Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μας είπε ποτέ;

Λίγο που είδα τα τελευταία σχόλια του εδώ μέσα(όσο μπορώ μέσω κινητού) έψαχνε για Fujitsu / Shorai/Suzumi κτλ.. δεν μας είπε τι έκανε τελικά,αλλά ναι ήταν αυτος που εκραζε 100% 

Από το μικρό δείγμα που έχουμε.. (μάλλον γκουχ δεν πουλάνε τα φασονομεγαλα) ΟΛΟΙ θέλαν να τα αλλάξουν..Κάποιοι τα άλλαξαν,και κάποιοι δεν ξέρουμε.. ευχαριστημένοι όμως? κανένας.

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Λίγο που είδα τα τελευταία σχόλια του εδώ μέσα(όσο μπορώ μέσω κινητού) έψαχνε για Fujitsu / Shorai/Suzumi κτλ.. δεν μας είπε τι έκανε τελικά,αλλά ναι ήταν αυτος που εκραζε 100% 

Από το μικρό δείγμα που έχουμε.. (μάλλον γκουχ δεν πουλάνε τα φασονομεγαλα) ΟΛΟΙ θέλαν να τα αλλάξουν..Κάποιοι τα άλλαξαν,και κάποιοι δεν ξέρουμε.. ευχαριστημένοι όμως κανένας.

Οι περισσότεροι είναι ευχαριστημένοι. Τους παγώνουν το καλοκαίρι και τους σκάνε τον χειμώνα. Σωστά; 😏

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, liakjim είπε

Οι περισσότεροι είναι ευχαριστημένοι. Τους παγώνουν το καλοκαίρι και τους σκάνε τον χειμώνα. Σωστά; 😏

100% !!!!  Χαχαχα.. 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Λίγο που είδα τα τελευταία σχόλια του εδώ μέσα(όσο μπορώ μέσω κινητού) έψαχνε για Fujitsu / Shorai/Suzumi κτλ.. δεν μας είπε τι έκανε τελικά,αλλά ναι ήταν αυτος που εκραζε 100% 

Από το μικρό δείγμα που έχουμε.. (μάλλον γκουχ δεν πουλάνε τα φασονομεγαλα) ΟΛΟΙ θέλαν να τα αλλάξουν..Κάποιοι τα άλλαξαν,και κάποιοι δεν ξέρουμε.. ευχαριστημένοι όμως? κανένας.

Μην το λές φίλε μου. Μια χαρά πουλάνε, απλά κανείς δεν ασχολείται προφανώς ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Λογικά πιάνει για κινεζοφασον το ταπεινό morris 24αρι μου με ελάχιστη κατανάλωση στα 210 βατακια στο τελευταίο τεστακι που ανέβασα

 

Κι εγώ αν είχα φράγκα άλλο θα έπαιρνα, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση

 

Επεξ/σία από marioboni
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα χθες το 24αρι aria ψυξη μεχρι 480w το ειδα.

Δεν λεω οτι εχω κανει κακη επιλογη αλλα μια ''συμβατικη επιλογη''

Απο την μια δεν ξερω εαν το μηχανημα ειναι τοσο γαϊδούρι που κυριολεκτικα δεν κατεβαινει αλλο γιατι το εχουν να βγαζει κατα τα λεγομενα τους 28800 btu ψυξη  και 32200 θερμανση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Inventor / Toyotomi μεγάλα θέλαμε/θέλουμε..

Μέχρι στιγμής τα μόνα θύματα που είχαν ήμουν εγώ και ο @guzel

Τώρα πως γίνεται να έχει η μισή Ελλάδα Inventor,οι μισοί από τους υπόλοιπους toyotomi και οτι μένουν τα υπόλοιπα (σύμφωνα με το skroutz) και να έχουμε δει μονο 2 μεγάλα Toyo, που αλλαχθηκαν κιόλας..και  ένα Aria 24 στα τόσα χρόνια που παρακολουθω το θέμα... Δεν θα το καταλάβω ποτέ!!

