Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Και για βλάβες που λέτε,"ξανακαηκε" το LED στο shorai και σε δύο τρεις μέρες μου το άλλαξαν..

Καμμένα leds, σκουριασμένες βίδες, τριζάτα premiums. Δεν μου τα λέτε καλά οι τοσιμπάκιδες.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, guzel είπε

fixed 😂

Ακριβά είναι .. μια περιουσία θέλει για έναν μέσο αγοραστή.. έχει και με μισά λεφτά .. Ωστόσο για μένα.. τα αξίζει τα λεφτά του με το παραπάνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

Επι τη ευκαιρια,για να μαζεψω  στοιχεια απο κλιματιστικα φιλων,αρκει να παρω  το tp link 110 ?

Θα εχουμε γραφηματα για ανιχνευση on off καταστασεων?

Ναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Specs είπε

Na καταθεσω την εμπειρια μου για την Inventor(Απο Gree που ειμαι πολυ ευχαριστημενος,δεν μου χρειαστηκε κατι για να τους κρινω).

Το after sales τους ειναι υποδειγματικο.

Στο skroutz εγραψα αυτο για το Haier Tundra Green AS25TABHRA / 1U25BEFFRA "Το διάλεξα οχι μονο για τα τεχνικά του χαρακτηριστικα,αλλα και για την άνευ ορων 5ετη εγυηση μεσω inventor.Ατυχως με την εγκατασταση παρουσιασε εναν βομβο ανεπαισθητο μεν αλλα υπαρκτο,επικοινωνησα με inventor και ηρθαν σε 1 εργασιμη!,μαλιστα παραμονη 15αυγουστου,επισκευασαν επιτοπου κ εληξε αισιως το θεμα.Αποδειχτηκε οτι αιτια ηταν η οπως παντα βιαστικη εγκατασταση απο τεχνικο κορυφαιο μαλιστα (αγαρμπη χρηση περσιδας χαλασε το μοτερ της).
Συμπερασμα,οτιδηποτε καλυπτει η inventor,αγοραστε με κλειστα ματια.Εντυπωσιασμενος μεν,απο την ψυξη και την ανυπαρξια θορυβου,θα επανελθω δε το χειμωνα για κριτικη στην θερμανση.
Χειμωνας λοιπον και ειναι επαρκεστατο για θερμανση σε αμονωτο διαμερισμα του 1965.
Καταναλωση ιδια στα πολυ κρυα και λιγοτερη στα μετρια κρυα ως προς αλλα 2 gree change που εχω σε αλλα δωματια και παραμενουν η κορυφαια επιλογη μου χρονια τωρα στα 400 ευρω με 10 χρονια εγγυηση ανευ ορων..."

Τωρα που χρειαζομαι 9ρι παλι ψαχνω μονο σε Inventor αν βολευει το Aria, αλλιως θα παω αναγκαστικα στο Tundra Green ξανα.

Και γιατι ειχα δει χαμηλα watt ρελαντι και για την εγγυηση πυ ειναι στην ομπρελα της inventor,εστω και μονο 5 χρονια.

Εκ φυσεως δεν θελω "να κανω ερωτα" με τους απανταχου επαρμενους αντιπροσωπους-εισαγωγεις.

Γερασα πλεον και προεχει η ξενοιαστη και μεγαλη εγγυηση.

Επι τη ευκαιρια,για να μαζεψω  στοιχεια απο κλιματιστικα φιλων,αρκει να παρω  το tp link 110 ?

Θα εχουμε γραφηματα για ανιχνευση on off καταστασεων?

δεν ανεβάζεις ένα βιντεάκι? Με ενδιαφέρει η ανυπαρξία θορύβου εξωτερικής, εσωτερικής μονάδας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Ναι!

Καλως σε βρισκω toshibaκια...μηπως εχεις υποψιν σου ποτε πρωτοεπαιξε σαν τεχνολογια το i-feel/ follow me κλπ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, guzel είπε

Σοβαρά; 2η φορά;;;;;;; Ρε 'σύ ποσό τυχερός είσαι... πας για edge ???

Ναι ρε γμτ.. 😕 αλλα τώρα με την μία ήρθαν και το διόρθωσαν...

 

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Καμμένα leds, σκουριασμένες βίδες, τριζάτα premiums. Δεν μου τα λέτε καλά οι τοσιμπάκιδες.

