίζουν τις αναγκες ενός χώρου . Είναι απλώς μια μικρή μεταβλητή στις δεκάδες μεταβλητές για τον υπολογισμό των αναγκών σε ψύξη και θέρμανση ενός χώρου . Επίσης η κατανάλωση εξαρτάται απο τη ρύθμιση της επιθυμητής θερμοκρασίας . 
On off μπορεί να αντιμετωπίσεις με οποιοδήποτε μοντέλο της αγοράς . Εξαρτάται απο τις ανάγκες που έχει ο χώρος κάθε στιγμή και σίγουρα και απο τις δυνατότητες του μηχανήματος . 
Inverter δε σημαίνει ότι δεν κλείνει πότε όποιες και αν είναι οι συνθήκες που επικρατούν . Inverter σημαίνει ότι προσαρμόζει το φορτίο του σύμφωνα με τις ανάγκες του χώρου και τις δυνατότητες του μηχανήματος . Ενα Χ κλιματιστικό σε ένα χώρο Α μπορεί να μην κλείνει ποτε ή σπανίως . Σε έναν χώρο Β με άλλες ανάγκες το ίδιο κλιματιστικό όμως μπορεί να έχει συχνά On-off .



 

Ναι αλλά ξέρουμε και βασικά από τις μετρήσεις πολλών εδώ μέσα έχει αποδειχθεί ότι υπάρχουν μηχανήματα που είναι στα λόγια μόνο ινβερτερ και δεν πέφτουν χαμηλά.οπως και άλλα που πέφτουν πολύ χαμηλά.για αυτό ρωτάω αν το έχει κάποιος και να το έχει μετρήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

250€ μοτέρ εξωτερικού ανεμιστήρα ,κλασσική τιμή ανταλλακτικού mitsubishi όπως λες.. αν ήταν π.χ. Inventor πόσο θα ήταν δηλαδη; (Για πόσο μεγάλη διαφορά τιμής μιλάμε;)

Κοίτα, μπορεί να έχει και 80 και 150 αλλά 250 δεν φαντάζομαι. Μπορώ να το μάθω όμως αν σε ενδιαφέρει. Το θέμα είναι ότι το μιτσου το είχα παρει 1600 σαν ενα από τα 2-3 τοπ της αγορας. Στην 7ετία είχα αλοιωμένα και σπασμένα πλαστικά στην πλάτη της εσωτερικής μονάδας, 2 χρόνια μετά σπασμένη λεκάνη αποροής εσωτερικής μονάδας...Αυτά δεν δικαιολογούνται για τη φίρμα, και δυστυχώς ήμουν εκτός εγγύησης. Για αυτό και τείνω να δίνω πλεον σημασία και στην εγγύηση και στους όρους της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2020 στις 6:08 ΜΜ, alex19871987 είπε

Για υπνοδωμάτιο 10τμ .σπίτι του 2005 ένα παράθυρο με διπλά τζάμια μήκος 1,2μ,ύψος 2,6μ, βόρειος τοίχος είναι σε επαφή με άλλο διαμερισμα.κυριως ψύξη με ενδιαφέρει.τι προτείνετε??έλεγα για daikin atxc25b 9000 αλλα λίγο με κολλάει τα ον οφ που είχε άλλο μέλος και τα θέματα.τι λέτε? μήπως επειδή είναι μικρό το δωμάτιο θα έχω πολλά ον οφ και δεν θα πέφτει χαμηλά σε κατανάλωση??

Εδώ είναι σχετικά η απορία μου για το haier tundra

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Εδώ είναι σχετικά η απορία μου για το haier tundra

Έχει παρατηρηθεί.. (η τουλάχιστον μπορεί να είναι μια ένδειξη) ότι αυτά που πέφτουν χαμηλά (θέρμανση) είναι αυτά τα οποία στο energy label το φορτίο σχεδιασμού στην Θέρμη ζώνη είναι αρκετά μικρότερο σε σχέση με το φορτίο της μέσης ζώνης.. το tundra φαίνεται να είναι σε αυτήν την κατηγορία..

