Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Για την εγγύηση, δεν το ξέρω.. απλά είμαι υποψιασμένος.. Γιατί χρειάστηκε αναδιατύπωση των όρων;  Και ποιος μου λέει δεν θα βάλουν κάποιον άλλον όρο να ακυρώσουν ένα σεβαστό ποσοστό εγγυήσεων;

Εγώ πάντως για να πω την αμαρτία μου ρε φίλε, ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ είχα δει (2~3 και όχι παραπάνω), όπως είναι τώρα ήταν. Δεν μπορώ να σε αμφισβητήσω γιατί δεν μπαίνω και κάθε μέρα να ελέγχω τι κάνει ο καθένας, απλά το λέω μήπως και μπερδεύτηκες με κανένα άλλο έντυπο εγγύησης τους

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Ας μην ήτανε από πίσω ο κώτσος και θα σου έλεγα τι θα παίρνατε...

αυτό που λες φυσικά παίζει δυνατά! Οταν πατάνε φωνή σε προμηθευτές συνήθως ακούγονται ξεκάθαρα :D:D:D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, haHa είπε

To οτι οι οροι υπαρχουν στο ιντερνετ(που μπορει καποιος να δει τι ισχυε καθε χρονια) αντι απλα σε ενα χαρτι ειναι πλεονεκτημα, οχι μειονεκτημα.

Αν πχ η εταιρεια "Μητσος ΑΕ" εδινε σε χαρτι τους ορους και αργοτερα τους αλλαξει, πως αποδεικνυεις οτι οταν το αγορασες ισχυαν αλλοι;
Το κανεις φεροντας θεωρητικα το χαρτι που ειχες κατα την αγορα, το οποιο μπορει ο κακοβουλος "Μητσος ΑΕ" να το αμφισβητησει και να τρεχεις με εξωδικα.

Οταν υπαρχει στο ιντερνετ, τοτε μπορεις φυσικα να το εκτυπωσεις και να το χρησιμοποιεις σαν το χαρτι της παραπανω περιπτωσης, αλλα αν ο "Μητσος ΑΕ" το αμφισβητησει, τοτε μπορεις να πας στο internet archive και να δειξεις οτι αυτοι ηταν πραγματι οι οροι τοτε.

Βρες μου τι ίσχυε πριν από 2 χρόνια στους όρους της Inventor.. πως θα τους βρεις; Μέσο way back machine? Με μια εκτύπωση που είχες κάνει; (Αν ισχύει η εκτύπωση την μοιράζεις αβερτα και δεν έχεις πρόβλημα) Γενικά δεν είναι πλεονέκτημα στην προκειμένη περίπτωση,είναι σοβαρό μειονεκτήμα..(για μένα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, yositosi είπε

Εγώ πάντως για να πω την αμαρτία μου ρε φίλε, ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ είχα δει (2~3 και όχι παραπάνω), όπως είναι τώρα ήταν. Δεν μπορώ να σε αμφισβητήσω γιατί δεν μπαίνω και κάθε μέρα να ελέγχω τι κάνει ο καθένας, απλά το λέω μήπως και μπερδεύτηκες με κανένα άλλο έντυπο εγγύησης τους

αυτό που λες φυσικά παίζει δυνατά! Οταν πατάνε φωνή σε προμηθευτές συνήθως ακούγονται ξεκάθαρα :D:D:D 

Είχα βάλει πριν από μερικά/αρκετά post το τι είχαν πριν και πως έγινε τώρα η εγγύηση (link και φωτογραφίες αν θυμάμαι καλά)..

Εδω οι παλιοι και οι καινούριοι όροι..

https://www.inventoraircondition.gr/egiisi-inventor-old2/eggyisi-10-xronia-premium

https://www.inventoraircondition.gr/uploads/warranty-terms/10years_warrantyCard_Premium.pdf

Πατάς download και τους κατεβάζεις.. (μέχρι  να σβήσουν τους παλιούς από την σελίδα)

Και ξαναλέω και ξανατονιζω ότι το LINK που έχουν οι ΝΕΟΙ όροι μέσα για ενεργοποίηση του προϊόντος,βγάζει σε page not found σελίδα..

 

 

 

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ας μην ήτανε από πίσω ο κώτσος και θα σου έλεγα τι θα παίρνατε...

Σίγουρα επηρέασε το κατάστημα.. το θεωρώ δεδομένο... Και για αυτό αν και τσιμπάει τιμές..εκεί πάλι θα πάω 😛

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Βρες μου τι ίσχυε πριν από 2 χρόνια στους όρους της Inventor.. πως θα τους βρεις; Μέσο way back machine? Με μια εκτύπωση που είχες κάνει; (Αν ισχύει η εκτύπωση την μοιράζεις αβερτα και δεν έχεις πρόβλημα) Γενικά δεν είναι πλεονέκτημα στην προκειμένη περίπτωση,είναι σοβαρό μειονεκτήμα..(για μένα)

Βρες μου τι ισχυε πριν 2 χρονια στους ορους της x εταιρειας. Με ενα εκτυπωμενο χαρτι; Ναι, αλλα ακομα καλυτερα ειναι να υπαρχει και στο ιντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όποιος έχει χειροπιαστές αποδείξεις για την ιδιότητα κάποιου άλλου χρήστη ας τις στείλει στο http://www.insomnia.gr/contact

Από εκεί και πέρα είναι η τελευταία φορά που προειδοποιώ για τέτοιου είδους posts, δεν θα σβήνονται μόνο...

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, haHa είπε

Βρες μου τι ισχυε πριν 2 χρονια στους ορους της x εταιρειας. Με ενα εκτυπωμενο χαρτι; Ναι, αλλα ακομα καλυτερα ειναι να υπαρχει και στο ιντερνετ.

