Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ούτε μετοχες να είχαμε ολοι εδω μεσα,

Για συσκευές που τις δουλεύουμε καθε μερα και η ποιο φτηνη εχει οσο ενα 9αρι με top 2 χρονια εγγύηση δεν κανουμε ετσι εαν χαλασει πω πω πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Aν αποστασιοποιηθεις οσο μπορεις και ξεχασεις για λιγο τη γνωμη που εχεις ηδη σχηματισει θα το δεις καθαροτερα.

Οταν βλεπεις οτι εδω στο φορουμ εχουν αντιδρασει αμεσα στο 90% των περιπτωσεων και εχουν αλλαξει και 10 μοναδες λες εχουν φοβερο after sales.

Μετα ομως παρατηρεις οτι τελικα 4/5 ειναι συγκεκριμενης προελευσης τα μηχανηματα που εχουν προβλημα.

Σαν τον αλλο που ειχε 100% ευστοχια στα τριποντα στο Ευρωμπασκετ αλλα τελικα ειχε 1/1 σε ολη τη διοργανωση.

4/5 ε; Οκ, δεν τα είχα μετρήσει ποτέ...

Χαίρομαι που τα "μέτρησε" κάποιος...

Εκτός αν 4.5/5 είναι αγορασμενα από την συγκεκριμένη προέλευση, οπότε τα λες αξιόπιστα...

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, yositosi είπε

άρα καταλήγουμε ότι πρέπει να έχεις Internet/υπολογιστή και αυτό είναι defacto... 

Τελοσπάντων, το βλέπουμε εντελώς διαφορετικά το όλο θέμα, οπότε καλή καρδιά! :) 

Ναι, το αναφερει και ο νομος οτι ειναι αποδεκτα τα ηλεκτρονικα μεσα(που μαλιστα ειναι πιο ευκολο να διατηρησεις για χρονια ενα κειμενο απο οτι σε ενα κομματι χαρτι).

Αν τωρα υπαρχει καποιος που δεν εχει προβαση στο ιντερνετ, πιστευω οτι με ενα τηλεφωνο στην εταιρεια θα του το εκτυπωσουν και θα του το στειλουν με φαξ ή ταχυδρομικο περιστερι. :)

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Saouthpaw είπε

Λοιπόν εστειλα το βιντεο στην αντιπροσωπεια και μου είπαν οτι θα στείλουν τεχνικό για έλεγχο χωρις καμμία επιβάρυνση. Σε δύο μερες ηρθε ο τεχνικος της αντιπροσωπείας και μετά απο λεπτομερή έλεγχο μου είπε οτι δεν υπάρχει καποια δυσλειτουργία ή κάποιος κίνδυνος βλάβης και ο θόρυβος παρουσιάζεται στις μεγαλες δονήσεις (χαμηλή σκάλα-ψηλή ρύθμιση θερμοκρασιας) και προερχεται απο το ψυκτικο μεσο. Βασικα κι εγω ειχα παρατηρησει οτι δεν το κανει παντα αλλα συνηθως οταν δε ζοριζεται το μηχανημα. Πάντως είμαι πραγματικά εντυπωσιασμένος απο το service ευρωπαικου επιπεδου της tcl. 

Προσωπικά δεν θα με ικανοποιούσε η απάντηση αυτή. Ο θόρυβος, τουλάχιστον από το βίντεο, δεν ξέρω πως είναι από κοντά, δεν μου φαίνεται φυσιολογικός. Μήπως έχει πολύ κοντή σωλήνα εσωτερικής με εξωτερική μονάδα; Πόσο μήκος έχει στο περίπου;

Έχεις φωτογραφίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, liakjim είπε

4/5 ε; Οκ, δεν τα είχα μετρήσει ποτέ...

Χαίρομαι που τα "μέτρησε" κάποιος...

Εκτός αν 4.5/5 είναι αγορασμενα από την συγκεκριμένη προέλευση, οπότε τα λες αξιόπιστα...

Anyway εχεις σχηματισμενη αποψη και την υπερασπιζεσαι.
Η διαφορα ειναι οτι ευκολα μπορεις να βρεις πχ 10 περιπτωσεις που εχουν αναφερθει εδω στο φορουμ για να εχεις αποψη για το after sales πχ της Ινβεντορ
ενω δεν μπορεις να βρεις 10 πχ για την Τοσιμπα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Anyway εχεις σχηματισμενη αποψη και την υπερασπιζεσαι.
Η διαφορα ειναι οτι ευκολα μπορεις να βρεις πχ 10 περιπτωσεις που εχουν αναφερθει εδω στο φορουμ για να εχεις αποψη για το after sales πχ της Ινβεντορ
ενω δεν μπορεις να βρεις 10 πχ για την Τοσιμπα.