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

250€ μοτέρ εξωτερικού ανεμιστήρα ,κλασσική τιμή ανταλλακτικού mitsubishi όπως λες.. αν ήταν π.χ. Inventor πόσο θα ήταν δηλαδη; (Για πόσο μεγάλη διαφορά τιμής μιλάμε;)

Αυτό δε θυμάμαι για να στο απαντήσω τουλάχιστον για το Nemesis που έχω αλλά είναι αρκετά φθηνότερα τα ανταλλακτικά.  Επίσης και τότε που έψαχνα για να πάρω κλιματιστικό και κατέληξα στο Gree Hansol οι τιμές σε Mitsubishi Daikin και Toshiba στα ανταλλακτικά ήταν στο θεό συγκριτικά με την υπόλοιπη αγορά  και αυτό μου το επιβεβαίωσαν και ψυκτικοί  ότι έχουν απο τα ακριβότερα ανταλλακτικά της αγοράς . Η Gree ήταν αρκετά φθηνή στο κομμάτι των ανταλλακτικών . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dare-Devil είπε

Αυτό δε θυμάμαι για να στο απαντήσω τουλάχιστον για το Nemesis που έχω αλλά είναι αρκετά φθηνότερα τα ανταλλακτικά.  Επίσης και τότε που έψαχνα για να πάρω κλιματιστικό και κατέληξα στο Gree Hansol οι τιμές σε Mitsubishi Daikin και Toshiba στα ανταλλακτικά ήταν στο θεό συγκριτικά με την υπόλοιπη αγορά  και αυτό μου το επιβεβαίωσαν και ψυκτικοί  ότι έχουν απο τα ακριβότερα ανταλλακτικά της αγοράς . Η Gree ήταν αρκετά φθηνή στο κομμάτι των ανταλλακτικών . 

Απλά ήθελα να έχω μια τάξη μεγέθους διαφοράς.. αν ισχύει αυτό που λέει ο φίλος οτι παίζει να έχει άλλη εταιρεία 80€ το ίδιο ανταλλακτικο και η mitsubishi 250€ ε ναι..υπάρχει διαφορά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Έχει παρατηρηθεί.. (η τουλάχιστον μπορεί να είναι μια ένδειξη) ότι αυτά που πέφτουν χαμηλά (θέρμανση) είναι αυτά τα οποία στο energy label το φορτίο σχεδιασμού στην Θέρμη ζώνη είναι αρκετά μικρότερο σε σχέση με το φορτίο της μέσης ζώνης.. το tundra φαίνεται να είναι σε αυτήν την κατηγορία..

Άρα να κινηθώ για tundra??μετά είμαι προς daikin atxc25b στα 450 έναντι των 345 του haier (μεγαλύτερη εγγύηση το δεύτερο).απλά με νοιάζει να πέφτει χαμηλά σε κατανάλωση σε ψυξη.

Σπίτι του 2005 για υπνοδωμάτιο 10τμ,με παράθυρο με διπλά τζάμια,80%ψυξη με ενδιαφέρει.το δωμάτιο στη βόρεια πλευρά του είναι σε επαφή με άλλο διαμέρισμα.το παραθυρο στην ανατολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Άρα να κινηθώ για tundra??μετά είμαι προς daikin atxc25b στα 450 έναντι των 345 του haier (μεγαλύτερη εγγύηση το δεύτερο).απλά με νοιάζει να πέφτει χαμηλά σε κατανάλωση σε ψυξη.

Σπίτι του 2005 για υπνοδωμάτιο 10τμ,με παράθυρο με διπλά τζάμια,80%ψυξη με ενδιαφέρει.το δωμάτιο στη βόρεια πλευρά του είναι σε επαφή με άλλο διαμέρισμα.το παραθυρο στην ανατολή.

Ψύξη προσωπικά θα κοιτούσα το ελάχιστα btu (αφού σε ενδιαφέρει να πέφτει χαμηλά) ,το παραπάνω που σου είπα αναφέρεται για την θέρμανση.. έχω μια εντύπωση στην ψύξη είναι πιο απλά τα πράγματα και ότι απλά ισχύει η ελάχιστη απόδοση ψυξης που έχουν στα specifications.