Και χωρίς LED δουλεύει τέλεια .. αν είχα κάποιο θέμα σοβαρό..θα έριχνα το κράξιμο του αιώνα (π.χ. με προδώσει σε θέρμανση/ψύξη) αλλά το έχω σούπερ έμπιστοσυνη το όχημα.. και ας μου αλλάζουν κάθε χρόνο για 7 χρόνια δωρεάν το led :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Ακριβά είναι .. μια περιουσία θέλει για έναν μέσο αγοραστή.. έχει και με μισά λεφτά .. Ωστόσο για μένα.. τα αξίζει τα λεφτά του με το παραπάνω..

Οταν πηρα το aria στα 1000€ ηθελα αλλα 500+ για το shorai, δεν υπηρχε περιπτωση να το παρω,δηλ 500+ ετησια συντηρηση τουλαχιστον 20€ 640 στην καλυτερη,στα 7 χρονια στα 10 πηρα καινουργιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Specs είπε

Καλως σε βρισκω toshibaκια...μηπως εχεις υποψιν σου ποτε πρωτοεπαιξε σαν τεχνολογια το i-feel/ follow me κλπ?

Τι να το κάνω βρε το ifeel. Εμενα invertαρει χωρις τρικ. Τον θορυβο που λες θα ειχε ενδιαφερον να τον ακουγαμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, guzel είπε

δεν ανεβάζεις ένα βιντεάκι? Με ενδιαφέρει η ανυπαρξία θορύβου εξωτερικής, εσωτερικής μονάδας 

Δυστυχως ειμαι Καρδιτσα και το κλιματιστικο Αθηνα στα παιδια μου.Αλλιως εχω και ντεσιμπελομετρο στην Αθηνα.Δεν εχει νοημα μπροστα του το βιντεο νομιζω!Οποιο ομως βαλω εδω σε λιγες μερες θα σου βαλω.Haier παλι μαλλον...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, haHa είπε

Δεν παρακολουθω τις καταναλωσεις του κλιματιστικου και ουτε εχω μετρητη εδω. Εχω στο αλλο σπιτι και απο περιεργεια θα το δω.
Απο κλιματιστικα εχω και inverter(επωνυμα και πιο αγνωστα) και απλα.

Μια χαρά! Στον μετρητή τι κλιματιστικό έχεις? Ψαχνουμε μεγάλα γενικά γιατί δεν έχουμε πολύ feedback.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Μια χαρά! Στον μετρητή τι κλιματιστικό έχεις? Ψαχνουμε μεγάλα γενικά γιατί δεν έχουμε πολύ feedback.

Τον μετρητη δεν τον εχω πανω σε ενα κλιματιστικο, τον εχω εκτος πριζας και τον χρησιμοποιω οταν θελω να μετρησω κατι.

Μπορω να μετρησω ενα toyotomi a53ew:

image.png.b1ace0c092c30ecbd30de248397874fc.png

 

Eχω και αλλα 2 μεγαλα(οχι σε αυτο το σπιτι), το ενα ειναι lg, το αλλο δεν θυμαμαι.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, guzel είπε

Yπάρχει αραγε τρόπος να "χαλάσει" τεχνητά ενα κλιματιστικό χωρίς να μπορεί να το καταλάβει το service?

Πρέπει να το κοιτάς ανάμεσα στις περσίδες,να συγκεντρωθεις σε υπέρτατο βαθμό και να στείλεις αρνητική ενέργεια (μην ξεχάσεις τον ιονιστη όμως ανοιχτό) και σε 5-6 χρονακια θα χαλάσει 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Specs είπε

Δυστυχως ειμαι Καρδιτσα και το κλιματιστικο Αθηνα στα παιδια μου.Αλλιως εχω και ντεσιμπελομετρο στην Αθηνα.Δεν εχει νοημα μπροστα του το βιντεο νομιζω!Οποιο ομως βαλω εδω σε λιγες μερες θα σου βαλω.Haier παλι μαλλον...

Φίλε τι μέγεθος είναι το tundra??επειδή σκέφτομαι να προβώ σε αγορά του.εχειε να μου πεις καταναλώσεις και σε τι χώρο είναι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Φίλε τι μέγεθος είναι το tundra??επειδή σκέφτομαι να προβώ σε αγορά του.εχειε να μου πεις καταναλώσεις και σε τι χώρο είναι??

9ρι σε διαμερισμα αρχαιο 1965,καθιστικο με συρομενες απο την μια και μπαλκονοπορτα απο την αλλη. 15 τετραγωνικα.Τι εννοεις καταναλωσεις ακριβως? Δες την κριτικη που ειναι απο σκρουτζ https://www.skroutz.gr/s/14708722/Haier-Tundra-Green-AS25TABHRA-1U25BEFFRA.html#reviews

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...