Ίσως γιατί για κάθε 1 toshiba , έχουν πωληθεί 10 inventor.

Λογικά θα είναι πολύ παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ίσως γιατί για κάθε 1 toshiba , έχουν πωληθεί 10 inventor.

Λογικά θα είναι πολύ παραπSάνω.

Σιγα σιγα ερχεσαι στα λογια μου.
Συμφωνουμε οτι για τα Ινβεντορ εχουν αναφερθει περισσοτερες βλαβες σε απολυτους αριθμους και οχι σε ποσοστο επι των πωλησεων (δεχομαι το 10/1 σε πωλησεις για την οικονομια της κουβεντας) και μπορουμε πιο ευκολα να σχηματισουμε αποψη για το after sales ενω για καποια γιαπωνεζικη εταιρεια οχι.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και επίσης μετά από πολυ καιρό,από τους τοοοοσους που έχουν Inventor,βρέθηκε ένας που έχει Inventor 18000btu και πανω με Aria 24.. και είχε ελάχιστη κατανάλωση στην θέρμανση 750watt...(μια απορία που είχα/είχαμε εδώ και δύο χρόνια σχεδόν)

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Και επίσης μετά από πολυ καιρό,από τους τοοοοσους που έχουν Inventor,βρέθηκε ένας που έχει Inventor πάνω από 18000btu με Aria 24.. και είχε ελάχιστη κατανάλωση στην θέρμανση 750watt...(μια απορία που είχα/είχαμε εδώ και δύο χρόνια σχεδόν)

Έχουμε κάπου και ένα gree bora.

24άρι

3 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Και επίσης μετά από πολυ καιρό,από τους τοοοοσους που έχουν Inventor,βρέθηκε ένας που έχει Inventor πάνω από 18000btu με Aria 24.. και είχε ελάχιστη κατανάλωση στην θέρμανση 750watt...(μια απορία που είχα/είχαμε εδώ και δύο χρόνια σχεδόν)

Μήπως έχει να κάνει και με το προφίλ των πελατών;

Οι πολλοί μπαίνουν σε πολυκατάστημα και αγοράζουν ότι βρουν μπροστά τους. Σιγά μη ψάξουν μετά τι γίνεται.

Οι λίγοι ίσως ψαχτούν. Θα δουν seer, scop. Θα πάρουν κάτι καλύτερο/ ακριβότερο. Μετά μπορεί και να το ψάξουν μιας και είναι πιο ψαγμένοι.

12 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Σιγα σιγα ερχεσαι στα λογια μου.
Συμφωνουμε οτι για τα Ινβεντορ εχουν αναφερθει περισσοτερες βλαβες σε απολυτους αριθμους και οχι σε ποσοστο επι των πωλησεων (δεχομαι το 10/1 σε πωλησεις για την οικονομια της κουβεντας) και μπορουμε πιο ευκολα να σχηματισουμε αποψη για το after sales ενω για καποια γιαπωνεζικη εταιρεια οχι.

Παραδέχομαι ότι με έχεις μπερδέψει όσοι λίγοι. Ακόμα δεν καταλαβαίνω τι εννοείς...🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχουμε κάπου και ένα gree bora.

24άρι

Inventor / Toyotomi μεγάλα θέλαμε/θέλουμε..

Μέχρι στιγμής τα μόνα θύματα που είχαν ήμουν εγώ και ο @guzel

Τώρα πως γίνεται να έχει η μισή Ελλάδα Inventor,οι μισοί από τους υπόλοιπους toyotomi και οτι μένουν τα υπόλοιπα (σύμφωνα με το skroutz) και να έχουμε δει μονο 2 μεγάλα Toyo, που αλλαχθηκαν κιόλας..και  ένα Aria 24 στα τόσα χρόνια που παρακολουθω το θέμα... Δεν θα το καταλάβω ποτέ!!

(Αααα και ενα Inventor του energy μεγάλο και αυτό,που το άλλαξαν με Haier)

 

 

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Inventor / Toyotomi μεγάλα θέλαμε/θέλουμε..

Μέχρι στιγμής τα μόνα θύματα που είχαν ήμουν εγώ και ο @guzel

Τώρα πως γίνεται να έχει η μισή Ελλάδα Inventor,οι μισοί από τους υπόλοιπους toyotomi και οτι μένουν τα υπόλοιπα (σύμφωνα με το skroutz) και να έχουμε δει 2 μεγάλα Toyo, που αλλαχθηκαν κιόλας..και  ένα Aria 24 στα τόσα χρόνια που παρακολουθω το θέμα... Δεν θα το καταλάβω ποτέ!!