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Ψύξη προσωπικά θα κοιτούσα το ελάχιστα btu ,το παραπάνω που σου είπα αναφέρεται για την θέρμανση.. έχω μια εντύπωση στην ψύξη είναι πιο απλά τα πράγματα και ότι απλά ισχύει η ελάχιστη απόδοση ψυξης που έχουν στα specifications.

Αυτό θέλω να δω για το Haier.τι γνώμη έχουν όσοι το έχουν και αν υπάρχουν επιβεβαιωμένες μετρήσεις να κατεβαίνει χαμηλά σε watts.

Ανάμεσα σε haier tundra-daikin atxc25b?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Αυτό θέλω να δω για το Haier.τι γνώμη έχουν όσοι το έχουν και αν υπάρχουν επιβεβαιωμένες μετρήσεις να κατεβαίνει χαμηλά σε watts.

Ανάμεσα σε haier tundra-daikin atxc25b?

Το επόμενο ΣΚ θα έχει 35+ οπότε θα σου έχω στοιχεία για τη ψύξη του daikin.

44 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

H Haier είναι Κινέζος κατασκευαστής ηλεκτρικών συσκευών και κατασκευάζει κλιματιστικά . Δικά της είναι τα κλιματιστικά . 

Με συμπιεστές από mitsubishi και panasonic.

Επίσης βλέπω νέα σειρά , τα tide, με Hitachi.

1 ώρα πριν, jaguar13 είπε

Καλησπέρα,

Μάλλον ήρθε η ώρα να πάρω νεο κλιματιστικό, μιας και το Mitsubishi (22αρι) που έχω έβγαλε βλάβη στον εξωτερικό ανεμιστήρα ο οποίος κάνει 250 ευρώ από ότι μου είπαν, και χωρίς να είμαστε σίγουροι ότι σταματάει εκεί η ζημιά και δεν έχει πειραχτεί και καμιά πλακέτα. Μάλλον θα πάω για αγορά 2 24αριών, ένα και για τα πεθερικά μου.

Παρακάτω βάζω τις θερμικές απώλειες (κατ έκτίμηση από το εργαλείο) και μια πρώτη λίστα από μια αναζήτηση που έκανα. Τι από αυτά θα διαλέγατε? Τα μηχανήματα θα χρησιμοποιθούν κατα κύριο λόγο για θέρμανση (και για ψύξη βέβαια αλλά τις περισσότερες ώρες θα τις γράφουν στη θέρμανση).

Ο δικός μου χωρος (α) είναι ένα μεγάλο σαλόνι και μέσω μιας πορτας είναι η κουζίνα, υπάρχει ένα wc και μια εσωτερική σκάλα που κατεβαίνει στον κάτω όροφο όπου είναι τα υπνοδωμάτια (ο κάτω όροφος δεν με ενδιαφέρει, υπάρχουν εκεί μηχανήματα).

Ο χώρος των πεθερικών μου (Β) είναι ο πιο δύσκολος, καθότι μιλάμε για μεζονέτα 1ου-2ου με κενό και εσωτερική σκάλα, άρα μιλάμε για μεγάλες απώλειες αφού στον 1ο όροφο που θα μπεί το κλιματιστικό είναι το σαλόνι και η κουζίνα (ενιαίος χώρος) και στο κέντρο του σαλονιου υπάρχει κενό που βλέπει τον 2ο όροφο (και εδώ δεν ήξερα πως να το δηλώσω στο εργαλείο αφού το ύψος εκεί θα είναι κανα 8άρι μέτρα).

Θα προσέξετε ότι λείπουν τα Daikin από τη λίστα και ο λόγος κυρίως είναι η 3ετής εγγύηση που δίνουν. Το Morris μπήκε στη λίστα λόγω της έκπωσης του Κώτσου. Τι θα συμβουλευατε?