(Αααα και ενα Inventor του energy μεγάλο και αυτό,που το άλλαξαν με Haier)

Η αληθεια για να ειμαστε ακριβοδικαιοι ειναι οτι για τις καταναλωσεις δε φταιει ουτε η Ινβερτορ ουτε η Τογιοτομι. Φταινε οι κατασκευστες των μηχανηματων.

@liakjim μη μου βαζεις φατσουλες confused, αν εισαι μπερδεμενος για κατι να το λυσουμε

ο μονος που μπορει ελευθερα να μου βαζει φατσουλα confused ειναι ο @guzel😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Artakos είπε

Εβαλα χθες το 24αρι aria ψυξη μεχρι 480w το ειδα.

Δεν λεω οτι εχω κανει κακη επιλογη αλλα μια ''συμβατικη επιλογη''

Απο την μια δεν ξερω εαν το μηχανημα ειναι τοσο γαϊδούρι που κυριολεκτικα δεν κατεβαινει αλλο γιατι το εχουν να βγαζει κατα τα λεγομενα τους 28800 btu ψυξη  και 32200 θερμανση

Γιατί δεν ξεκινάς την μουρμούρα και να απαιτήσεις επιστροφή χρημάτων; Μην συμβιβάζεσαι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Η αληθεια για να ειμαστε ακριβοδικαιοι ειναι οτι για τις καταναλωσεις δε φταιει ουτε η Ινβερτορ ουτε η Τογιοτομι. Φταινε οι κατασκευστες των μηχανηματων.

@liakjim μη μου βαζεις φατσουλες confused, αν εισαι μπερδεμενος για κατι να το λυσουμε

ο μονος που μπορει ελευθερα να μου βαζει φατσουλα confused ειναι ο @guzel😁

Συμφωνώ 100% , αλλά αυτοί τα επιλεξαν να τα φέρουν εδώ.. και οι αγοραστές τους νομίζουν ότι έχουν "inverter" (θέρμανση πάντα)..(δεν λέω την έκφραση του guzel... κόβουν κεφάλια εδώ μέσα με κάποιες λέξεις τελευταία χαχα)

 

15 λεπτά πριν, marioboni είπε

 Λογικά πιάνει για κινεζοφασον το ταπεινό morris 24αρι μου με ελάχιστη κατανάλωση στα 210 βατακια στο τελευταίο τεστακι που ανέβασα

Κι εγώ αν είχα φράγκα άλλο θα έπαιρνα, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση

Τίμιο μηχάνημα.. δουλεύει απροβληματιστα.. για την τιμή του.. δεν κάνει 1000€ σαν κάτι αλλά inverteroειδες

Δεν είπα να πάρουν όλοι Toshiba/Daikin/mitsubishi ειναι ΑΚΡΙΒΑ μηχάνηματα... Αλλά όχι και να δουλεύουν κάποια σαν on/off 2019-2020 μηχανηματα..

 

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Artakos είπε

Εβαλα χθες το 24αρι aria ψυξη μεχρι 480w το ειδα.

Δεν λεω οτι εχω κανει κακη επιλογη αλλα μια ''συμβατικη επιλογη''

Απο την μια δεν ξερω εαν το μηχανημα ειναι τοσο γαϊδούρι που κυριολεκτικα δεν κατεβαινει αλλο γιατι το εχουν να βγαζει κατα τα λεγομενα τους 28800 btu ψυξη  και 32200 θερμανση

Αυτά τα μέγιστα φορτία υπάρχουν για να καλύπτουν τον καταναλωτή σε τυχόν ακραίες μετεορολογικες συνθήκες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Καλώς τον φίλο!! Να πω την αλήθεια, πριν συζητήσουμε για την εγγύηση της Inventor δεν θυμάμαι να είχες συμμετοχή σε αυτό το θέμα αλλά μπήκες φορτσατος!! Ευκαιρία είναι να μας πεις αν έχεις κάποιο κλιματιστικό στο σπίτι, αν έχεις κάποιο μετρητή επάνω και παρακολουθείς τις καταναλώσεις του. Ψάχνουμε χρήστες από μηχανήματα που ίσως διαθέτουν και δεν έχουμε feedback, για αυτό οι ερωτήσεις.