(Αααα και ενα Inventor του energy μεγάλο και αυτό,που το άλλαξαν με Haier)

Άλλοι δεν ασχολούνται, το βάζουν κάνει on/off νομίζουν λειτουργεί σωστά και κάθε τεταρμηνο τους φταίει η ΔΕΗ κατηγορωντας την εκάστοτε κυβέρνηση για αυξήσεις. 

Όταν το κοινό αυτό βάλει πραγματικό inverter κλιματιστικό μελλοντικά, τότε θα καταλάβει την διαφορά. Μέχρι τότε εταιρείες σαν την inventor θα κάνουν πάρτυ..

Επεξ/σία από guzel
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Inventor / Toyotomi μεγάλα θέλαμε/θέλουμε..

Μέχρι στιγμής τα μόνα θύματα που είχαν ήμουν εγώ και ο @guzel

Τώρα πως γίνεται να έχει η μισή Ελλάδα Inventor,οι μισοί από τους υπόλοιπους toyotomi και οτι μένουν τα υπόλοιπα (σύμφωνα με το skroutz) και να έχουμε δει μονο 2 μεγάλα Toyo, που αλλαχθηκαν κιόλας..και  ένα Aria 24 στα τόσα χρόνια που παρακολουθω το θέμα... Δεν θα το καταλάβω ποτέ!!

(Αααα και ενα Inventor του energy μεγάλο και αυτό,που το άλλαξαν με Haier)

Υπάρχει και κάποιος @kacey από ότι θυμάμαι με 24αρι kuro .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, guzel είπε

Άλλοι δεν ασχολούνται, το βάζουν κάνει on/off νομίζουν λειτουργεί σωστά και κάθε τεταρμηνο τους φταίει η ΔΕΗ κατηγορωντας την εκάστοτε κυβέρνηση για αυξήσεις. 

Όταν το κοινό αυτό βάλει πραγματικό inverter κλιματιστικό μελλοντικά, τότε θα καταλάβει την διαφορά.

Δεν λέω να καταλάβουν ότι έχουν πρόβλημα..άστο αυτό.. να πουν εδώ ..γεια σας έχω ένα Toyo μεγάλο,η Inventor μεγάλο.. τι κάνει το κουμπί τάδε π.χ.? Τίποτα..  Κάτι με ξενίζει..δεν ξέρω.. .Στα μικρά κάθε μέρα,ακούμε προβλήματα η τα έχουν διάφοροι χρήστες που εμφανίζονται αραιά και που.. μεγάλα όμως Τζιφός!

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Υπάρχει και κάποιος @kacey από ότι θυμάμαι με 24αρι kuro .

Αααα ναι !Και αυτός το άλλαξε/θα το άλλαζε; Ειναι αυτός που εκραζε αβερτα την Toyo στα σχόλια σκρουτζ (αν θυμάμαι καλά)

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Αααα ναι !Και αυτός το άλλαξε/θα το άλλαζε; Ειναι αυτός που εκραζε αβερτα την Toyo στα σχόλια σκρουτζ

Μας είπε ποτέ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, haHa είπε

To οτι οι οροι υπαρχουν στο ιντερνετ(που μπορει καποιος να δει τι ισχυε καθε χρονια) αντι απλα σε ενα χαρτι ειναι πλεονεκτημα, οχι μειονεκτημα.

Αν πχ η εταιρεια "Μητσος ΑΕ" εδινε σε χαρτι τους ορους και αργοτερα τους αλλαξει, πως αποδεικνυεις οτι οταν το αγορασες ισχυαν αλλοι;
Το κανεις φεροντας θεωρητικα το χαρτι που ειχες κατα την αγορα, το οποιο μπορει ο κακοβουλος "Μητσος ΑΕ" να το αμφισβητησει και να τρεχεις με εξωδικα.

Οταν υπαρχει στο ιντερνετ, τοτε μπορεις φυσικα να το εκτυπωσεις και να το χρησιμοποιεις σαν το χαρτι της παραπανω περιπτωσης, αλλα αν ο "Μητσος ΑΕ" το αμφισβητησει, τοτε μπορεις να πας στο internet archive και να δειξεις οτι αυτοι ηταν πραγματι οι οροι τοτε.

Καλώς τον φίλο!! Να πω την αλήθεια, πριν συζητήσουμε για την εγγύηση της Inventor δεν θυμάμαι να είχες συμμετοχή σε αυτό το θέμα αλλά μπήκες φορτσατος!! Ευκαιρία είναι να μας πεις αν έχεις κάποιο κλιματιστικό στο σπίτι, αν έχεις κάποιο μετρητή επάνω και παρακολουθείς τις καταναλώσεις του. Ψάχνουμε χρήστες από μηχανήματα που ίσως διαθέτουν και δεν έχουμε feedback, για αυτό οι ερωτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...