ΜΟΝΤΕΛΟ ΨΥΞΗ (min-max) ΘΕΡΜ (min-max) SEER SCOP I-FEEL $$ Warranty
Inventor Omnia Eco O3MVI32-24WiFiR/O3MVO32-24 7.097 - 27.091 5.493 - 30.026 6.1 5.1 - 4 ΌΧΙ 850 10
Gree Bora GRS 241 EI/JBR1-N3 6.824 - 27.980 6.824 - 29.000 6.3 5.1 - 4 ΌΧΙ 855 10
Inventor / Premium PR1VI32-24WF/PR1VO32-24 7.100 - 27.120 5.500 - 30.000 6.1 5.1 - 4 ΝΑΙ 930 10
Inventor / Aria AR3VI32-24WF/AR3VO32-24 8.800 - 28.800 5.200 - 32.200 6.4 5.1 - 4.1 ΝΑΙ 975 10
Midea Mission II MB-24N8D0 7.200 - 28.800 5.300 - 32.200 6.8 5.4 - 4 ΝΑΙ 1000 3+7
Inventor / Nemesis Pro N2VI32 - 24WiFi / N2VO32 3.700 - 30.900 5.800 - 36.400 7.0 5.2 - 4 ΝΑΙ 1050 10
Fujitsu / ASYG 24KLCA / AOYG 24KLTA 3.070 - 26.275 3.070 - 26.275 7.1 6.4 - 4 ΌΧΙ 1100 3+7
Toshiba / Shorai Premium RAS-B22J2KVRG-E / RAS-22J2AVRG-E 4.230 - 23.472 3.002 - 26.178 6.8 5.9 ΌΧΙ 1270 7
Toshiba / Shorai RAS-B24PKVSG-E / RAS-24PAVSG-E 5.118 - 26.272 5.459 - 29.002 6.2 5.5 ΌΧΙ 1370 7
Morris WFIN70132 6.250 - 26.400 6.300 - 26.750 6.3 5.1 - 4 NAI 600 5
               
               
Θερμικές Απώλειες (a)              
               
5396.01Watt              
               
4640.57KCal/h              
               
77.09Watt/m2              
               
66.29KCal/h/m2               
               
Θερμικές Απώλειες (b)              
               
8807.98Watt              
               
7574.86KCal/h              
               
88.08Watt/m2              
               
75.75KCal/h/m2               

Θα έπαιρνα το επόμενο φθινόπωρο αφού το θες για θέρμανση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το επόμενο ΣΚ θα έχει 35+ οπότε θα σου έχω στοιχεία για τη ψύξη του daikin.

Με συμπιεστές από mitsubishi και panasonic.

Επίσης βλέπω νέα σειρά , τα tide, με Hitachi.

Θα έπαιρνα το επόμενο φθινόπωρο αφού το θες για θέρμανση.

Λες να πάω σε tundra η daikin??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Λες να πάω σε tundra η daikin??

Στα χαρτιά το haier να υπερέχει στη ψύξη στα ελάχιστα BTUs αλλά υπολείπεται στο seer. Μάλλον να πήγαινα στο Haier. Υπάρχει και το Inventor Aria ή το carrier crystal II (που έχω) με seer 7.1.

Κοίτα και τη νέα σειρά haier tide.

Προσωπικά για ψύξη θα έπαιρνα το Aria μέχρι 400€ άντε 420€ ( ή το carrier αν το έβρισκα στα 350€ εγκατεστημένο που το βρήκα).

Πέφτει στα 130W σε ψύξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στα χαρτιά το haier να υπερέχει στη ψύξη στα ελάχιστα BTUs αλλά υπολείπεται στο seer. Μάλλον να πήγαινα στο Haier. Υπάρχει και το Inventor Aria ή το carrier crystal II (που έχω) με seer 7.1.

Κοίτα και τη νέα σειρά haier tide.

Προσωπικά για ψύξη θα έπαιρνα το Aria μέχρι 400€ άντε 420€ ( ή το carrier αν το έβρισκα στα 350€ εγκατεστημένο που το βρήκα).

Πέφτει στα 130W σε ψύξη.

Το carrier 130w?? εξαιρετικό μου ακούγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...