Δεν παρακολουθω τις καταναλωσεις του κλιματιστικου και ουτε εχω μετρητη εδω. Εχω στο αλλο σπιτι και απο περιεργεια θα το δω.
Απο κλιματιστικα εχω και inverter(επωνυμα και πιο αγνωστα) και απλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν έχω παρακολουθήσει το σκρουτζ. Αυθαίρετο ή όχι, εδώ και 2 1/2 χρόνια που παρακολουθώ το φόρουμ ανελλιπώς, μόνο θετικό feedback είχαμε για το aftersales, έχοντας μάλιστα και παραδείγματα όπως είπα , αντικατάστασης σε 2 (από ότι θυμάμαι) περιπτώσεις κλιματιστικού με ανώτερο μοντέλο κάτι που δεν έχουμε ξανά ακούσει.

Έκανα edit πιο πάνω. Η ηλεκτρονική δήλωση αναγράφεται στους όρους της εγγύησης, οπότε δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα.

Na καταθεσω την εμπειρια μου για την Inventor(Απο Gree που ειμαι πολυ ευχαριστημενος,δεν μου χρειαστηκε κατι για να τους κρινω).

Το after sales τους ειναι υποδειγματικο.

Στο skroutz εγραψα αυτο για το Haier Tundra Green AS25TABHRA / 1U25BEFFRA "Το διάλεξα οχι μονο για τα τεχνικά του χαρακτηριστικα,αλλα και για την άνευ ορων 5ετη εγυηση μεσω inventor.Ατυχως με την εγκατασταση παρουσιασε εναν βομβο ανεπαισθητο μεν αλλα υπαρκτο,επικοινωνησα με inventor και ηρθαν σε 1 εργασιμη!,μαλιστα παραμονη 15αυγουστου,επισκευασαν επιτοπου κ εληξε αισιως το θεμα.Αποδειχτηκε οτι αιτια ηταν η οπως παντα βιαστικη εγκατασταση απο τεχνικο κορυφαιο μαλιστα (αγαρμπη χρηση περσιδας χαλασε το μοτερ της).
Συμπερασμα,οτιδηποτε καλυπτει η inventor,αγοραστε με κλειστα ματια.Εντυπωσιασμενος μεν,απο την ψυξη και την ανυπαρξια θορυβου,θα επανελθω δε το χειμωνα για κριτικη στην θερμανση.
Χειμωνας λοιπον και ειναι επαρκεστατο για θερμανση σε αμονωτο διαμερισμα του 1965.
Καταναλωση ιδια στα πολυ κρυα και λιγοτερη στα μετρια κρυα ως προς αλλα 2 gree change που εχω σε αλλα δωματια και παραμενουν η κορυφαια επιλογη μου χρονια τωρα στα 400 ευρω με 10 χρονια εγγυηση ανευ ορων..."

Τωρα που χρειαζομαι 9ρι παλι ψαχνω μονο σε Inventor αν βολευει το Aria, αλλιως θα παω αναγκαστικα στο Tundra Green ξανα.

Και γιατι ειχα δει χαμηλα watt ρελαντι και για την εγγυηση πυ ειναι στην ομπρελα της inventor,εστω και μονο 5 χρονια.

Εκ φυσεως δεν θελω "να κανω ερωτα" με τους απανταχου επαρμενους αντιπροσωπους-εισαγωγεις.

Γερασα πλεον και προεχει η ξενοιαστη και μεγαλη εγγυηση.

Επι τη ευκαιρια,για να μαζεψω  στοιχεια απο κλιματιστικα φιλων,αρκει να παρω  το tp link 110 ?

Θα εχουμε γραφηματα για ανιχνευση on off καταστασεων?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Και για βλάβες που λέτε,"ξανακαηκε" το LED στο shorai και σε δύο τρεις μέρες μου το άλλαξαν..

Σοβαρά; 2η φορά;;;;;;; Ρε 'σύ ποσό τυχερός είσαι... πας για edge ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...