Μα οι όροι μπορεί να αλλάξουν!! Τότε πως? :)

αν έχω χαρτί της εταιρείας είναι "επίσημο" χαρτί.. 

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Μα οι όροι μπορεί να αλλάξουν!! Τότε πως? :)

 

To ιδιο και οι οροι που σου εδωσαν σε εκτυπωμενο χαρτι.
 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, haHa είπε

To ιδιο και οι οροι του εκτυπωμενου χαρτιου.

Επίσημο χαρτί από την εταιρεία δεν είναι το ίδιο.. άποψη μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Επίσημο χαρτί από την εταιρεία δεν είναι το ίδιο.. άποψη μου 

Αν υπαρχει στο ιντερνετ, τοτε και μπορεις να το εκτυπωσεις και μπορεις να αποδειξεις οτι ηταν στο site τους.

 

Με το σκετο εκτυπωμενο χαρτι, ενας κακοβουλος "Μητσος ΑΕ" μπορει να ισχυριστει οτι δεν ισχυαν ποτε αυτοι οι οροι και οτι εσυ απλα εκτυπωσες καποιους δικους σου ορους.

Οπως και να εχει, πιο επισημο ειναι κατι που υπαρχει στο ιντερνετ και μπορει να αποδειχθει οτι υπαρχει, παρα ενα "επισημο" χαρτι.

Ξερεις ποσο ευκολα σου φτιαχνω "επισημο" χαρτι που να λεει οτι πχ η Toshiba δινει 25 χρονια εγγυηση;

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Μα οι όροι μπορεί να αλλάξουν!! Τότε πως? :)

 

Το καλυτερο ειναι σφραγισμενο απο την εταιρεια pdf με τους ορους στο mail σου.
Μετα ας τους αλλαξουν οσες φορες θελουν.
Βασικη προυποθεση να υπαρχει ακομη η εταιρεια οσο διαρκει η εγγυηση.

Προσωπικα παντως προτιμω μικροτερη εγγυηση σε καλο μηχανημα παρα μεγαλη εγγυηση σε μετριο/κακο μηχανημα.

Επισης εχει δοθει η εντυπωση οτι η Ινβεντορ εχει το καλυτερο after sales επειδη ΕΔΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ  εχουν  μεγαλυτερο αριθμο αναφερομενων βλαβων σε σχεση με τα αλλα.

Επεξ/σία από rbx1000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, haHa είπε

Αν υπαρχει στο ιντερνετ, τοτε και μπορεις να το εκτυπωσεις και μπορεις να αποδειξεις οτι ηταν στο site τους.

Με το σκετο εκτυπωμενο χαρτι, ενας κακοβουλος "Μητσος ΑΕ" μπορει να ισχυριστει οτι δεν ισχυαν ποτε αυτοι οι οροι και οτι εσυ απλα εκτυπωσες καποιους δικους σου ορους.

Οπως και να εχει, πιο επισημο ειναι κατι που υπαρχει στο ιντερνετ και μπορει να αποδειχθει οτι υπαρχει, παρα ενα "επισημο" χαρτι.

Ξερεις ποσο ευκολα σου φτιαχνω "επισημο" χαρτι που να λεει οτι πχ η Toshiba δινει 25 χρονια εγγυηση;

οχι σύμφωνα με το νόμο (που πόσταρα παραπάνω) όμως, γιατί όπως προαναφέραμε, δεν είναι υποχρέωση σου να έχεις Internet σαν τελικός καταναλωτής και να ψάχνεις τις σελίδες του καθενός ;) Οπότε ξεκινάμε με αυτό, και το οποίο θέλεις δεν θέλεις συνοδεύει το προιόν και άρα σε όλες των περιπτώσεων θα το έχεις στα χέρια σου!

Τώρα το τι σε καλύπτει, πως σε καλύπτει, αν σε καλύπτει ΓΙΓΑΝΤΙΑ συζήτηση μιας και όλα για εμένα πάντα, καταλήγουν στο πόσο "καλή θέληση" υπάρχει στην ώρα της κρίσης ;) 

Επεξ/σία από yositosi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, haHa είπε

Προσωπικα προτιμω μεγαλη εγγυηση σε καλο μηχανημα παρα μικρη εγγυηση σε καλο μηχανημα.

θαρρώ πως θα ήσουν τρελός αν προτιμούσες κάτι διαφορετικό :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, haHa είπε

Αν υπαρχει στο ιντερνετ, τοτε και μπορεις να το εκτυπωσεις και μπορεις να αποδειξεις οτι ηταν στο site τους.

Με το σκετο εκτυπωμενο χαρτι, ενας κακοβουλος "Μητσος ΑΕ" μπορει να ισχυριστει οτι δεν ισχυαν ποτε αυτοι οι οροι και οτι εσυ απλα εκτυπωσες καποιους δικους σου ορους.

Οπως και να εχει, πιο επισημο ειναι κατι που υπαρχει στο ιντερνετ και μπορει να αποδειχθει οτι υπαρχει, παρα ενα "επισημο" χαρτι.

Ξερεις ποσο ευκολα σου φτιαχνω "επισημο" χαρτι που να λεει οτι πχ η Toshiba δινει 25 χρονια εγγυηση;

Για αυτό πρέπει να υπάρχει επίσημο χαρτί το οποίο υπογράφεται απο τον dealer και τον πελάτη και το οποίο , λογικά, θα πρέπει να είναι εις διπλούν/τριπλούν για να κατοχυρώνονται όλοι. Αλλά αυτά δεν γίνονται εκ του πονηρού για να υπάρχουν νομικά παράθυρα για τις εταιρείες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...